Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Do dzieła!

Redaktor admin on 12 Lipiec, 2014 dostępny w Prace Senatu. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że bez wsparcia dla szeroko rozumianej innowacyjności nie uda się uczynić z Unii Europejskiej najbardziej dynamicznej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy gospodarki na świecie. W Europie przeznacza się jednak znacznie mniej środków na badania i rozwój niż na przykład w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Europejski Rynek Wewnętrzny nadal pozostaje rozdrobniony i niedostatecznie sprzyja innowacjom, a wielu młodych, zdolnych ludzi nauki przenosi się poza Europę w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. Czy tę sytuacją poprawi unijny program Horyzont 2020, największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Europie? Czy pomoże ona także nam, Polakom i Polsce?…

Olbrzymie znaczenie dla rozwoju innowacyjności Europy, a więc i Polski, będzie miał program „Horyzont 2020”. Jego budżet oscyluje wokół 80 mld euro a realizacja rozpoczęła się już w styczniu 2014 r. Program ma na celu stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów i technologii. W ramach programu, który zastąpił trzy dotychczasowe programy – m.in. 7. Program Ramowy UE – skupiono wszystkie środki przeznaczone na finansowanie badań i rozwoju w ramach budżetu wieloletniego UE w latach 2014-2020. Program ten, realizowany w formie konkursowej na poziomie UE, będzie stanowił uzupełnienie inwestycji wspieranych przez fundusze strukturalne w poszczególnych państwach członkowskich. Ambicją programu Horyzont 2020 jest jeszcze większe niż wcześniej zachowanie równowagi pomiędzy wspieraniem nauki, zwiększaniem konkurencyjności przemysłu i rozwiązywaniem problemów społecznych. Dlatego został oparty na trzech filarach, które są tożsame z jego trzema celami strategicznymi: Doskonała baza naukowa, Przywództwo przemysłowe, Wyzwania społeczne.

Program Horyzont 2020 przewiduje szereg ułatwień dla podmiotów, które mogą starać się o przyznanie grantów. Chodzi tu przede wszystkim o uczelnie wyższe i ośrodki badawcze, jak również przedsiębiorców z sektora MŚP oraz partnerstwo publiczno-prywatne. Możliwość uzyskania finansowania w ramach programu określają programy prac publikowane na unijnym portalu dotyczącym finansowania badań. W 2014 r. na badania naukowe zostanie przeznaczonych ok. 9,3 mld euro, natomiast w 2015 r. kwota ta wzrośnie do ok. 9,9 mld euro. Warto wspomnieć tutaj także o pilotażowej procedurach, np. „szybkiej ścieżce do innowacji”, w ramach której możliwe jest uzyskanie finansowania na podstawie stale otwartego zaproszenia do składania wniosków, a czas na udzielenie dotacji nie przekracza 6 miesięcy. Co ważne, MŚP mogą liczyć w ramach tego programu na dodatkowe ułatwienia i wsparcie, m.in. konkursy na projekty planowane w latach 2014-2015 przewidują kwotę 500 mln euro przeznaczoną wyłącznie dla tego typu przedsiębiorstw, która zostanie rozdysponowana w ramach nowego instrumentu dla MŚP.

Oczywiście, program Horyzont 2020 stanowi także doskonałą szansę na wsparcie transferu technologii i poprawę innowacyjności polskiej gospodarki. Mimo iż na badania i rozwój przeznaczane jest nadal u nas tylko 0,9% polskiego budżetu, to w ostatnich latach udało się zrealizować szereg inicjatyw służących tym celom. Program Horyzont 2020 – obok trzech głównych źródeł wsparcia dla polskich przedsiębiorstw, czyli Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz 16 regionalnych programów operacyjnych – z pewnością zachęci polskich przedsiębiorców do podejmowania starań na rzecz uzyskania wsparcia finansowego dla innowacyjnych rozwiązań. A przecież brak pomysłowości Polakom nikt zarzucić nie może, skoro nawet sama nazwa programu „Horyzont”, wybrana spośród 1600 zgłoszeń, jest autorstwa nauczycielki z Polski i jej koleżanki z Czech.

Do dzieła więc polscy urzędnicy, do dzieła więc polscy naukowcy, do dzieła więc polscy przedsiębiorcy!

Adam Szejnfeld

Poseł do Parlamentu Europejskiego

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)