Poseł Adam Szejnfeld był gościem IV „u-Rodzin”, ogólnopolskiego zjazdu przedstawicieli firm rodzinnych, organizowanego przez Stowarzyszenie „Inicjatywa Firm Rodzinnych”, którego prezesem jest prof. Andrzej Blikle. Tegoroczne spotkanie odbyło się w hotelu Olandia w gminie Kwilicz, powiat Międzychód w Wielkopolsce. Obecna edycja u-Rodzin, tak jak poprzednie, przyciągnęła liczne grono przedsiębiorców z całego kraju.
Tegoroczne u-Rodziny odbyły się pod hasłem „Dla dobra wspólnego”, które zostało wybrane na ostatnim spotkaniu uczestników projektu Firmy Rodzinne realizowanego przez stowarzyszenie w partnerstwie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.
Firmy rodzinne są podwaliną gospodarki krajowej, dzięki nim rozwija się polska przedsiębiorczość i innowacyjne rozwiązania w biznesie. Aby pomóc w rozwoju i działaniu przedsiębiorstw stworzony został pakiet ustaw deregulacyjnych, które całkowicie zmieniły część przepisów prawa, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu ułatwień prowadząc swoje firmy. Niestety, pomimo tego, że duża część ustaw już obowiązuje, a kolejne są nadal przygotowywane, to jednak urzędnicy nie zawsze stosują nowe przepisy. Niejednokrotnie potrzeba czasu na zmianę ich nastawienia i dobre stosowanie nowych procedur, mówił poseł Adam Szejnfeld, autor „Pakietu Szejnfelda”.
Fascynujące w rozpoczęciu trzydniowego zjazdu było to, ze na początki, pierwsze godziny oddano do dyspozycji organizacjom pozarządowym, które mogły zaprezentować swoją działalności i nawiązać kontakt z przedsiębiorcami. Ze swoimi wystąpieniami zaprezentowali się przedstawiciele m.in. Pogotowia dla zwierząt oraz Stowarzyszenie Charytatywne „Pomoc”. Długi wykład poświecono także tematowi społecznej odpowiedzialności biznesu.
Wzorem poprzednich zjazdów, większość czasu przedsiębiorców przeznaczona została na panele, szkolenia, dyskusje i warsztaty, wzajemne poznawanie się, wymianę doświadczeń i nawiązywanie kontaktów. Program merytoryczny zjazdu obejmował pięć sesji tematycznych zorganizowanych według jednolitej formuły: dyskusja panelowa + dyskusje w grupach warsztatowych.
Projekt objął około 300 osób pochodzących z około 120 firm rodzinnych i ponad dwudziestu trenerów. Jego celem podstawowym jest stworzenie spójnej i odpowiadającej na potrzeby dnia dzisiejszego metodologii edukacyjnego wsparcia firm rodzinnych. W wyniku projektu powstała nie tylko metodologia, ale też — i to pewnie jest najważniejsze — grupa ludzi i firm gotowych wspierać się wzajemnie w dziele pracy na rzecz dobra wspólnego.
Szymon Galikowski
asystent posła Adam Szejnfelda