Dwadzieścia lat temu Adam Szejnfeld, radny Szamocina, został wybrany Posłem na Sejm RP. – Jestem dumny, że mogłem wtedy reprezentować Miasto i Gminę Szamocin, Ziemię Chodzieską i cale ówczesne Województwo Pilskie w polskim parlamencie. Dzisiaj więc z wielką przyjemnością przyjechałem na dożynki gminno-powiatowe w Szamocinie, aby to właśnie tu, a nie gdzie indziej, w naszym mieście, w naszej gminie, na Ziemi Chodzieskiej obchodzić wraz z wami wspaniałe Święto Plonów. Powinniśmy obecnie dziękować rolnikom za ich trud, naturze za to, że pozwoliła zebrać plony, ale i i tym którzy rządzili Polską po 1989 roku za to, że w roku 2004 wprowadzili nasz kraj do Unii Europejskiej. Dzięki bowiem wszystkim tym czynnikom nasze rolnictwo stało jest tak efektywne i konkurencyjne w Europie i na świcie, a polska wieś tak rozwinięta i piękna jak obecnie. Bez Unii nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy!… – mówił eurodeputowany Adam Szejnfeld na gminno-powiatowych dożynkach powiatu chodzieskiego w Szamocinie, które odbyły się w dniu 2 września br.
Święto Plonów to jedna z najpiękniejszych, najbardziej radosnych tradycji polskiej wsi, prastara uroczystość kończąca żniwa, głęboko zakorzeniona w naszej kulturze ludowej. Niezależnie od epok, w których obchodzono dożynki, ich istota była zawsze taka sama: radość z plonów – owoców ciężkiej pracy rolników. W obrzędowym przekazaniu dożynkowego chleba zawarta jest nadzieja, iż wystarczy go dla każdego, że będzie sprawiedliwie podzielony. Równie ważna jest także solidarność podkreślana dzieleniem się tym chlebem z innymi. Z okazji tego wspaniałego Święta, pragnę podziękować wszystkim rolnikom za wielki trud i serce, jakie włożyli w tegoroczny zbiór plonów. Bez nakładu ich pracy, nie dałoby się tego wszystkiego osiągnąć – mówił Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego
Obchody dożynkowe tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystym korowodzie, który przepięknymi pojazdami zawiózł uczestników na miejski stadion. W najpiękniejszej dorożce, Kazimierza Żądło, jechali starostowie dożynek Ewelina Siennicka i Tomasz Goliński. Główny punkt programu, czyli cały ceremoniał związany z dożynkową tradycją poprowadził Zespół Ludowy ,,Lusowiacy”, po nim zaproszeni goście – wśród nich eurodeputowany Adam Szejnfeld – podzielili się chlebem z zebranymi na stadionie osobami.
Nie zabrakło także wyróżnień i odznaczeń. Najładniejszy wieniec – zdaniem komisji – wykonała wieś Nietuszkowo (gmina Chodzież), a dwa równorzędne miejsca przypadły Lipiej Górze i Szamocinowi.
Uczestnicy dożynek mogli skorzystać również z licznych atrakcji. Były to między innymi zabawy dla dzieci, stoiska z rękodziełami, a także stoiska z potrawami przygotowanymi przez dziesięć sołectw z gminy Szamocin, w sumie było około 1000 porcji różnych przysmaków.
****
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 na mocy tzw. traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach będącego prawną podstawą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Faktyczny proces integracji Polski rozpoczął się w Atenach 8 kwietnia 1994 r. z chwilą złożenia przez Polskę wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej i potwierdzenia go przez wszystkie państwa członkowskie podczas konferencji w Essen 9–10 grudnia 1994 r. Przystąpienie Polski do UE poprzedziło pozytywne referendum krajowe przeprowadzone w roku 2003. W referendum udział wzięło prawie 59% uprawnionych, „ZA” było prawie 78% „PRZECIW” było niespełna 23% głosujących.
#Wielkopolska #Szamocin #PowiatChodzieski #Dożynki #ŚwiętoPlonów #Tradycja #AdamSzejnfeld #Chodzież #UE #EPL #EPP #ParlamentEuropejski
Marta Łasak
asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/