Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Walka z zatorami płatniczymi

Redaktor admin on 7 Luty, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld przedstawił dzisiaj Sejmowi w drugim czytaniu projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Jego celem jest m.in. ograniczanie problemu zatorów płatniczych przez wprowadzenie instrumentów wspomagających zmniejszanie opóźnień w zapłacie należności za towary lub usługi.

Sejm rozpatrzył projekt, a następnie Komisja Gospodarki rozstrzygnęła o rekomendacjach wobec zaproponowanych poprawek. W piątek zapadnie ostateczna decyzja Wysokiej Izby w głosowaniu podczas trzeciego czytania ustawy.

Oto główne rozwiązania proponowanej ustawy:

  • Ustawa określa szczególne uprawnienia wierzyciela i obowiązki dłużnika w związku z terminami zapłaty w transakcjach handlowych.

  • Jeżeli strony transakcji handlowej przewidzą w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel będzie mógł żądać odsetek ustawowych po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.

  • W przypadku, gdy termin zapłaty nie zostanie określony w umowie, wierzycielowi, bez wezwania, będą przysługiwały odsetki ustawowe po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia jego świadczenia.

  • W transakcjach handlowych wierzycielowi, bez wezwania, przysługiwać będą odsetki w wysokości odsetek za zwłokę wg Ordynacji podatkowej chyba, że strony uzgodnią wyższe odsetki, przy czym termin zapłaty określony w umowie nie będzie mógł przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.

  • Strony będą mogły inaczej ustalić termin zapłaty, ale wyłącznie pod warunkiem, że ustalenie to nie będzie sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy lub zasadami współżycia społecznego oraz będzie obiektywnie uzasadnione, biorąc pod uwagę właściwość towaru lub usługi.

  • W transakcjach handlowych, w których dłużnikiem będzie organ publiczny, wierzycielowi, bez wezwania, będą przysługiwały odsetki i to już od 30-go dnia, licząc od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, chyba, że podmiotem publicznym będzie podmiot leczniczy. Wtedy termin ten nie będzie mógł być dłuższy nić 60 dni.

  • Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, będzie dodatkowo przysługiwało od dłużnika z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności równowartość kwoty 40 euro, lub więcej, jeśli jego koszty będą wyższe.

  • W projekcie ustawy rozszerzono również uprawnienia ochronne organizacji gospodarczych, bowiem krajowa lub regionalna organizacja, której celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców będzie mogła wystąpić, na wniosek wierzyciela, w jego imieniu i na jego rzecz, o zapłatę odsetek oraz także o zwrot kosztów odzyskiwania należności.

  • Ustawa ma wejść w życie w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia.

Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)