Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Przepisy do odstrzału

Redaktor admin on 3 Listopad, 2008 dostępny w Felietony, Felietony 2008 rok. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Państwo powstało jako instytucja mająca służyć obywatelowi w codziennym życiu, ochraniać go i eliminować przeszkody. Z czasem jednak samo zaczęło stwarzać bariery, które dla mieszkańców stawały się coraz bardziej dotkliwe. Tworzenie nowych nakazów i zakazów jest łatwiejsze niż ich późniejsza likwidacja, bo stają się one szybko częścią państwa, oplatając obywatela i stawiając go w roli wiecznego petenta. Także w Polsce, pomimo niemalże dwudziestu lat, jakie minęły od upadku PRLu wciąż nie brakuje przepisów zbędnych, uciążliwych i do tego często bezsensownych.
Zmienianie złych przepisów to syzyfowa praca, zwłaszcza, jeśli przez lata były one utrwalane i powielane w szeregu ustaw, rozporządzeń i innych aktów prawnych. Mimo to, jeśli chcemy by Polska była konkurencyjnym i nowoczesnym państwem, to nie mamy wyboru – złe prawo trzeba eliminować.
Prawdziwym reliktem minionych czasów był obowiązek meldunkowy, który miał zapewniać władzom w PRL-u totalną kontrolę obywateli, miedzy innymi poprzez wiedzę gdzie aktualnie kto przebywa. Chociaż tego zamiaru nigdy nie udało się wcielić w życie, to ustawa z 1974 r. skutecznie komplikowała życie, a po 1989 r. stała się zmorą na przykład studentów mieszkających poza domem i urzędników zmuszonych przepisami do ciągłego aktualizowania nikomu nie potrzebnych danych. Teraz zamiast dotychczasowych, wąskich definicji stałego i czasowego miejsca pobytu zostaną wprowadzone bardziej przyjazne obywatelowi definicje miejsca zamieszkania i miejsca dodatkowego zamieszkania.
Zgodnie z nowymi przepisami „miejsce zamieszkania to miejsce oznaczone adresem, w którym koncentrują się więzi osobiste osoby, zwykle spędza ona codzienny czas wolny od pracy i do którego regularnie powraca niezależnie od czasowych nieobecności”. Przy meldowaniu się nie trzeba będzie mieć niezapomnianej książeczki wojskowej, zniknie także obowiązek przedstawienia zaświadczenia o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca pobytu stałego. Teraz sama rejestracja ma skutkować wyrejestrowaniem z poprzedniego miejsca zamieszkania, wystarczy więc podać w formularzu adres ostatniego zarejestrowanego miejsca zamieszkania na terytorium RP.
Kolejnym, lecz nie mniej znaczącym, planowanym ułatwieniem jest projekt nowelizacji prawa budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestorzy nie będą już musieli ubiegać się o pozwolenia na budowę. Już niedługo ma wystarczyć zarejestrowanie jej u starosty. Na sprzeciw starosta będzie miał 30 dni. Jeżeli w tym terminie nie wyda decyzji, to inwestor uzyska prawo rozpoczęcia robót budowlanych. W przypadku małych inwestycji budowlanych, jak np. budowy garażu, pomieszczenia gospodarskiego (do 35 mkw) poza miastem, budowy ogrodzeń nie wyższych niż 2,2 m, remontów, przebudowy czy termomodernizacji, nie będzie konieczna rejestracja. Dzisiaj wymagano na to takiego samego pozwolenia na budowę, jak na postawienie wieżowca w środku miasta.
Dałem tylko dwa przykłady zmian. Jest ich dziesiątki, poza tymi, które już Państwu opisywałem na przykład przy okazji projektów ustaw dotyczących gospodarki. Nasz rząd, rząd Donalda Tuska zmienia bowiem prawo nie tylko dla przedsiębiorców ale i dla wszystkich obywateli. Zdaję sobie sprawę, że powyższe zmiany to wciąż zaledwie początek drogi do państwa, w którym będziemy się czuć komfortowo. Wciąż jest dużo obowiązków, których istnienie jest zbędne i dobrze, że rząd skupia swoje działania na ich weryfikacji. W kolejce jest cała lista przepisów do przysłowiowego odstrzału, których zmiana i wyeliminowanie uczyni nasze życie prostszym. Politycy po raz pierwszy od dawna zamiast wymyślać nowe przepisy pracują nad tym, by ich liczbę zmniejszyć.

Adam Szejnfeld
www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)