Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Nasi uczniowie bez kompleksów

Redaktor admin on 22 Wrzesień, 2009 dostępny w Felietony, Felietony 2009 rok. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Nasi uczniowie bez kompleksów

1 września to niewesoły dzień dla polskiego ucznia. Po wakacyjnym relaksie trzeba znów zjawić się w murach szkoły. W tym roku do placówek edukacyjnych przybędzie mniej dzieci i młodzieży – do polskich szkół dotarł bowiem niż demograficzny. Będzie on odczuwalny także w naszym regionie. I choć mniejsza populacja dzieci to smutny fakt, to i ten „kij” ma dwa końce. Mniej dzieci w szkołach da nam szansę na podniesienie poziomu ich edukacji.
Wygląda na to, że nadchodzące zmiany przyniosą dla szkół istotne zmiany. W wielu placówkach będzie można zmniejszyć liczebność klas, zmniejszy się zatłoczenie sal gimnastycznych, będzie można więcej czasu poświęcić każdemu uczniowi. Prawdziwa rewolucja czeka za parę lat uczelnie wyższe. Z rynku znikną „fabryki magistrów”, jak przyjęło się nazywać liczne prywatne uczelnie oferujące szybką, łatwą i przyjemną drogę do zdobycia dyplomu, a na rynku edukacyjnym zostaną te o najlepszej renomie.
Obecny rząd od początku szczególną rolę przykłada do rozwoju najmłodszych. Po to, aby zagwarantować im prawidłowy rozwój fizyczny, w naszych gminach powstają nowoczesne boiska – orliki. By zapewnić dzieciom naukę poprzez zabawę powstał kolejny program – „radosna szkoła”, który zakłada wsparcie finansowe dla organów prowadzących szkoły na zakup – lub zwrot kosztów zakupu – pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole i na urządzenie szkolnego placu zabaw (obejmujące, między innymi, koszt zagospodarowania terenu, koszt bezpiecznej nawierzchni oraz zakup i instalację sprzętu rekreacyjnego).
Program cieszy się ogromną popularnością. Wnioski o zakup lub refinansowanie zakupu pomocy dydaktycznych złożyło prawie 7,5 tysiąca spośród niemal 14 tysięcy uprawnionych szkół. Najwięcej wniosków wpłynęło z woj. mazowieckiego, małopolskiego i naszego, wielkopolskiego. W przyszłym roku na program zostanie przeznaczone 150 mln zł, w roku 2011 – 150 mln zł, a w 2012 roku blisko pół miliarda złotych!
Już za parę lat polskie dzieci nie będą miały żadnych kompleksów przed swoimi zachodnimi rówieśnikami. Nasze szkoły z dnia na dzień stają się nowocześniejsze, a ich infrastruktura się rozrasta. Ten trend będzie utrzymany, bo od jakości nauczania, jaką dostarczymy dzieciom zależy przyszłość całego kraju.

Adam Szejnfeld
www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)