Podbój rynków dalekiego wschodu jest trudny i kosztowny. Długo się więc zastanawiałem, jak spróbować pomóc polskim firmom w tego rodzaju przedsięwzięciu. Wymyśliłem pomysł na tworzenie inkubatorów polskiej przedsiębiorczości za granicą. Rozpocząłem od Azji, od Tajwanu. Dzisiaj, po kilku miesiącach starań, pragnę poinformować Państwa, iż władze Tajwanu pozytywnie odniosły się do propozycji, jaką złożyłem im w ubiegłym roku. Dotyczy ona utworzenia w Tajpej wspomnianego inkubatora – przedstawicielstwa gospodarczego polskich przedsiębiorstw, które prowadzą albo chciałyby prowadzić wymianę handlową z Tajwanem i innymi krajami Azji.
W ramach pomocy publicznej Tajwanu na rzecz zwiększenia wymiany handlowej
z Polską, władze Tajpej zgodziły się dofinansować przedsięwzięcie poprzez sfinansowanie utrzymania biura w najważniejszym i najkorzystniejszym dla biznesu miejscu, tj. w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Tajpej (tuż obok najwyższego budynku świata, tzw. “101″). Oferta ta obejmuje pokrycie kosztów czynszu wraz z przynależnościami w całości oraz części innych kosztów utrzymania biura wraz
z kosztami jednego pracownika przez 3 lata.
Aby realizacja tego ważnego przedsięwzięcia była jednakże możliwa, potrzebne są firmy zainteresowane prowadzeniem swojej działalności w Tajwanie i w innych krajach Azji. W związku z tym proszę by, zainteresowani tego rodzaju działalnością zwracali się do mnie zgłaszając swoją firmę pisemnie wraz z podaniem wszystkich niezbędnych informacji (nazwa firmy oraz nazwisko osoby zarządzającej, dane teleadresowe, przedmiot działalności, wielkość zatrudnienia, obrotów, itp.) na mój adres internetowy (Adam.Szejnfeld@sejm.pl; szejnfeld@wp.pl) lub bezpośrednio do mojego biura w Pile – ul. Śródmiejska 20/1, 64-920 Piła, albo na adres sekretariatu sejmowej Komisji Gospodarki – ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa. W najbliższym czasie, dla zainteresowanych firm, zostanie zorganizowane w Warszawie spotkanie bezpośrednio z przedstawicielami władz Tajwanu w celu dokonania prezentacji i omówienia szczegółów przedsięwzięcia. A sprawa jest niezwykle ciekawa. Tajwan jest bowiem państwem, w którym mieszka ponad 22 mln ludzi, a jego największe bezpośrednie obroty są z Chinami. Angielski jest używanym powszechnie językiem w biznesie, dobrze posługuje się nim również młodzież. Technologia produkcji na Tajwanie jest znakomita, a jej poziom jest najwyższy na świecie. Tajwan jest czwartym na świecie producentem sprzętu komputerowego i podzespołów, od półprzewodników, przez optyko-elektronikę i technologie informatyczne, aż po telekomunikację. Tajwan ma również najwyższy na świecie udział w rynkach komputerów przenośnych, monitorów ciekłokrystalicznych oraz optycznych dysków komputerowych. Tajwański eksport i import notują stały wzrost, a ponad 70% wymiany handlowej Tajwanu ma miejsce z USA, Japonią, Hong Kongiem, Chinami, a także członkami ASEAN i UE. Chiny i Hong Kong, to główni odbiorcy tajwańskich produktów, podczas gdy import pochodzi przede wszystkim z USA i Japonii.
Najciekawsze w tym karju są podatki, zwłaszcza w kontekście dyskusji w Polsce nad reformą systemu podatkowego. Mianowicie podatki dla biznesu wynoszą: 5% dla przemysłu wytwórczego, 2% dla banków, firm ubezpieczeniowych, przedsiębiorstw powierniczych, firm ochrony, firm związanych z nowoczesnymi technologiami, przedsiębiorstw z dziedziny finansów i rachunkowości oraz 1%! dla małego biznesu i biznesu, który Minister Finansów uznał za zwolniony z raportowania całości swoich przychodów.
Tajwan praktycznie wszystkie towary musi kupić z zewnątrz, począwszy od mięsa i produktów przetwórstwa rolno-spożywczego, poprzez farmaceutyki i kosmetyki, surowce oraz niektóre maszyny i urządzenia, kończąc na takich towarach jak wyroby jubilerskie, w tym bursztyn. Stwarza to doskonałe możliwości do prowadzenia ożywionej wymiany handlowej praktycznie w każdej dziedzinie – w surowcach, produkcji i usługach. Zapraszam więc do współpracy.
Adam Szejnfeld
Poseł Platformy Obywatelskiej
http://szejnfeld.sejm.pl