Komunikat
Biura Adama Szejnfelda
Wiceministra Gospodarki
15.09.2009r.
Z biznesem o biznesie, z PPP w tle.
Dzisiaj trudno byłoby już sobie wyobrazić rozwój Polski be uwzględnienia nowej formy realizacji zadań publicznych, jakim jest partnerstwo publiczno-prawne – powiedział Adam Szejnfeld wiceminister gospodarki otwierając konferencję na temat PPP, jaka odbyła się w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku. Wizyta ministra Szejnfelda na Podlasiu obfitowała w wiele spotkań, m.in. z Radą ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie Białegostoku, z władzami miasta, województwa i regionu a zakończona została spotkaniem z mieszkańcami oraz przedstawicielami środowisk gospodarczych i samorządowych. Wiceminister Adam Szejnfeld odwiedził także jeden z największych zakładów w województwie, a mianowicie firmę Pronar sp. z o.o. w Narwi. Wizyta na Podlasiu miała miejsce w dniu 14 września Br.
PPP – Obowiązująca od lutego br. ustawa o PPP to zupełnie nowa jakość w polskiej legislacji, ale to także znakomite rozwiązanie mogące służyć dalszemu rozwojowi społeczno-gospodarczemu Polski; to może być także dobry instrument do walki ze skutkami kryzysu – mówił minister Szejnfeld. Wystarczy wymienić tylko kilka jej atutów – po pierwsze daje szansę na rozwój lokalnych społeczności poprzez aktywną współpracę podmiotów publicznych i prywatnych; po drugie powoduje, iż przedsiębiorcy dzięki mechanizmom PPP mogę przejmować zadania od administracji publicznej i rozwijać prowadzone przez siebie biznesy; po trzecie daje szansę na połączenie sił i zasobów, w tym finansów, dwóch stron – administracji i biznesu – we wspólnym realizowaniu zadań dla ludności – kontynuował minister Szejnfeld. Minister podawał też przykłady inwestycji, które są planowane do realizacji w formule PPP przez polskie miasta, np. Warszawę, Kraków, Poznań, Sopot, Gdańsk, Płock, Wrocław, czy Katowice.
Rada Przedsiębiorczości przy Prezydencie Białegostoku – Współpraca samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi, w tym z organizacjami środowiska gospodarczego i naukowego jest w obecnych złożonych warunkach funkcjonowania gmin podstawowym elementem społeczeństwa obywatelskiego i przejawem rozwiniętej świadomości władz lokalnych. W trakcie spotkania z Radą Przedsiębiorczości Adam Szejnfeld wiceminister gospodarki prezentował przede wszystkim nowe plany zmiany procesu legislacyjnego tworzenia prawa w Polsce. Dziś najpierw powstaje projekt ustawy, który jest dopiero później konsultowany w resorcie (konsultacje wewnątrzresortowe) oraz poza nim. Nowy mechanizm polegać będzie na tym, iż najpierw będą powstawały założenia i cele, jakie ma spełniać dana ustawa, potem te założenia będą konsultowane także z partnerami społecznymi, a dopiero później projekt ustawy będzie pisany, lecz przez Rządowe Centrum Legislacji, a nie jak obecnie, przez urzędników poszczególnych ministerstw – tłumaczył minister. Zdaniem Adama Szejnfelda takie rozwiązanie w znaczący sposób przyczyni się do poprawy jakości uchwalanego w Polsce prawa. Dużo czasu minister Szejnfeld poświecił także roli nauki i środowisk akademickich w rozwoju miast i regionów a także wpływu tych środowisk na rozwój gospodarczy.
Spotkanie z samorządowcami, przedsiębiorcami i mieszkańcami Białegostoku- „Minister Szejnfeld to jeden z najlepszych ekspertów z dziedziny gospodarki, który od chwili objęcia swojego stanowiska stara się nieustannie poprawiać warunki funkcjonowania biznesu w Polsce” – tymi słowami powitał wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, prezes Podlaskiego Klubu Biznesu. Wiceminister podczas swojego prawie trzygodzinnego wystąpienia omówił aktualną sytuację gospodarczą Polski, działania antykryzysowe Ministerstwa Gospodarki i Rządu, zaprezentował stan realizacji „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” oraz celów polityki gospodarczej państwa. Dzięki naszym inicjatywom, które powstały w Ministerstwie Gospodarki, Rząd Donalda Tuska wykonał milowy skok w dziedzinie zmniejszania barier rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Świadczy o tym choćby ostatni raport Banku Światowego – Doing Business 2009 – w którym Polska awansowała aż o 28 miejsc tej kategorii – stwierdził minister Szejnfeld. Na prośbę audytorium minister odpowiadał także na bardzo liczne pytania uczestników spotkania. Miłym akcentem spotkania było wręczenie ministrowi Adamowi Szejnfeldowi honorowego członkostwa w Podlaskim Klubie Biznesu.
Kobiety – Korzystając z okazji, minister Adam Szejnfeld, jako polityk znany z tego, iż na bieżąco interesuje się problematyka kobiet w Polsce i w UE, spotkał się i rozmawiał w Białymstoku również z przedstawicielkami Zarządu Stowarzyszenia Właścicielek Firm – Klub Kobiet Biznesu Podlasia.
Władze miejskie, wojewódzkie i regionalne – Minister Adam Szejnfeld spotkał się także przedstawicielami miejscowych władz, m.in. z panami Maciejem Żywno – Wojewodą Podlaskim, Jarosławem Dworzańskim – marszałkiem Województwa Podlaskiego, Tadeuszem Truskolaskim, prezydentem Białegostoku oraz wiceprezydentem, panem Michałem Wierzbickim. We wszystkich spotkaniach udział brał także pan poseł Robert Tyszkiewicz. Tematami rozmów były przede wszystkim planowane inwestycje infrastrukturalne, głównie w zakresie dróg, ale też kolei i transportu lotniczego. Mówiono również o rozwoju sieci teleinformatycznej oraz wykorzystywaniu dla rozwoju nowej formuły PPP. Jako jeden z największy problemów, poza komunikacja drogową, podnoszono kwestie zaopatrzenia województwa w energię elektryczną.
Pronar sp. z o.o. – Minister Adam Szejnfeld wizytując różne miasta w Polsce stara się odwiedzać także konkretne przedsiębiorstwa. Tak było i tym razem. Pronar sp. z o.o. z Narwi jest wiodącym producentem maszyn i urządzeń rolniczych w Polsce. Pronar dzisiaj to firma z przychodami przekraczającymi pół miliarda zł, zatrudniająca ok. 1.600 osób, w tym ponad 150 inżynierów i konstruktorów. Pronar to także produkcja ok. 6 tys. ciągników w 36 typach, to kombajny zbożowe, to produkcja ok. 7 tys. przyczep w ponad 110 typach, to produkcja również 400 typów felg do samochodów ciężarowych praktycznie wszystkich marek świata. Firma produkuje ciągniki marki Pronar i Zefir, ale też osprzęt rolniczy, jak kosiarki, zgrabiarki, ładowarki, czy przetrząsacze. Produkcja także na potrzeby komunalne nie jest obca firmie. Produkuje się tu m.in. zamiatarki ulic, posypywarki, pługi. Co jest bardzo ważne, firma ma charakter innowacyjny, prowadzi własną działalność badawczo-rozwojową, posiada też własne laboratoria. Rodzima myśl techniczna ma być bowiem głównym orężem konkurencyjności Pronaru na rynkach europejskich i światowych.
Historia firmy PRONAR to przede wszystkim jej dynamiczny rozwój – przekształcenie z małej firmy montującej ciągniki z importowanych podzespołów w jedno z największych przedsiębiorstw w Polsce. „To powód do dumy, że
w naszym kraju działają przedsiębiorcy, którzy w ciągu 15 lat potrafią stworzyć firmę, którą na zachodzie budowałoby się przynajmniej przez dwa pokolenia. Nowe technologie, wysoko wykwalifikowana kadra naukowo-techniczna oraz pasja w tworzeniu czegoś nowego to Polski przepis na biznes, którego warto się trzymać – mówił podczas zwiedzania hal produkcyjnych Pronar, wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.
Media – W trakcie wizyty w Narwi i w Białymstoku wiceminister Adam Szejnfeld wziął udział w konferencjach prasowych, był też gościem Telewizji Polskiej, odział w Białymstoku oraz uczestniczył w nagraniu wywiadu dla Radia Białystok.
Rafał Kus
asystent ministra Adama Szejnfelda