W poprzednim tekście poświęconym bezrobociu, przedstawiłem dane dotyczące skali obecnego bezrobocia i szacunków na najbliższą przyszłość. Wskazałem też jaki katalog działań należy uruchomić, by zahamować bezrobocie i podjąć próbę jego ograniczania. Wśród wspomnianego katalogu jest stanowczy postulat zmiany prawa pracy, na czele z Kodeksem pracy.
Dlaczego w Polsce nie zatrudnia się starszych osób, dlaczego opłaca się przyjmować także młodych jedynie na czarno, dlaczego firmy o sezonowej działalności przeżywają olbrzymie trudności, a handel boi się każdej zmiany czasu pracy? Dlaczego?… Pytań jest wiele. Odpowiedź jest jedna – barierą są m. in. sztywne przepisy prawa pracy.
Unia Wolności, chcąc działać na rzecz stworzenia lepszych warunków do tworzenia nowych miejsc pracy i ograniczania skali bezrobocia, podjęła inicjatywę legislacyjną mającą na celu zmianę niekorzystnych dla rynku pracy przepisów Kodeksu pracy.
Projekt nasz składa się z kilku podstawowych grup norm prawnych. Pierwsza grupa to przepisy odbiurokratyzujące i upraszczające działalność małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach tych propozycji wnosimy, by regulaminy pracy i regulaminy wynagradzania tworzyć jedynie w przedsiębiorstwach większych, zatrudniających powyżej 50 pracowników. Uważamy, iż Służby BHP powinny być tworzone jedynie w firmach zatrudniających powyżej 50 osób, a Komisje BHP tylko w zakładach dużych, o zatrudnieniu powyżej 250 pracowników. Pragniemy doprowadzić do zmniejszenia obciążeń biurokratycznych przy zakładaniu nowych przedsiębiorstw oraz w trakcje ich działalności.
Drugą grupą przepisów są propozycje zmniejszające koszty pracy, mające znaczenie motywujące w zakresie inwestycji w nowe miejsca pracy. Wnosimy o ograniczenie obowiązków pracodawców w odniesieniu do wypłat wynagrodzenia za czas przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim. Koszty tych zwolnień powinien pokrywać ZUS a nie zakład pracy. Proponujemy, by obowiązek wypłat odpraw emerytalnych i rentowych nie dotyczył przedsiębiorstw małych, zatrudniających do 50 pracowników, a pracodawca ubezpieczający pracownika na wypadek śmierci nie był zobowiązany do płacenia odprawy pośmiertnej. Od tego jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe, któremu zakład pracy ma jedynie płacić składki. Chcemy doprowadzić do zmiany zasad pokrywania kosztów okresowych badań lekarskich pracowników oraz osób zatrudnianych na nowych miejscach pracy. W tym ostatnim przypadku sądzimy, iż koszty te pokrywać winien Fundusz Pracy.
Kolejna grupa, to przepisy wpływające na uelastycznienie kształtowania stosunku pracy. Ma to wpływ na lepszą regulację rynku pracy. Proponujemy wprowadzenie przerywanego czasu pracy i umowy na zastępstwo. Sadzimy, iż należy zlikwidować obostrzenia dotyczące umów na czas określony oraz proponujemy ustalenie maksymalnego tygodniowego i dobowego wymiaru czasu pracy zgodnie z obowiązującą w tym zakresie dyrektywą Unii Europejskiej. Wnosimy także o zwiększenie rocznego limitu godzin nadliczbowych do dwustu, tak, by każdy, kto chce więcej pracować i więcej zarabiać mógł to robić legalnie.
Powyższe propozycje zmian, wielokrotnie postulowane nie tylko przez przedsiębiorców, lecz także ekspertów od ograniczania bezrobocia, powinny, wraz z innymi koniecznymi działaniami, doprowadzić do zwiększenia ilości nowych miejsc pracy w polskiej gospodarce. Z racji małej objętości miejsca na niniejszy tekst, trudno przedstawić nowelizację w sposób wyczerpujący. Zainteresowanych więc odsyłam do mojej strony www. na której można przeczytać projekt bądź ściągnąć go i wydrukować. Oto adresy: www.sejm.gov.pl/~pos3372 lub www.teraz.pila.pl, pod pozycją Adam St. Szejnfeld.
Adam St. Szejnfeld
Poseł na sejm RP