Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Niepełnosprawni w drogę

Redaktor admin on 3 Sierpień, 2003 dostępny w Felietony, Felietony Archiwum. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy dotyczącej rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, mają zostać ustalone nowe obszary działania powiatowych zespołów do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności. Z informacji, które docierają do mojego biura wynika, iż w wielu województwach ma zostać znacznie zmniejszona ilość wyżej wymienionych zespołów. Niestety, w naszym województwie również.
Tymczasem z roku na rok do zespołów tych wpływa coraz więcej wniosków o wydanie orzeczenia, co jest wynikiem między innymi nowego zadania, jakie nałożono na zespoły w bieżącym roku, a mianowicie obowiązku rozpatrywania wniosków osób poniżej 16-go roku życia. Wraz z nowymi zadaniami nie przekazano niestety odpowiednich środków na ten cel. Jednakże wiele powiatów, mimo trudności finansowych z jakimi się borykają, wykazuje wolę utrzymania istniejących zespołów. Uznając za konieczne dalsze funkcjonowanie tych jednostek, władze powiatów wygospodarowały z własnych budżetów środki finansowe na działalność zespołów, przekazały budynki i lokale na gabinety lekarskie, a ponadto, w celu zapewnienia właściwych warunków funkcjonowania zespołu, zlikwidowano bariery architektoniczne, jakie znajdowały się w przekazanych budynkach. Wybudowano między innymi podjazdy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, przystosowano dla nich sanitariaty, windy, itp.
W wyniku likwidacji zespołów w powiatach, w których znajduje się wiele Zakładów Pracy Chronionej, warsztaty terapii zajęciowej oraz inne ośrodki aktywności osób niepełnosprawnych, ich pracownicy, czy też uczestnicy oraz inne osoby – spoza tych zakładów i ośrodków – pokrzywdzone przez los, będą musiały pokonywać dziesiątki kilometrów, aby udać się do najbliższego zespołu. Pogorszy to i tak już trudną sytuację tego środowiska. Niestety nie wiadomo jeszcze ile i dokładnie gdzie mają być zlikwidowane te zespoły i według jakich kryteriów? Z informacji, które do mnie docierają wynika, że zespoły te mają być likwidowane także w tych powiatach, gdzie wzrasta zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ale jakie kryteria brane są pod uwagę przy ustalaniu obszaru działania zespołów nie wiadomo. Dlaczego likwiduje się zespoły w powiatach, które same zadbały o ich utworzenie i opowiadając się za koniecznością ich dalszego funkcjonowania praktycznie same go utrzymują, również nie wiadomo. Wiadomo jest jednak jedno. Nie powinno się do tego dopuścić choćby wszędzie tam, gdzie występuje społeczne i ekonomiczne uzasadnienie ich pozostawienia. Mam nadzieję, że nie szykuje się nam kolejna ,,reforma’’ trudna do odkręcenia w przyszłości. Wraz ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy powinniśmy więc sobie życzyć, by i w tym przypadku rzeczywistość była inna.

Adam St. Szejnfeld
Poseł Platformy Obywatelskiej
szejnfeld@wp.pl

http://szejnfeld.sejm.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)