Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Pieniądz lub gwarancja.

Redaktor admin on 3 Sierpień, 2003 dostępny w Felietony, Felietony Archiwum. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Sejmowa Komisja Gospodarki, którą mam zaszczyt kierować, wespół z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych oraz Parlamentarnym Zespołem Przedsiębiorców przygotowała ostatnio w Sejmie konferencję na temat Małych i Średnich Przedsiebiorstw w Polsce. A trzeba pamiętać, iż w naszym kraju firm tej wielkości jest 99,82%, tworzą one ok. 50% Produktu Krajowego Brutto oraz zatrudniają ok. 65% pracowników. Niestety są to nadal wskaźniki odbiegające w sposób zdecydowany od średniej krajów europejskich i światowej.
Konferencja odbyła się w trzech panelach, pierwszy poświecony był ocenie aktualnej kondycji tego sektora w Polsce, w drugim zaprezentowano bariery oraz systemy wsparcia przedsiębiorstw tego rodzaju, a trzeci panel poświęcono paktowi „Przede wszystkim przedsiębiorczość” i dyskusji na wszystkie omawiane kwestie. Z badań, z którymi można było się zapoznać w Sali Kolumnowej Sejmu, jak i dotychczasowej praktyki widać niezbicie, że jedną z najważniejszych barier dla małych firm jest problem z pozyskiwaniem kredytów i pożyczek na działalność bieżącą lub na inwestycje. Przedstawiono tam również przykład jak można sobie z tym radzić poprzez tworzenie regionalnych i lokalnych funduszy poręczeń kredytowych i regionalnych oraz lokalnych funduszy pożyczkowych.
Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości oraz pomoc ukierunkowana na tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw należy do tych zadań polityki gospodarczej, których realizacja może w szybkim tempie poprawić trudną sytuację społeczno-ekonomiczną kraju. Jak się okazuje, właśnie jednym z najbardziej tradycyjnych instrumentów finansowych stosowanych w celu wspierania drobnej przedsiębiorczości są poręczenia kredytowe. Przejmując na siebie część ryzyka związanego z finansowaniem projektu inwestycyjnego, fundusz poręczeń kredytowych zachęca instytucje kredytowe i pożyczkowe do finansowania przedsięwzięć objętych działalnością poręczeniową, a tym samym przedsiębiorców do inwestowania. Do zadań FPK należy nie tylko stymulowanie wzrostu inwestycji, ale także wspieranie zmian strukturalnych w gospodarce, tworzenie nowych trwałych miejsc pracy, promocja finansowania MSP, doradztwo w zakresie pozyskiwania finansowania zewnętrznego, czy też pełnienie roli lobby na rzecz przedsiębiorców.
Regionalne fundusze poręczeń kredytowych, czy też takie fundusze pożyczkowe obejmujące swym zasięgiem granice obecnych województw, pozwalają na ubieganie się o udzielenie poręczenia wszystkim spełniającym określone warunki przedsiębiorcom z terenu regionu, ale też nie są i nie będą w stanie zaspokoić w pełni wszelkich oczekiwań. W mojej ocenie powinny powstawać takie fundusze także w subregionach, w poszczególnych powiatach albo grupie powiatów. To jest na pewno wyzwanie na przyszłość, któremu chciałbym służyć, gdyż istnienie w naszym subregionie pilskim takiego Funduszu w znacznym stopniu przyczyniłoby się do szybkiego wzrostu gospodarczego naszych terenów.

Adam St. Szejnfeld
Poseł Platformy Obywatelskiej
szejnfeld@wp.pl

http://szejnfeld.sejm.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)