Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Nowelizacja Prawa energetycznego

Redaktor admin on 3 Lipiec, 2009 dostępny w Felietony, Felietony 2009 rok. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Niedawno, Sejm rozpatrując ostatecznie poprawki Senatu, uchwalił nowelizację Prawa energetycznego, nowelizację, która jest niezwykle ważna z tego powodu, że dotyczy przepisów mających niebagatelne znaczenie dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, dla przedsiębiorców, w końcu dla gospodarki jako takiej – jej stanu i perspektyw rozwoju. Jest ona ważna także z tego powodu, że dotyczy dziedziny życia w której nadal obecnie i jeszcze w przyszłości będą funkcjonowały przedsiębiorstwa w warunkach monopolu, czy też pozycji dominującej na rynku.
Polska gospodarka nie może się dobrze rozwijać bez dobrego Prawa energetycznego. Ma ono wpływ na rozwój przedsiębiorczości, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, rolnictwa, budownictwa i innych dziedzin życia bpublicznego, a także nie pozostaje obojętne na sferę ochrony środowiska naturalnego.
Zmian w nowelizacji jest wiele, ale uwagę czytelników Echa Czarnkowa pragnę zwrócić na kilka najważniejszych. W ustawie uzupełniono przepisy w zakresie umów na dostarczanie paliw i energii o warunki wprowadzania zmian cen i stawek opłat, co jest bardzo ważne ze względu na wymóg prawidłowego kształtowania stosunków pomiędzy przedsiębiorstwami a odbiorcami paliw i energii, a więc obywatelami i firmami. Doprecyzowano zasady przyłączania i pokrywania kosztów przyłączania odbiorców do sieci cieplnych, gazowych i energii elektrycznej wprowadzając wymóg zawarcia umowy o przyłączenie o ile są warunki techniczne i ekonomiczne, znosząc tym samym wymóg zapisów tych zagadnień w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, tworzonych przez gminy. Jeśli chodzi o pobieranie opłat za przyłączenie do sieci, i to jest zmiana najwyższej wagi, ograniczono ich wysokość poprzez ograniczenie podstawy kalkulacji do wysokości 1/4 nakładów na ich budowę. Powinno to wpłynąć na radykalne obniżenie kosztów przyłączy oraz kosztów dostarczania paliw i energii. Ta pozytywna zmiana cieszy mnie w sposób szczególny, gdyż odegrałem w jej uchwaleniu podstawową rolę. To ja zgłosiłem tę poprawkę i ja przez wiele miesięcy pracy w Sejmie i w Senacie pilotowałem tę zmianę (oczywiście także i inne, lecz na tej zmianie zależało mi najbardziej). Co również ważne i ciekawe, wprowadzono nową ustawą możliwość nałożenia obowiązku na przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją energii, zakupu energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła oraz z innych niekonwencjonalnych źródeł. Ma to niebagatelne znaczenie dla wprowadzenia rynku konkurencyjnego do sektora elektroenergetycznego, a także, co bardzo ważne, ma to wpływ na ochronę środowiska naturalnego, poprzez większe wykorzystanie energii z biomasy, wiatru, wody i słońca. Może kiedyś w przyszłości będzie to miało również pozytywne znaczenie dla wykorzystania wód geotermalnych w Czarnkowie.
Ustawa doprecyzowała także zakres koncesjonowania obrotu paliwami i energią, określając że koncesja obejmuje zarówno obrót krajowy jak i z zagranicą. Co bardzo ważne, projekt proponuje wyłączenie z koncesjonowania i kontroli taryf działalności w zakresie wytwarzania ciepła w procesach przemysłowych i z innych źródeł, gdy wielkość mocy zamówionej przez odbiorców nie przekracza 1 MW oraz w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł o mocy poniżej 5 MW. Wprowadzono również przepisy ograniczające udział opłat stałych za usługi przesyłowe, w celu stymulacji racjonalizacji zużycia paliw i energii. Opłaty mają w większym stopniu zależeć od wielkości zużycia, a nie od zamówionej mocy przez odbiorcę.
Spośród wymienionych tu i innych uchwalonych propozycji, najważniejsze dotyczą treści umów, zobowiązania przedsiębiorstw do wykonywania przyłączy oraz co najważniejsze, zmian zasad kalkulacji kosztów tychże przyłączy. Cieszę się, że mogłem przyczynić się do tych niezwykle ważnych zmian i mam nadzieję, że będą one dobrze służyć wszystkim tym, których dotyczą, choć w części upraszając i obniżając koszty korzystania z energii elektrycznej, ciepła i gazu.

Adam St. Szejnfeld
Poseł na Sejm RP

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)