Poseł Adam Szejnfeld, senator Mieczysław Augustyn oraz prezydent Piły Piotr Głowski wraz z mieszkańcami Piły i Powiatu Pilskiego uczcili w dniu 9 kwietnia br. ofiary zbrodni katyńskiej oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Uroczystości upamiętniające 71. rocznicę mordu katyńskiego i 1. rocznicę tragicznego wypadku samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, zgromadziły na miejscu obchodów wielu mieszkańców Piły i Wielkopolski Północnej. Obchody w dniu 9 kwietnia br. odbyły się w trzech etapach – pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu – hołd pomordowanym w Katyniu, pod Pomnikiem Zwycięstwa – apel poległych i salwa honorowa Wojska Polskiego oraz pod Pomnikiem Jana Pawła II w Pile – msza święta.
Podczas uroczystości upamiętniających 71. rocznicę zbrodni katyńskiej, poseł A. Szejnfeld, senator M. Augustyn oraz prezydent P. Głowski, a także wicestarosta B. Mikita złożyli na Placu Staszica kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, by uczcić pamięć ofiar. Następnie wraz z mieszkańcami Piły zebrali się na Placu Zwycięstwa, by podczas apelu upamiętniającego 71. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 1. rocznicę katastrofy smoleńskiej oddać hołd poległym w Katyniu i tragicznie zmarłym w Smoleński.
Tragedia, która rok temu wydarzyła się pod Smoleńskiem oraz zbrodnia katyńska dotknęły wszystkich Polaków, cały nasz naród, ale przede wszystkim rodziny i bliskich osób, które zginęły w tych tragicznych wydarzeniach. Wszyscy łączymy się dziś w żalu z rodzinami ofiar fatalnego lotu oraz zbrodni katyńskiej, by uczcić ich pamięć, by nie zapomnieć, by pokazać, że wszyscy jednoczymy się w bólu, mówił podczas uroczystości prezydent Piły.
W uroczystościach wzięła również udział Reprezentacyjna Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Wałcza, która po apelu poległych oddała salwę honorową.
Obchody zakończyła msza polowa odprawiona przez ks. prof. Andrzeja Dzięgę, arcybiskupa metropolitę szczecińsko-kamieńskiego oraz ks. Edwarda Dajczaka, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Duchowieństwo, przedstawiciele władz oraz zebrani pilanie modlili się za ofiary obu tragedii, których ogrom sprawia, że cały naród, ponad wszelkimi podziałami, łączy się w żałobie. Na zakończenie nabożeństwa poseł Adam Szejnfeld wraz z senatorem Mieczysławem Augustynem i prezydentem Piotrem Głowskim zapalili znicze pod Pomnikiem Jana Pawła II.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda