Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wnioski z epidemii Eboli

Redaktor admin on 27 Maj, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld, będąc m.in. członkiem Komisji Rozwoju (DEVE) zajmuje się także problematyką krajów trzeciego świata i rozwijających się. W związku z tym złożył ostatnio interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy dla krajów dotkniętych epidemią wirusa Ebola. – Musimy pamiętać, że tragedia krajów dotkniętych epidemią, nie kończy się na tysiącach ofiar śmiertelnych. Wirus doprowadził również do wyniszczenia gospodarczego wielu państw. Z uwagi na fakt, że rolnicy nie zbierali plonów, pracownicy przedsiębiorstw nie przychodzili do pracy, a zagraniczne firmy wstrzymały inwestycje zahamowaniu uległy procesy rozwoju społeczno-gospodarczego. Według ostatnich szacunków epidemia kosztowała gospodarki tylko zachodniej Afryki ponad 2,2 mld dolarów. Potrzebne jest więc wielokierunkowe wsparcie dla tych państw. Nie mniej ważną kwestią jest profilaktyka a więc zapobieganie podobnym epidemiom i to na całym świecie, a nie tylko w Afryce. Unia Europejska powinna mieć to na względzie, także ze względu na zdrowotny i ekonomiczny interes państw członkowskich - uważa eurodeputowany z Wielkopolski.

Od momentu wybuchu epidemii w zeszłym roku, wirus Ebola zebrał śmiertelne żniwo w postaci ponad 11 tys. istnień ludzkich. Liberia, kraj, który do tej pory zanotował najwięcej zgonów, bo aż 4,7 tys., został uznany za wolny od wirusa. Gwinea i Sierra Leone nadal walczą jednak z nowymi zachorowaniami, choć ich liczba jest znacznie niższa niż w poprzednich miesiącach.

Ogromny cios został zadany także systemom edukacji i opieki zdrowotnej. Dzieci przestały chodzić do szkół i istnieje ryzyko, że część spośród nich już nigdy do nich nie wróci. Zaniedbano również szczepienia, co w konsekwencji sprawiło, że setki tysięcy dzieci może być narażone na inne choroby zakaźne, jak świnka, koklusz czy odra. Już teraz światowe służby medyczne informują o niepokojących ogniskach odry na terenach Afryki Zachodniej.

W swoim wystąpieniu do Komisji Europejskiej Poseł Szejnfeld zapytał jakie dalsze działania zamierza ona podejmować aby wspomóc dotknięte państwa w łagodzeniu skutków epidemii oraz jakie wnioski na przyszłość wyciągnięto z epidemii Eboli w zakresie walki z podobnymi zagrożeniami, również ze strony innych chorób zakaźnych, a także w innych rejonach świata.

*****

Unia Europejska wraz z państwami członkowskimi już przeznaczyła blisko 1,4 mld euro na powstrzymanie rozprzestrzeniania się, kontrolę, leczenie i ostatecznie pokonanie wirusa Ebola. Środki przekazywane przez Komisję mają zaspokajać potrzeby humanitarne lokalnych społeczności dzięki pomocy organizacji partnerskich działających na miejscu, które zapewniają natychmiastową opiekę zdrowotną i leczenie, jak również wsparcie psychospołeczne dla dotkniętych społeczności. Ponadto, środki ułatwiają funkcjonowanie mobilnych laboratoriów, wspomagają personel medyczny i ekspertów oraz zapewniają kluczowy sprzęt medyczny, który pomaga zdiagnozować i izolować pacjentów, wzmacniają systemy opieki zdrowotnej w krajach dotkniętych i zapewnią pomoc rozwojową w dłuższej perspektywie.

Aby rozwiązać pilną potrzebę badań nad nowymi metodami leczenia, Unia Europejska udostępniła również ponad 138 mln euro dla projektów rozwijających badania kliniczne nad nowymi szczepionkami, szybkich testów diagnostycznych i zabiegów.

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej:

http://ec.europa.eu/echo/ebola-in-west-africa_en

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)