Mamy nowy Sejm, nową koalicję rządową, ba nawet nową, bo trochę szerszą koalicję parlamentarną. Szykuje się więc nam, w ramach tych nowości, również i nowa partia polityczna. Będzie nią Platforma Obywatelska. Powoli wiec będzie gasł Ruch Społeczny PO, który został powołany 19 stycznia bieżącego roku i który w minionych wyborach wystawił obywatelską reprezentację do Sejmu organizując Komitet Wyborczy Wyborców Platformy Obywatelskiej. Przyszedł czas na nowy etap, kolejny w rozwoju nowej formacji.
W dniu 30 stycznia Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej uchwalił statut, statut nowej partii, który będzie odróżniał ją od wielu istniejących do tej pory w Polsce choćby tym, iż będzie ona bardziej powiązana z własnym elektoratem. Na tę własnie cechę, chciałbym zwrócić szczególną uwagę. Jak powiedziałem, Platforma Obywatelska mocniej ma być związana z wyborcami i z samorządem terytorialnym. Największy bowiem wpływ na skład jej władz mają mieć wyborcy, a nie sami członkowie. Władzą krajową partii są posłowie wybrani w wyborach parlamentarnych, którzy tworzą wspólny Klub Parlamentarny, jej przewodniczącym natomiast jest poseł, który przez członków Klubu zostaje wybrany na tę funkcję. Obecnie został nim Maciej Płażyński. Władze w regionie natomiast tworzy zarząd regionu (region pokrywa się z terytorium nowego województwa), a w jego skład wchodzą m. in. posłowie wybrani w ostatnich wyborach. I tu mamy ponownie sytuację polegającą na tym, iż to wyborcy stanowią kto będzie rządził w Platformie, a nie członkowie, czy też aparat partyjny. Przewodniczącym regionu zostaje poseł, który spośród wszystkich otrzymał największą ilość głosów w całym regionie, a jego zastępcami posłowie, którzy otrzymali największą ilość głosów we własnych okręgach wyborczych. W Wielkopolsce więc przewodniczącym będzie Waldy Dzikowski, a ja będę zastępcą przewodniczącego Regionu Wielkopolskiego Platformy Obywatelskiej, a zarazem szefem Platformy w naszym Okręgu Pilskim.
Trochę inne zasady będą obowiązywały już na niższych szczeblach struktury PO, ale i tu następuje ścisłe powiązanie tym razem z wynikami wyborów samorządowych. Od drugiej kadencji, gdyż pierwsza na czas przejściowy tworzenia partii zawiera trochę inne rozwiązania, przewodniczącym koła powiatowego i przewodniczącym koła gminnego lub środowiskowego Platformy będą osoby wybrane przez członków tych struktur. To samo tyczyć się będzie zastępców i całych zarządów powiatowych oraz gminnych. Lecz to, co dodatkowo cechować ma Platformę w kraju i w terenie, to nie tylko bardzo bliskie związanie nowej partii z ludźmi wybieranymi w wyborach parlamentarnych, ale też, jak już wspomniałem, w wyborach samorządowych. W skład zarządu regionu będzie bowiem z urzędu wchodzić również przewodniczący klubu radnych Platformy w sejmiku samorządowym oraz najwyższą rangą członek zarządu samorządu wojewódzkiego. Podobnie w radzie regionu znajdą się z urzędu radni powiatowi Platformy, a w zarządzie powiatowym PO przewodniczący klubu radnych PO w radzie powiatowej oraz najwyższy rangą członek zarządu powiatowego samorządu. Wszyscy radni samorządowi PO staną się członkami zjazdów i rad PO odpowiednich szczebli. Głosując więc w przyszłości na członków Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych gminnych, powiatowych, czy wojewódzkich oraz głosując w wyborach parlamentarnych, jednocześnie będzie się wybierało część władz swojej partii.
Czy ta nowa formuła spotka się z zainteresowaniem naszego elektoratu zobaczymy, gdyż dzisiaj nastał właśnie czas wstępowania i budowania Platformy Obywatelskiej, także w Czarnkowie i w Trzciance oraz w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Deklaracje do nowej partii będzie można otrzymać w mim biurze w Pile i w Czarnkowie oraz u dotychczasowych pełnomocników, a wiec u Panów Marka Bajserta, Pawła Jachimczyka, Piotra Waśko, Marka Andrzejewskiego i Pani Ewy Stachowiak, a w najbliższym czasie będą również dostępne na stronach internetowych.
Adam St. Szejnfeld
Poseł Platformy Obywatelskiej