Komunikat
Biura Adama Szejnfelda
Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki
01.09.2009r.
Wielkopolskie Dożynki
Gdy odwiedzam polskie wsie i małe miasteczka, to jestem dumny z naszych, polskich osiągnięć, widzę bowiem wspaniałą przemianę, jaka dokonała się w ostatnich dwudziestu latach. Jesteśmy obecnie jednym z najprężniej rozwijających się krajów, a nasze płody rolne oraz produkty przemysłu spożywczego podbijają rynki nie tylko Europy. Polska jest też obecnie jedynym krajem na kontynencie, który nie tylko obronił się przed recesją, ale wręcz ma wzrost gospodarczy. W dzisiejszym dniu warto więc wyraźnie podkreślić, iż przyczynili się do tego także polscy rolnicy i pracownicy firm branży przetwórstwa rolno-spożywczego. We wzroście bowiem polskiego PKB udział mają także te sektory, które dzisiaj mają swoje dożynkowe święto – powiedział na otwarciu wielkopolskich dożynek Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.
Koniec wakacji jest również czasem uroczystego dziękczynienia za plony ziemi podczas dożynek. Jest to czas podsumowania prac przy zbiorach oraz chwil spędzonych w gronie osób, którym leży na sercu los polskiego rolnictwa. Dla ministra Adama Szejnfelda była to okazja do podziękowania wielkopolskim rolnikom za trudy codziennej pracy, efektem której są tegoroczne zbiory.
Korzystając z zaproszenia organizatorów minister Adam Szejnfeld wziął udział w Wojewódzko-Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych Dożynkach Wielkopolskich, które w dniu 30 sierpnia br. odbyły się tym razem w Pile – stolicy Północnej Wielkopolski. Dzień rozpoczął się od otwarcia Wielkopolskiej Wystawy Rolniczej oraz rozstrzygnięciem konkursu hodowlanego w kategorii cieląt. Uroczystość religijna natomiast została zainaugurowana Mszą Świętą Dziękczynną, której przewodniczył J.E. bp Edward Dajczak, ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Następnie odbył się tradycyjny przemarsz korowodu dożynkowego, podczas którego można było zobaczyć pięknie wykonane wieńce i dożynkowe ozdoby zawierające w sobie tegoroczne plony oraz podziwiać zabytkowe i nowoczesne urządzenia i maszyny wykorzystywane w rolnictwie.
Gdy korowód dotarł na stadion „Centrum” przy ul. Bydgoskiej w Pile rozpoczęto część świecką uroczystości, a więc tradycyjny, ludowy obrzęd dożynkowy. Licznie przybyłe tłumy mieszkańców z Wielkopolski podziwiały dawny folklor, zwiedzano wystawy, przyglądano się rolniczym zawodom i pokazom… Całość zakończyły występy zespołów artystycznych oraz galowy koncert Andrzeja Piaska Piasecznego.
Antoni Kolasa
Dyrektor Biura w Pile