- Zabójstwo jakiegokolwiek dziennikarza, to cios w samo serce idei wolności słowa i wolności prasy. Nie ma i nie może być zgody demokratycznego świata na tak haniebne czyny – uważa poseł Adam Szejnfeld, który wystąpił do Komisji Europejskiej z interwencją w sprawie śmierci saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego, która w ostatnich tygodniach wstrząsnęła międzynarodową opinią publiczną.
- To, co musi budzić szczególne oburzenie, to fakt, iż do zbrodni, którą można wręcz uznać za zaplanowaną i przeprowadzoną z zimną krwią egzekucję, miało dojść na terenie konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, czyli w placówce, w której obywatele danego kraju powinni móc szukać ochrony i opieki, a nie prześladowania, tortur i śmierci! - dodaje eurodeputowany, podkreślając, że w tej sytuacji nie można poprzestać jedynie na słowach potępienia.
- W takich sytuacjach sprawcy nie przejmują się „słowami potępienia”. Dlatego, gdyby potwierdziły się podejrzenia o to, że zabójstwo Jamala Khashoggiego przeprowadziły saudyjskie służby specjalne na polecenie lub za wiedzą i zgodą władz w Rijadzie, Unia Europejska, USA, wszystkie państwa demokratycznego świata, powinny zdecydowanie skorygować swoją politykę wobec Arabii Saudyjskiej, w tym rozważyć wprowadzenie odpowiednich sankcji. Łamanie praw człowieka nie może być bowiem tolerowane tylko dlatego, że ma miejsce w państwach sojuszniczych czy alianckich! – tłumaczy poseł Szejnfeld, który zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem, jakie działania Komisja zamierza podjąć, aby wraz z innymi partnerami międzynarodowymi doprowadzić do pilnego wyjaśnienia wszelkich okoliczności tej haniebnej zbrodni i ukarania jej sprawców.
- Trudno przecenić rolę, jaką we współczesnych społeczeństwach odgrywają środki masowego przekazu. Przede wszystkim są fundamentem demokracji i ochrony państwa prawa. Dlatego zdecydowanie musi niepokoić fakt, iż każdego roku na całym świecie z powodu swojej pracy giną dziesiątki zawodowych dziennikarzy oraz pracowników mediów, a zbrodnie te często pozostają niewyjaśnione i nieukarane! – podsumowuje eurodeputowany.
Od kilku lat 2 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Bezkarnością za Przestępstwa wobec Dziennikarzy. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2014 roku. Data 2 listopada została wybrana, aby upamiętnić zabójstwo dwójki francuskich dziennikarzy, do którego doszło w Mali w 2013 roku.
#Prasa #Media #WolnośćMediów #WolnośćPrasy #Dziennikarze #ReporterzyBezGranic #JamalKhashoggi #ArabiaSaudyjska #Sankcje #Bruksela #Strasburg #ParlamentEuropejski #KomisjaEuropejska #UE #UniaEuropejska #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld #PE #EPL #EPP #Polska #Europa #Wielkopolska
Mateusz Grzelczyk
Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg
www.facebook.com/PoselSzejnfeld