To już druga tak duża inwestycja grupy Polipol w Wielkopolsce Północnej w ciągu ostatnich 5 lat. 15 maja br. oficjalnie murowano kamień węgielny pod nową fabrykę w Wągrowcu. Poseł Adam Szejnfeld wspierał powstanie tej inwestycji od początku narodzenia się tej koncepcji w grupie Polipol, zaraz po zrealizowaniu budowy nowej fabryki mebli Europol w Podaninie, powiat Chodzież. Na zaproszenie posła Szejnfelda na uroczystość przyjechał minister Tomasz Tomczykiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Uroczystość zaszczycili także Janusz Piechociński, wicepremier, Minister Gospodarki, Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski oraz ks. Józef Kowalczyk, arcybiskup metropolia gnieźnieński, Prymas Polski.
Fabryka, która tu powstanie za ponad 130 mln zł zatrudni, co najmniej 1.200 pracowników bezpośrednio w swoim zakładzie oraz da pracę setkom osób u kooperantów i dostawców. To wielka szansa nie tylko dla Wągrowca i powiatu wągrowieckiego, ale też powiatu chodzieskiego oraz innych gmin i powiatów ościennych. Bardzo się z tego cieszę, gratuluje władzom miasta i powiatu i jednocześnie dziękuję za tę inicjatywę właścicielom i prezesom firmy – powiedział na uroczystości poseł Adam Szejnfeld.
Właściciel holdingu Polipol Group Gerard Hemmerling oraz prezes Europol Meble Tomasz Hemmerling wyrazili wdzięczność i podziękowania dla posła Adama Szejnfelda za wsparcie i pomoc, dzięki czemu niemiecki inwestor, holding POLIPOL GROUP mógł ponownie zainwestować właśnie w Wielkopolsce. To największe przedsięwzięcie inwestycyjne w Wągrowcu w okresie XX/XXI w. Będzie to jeszcze większa i bardziej nowoczesna fabryka od oddanej do działalności w roku 2011 w Podaninie, powiat chodzieski.
W nowo powstałej fabryce zatrudnienie znajdzie około 1200 osób, w tym przynajmniej 1/3 kobiet, które w powiecie wągrowieckim głównie dotyka bezrobocie. Kilkaset dodatkowych osób znajdzie prace u kooperantów oraz dostawców powstającej fabryki. Inwestycja ma unikatowy i innowacyjny charakter. Produkcja ma być prowadzona przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii w dziedzinie wytwarzania mebli tapicerowanych, zachowując całkowicie ekologiczny charakter, tym samym pozytywnie oddziałując na naturalne środowisko.
***
Przemysł meblowy jest jednym z ważniejszych działów wielkopolskiej gospodarki i od kilku lat możemy zauważyć stabilną tendencję wzrostową w jego rozwoju. W strukturze geograficznej eksportu, meble są jednym z podstawowych produktów wysyłanych na główne dla Wielkopolski rynki zbytu, tj. do Niemiec, Holandii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Polska w ostatnich latach stała się głównym producentem mebli w Europie oraz jednym z największych eksporterów mebli w skali świata
Marta Łasak
asystentka posła Adam Szejnfelda