27 wrzesień 2005r.
Kandydaci Platformy dziękują
Platforma Obywatelska Okręgu Pilskiego odniosła duży sukces wyborczy w minionych wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. W podziękowaniu skierowanym do swoich wyborców i wszystkich mieszkańców okręgu pilskiego, podpisanym przez Adama Szejnfelda, Stanisława Chmielewskiego, Jakuba Rutnickiego i Mieczysława Augustyna, czytamy:
„Wraz ze wszystkimi kandydatami Platformy obywatelskiej RP do Parlamentu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym wyborcom za każdy głos oddany na naszą listę. Jesteśmy wdzięczni Wam za zaufanie, jakim obdarzyliście naszych kandydatów, a także całą naszą partię. Wierzymy, że uda nam się wspólnie budować lepszą przyszłość dla Polski.
W przeddzień wyborów prezydenckich pragniemy również zarekomendować wszystkim mieszkańcom Okręgu Pilskiego kandydaturę Donalda Tuska na Prezydenta RP”.
Podziękowania zostały wystosowane za pośrednictwem mediów, a także internetu.
27 wrzesień 2005r.
Wielki sukces PO
To wielki i nieoczekiwany sukces! Platforma Obywatelska w okręgu pilskim osiągnęła wynik wyborczy, jakiego nikt się nie spodziewał. Lider PO w pilskiem, poseł Adam Szejnfeld otrzymał prawie 300% głosów więcej niż 4 lata temu – ponad 26.000, a drużyna PO otrzymała obecnie ponad 30% głosów więcej niż PiS – ponad 54.000. Dało to w sumie 3 mandaty do Sejmu RP (PiS zdobył tylko dwa mandaty) oraz pierwszy raz od 13 lat mamy oprócz mandatów poselskich także mandat do Senatu. PO prostu poseł Adam Szejnfeld i pilska PO “POłamali kości” konkurencji!
Do Sejmu dostali się: Adam Szejnfeld (26.568 głosów), Stanisław Chmielewski (3.419 głosów) i Jakub Rutnicki (3.182 głosy).
Senatorem PO został natomiast Mieczysław Augustyn (76.884 głosów).
Kandydaci Platformy Obywatelskiej bardzo serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy oddali swój głos na naszą listę oraz wszystkim tym, którzy pomogli nam w osiągnięciu tego znakomitego wyniku. Bardzo dziękujemy.
W załączeniu przesyłamy zdjęcia czterech nowo wybranych pilskich parlamentarzystów. Notki biograficzne są natomiast dostępne na stronach internetowych: www.pila.platforma.org oraz www.szejnfeld.pl
Poniżej podajemy dane dotyczące otrzymanych głosów przez wszystkich naszych kandydatów:
Adam Szejnfeld 26.568
Jacek Skrobisz 2.363
Sławomir Poszwa 2.831
Stanisław Chmielewski 3.419
Jacek Kościański 1.096
Jerzy Springer 3.048
Jakub Rutnicki 3.182
Bartosz Dziewiałtowski-Gintowt 1.296
Piotr Waśko 2.069
Jolanta Klawe 1.489
Błażej Nadobnik 1.172
Piotr Zawadzki 769
Jan Bołzan 1.295
Arkadiusz Królikowski 610
Anna Kowacka 1.000
Jerzy Wilczek 626
Emilia Brudziana 1.230
23 wrzesień 2005r.
Platforma dystansuje konkurentów w Wielkopolsce
Donald Tusk z poparciem 54% przed Lechem Kaczyńskim z poparciem 26% i wielkopolska Platforma Obywatelska z poparciem 35% przed Prawem i Sprawiedliwością z poparciem 25% – tak wygląda ostatni, przed ciszą wyborczą, ranking wykonany w Wielkopolsce na zlecenie Głosu Wielkopolskiego. Czy te notowania z 23 września br. potwierdzą się za dwa dni zobaczymy już niebawem. Dzisiaj jednak należy się cieszyć, iż tak znakomite sondaże dotyczą również okręgu pilskiego, gdzie trzy miesiące temu Platforma Obywatelska obwieściła, iż idzie po dwa mandaty do Sejmu. Obserwatorzy życia politycznego i sympatycy liczyli mimo wszystko na trzy mandaty, a z cytowanych badań Głosu Wielkopolskiego wynika, że może być ich jeszcze więcej, bo nawet aż cztery! Według wielkopolskiego dziennika „Nie ulega wątpliwości, że wynik Platformy w tym okręgu mocno „ciągnie” Adam Szejnfeld. Mandat na kolejną kadencję dla niego to pewnik. Mocny jest też numer trzy na liście, szef klubu PO-PiS w sejmiku wojewódzkim Sławomir Poszwa. O pozostałe mandaty dla Platformy walka toczyć się będzie do końca, a wśród jej zwycięzców w samej partii wymienia się Jerzego Springera, Jacka Skrobisza, Jacka Kościjańskieg i Emilię Brudzianą”. Tyle dane z poznańskiego Głosu, lecz należy uczciwie powiedzieć, że w pilskiej Platformie oczekiwania sa jednak bardziej realne. Nadal uważamy, że trzy mandaty (dwa do Sejmu i jeden do Senatu) byłby świetnym wynikiem. Gdyby miały się jednak spełnić przewidywania o większej ilości mandatów dla naszej PO, to byłby to jednoznaczny i nieoczekiwany sukces. Jeśli chodzi natomiast o osoby, które wymienia się jako faworytów, to oprócz wcześniej wspomnianych kandydatów, mówi się w pilskiem również o Stanisławie Chmielewskim i Jakubie Rutnickim.
Więcej o kandydatach z Wielkopolski Północno-Zachodniej na stronie: www.pila.platforma.org
20 wrzesień 2005r.
NAJLEPSZY POSEŁ IV KADENCJI!
Tytuł „Najlepszego posła IV kadencji Sejmu RP” z rąk pilskich dziennikarzy otrzymał poseł Adam Szejnfeld – Platforma Obywatelska. W piątek 19 września br. dyrektor Oddziału Gazety Poznańskiej w Pile – pani Grażyna Gołaszewska oraz Redaktor Naczelna Tygodnika Pilskiego – pani Gabriela Ciżmowska osobiście wręczyły nagrodę posłowi Adamowi Szejnfeldowi, który licznymi głosami czytelników został zwycięzcą plebiscytu Tygodnika Pilskiego, deklasując swoich rywali.
Poseł Adam Szejnfeld bardzo serdecznie dziękuje wszystkim czytelnikom Tygodnika, którzy oddali na niego swój głos i docenili jego zaangażowanie w pracy parlamentarnej.
U progu końca kampanii wyborczej mamy nadzieję, że Adam Szejnfeld będzie mógł dalej przez najbliższe lata działać i pracować dla dobra regionu oraz kraju.
19 wrzesień 2005r.
Cegielski dla Szejnfelda i Dzikowskiego
W dniu 19 września w siedzibie Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego odbyła się uroczystość wręczenia posłom Adamowi Szejnfeldowi, przewodniczącemu sejmowej Komisji Gospodarki oraz Waldemu Dzikowskiemu, przewodniczącemu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Regionalnego medali „LABOR OGNIA VINCIT”.
Medale posłom Platformy Obywatelskiej Kapituła Towarzystwa przyznała „za krzewienie idei pracy organicznej” w swojej pracy parlamentarnej i działalności politycznej na rzecz rozwoju gospodarczego i regionalnego w Polsce i w Wielkopolsce.
Uroczystość zaszczyciło wielu znamienitych gości z Poznania, w tym pan prof. dr hab. Stanisław Lorenc, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pan Ryszard Grobleny, prezydent Miasta Poznania oraz Jerzy Błoszyk, wicewojewoda wielkopolski. Medale natomiast w imieniu kapituły wręczył Marek Król, prezydenta Towarzystwa.
18 wrzesień 2005r.
Wrzesińskie prawybory
Poseł Adam Szejnfeld, lider Platformy Obywatelskiej w okręgu pilskim, wraz z Donaldem Tuskiem i Waldym Dzikowski, był gościem z ramienia PO, odbywających się w dniu dzisiejszym prawyborów we Wrześni.
Wizytę we Wrześni działacze Platformy Obywatelskiej rozpoczęli mszą świętą w intencji Ojczyzny we wrzesińskiej Farze, po której miała miejsce konferencja prasowa z udziałem kandydata na Prezydenta RP Donalda Tuska, Adama Szejnfelda i Waldiego Dzikowskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także spotkanie liderów PO oraz kandydata na Prezydenta z mieszańcami i wyborcami z Wrześni, które miało miejsce na Rynku i w Parku Miejskim.
W tym dniu Adam Szejnfeld reprezentował też Platformę Obywatelską w debacie politycznej zorganizowanej dla przedstawicieli wszystkich partii we wrzesińskim amfiteatrze, a jego wypowiedzi spotkały się z dużą aprobatą słuchaczy. Efektem przedwyborczych działań i kampanii było zwycięstwo PO we wrzesińskim glosowaniu z wynikiem 26,8% w wyborach do Sejmu oraz 35,7% dla Donalda Tuska, w wyborach na urząd Prezydenta RP.
17 wrzesień 2005r.
Bezpardonowy atak na lidera PO
Polskie prawo, w tym prawo wyborcze, jest bezpardonowo łamane. Szerzą się złodziejstwo i dewastacje materiałów wyborczych PO w okręgu pilskim, a szczególny atak został przeprowadzony na lidera wszystkich rankingów politycznych – posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki.
W minioną noc została zorganizowana akcja kradzieży płyt z plakatami i banerów oraz niszczenia materiałów wyborczych posła w kilku miastach okręgu, na czele z Chodzieżą. Od lat słynna jako ostoja komunizmu Chodzież jeszcze raz objawiła się jako miejsce, w którym nie działa państwo prawa. Na wszystkich miejscach, gdzie były zawieszone plakaty posła Szejnfelda po ich zniknięciu pojawiły się materiały wyborcze kandydatów lewicy i nie tylko… Podobne akcje, choć nie na tak totalną skalę, zostały przeprowadzone w pozostałych miastach i gminach okręgu.
Akcja ataku na lidera PO zbiegła się w swoim terminie z czasem zakończenia dziennikarskiego plebiscytu na najlepszego posła regionu pilskiego w IV kadencji Sejmu RP. Niekwestionowanym zwycięzcą tego konkursu został ogłoszony w miniony wtorek poseł Szejnfeld, któremu dziennikarze Gazety Poznańskiej i Tygodnika Pilskiego właśnie wczoraj wręczyli nagrodę.
17 wrzesień 2005r.
IV Rozbiór Polski
Siedemnastego września 1939 r. dopełnił się zdradziecki niemiecko-rosyjski układ likwidacji państwa polskiego – IV Rozbiór Polski. Znów chciano podzielić się naszymi ziemiami i unicestwić Naród. Milion Polaków zginęło albo zostało wywiezionych do sowieckich łagrów.
W rocznice tych wydarzeń, wydarzeń dniu 17 września 2005r. członkowie wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej modlili się za Ojczyznę w poznańskiej farze.
16 wrzesień 2005r.
Polski inkubator na Tajwanie
Poseł Adam Szejnfeld (PO) zakomunikował na konferencji prasowej o zakończeniu wielomiesięcznych prac nad finalizacją projektu jego autorstwa, polegającego na utworzeniu w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Tajpej Biura Polskich Firm na Tajwanie. Biuro, według projektu posła Adama Szejnfelda, ma być czymś w rodzaju inkubatora polskich przedsiębiorstw za granicą.
Projekt jest autorskim i bezprecedensowym przedsięwzięciem ponieważ:
- jego cel i charakter powoduje, że w normalnych warunkach powinien to być projekt rządowy, tymczasem jest on projektem poselskim Adama Szejnfelda;
- ideą funkcjonowania biura i korzystania z niego przez polskie firmy jest nieodpłatność świadczenia usług polskim przedsiębiorcom, którzy są zainteresowani współpracą gospodarczą z krajami Azji;
- służyć będzie firmom bez względu na ich wielkość i branżę, ale przede wszystkim firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Rynki Azji Dalekiego Wschodu stają się coraz bardziej atrakcyjne dla polskiej gospodarki. Niestety, ze względu na ich specyfikę są bardzo trudno dostępne dla polskich przedsiębiorstw. Projekt zaproponowany rządowi Tajwanu przez posła Szejnfelda zakłada utworzenie w jednym z największych centrów handlowych Azji stałego przedstawicielstwa gospodarczego, które będzie prowadziło i reprezentowało interesy firm z Polski, chętnych do przystąpienia do projektu. Podstawowy zakres „koszyka usług” dla uczestników programu będzie oparty na bezpłatności, a działalność biura w dużej mierze będzie finansowana przez Rząd Tajwanu. Czasokres funkcjonowania program określono na 3 lata, a umowa w tej sprawie zostanie podpisana w najbliższych dniach w Tajpej.
Operatorem projektu i reprezentantem polskich przedsiębiorstw będzie firma „Dr Roman Nowak – Nieruchomości” Sp. z o.o., która została wybrana przez samych uczestników. Jest to firma konsultingowa oferująca kompleksowe usługi w zakresie szeroko rozumianego doradztwa inwestycyjnego. Jej klientami są m.in. Volkswagen Poznań Sp. z o.o., Bridgestone Poland Sp. z o.o., Malta Decor S.A., a jednym z głównych obszarów jej działania jest współpraca z krajami azjatyckimi. „Dr Roman Nowak – Nieruchomości” Sp. z o.o. jest m.in. wyłącznym przedstawicielem dwóch specjalnych stref ekonomicznych zlokalizowanych w południowo-wschodnich Chinach, a jego przedstawicielstwo obejmuje wszystkie kraje Europy oraz w Stany Zjednoczone.
15 wrzesień 2005r.
POSEŁ WE WRZEŚNI
W dniu 14 września 2005 r. przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki, poseł Adam Szejnfeld spotkał się z pracownikami oraz zarządami kilku firm we Wrześni.
Pierwszym punktem wizyty była Firma „Tonsil”, która specjalizuje się w produkcji sprzętu nagłośnieniowego. Poseł Adam Szejnfeld zwiedził hale produkcyjne oraz zapoznał się z planami dotyczącymi restrukturyzacji i naprawy trudnej sytuacji w tym przedsiębiorstwie.
Kolejnym miejscem odwiedzonym przez przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki była Spółdzielnia Inwalidów „Wiosna Ludów”, specjalizująca się w produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Duża wydajność pracy oraz wysoka jakość produktów tego przedsiębiorstwa zatrudniającego ok. 700 osób, spotkały się z dużym uznaniem i podziwem Adama Szejnfelda. Podobny charakter miało spotkanie w firmie „Cenos”, zajmującej się produkcją pasz, ryżu oraz kasz.
Wizyta we Wrześni zakończona została spotkaniem z działaczami samorządowymi i gospodarczymi powiatu wrzesińskiego.
15 wrzesień 2005r.
Z pokolenia na pokolenie…
Z pokolenia na pokolenie przekazywane są idee i pamięć Solidarności Sierpnia”80, a przez nasz region przetacza się fala uroczystości z okazji powstania NSZZ „S”. W dniu dzisiejszym poseł Adam Szejnfeld był gościem honorowym spotkania w Zespole Szkół w Szamocinie, a także uroczystej sesji Rady Miasta w Trzciance. Na obu jubileuszach poseł szejnfeld wspominał czasy sprzed dwudziestu pięciu lat, ale też podkreślał, że najważniejsze dla kraju i społeczeństwa jest budowanie fundamentów lepszej przyszłości, której podstawą jest wolność i demokracja wywalczone ćwierć wieku temu.
Wizyta w Trzciance była też okazją do przeprowadzenia spotkania wyborczego, które odbyło się kilka godzin po uroczystej sesji Rady Miasta.
13 wrzesień 2005r.
Szejnfeld wygrał wybory!
Poseł Adam Szejnfeld wygrał wybory…, ale na razie w plebiscycie Tygodnika Pilskiego.
We wtorek 13 września br. nastąpiło rozstrzygnięcie plebiscytu Tygodnika Pilskiego na Najlepszego Posła IV Kadencji Regionu Pilskiego. Poseł Adam Szejnfeld, który już od kilku ostatnich tygodni prowadził w tym plebiscycie, do końca nie oddał pałeczki pierwszeństwa dystansując konkurentów w finale konkursu. Tym samym uzyskał tytuł NAJLEPSZEGO POSŁA IV KADENCJI REGIONU PILSKIEGO.
Czytelnicy Tygodnika Pilskiego docenili wkład, zaangażowanie, skuteczność i profesjonalizm, z jakim Adam Szejnfeld wykonuje mandat posła. Podczas trwania IV kadencji Sejmu RP, poseł Szejnfeld przewodniczył sejmowej Komisji Gospodarki, był członkiem 4 komisji stałych i 13 podkomisji nadzwyczajnych, 145 razy zabierał głos z mównicy sejmowej, zgłosił 80 interpelacji i 46 zapytań. Do największych osiągnięć w pracy parlamentarnej należy zaliczyć wniesienie do tej pory przez posła siedemnastu projektów ustaw w tym zakazującej prowadzenia działalności w złodziejskim ,,systemie argentyńskim” oraz ustawę o majątkowej odpowiedzialności urzędników za łamanie prawa. Do przełomowych natomiast dla przedsiębiorców i samorządów należy zaliczyć pracę nad ustawą Prawo Zamówień Publicznych, ustawą o Partnerstwie Publiczno-Prawnym oraz nad ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Jeśli chodzi natomiast o nasz region, to spektakularnym osiągnięciem było doprowadzenie do utworzenia w Podaninie, gmina Chodzież, specjalnej strefy ekonomicznej, w której ma powstać 1000 nowych miejsc pracy, a także utworzenie w Poznaniu Centrum Obsługi Inwestorów dla całej Wielkopolski oraz stworzenie Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Pile, obejmującego swoim zasięgiem pięć powiatów, a więc całe byłe województwo pilskie.
12 wrzesień 2005r.
DOŻYNKI W LUBASZU
W minioną niedzielę poseł Adam Szejnfeld wziął udział w ceremoniach dożynkowych w Lubaszu (dożynki powiatowe). Poseł podczas uroczystości tak kościelnych, jak i świeckich, oddał hołd trudnej pracy rolników, wyrażając nadzieję, że zebrane płody wystarczą dla wszystkich, aż do następnych zbiorów. Tegoroczne żniwa nie były najłatwiejsze, a zbiory nie są najlepsze. Wszystkiemu winna jest wcześniejsza susza a potem padające deszcze. Zboża są gorszej jakości i w mniejszej ilości, ale za to rolnicy liczą, iż ich cena będzie nieco wyższa. Wszyscy spodziewają się również pomocy państwa w tej trudnej sytuacji, jaką wywołała pogoda tego lata.
11 wrzesień 2005r.
Rekord pobity,
czyli niedziela na sportowo
Rekord został pobity, ale nie w czasie, w jakim poseł Adam Szejnfeld pokonał dystans „biegu VIP-ów”, ale w frekwencji podczas XV-go Jubileuszowego Półmaratonu Philips’a w zakresie ilości startujących zawodników. Na starcie stawiło się, bowiem prawie 890 zawodników, natomiast linię mety przekroczyło 857 osób. Najlepszym Polakiem okazała się Adam Dobrzyński, a Polką Katarzyna Berku i to oni właśnie odebrali z rąk posła Adama Szejnfelda Puchary Mistrzów Polski. Poseł Szejnfeld oprócz tego, iż pomógł wesprzeć imprezę finansowo, postanowił również promować zdrowy i higieniczny tryb życia startując w Biegu VIP-ów osobiście.
W tym samym dniu rozegrano również mecz siatkarski pomiędzy Jokerem Piła a SCC Berlin, podczas rozgrywanego w Pile I-go Międzynarodowego Turnieju o Puchar Posła RP Adama Szejnfelda. Pilski Joker nie zawiódł oczekiwań rzeszy swoich kibiców i pokonał w meczu finałowym wicemistrzów Niemiec, drużynę SCC Berlin w setach 3:1. Na kolejnych miejscach uklasyfikowały się drużyny Energia Sosnowiec i BBTS Bielsko-Biała. To dobra zapowiedź premiery w Ekstraklasie, która odbędzie się już 15 października br.
10 wrzesień 2005r.
25-lecie Pilskiej SOLIDARNOŚCI
W dniu 10 września br. obchodzono w Pile jubileusz 25-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego SOLIDARNOŚĆ. Po mszy św. odprawionej w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława Kostki zebrani goście i działacze Solidarności przeszli na al. Jana Pawła II, gdzie nastąpił uroczysty moment nadania nazwy znajdującego się tam ronda imieniem „SOLIDARNOŚCI”.
W obchodach jubileuszowych uczestniczył poseł Adam Szejnfeld, w przeszłości działacz Solidarności z lat 1980-1981, internowany w czasie stanu wojennego, a potem działacz podziemia. W swoim wystąpieniu Adam Szejnfeld, i jako poseł Ziemi Pilskiej, i jako członek pierwszych władz NSZZ „Solidarność”, podziękował wszystkim wcześniejszym i obecnym działaczom za bezinteresowną pracę dla dobra wspólnego, za poświecenie oraz ból, które często były ceną za powrót Polski do rodziny demokratycznych narodów Europy. Poseł Szejnfeld przypomniał jak wielkim, darem jest wywalczona przez związek demokracja i wolność.
W programie obchodów przewidziano uroczystą mszę św., nadanie nazwy i poświęcenie kamienia wdzięczności na rondzie „Solidarności”, uroczyste zebranie delegatów NZSS „Solidarność” oraz piknik z udziałem zaproszonych gości.
9 wrzesień 2005r.
500 CHODZIEŻANIN
W dniu 9 września br. w Chodzieskim Domu Kultury odbyło się jubileuszowe spotkanie z okazji 500. wydania Tygodnika Chodzieżanin.
W spotkaniu uczestniczył poseł Adam Szejnfeld, który otrzymał z rąk Ryszarda Cichockiego – redaktora naczelnego Chodzieżanina – podziękowanie za dotychczasową współpracę i zaangażowanie w redagowaniu kolejnych numerów tygodnika.
Poseł Adam Szejnfeld życzył redakcji dalszego zapału w redagowaniu kolejnych numerów gazety, stałej rzeszy wiernych czytelników oraz dalszego informowania, edukowania i integrowania mieszkańców miasta Chodzieży i powiatu chodzieskiego.
9 wrzesień 2005r.
ŚWIĘTO SIATKÓWKI!
W dniu 9 września br. w hali sportowej przy ul. Żeromskiego miało miejsce uroczyste otwarcie I Międzynarodowego Turnieju o Puchar Posła RP Adama Szejnfelda. Otwierając turniej, Honorowy Prezes Klubu JOKER Piła – poseł Adam Szejnfeld podziękował zawodnikom, działaczom, a przede wszystkim kibicom i sponsorom za włożony wkład w odniesiony sukces. Na zakończenie wypowiedzi Adam Szejnfeld oznajmił: „Gramy w ekstraklasie i niech tak zostanie!”.
Po otwarciu nastąpiła prezentacja zespołu JOKER Piła, który w minionym sezonie wywalczył awans do ekstraklasy. Pierwszy mecz turnieju pomiędzy Jokerem Piła a Energią Sosnowiec miał bardzo interesujący przebieg, nie brakował w nim pozytywnych sportowych emocji oraz wielu ciekawych sytuacji pod siatką. Pilski JOKER nie zawiódł jednak licznie zebranej publiczności, która w bardzo żywiołowy sposób dopingowała swoją drużynę, i wygrał w setach 3:1 z drużyną Energia Sosnowiec. W sobotę natomiast nasz zespół pokonał wynikiem 3:0.
9 wrzesień 2005r.
Rzetelność i bezpieczeństwo w działalności gospodarczej
W dniu 13 września br. w Pilskim Domu Kultury odbędzie się organizowana przez Pilską Izbę Gospodarczą oraz Stowarzyszenie Rzetelnego Biznesu konferencja nt. “Rzetelność i bezpieczeństwo w działalności gospodarczej. Fundusze dla MSP”. Konferencja odbędzie się przy współorganizacji i pod honorowym patronatem posła Adama St. Szejnfelda – Przewodniczącego Sejmowej Komisji Gospodarki.
Program konferencji przewiduje wystąpienia znamienitych gości, znawców w dziedzinie etyki biznesu, factoringu, funduszy wspierających rozwój firm i otoczenie biznesu.
W tym samym dniu nastąpi również, wręczenie dyplomów uczestnikom programu,,Solidny Partner” przez przewodniczącego kapituły programu posła Adama Szejnfelda.
Zapraszając media i wszystkich zainteresowanych przedstawiamy program konferencji:
Program konferencji:
11:00 – 11:25 – Otwarcie konferencji i wystąpienie przewodniczącego Komisji Gospodarki Sejmu RP – posła Adama St. Szejnfelda
11:25 – 11:40 – Wystąpienie Prezydenta Miasta Piły – Zbigniew Kosmatka
11:55 – 12:15 – MSP wobec etyki biznesu- czy wielkość firmy ma znaczenie. Prof. Jacek Sójka – prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Etyki Biznesu – EBEN Polska
12:15 – 12:35 – Zasady funkcjonowania Programu „Solidny Partner” promującego rzetelność i odpowiedzialność w biznesie – Michał Wieczorek – wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Rzetelnego Biznesu
12:35 – 12:55 – Factoringu – skuteczne i bezpieczne zarządzanie należnościami – Marcin Zaliwski – dyrektor Sprzedaży – „Bibby Factors Polska” Sp. z o.o.
12:55 – 13:10 – Przerwa
13:10 – 13:40 – Fundusze wspierające rozwój firm i otoczenia biznesu – Regionalna Instytucja Finansująca
13:40 – 14:00 – Bank BPH /projektów Piła kredytowanie projektów europejskich)- Hanna Prywer
14:00 – 14:45 – Dobre przykłady rzetelnego działania – laureaci Programu „Solidny Partner”:
– Informacja o przebiegu Programu „Solidny Partner”:
Michał Wieczorek – w imieniu organizatorów Programu,
Adam St. Szejnfeld – przewodniczący Kapituły Programu
– Wręczenie dyplomów uczestnikom Programu „Solidny Partner”
Adam St. Szejnfeld – przewodniczący Kapituły Programu,
14:45 – Zakończenie
7 wrzesień 2005r.
Pomoc dla kultury i sportu
(a więc nie tylko ekonomia i gospodarka)
Muzeum Okręgowe. W dniu 7 września br., podczas obchodów XXX-lecia Muzeum Okręgowego w Pile, poseł Adam Szejnfeld otrzymał z rąk dyrektora Jana Niedźwieckiego list gratulacyjny i podziękowania za wspieranie działań Muzeum w zakresie upowszechniania przeszłości historycznej i dziedzictwa kulturowego. Poseł Adam Szejnfeld niejednokrotnie wspierał inicjatywy podejmowane przez Muzeum. W tym miejscu należy wspomnieć choćby o tym, iż w tym roku dzięki jego staraniom Minister Kultury przyznał Muzeum promesę sfinansowania projektu przeniesienia i rekonstrukcji zabytkowego kościółka z Lasek Wałeckich do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku – oddział Muzeum Okręgowego w Pile. Wcześniej natomiast, działania Adama Szejnfelda doprowadziły do uzyskania kilkudziesięciu tysięcy złotych wsparcia na wykup zdeponowanych w Muzeum eksponatów.
Półmaraton Philips’a. W dniu 11 września br. w Pile odbędzie się XV Międzynarodowy Półmaraton Philips’a, największy bieg w tej kategorii w Polsce. W bieżącym roku organizatorzy niespodziewanie mieli kłopot z dopięciem budżetu imprezy i zwrócili się o pomoc do posła Adama Szejnfelda. Dzięki staraniom posła Ziemi Pilskiej udało się pozyskać sponsora, który przeznaczył dodatkowe 10 tysięcy złotych umożliwiające zamknięcie finansowania imprezy. Tym samym bieg w niedzielę odbędzie się, a wraz z nim również tradycyjny już bieg VIP-ów.
5 wrzesień 2005r.
Dożynki – święto plonów
Przełom sierpnia i września, to tradycyjny okres, w którym w całej Polsce odbywają się uroczystości dożynkowe. Rolnicy, rozdając chleb i prezentując piękne kosze dożynkowe, w symbolicznej formie ukazują efekt swojej ciężkiej pracy, a władze państwowe, samorządowe i ludzie z miast dziękują im za trudy ich pracy. Poseł Adam Szejnfeld również stara się barć udział w tych ważnych dla narodowej tradycji ceremoniach, a towarzyszy mu najczęściej Mieczysław Augustyn, przewodniczący Rady Miasta Piły i prezes Wielkopolskiego Banku Żywności. W miniony weekend nasz poseł odwiedził na przykład Białośliwie, Budzyń i Ujście. Wszędzie tam, poseł ziemi wielkopolskiej dzielił się z ludźmi swoimi refleksjami i opiniami na temat rolniczej pracy i sytuacji na wsi.
5 wrzesień 2005r.
1000 nowych miejsc pracy!!!
Szejnfeld zawsze skuteczny!
Tysiąc nowych miejsc pracy – to kolejny efekt pracy posła Adama Szejnfelda na rzecz Regionu Pilskiego. To kolejny też dowód na to, że opinia, iż Adam Szejnfeld jest „skutecznym posłem” nie jest przesadzona.
Dzięki pomysłowi i inicjatywie oraz skutecznym działaniom posła Adama Szejnfelda szesnaście hektarów terenów pod Chodzieżą zostały uchwałą Rady Ministrów z dnia 30.08.2005r. włączone do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która z sukcesem wspiera i obsługuje inwestorów krajowych oraz zagranicznych tworzących nowe miejsca pracy w przemyśle i usługach. Dzięki temu zabiegowi, w Podaninie, gmina Chodzież, powstanie zupełnie od zera nowa fabryka firmy Europol-Meble S.A. która da zatrudnienie ok. 1000 osobom, z Chodzieży i okolicznych gmin oraz setkom kolejnych w zakładach kooperujących i współpracujących. Jest to świetny przykład, jak poprzez rozwój gospodarczy, poprzez rozwój przedsiębiorczości można tworzyć nowe miejsca pracy i dawać ludziom zatrudnienie. „Rozwój i praca” – to jest motto działalności posła Adama Szejnfelda, który głosi, że najlepiej pomaga się ludziom „rozdając im wędki zamiast „ryb”. Adam Szejnfeld kolejny już raz dał więc ludziom „wędki”, pomagając przezwyciężyć największą zmorę obecnej doby – bezrobocie. Jest to też wspaniały akcent kończący drugą kadencję poselskiej działalności posła Adama Szejnfelda.
Inwestorem w nowo powołanej strefie będzie firma “Europol-Meble” S.A, prezesem której jest pan Alfons Hemerling. Jest to firma z przewagą niemieckiego kapitału, powstała na bazie zakupionego 12 lat temu Zakładu Maszyn Ceramicznych w Chodzieży. Obecnie wchodzi ona w skład Holdingu firm PBV Polipol Beteiligungs und Verwaltungs GmbH w Niemczech. Przedmiotem produkcji są meble charakteryzujących się wysoką jakością, dużą wygodą i funkcjonalnością oraz ciekawym wzornictwem. Prawie 100% produkcji firmy kierowane jest na eksport, głownie do Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Obecnie, dzięki inicjatywie posła Adama Szejnfelda, spółka chce przeznaczyć ok. 100 milionów na budowę kolejnej fabryki w Chodzieży. W planach jest utworzenie nowoczesnego, spełniającego wszelkie unijne normy, zakładu produkcyjnego w Padaninie, którego podstawowym przedmiotem produkcji mają być meble tapicerowane oraz stelaże drewniane. Całość inwestycji, jak już wspominano, szacowana jest na około 100 mln PLN. Inwestycja ta jest szansą dla Chodzieży, uruchomienie bowiem w powiecie chodzieskim nowego zakładu produkcyjnego, generującego ponad tysiąc miejsc pracy będzie nie tylko idealną receptą na znaczne ograniczenie problemu bezrobocia w regionie, ale również na dofinansowanie budżetu gminy oraz budżetu państwa kolejnymi podatkami.
4 wrzesień 2005r.
Spotkanie po latach
Na zaproszenie posła Adama Szejnfelda, znów po latach spotkali się w Szamocinie działacze pierwszej Solidarności oddając hołd tym, co zdrowie i życie oddali za wolność i demokrację, budując podwaliny wolnego państwa. Jubileusz XXV-lecia Sierpnia’80 i powstania NSZZ „Solidarność” świętowano w małym miasteczku, z którego pochodził największy odsetek członków najwyższych władz ówczesnej pilskiej Solidarności. Byli to Małgorzata Czech, Adam Szejnfeld i Kazimierz Bembnista. Oni też, jako pierwsi złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności, otwierając długą listę delegacji oddających hołd ludziom tamtych czasów. W jubileuszowych uroczystościach udział także wzięli m.in.: Marek Wiza, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Wielkopolska z Poznania, Antoni Gawroch, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Pilskiego z Piły, Justyn Wardalski, legenda pilskiej Solidarności, a potem ruchu Komitetów Obywatelskich, Piotr Waśko, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Mieczysław Augustyn, przewodniczący Rady Miasta Piły.
Oficjalne obchody solidarnościowej rocznicy zakończono festynem i zabawą do rana.
3 wrzesień 2005r
Ostatni i jedyny tak wysoko…
Poseł Adam Szejnfeld jest już ostatnim i jedynym członkiem najwyższych władz NSZZ „Solidarność” Regionu Pilskiego z lat 1980 – 1981 (członek prezydium Zarządu Regionu), który nadal działa publicznie zajmując tak wysokie funkcje (był radnym gminnym, burmistrzem, a od ośmiu lat jest posłem na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej).
Z okazji jubileuszu swojej pracy – 25 lat działalności społecznej, związkowej i politycznej – w dniu 03 września br. Adam Szejnfeld zorganizował w Szamocinie obchody Sierpnia’80 i powstania NSZZ „Solidarność”. Z tej okazji również, na stronie internetowej posła Adama Szejnfelda (www.szejnfeld.pl) zawieszono cykl zdjęć z czasów lat 1980 – 1981 (po wejściu na stronę należy wejść w przycisk „Zdjęcia”, a następnie w link „NSZZ „Solidarność” – moje początki”).
Poniżej prezentujemy „Solidarnościową” notkę biograficzną Adama Szejnfelda:
Adam Szejnfeld – 1980 rok – przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Kombinatu PGR Noteć, sekretarz Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Szamocinie, członek Zarządu Regionu i członek Prezydium Zarządu Regionu Województwa Pilskiego NSZZ „Solidarność” w Pile, członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Pile – ZNTK, członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. Rolnictwa i Żywności. Internowany między 12 grudnia 1981 roku, a 23 lipca 1982 roku w więzieniach we Wronkach i w Gębarzewie. Potem działacz podziemia do roku 1988. Od 1989 roku członek Regionalnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile oraz przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Solidarność, a następnie Komitetu Obywatelskiego Ziemi Szamocińskiej w Szamocinie.
Od 1990 roku burmistrz, następnie radny Miasta i Gminy Szamocin, a od 1997 roku poseł na Sejm RP.
3 wrzesień 2005r.
Taaaaaka ryba
Już po raz piąty odbyły się w Pile Zawody Wędkarskie Pilskiej Izby Gospodarczej. Kilkudziesięciu zawodników, reprezentujących zrzeszone w Izbie przedsiębiorstwa, rywalizowało na zalewie koszyckim o liczne trofea i upominki. W jubileuszu, oprócz władz Izby, wzięli udział także: poseł Adam Szejnfeld, honorowy członek Pilskiej Izby Gospodarczej, Mieczysław Augustyn, przewodniczący Rady Miasta Piły oraz Jerzy Wołoszyński, wiceprezydent Piły. Miła, piknikowa atmosfera była dobrym zwieńczeniem sportowych zmagań.
2 wrzesień 2005r.
Legenda Szamocińskiej Solidarności
„Naród Polski
po schodach lat
1956, 1968, 1970, 1976, 1980
szedł do wolności i…
doszedł”
„Legenda Szamocińskiej Solidarności” – tak nazywając posła Adama Szejnfelda, Wiesław Kwaśnik, dyrektor Zespołu Szkół w Szamocinie zaprosił – dzisiaj posła, a piętnaście lat temu burmistrza Szamocina – do zajęcia głosu podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Szamocinie.
Podczas inauguracji wiele miejsca poświecono rocznicom wybuchu II wojny świtowej, a także dwudziestoleciu powstania nowej szkoły w Szamocinie. Najwięcej jednak słów wszyscy mówcy poświęcili XXV rocznicy Sierpnia’80 i powstania NSZZ „Solidarność”. Adam Szejnfeld, rozpoczął swoje wystąpienie od zacytowania własnego wiersza pt. „Po schodach lat”, a następnie podkreślił, że ludzie zasłużeni dla polskich przemian byli i działali wszędzie, nie tylko w Gdańsku, na Śląsku, czy w Warszawie, ale także w takich małych miejscowościach, jak Chodzież, czy Szamocin. Wyraził przy tym nadzieję, że raz odzyskanej wolności już nie oddamy, a budując państwo demokratyczne będziemy zmierzać do tworzenia podstaw dobrobytu dla wszystkich obywateli. Obecny burmistrz natomiast, Eugeniusz Kucner, jako przykład dzieciom i młodzieży, podawał Adama Szejnfelda podkreślając, że także i z takich małych ośrodków ludzie mogą robić karierę i reprezentować cały Naród w Sejmie.
W uroczystościach wzięło udział kilkaset dzieci, uczniów szamocińskiej szkoły oraz ich rodzice.
31 sierpień 2005r.
Poznań i Piła – hołd twórcom Solidarności
W dniu 31 sierpnia br. poseł Adam Szejnfeld, wraz z delegacją Platformy Obywatelskiej, złożył kwiaty pod słynnymi „poznańskimi krzyżami” oddając hołd wszystkim twórcom NSZZ „Solidarność” oraz tym, co tracąc zdrowie i życie dali podwaliny powstania wolnej i suwerennej Polsce.
W tym samym dniu, Adam Szejnfeld, były członek najwyższych władz pilskiej Solidarności z lat 1980 – 1981 roku, wziął również udział w otwarciu wystawy poświeconej tamtemu okresowi, jaką w Pilskim Domu Kultury zorganizowało Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym. Wspaniale zorganizowana wystawa dała okazję do spotkań i wspomnień osób, które nie widziały się często wiele, wiele lat.
30 sierpień 2005r.
Uroczystości w Warszawie
W poniedziałek 29 sierpnia odbyło się wspólne posiedzenie posłów i senatorów, którzy oddali hołd ludziom Sierpnia’80 i uczcili XXV-lecie powstania NSZZ „Solidarność”. W tym samym dniu odbyło się również kolejne, tym razem pewnie już ostatnie, posiedzenie Sejmu, który rozpatrzył dwa weta prezydenta.
Przy tej okazji Minister Gospodarki Jacek Piechota i przewodniczący Adam Szejnfeld zorganizowali uroczyste spotkanie kierownictwa resortu gospodarki i członków Komisji Gospodarki, na którym podsumowano minione cztery lata współpracy zamykając ten etap wyrazami nadziei, iż w przyszłej kadencji współpraca Ministerstwa Gospodarki i sejmowej Komisji Gospodarki będzie się układała równie owocnie.
29 sierpień 2005r.
Święto Spieczonego Bliźniaka i dożynki
W miniony weekend poseł Adam Szejnfeld wziął udział w ceremoniach dożynkowych w Oleśnicy (dożynki powiatowe) oraz w Szamocinie (dożynki gminne), powiat Chodzież. Poseł Ziemi Chodzieskiej podczas uroczystości tak kościelnych, jak i świeckich, oddał hołd trudnej pracy rolników, wyrażając nadzieję, że zebrane płody wystarczą dla wszystkich, aż do następnych zbiorów. Tegoroczne żniwa nie były najłatwiejsze, a zbiory nie są najlepsze. Wszystkiemu winna jest wcześniejsza susza a potem padające deszcze. Zboża są gorszej jakości i w mniejszej ilości, ale za to rolnicy liczą, iż ich cena będzie nieco wyższa. Wszyscy spodziewają się również pomocy państwa w tej trudnej sytuacji, jaką wywołała pogoda tego lata.
Tradycyjnie już poseł Adam Szejnfeld wziął udział również w wielkiej zabawie, jaką daje impreza organizowana z wielkim rozmachem i kunsztem w Czarnkowie, ściągająca na rozrywkowe konkursy bliźniaków z całej Polski. Jest to Dzień Spieczonego Bliźniaka. Tysiące ludzi bawiło się do późnych godzin nocnych na imprezie zorganizowanej przez Dom Kultury w Czarnkowie. Gratulacje dla organizatorów.
27 sierpień 2005r.
ZAPROSZENIE
XXV-lecie Sierpnia’80 i powstania NSZZ SOLIDARNOŚĆ
„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy…”
Wisława Szymborska
Dwadzieścia pięć temu dzięki wyzwolonej sile narodu polskiego powstał ruch, którego nieocenione zasługi widoczne są dziś gołym okiem nie tylko w Polsce, Europie, ale i na całym świecie. „Solidarność” stała się arką dla ludzi, którym system socjalistyczny odebrał wszystko – wolność.
Chcąc doniośle uczcić ćwierćwiecze powstania tego Ruchu Społecznego i Związku Zawodowego oraz wspomnieć wydarzenia, które miały wtedy miejsce, jako poseł Ziemi Szamocińskiej, a przede wszystkim jako były działacz „Solidarności”, pragnę serdecznie zaprosić na uroczyste obchody XXV rocznicy Sierpnia ’80 oraz powstania „Solidarności”, które odbędą się w dniu 3 września 2005 r., o godz. 18.00 w Szamocinie.
Program obchodów:
Godz. 18:00 Kościół p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Szamocinie
– Msza święta w intencji ludzi Sierpnia”80 i NSZZ Solidarność
Godz. 19:00 Pomnik Niepodległości, pl. Wolności
– złożenie kwiatów przez gości i delegacje
Godz. 20:00 Bar „Caro” Romana Michalaka, ul.Hallera
– wystąpienie Adama Szejnfelda
– wystąpienia gości oficjalnych
– piknik i zabawa taneczna
Z wyrazami szacunku
Adam St. Szejnfeld
Organizatorzy:
Biuro Poselskie posła Adama Szejnfelda oraz Koło PO w Szamocinie
26 sierpień 2005r.
Stocznia Gdańska – MIEJSCE SYMBOL!
„Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany, połam bat
A mury runą, runą, runą
I pogrzebią stary świat.”
„Mury”, przebój Solidarności Sierpnia’80 stał się główną pieśnią – przesłaniem – wielkiego koncertu Jeana Michela Jarre’a, jaki odbył się 26 sierpnia 2005r. w Stoczni Gdańskiej, koncertu pod tytułem „PRZESTRZEŃ WOLNOŚCI”, w którym udział wziął także poseł Adam Szejnfeld, obecnie lider pilskiej Platformy Obywatelskiej, a w przeszłości aktywny działacz legalnej i podziemnej Solidarności.
Występy francuskiej gwiazdy muzyki elektronicznej poprzedził koncert Stanisława Sojki, a sam koncert J. M. Jarre’a odbył się w połączeniu muzyki, śpiewu oraz efektów specjalnych. Te ostatnie zapewnione zostały przez 800 tysięcy WAT nagłośnienia, tony ogni sztucznych i reflektory olbrzymiej, dające światło nawet na kilka kilometrów.
W trakcie koncertu wystąpił z przemówieniem Lech Wałęsa, legendarny przywódca Sierpnia’80 i NSZZ Solidarności, a potem pierwszy w pełni demokratycznie przez Naród wybrany Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.
„Solidarnościowa” notka biograficzna Adama Szejnfelda:
Adam Szejnfeld – 1980 rok – przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Kombinatu PGR Noteć, sekretarz Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Szamocinie, członek Zarządu Regionu i członek Prezydium Zarządu Regionu Województwa Pilskiego NSZZ „Solidarność” w Pile, członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Pile – ZNTK, członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. Rolnictwa i Żywności. Internowany między 12 grudnia 1981 roku, a 23 lipca 1982 roku w więzieniach we Wronkach i w Gębarzewie. Potem działacz podziemia do roku 1988. Od 1989 roku członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile oraz przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Solidarność, a następnie Komitetu Obywatelskiego Ziemi Szamocińskiej w Szamocinie. Od 1990 roku burmistrz, następnie radny Miasta i Gminy Szamocin, a od 1997 roku poseł na Sejm RP.
25 sierpień 2005r.
Pilska Platforma w sieci
Internet jest dzisiaj podstawowym narzędziem przekazywania informacji i komunikowania się ludzi oraz instytucji. Jest cechą i elementem nowoczesności, jest podstawą rozwoju oraz budowania społeczeństwa informacyjnego. Dlatego władze pilskiej Platformy Obywatelskiej, w związku z wyborami do Sejmu i Senatu, postanowiły utworzyć własną witrynę internetową, która będzie uzupełnieniem wiedzy, jaką wszyscy mogą równolegle pozyskiwać z krajowej witryny PO oraz witryny pilskiego lidera PO.
Od teraz wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z biografiami kandydatów do Parlamentu z okręgu nr 37 (Senat RP) i okręgu nr 38 (Sejm RP) oraz aktualnymi wiadomościami na stronie:
www.pila.platforma.org
22 sierpień 2005r.
Wczasy seniorów
Poseł Adam Szejnfeld wziął udział w uroczystości jubileuszu XXX-lecia „Wakacji na Ogrodach Działkowych dla Seniorów”, w Chodzieży, dorocznej imprezie organizowanej przez Polski Komitet Pomocy Społecznej, przy współudziale zarządu Ogrodów Działkowych w Chodzieży. Od lat organizowany wypoczynek osób „Złotego wieku” daje sposobność spędzania wakacji w wesołej atmosferze dziesiątkom osób z terenu miasta, których nie stać na inną formę wypoczynku. W bieżącym roku w trzech turnusach z tej formy spędzania upalnych dni lata skorzystało już ponad 230 osób, w tym wiele w wieku nawet ponad 80-ciu lat.
Organizatorem, wielkim społecznikiem i „Dobrym duchem” Wakacji na Ogrodach jest pan Henryk Słowiński, prezes Oddziału PKPS w Chodzieży. Z okazji jubileuszu, poseł Adam Szejnfeld złożył na jego ręce i wszystkich współorganizatorów serdeczne gratulacje i życzenia dalszej pracy dla dobra osób „trzeciego wieku”. A. Szejnfeld wręczył też prezesowi Słowińskiemu okolicznościowy, pamiątkowy adres wraz z symboliczną wiązanką kwiatów.
W tym samym dniu poseł Adam Szejnfeld wziął także udział w oficjalnym otwarciu obwodnicy miasta Piły, która połączyła dwie ważne dogi krajowe – nr 11 i nr 10. Oddanie do użytku obwodnicy w sposób zasadniczy zmniejszyło obciążenie Piły tranzytowym transportem kołowym zwiększając nie tylko komfort jazdy po mieście, ale też i bezpieczeństwo na drogach.
21 sierpień 2005r.
Miss Pałuk i dożynki
Nie pierwszy już raz poseł Adam Szejnfeld zaproszony został do Jury znanego i popularnego konkursu Miss Pałuk, rozgrywanego na zakończenie dorocznego święta – Lato na Pałukach. W tym roku impreza odbywała się już trzydziesty siódmy raz. Wraz z posłem Adamem Szejnfeldem w jury konkursu zasiadł radny powiatu wągrowieckiego, pan Jerzy Springer.
Tegoroczny konkurs wyłonił bezkonkurencyjne trzy finalistki, a mianowicie Patrycję Adamczak z Budzynia – I miejsce, Sylwię Pelplińską z Mieściska – II. miejsce oraz Marzenę Renn z Wągrowca – III. miejsce.
Kolejnym punktem wizyty posła oraz radnego Platformy Obywatelskiej był udział w Powiatowo-Gminnych Dożynkach w Wapnie, które zgromadziły rzesze uczestników nie tylko z Wapna, ale także z całego powiatu wągrowieckiego.
20 sierpień 2005r.
Spotkanie pod koziołkami
Pod poznańskimi koziołkami, czyli na Rynku Poznańskim przed Ratuszem spotkali się w piątek kandydaci i działacze poznańskiej Platformy Obywatelskiej. W tej staromiejskiej scenerii odbyła się konwencja wyborcza PO, w której udział wziął poseł Waldy Dzikowski, lider PO w Poznaniu i przewodniczący Platformy w Wielkopolsce, poseł Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Platformy w Wielkopolsce i lider PO w Pile oraz eurodeputowani PO – Tadeusz Zwiefka oraz Filip Kaczmarek.
Waldy Dzikowski przedstawił wszystkich kandydatów z okręgu poznańskiego do Sejmu i Senatu, z Marią Wiśniewski i prof. Markiem Ziółkowskim na czele, a następnie dokonano przejazdu po ulicach miasta londyńskim piętrusem. Po powrocie posłowie i kandydaci spotykali się i rozmawiali z mieszkańcami oraz gośćmi stolicy Wielkopolski.
18 sierpień 2005r.
NIE JESTEŚMY SAMI
Honorowy Komitet Poparcia – to grupa ludzi z różnych środowisk i miejscowości, którzy postanowili swoimi nazwiskami rekomendować Platformę Obywatelską i jej kandydatów, z Adamem Szejnfeldem i Mieczysławem Augustynem na czele, w wyborach do Sejmu i Senatu w Okręgu Pilskim. Członkowie Komitetu są powszechnie znanymi i szanowanymi osobami reprezentującymi różne zawody. Są wśród nich m.in. duchowni, samorządowcy, nauczyciele, lekarze, rzemieślnicy, kupcy, rolnicy, sportowcy, ludzie świata nauki, kultury i sztuki. Pełny skład Honorowego Komitetu Poparcia prezentujemy poniżej.
HONOROWY KOMITET POPARCIA PO
DUCHOWNI:
Ksiądz Dziekan Stanisław Oracz – dziekan Dekanatu Pilskiego, proboszcz Parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych
Ksiądz Dyrektor Stanisław Skopiak – dyrektor Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pile
SAMORZĄDOWCY:
Michał Chojara – burmistrz Pniew, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich
Wiesław Maszewski – starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Mariusz Wolff – wicestarosta powiatu chodzieskiego
Tadeusz Dąbrowski – wójt Miasteczka Krajeńskiego, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Nadnoteckich
Justyna Mikołajewska – wiceburmistrz Miasta i Gminy Wolsztyn
Jędrzej Szubert – wicestarosta powiatu międzychodzkiego
Małgorzata Janyska – sekretarz gminy Tarnowo Podgórne k. Poznania, była sekretarz i wiceburmistrz Miasta Czarnkowa
Tadeusz Szymański – pierwszy burmistrz Szamotuł, radny Miasta i Gminy Szamotuły
LEKARZE:
Zygmunt Malinowski – kardiolog, dyrektor Kliniki Ars Medical w Pile
Witold Czech – anestezjolog, stomatolog, pediatra – Szamocin
Robert Brdąkała – chirurg, ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Powiatowego w Obornikach
Andrzej Kaczmarek – lekarz medycyny, nestor środowiska lekarskiego z Rogoźna
Szczepan Augustyniak – chirurg, anestezjolog, radny Gminy Wolsztyn
Krzysztof Szplit – chirurg, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chodzieży
Krystyna Wilkoszarska – logopeda, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Tomyślu
NAUCZYCIELE, WYKŁADOWCY:
prof. zw. dr hab. Feliks Jaroszyk – kierownik Katedry i Zakładu Biofizyki Akademii Medycznej w Poznaniu
Paweł Jarczak – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Pile
MENEDŻEROWIE:
Lech Adam Żak – dyrektor Zakładu Energetycznego ENEA Rejon Piła – Chodzież
Alfons Hemmerling – prezes Europol – Meble S.A. w Chodzieży
Wojciech Młynkiewicz – prezes Handlowej Spółdzielni Spożywców Społem „Merkury” w Pile
Tomasz Wróbel – wiceprezes Aesculap Chifa Sp. z o.o. – Nowy Tomyśl
LUDZIE KULTURY:
Eugeniusz Repczyński – artysta malarz z Piły
Stanisław Dąbek – animator kultury, instruktor w Pilskim Domu Kultury
Bartek Szopiński – muzyk, lider zespołu Boogie Boys – Złotów
PRZEDSIĘBIORCY:
Jerzy Bartnik – prezes Związku Rzemiosła Polskiego, prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu
Tadeusz Ukleja – dealer samochodów Toyota Motor Poland (Ujście k/Piły i Poznań)
Janusz Brzeziński – wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Inter Groclin Auto S.A.
Karol Pufal – rzemieślnik, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Złotowie
Ryszard Bednarek – przedsiębiorca, prezes Sezup-Clima Sp. z o.o. w Pile
Wiktor Piorkowski – rzemieślnik, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile
Andrzej Zaranek – fotograf, właściciel zakładu FOTO ZARANEK
Michał Kaniewski – rzemieślnik, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Wągrowcu
Henryk Paech – właściciel firmy PAECH z Międzychodu
Włodzimierz Szymański – rzemieślnik, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Powiatu Nowotomyskiego
Antoni Spieczyński – rzemieślnik, podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych w Grodzisku
WIEŚ, ROLNICTWO, LEŚNICTWO:
Andrzej Barczak – rolnik – Miasteczko Krajeńskie
Mirosław Biedziak – rolnik, właściciel gospodarstwa agroturystycznego z Pniew
Ryszard Standio – Nadleśniczy Nadleśnictwa Złotów
DZIAŁACZE SPOŁECZNI:
Henryk Słowiński – prezes Zarządu Miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Chodzieży
Małgorzata Kwiatkowska – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie
Wanda Ślesińska – prezes Obywatelskiej Fundacji na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy
Jacek Gursz – prezes Chodzieskiego Klubu Gospodarczego
Jerzy Jasiński – prezes Klubu Sportowego „Joker”
PRAWNICY:
Wojciech Stefaniak – adwokat z Chodzieży
SPORTOWCY:
Sławomir Gerymski – kapitan pierwszoligowej drużyny piłki siatkowej mężczyzn VKS Joker Piła
Kamil Kalka – Mistrz Polski Seniorów w Chodzie Sportowym na 50 km, najlepszy z Polaków w Pucharze Świata w Chodzie Sportowym na 20 km Turyn 2003
Jan Springer – siedmiokrotny Mistrz Świata Jachtów Sterowanych Radiem, najbardziej utytułowany zawodnik w tej dyscyplinie sportu na świecie
17 sierpień 2005r.
RANKING TYGODNIKA PILSKIEGO
Już piąty tydzień poseł Adam Szejnfeld prowadzi w rankingu na „Najlepszego Posła IV Kadencji Sejmu RP”. Plebiscyt ogłosił Tygodnik Pilski wraz z Gazetą Poznańską, drukując w Tygodniku specjalne kupony, które czytelnicy po wypełnieniu odsyłają do redakcji.
Ranking trwa nadal, mamy nadzieję, że czytelnicy Tygodnika Pilskiego także w kolejnych jego wydaniach będą przekazywać wyrazy swojego poparcia dla pilskiego parlamentarzysty Platformy Obywatelskiej.
15 sierpień 2005r.
Cud nad Wisłą
Adam Szejnfeld, poseł na Sejm RP, Mieczysław Augustyn, przewodniczący Rady Miasta Piły, Sławomir Poszwa, radny Sejmiku Wojewódzkiego oraz Rafał Zdzierela, radny Miasta Piły wraz z innymi działaczami Platformy Obywatelskiej oraz Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” wzięli udział w obchodach 85 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jubileusz odbył się pod Pomnikiem Zwycięstwa w Pile.
15 sierpnia 1920 roku wojska polskie rozgromiły Armię Czerwoną pod Wólką Radzimińską odbijając po 3 dniach walk Radzymin i unicestwiając plan marszu wojsk bolszewickich na Warszawę. Historycy są zgodni, iż była to najważniejsza bitwa stoczona po I wojnie światowej ratująca nie tylko Warszawę i Polskę, ale całą zachodnią Europę przed zalewem czerwonej rewolucji, bo jak sam pisał w ówczesnym czasie dowódca radzieckiego Frontu Zachodniego – Michaił N. Tuchaczewski – do swoich żołnierzy „Na Zachodzie ważą się losy wszechświatowej rewolucji po trupie Polski”. Polska jednak nie zginęła ratując cywilizowany świat przed bolszewizmem. Bitwę nazwano potem „Cudem nad Wisłą”, a autorzy zwycięskiej kampanii – Naczelnik Polski J. Piłsudski, generał E. Rydz-Śmigły i generał J. Haller – stali się największymi bohaterami narodowymi naszego kraju. „Bitwa Warszawska” trwała od 13 do 25 sierpnia 1920r. a cała kampania wojenna zakończona została podpisaniem 18 marca 1921 roku ryskiego traktatu pokojowego.
15 sierpień 2005r.
Długi weekend na Pałukach
Poseł Adam Szejnfeld wraz z Jerzym Springerem i Mieczysławem Augustynem długi weekend spędzili na Pałukach, w Damasławku i w Wągrowcu.
W Damasławku wzięli udział w trzydniowych zawodach konnych, których największym wydarzeniem były Mistrzostwa Polski Kuców i Małych Koni w Skokach. W Wągrowcu natomiast okazją do dobrej zabawy był jubileusz dziesięciolecia Zespołu Śpiewaczego „Wrzos” z Wągrowca, który ściągnął do wągrowieckiego amfiteatru zespoły z wielu miast wielkopolski. Obie imprezy odbyły się przy dobrej pogodzie i humorach ich uczestników oraz gości.
13 sierpień 2005r.
NAJMŁODSZA NA LIŚCIE
Na pierwszej konferencji prasowej dotyczącej kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej jej lider poseł Adam Szejnfeld zaprezentował pierwszą trójkę listy wyborczej w okręgu pilskim. Na kolejnej konferencji przedstawiono kandydata Platformy do Senatu. Dzisiaj natomiast poseł Adam Szejnfeld przedstawił mediom najmłodszą kandydatkę PO do Sejmu – Emilię Brudzianą. Emilia Brudziana ma 25 lat, jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wydział Prawa i Administracji, przewodniczącą Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” w Pile, a także członkiem władz Stowarzyszenia w Wielkopolsce i Warszawie.
„Polityka była moją pasją od zawsze. Tego bakcyla złapałam jeszcze w szkole średniej, interesując się wszystkim, co było związane
z funkcjonowaniem państwa i tworzeniem prawa. Pewnego dnia postanowiłam zamienić bierne obserwowanie wydarzeń, które mnie otaczały, na aktywną działalność, więc wstąpiłam do Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Moja aktywność i pracowitość zostały dostrzeżone przez pana posła Adama Szejnfelda, który postanowił powierzyć mi prowadzenie swojego biura poselskiego. Po kilku latach pracy przy pośle uznałam, że to już najwyższy czas, aby moją wiedzę zdobytą na studiach oraz praktyczne doświadczenie wykorzystać w politycznej praktyce” – powiedziała na konferencji Emilia Brudziana.
12 sierpień 2005r.
szejnfeld.pl – nowy adres strony www
Internet powinien być w obecnej dobie najważniejszym narzędziem komunikowania się ludzi, zdobywania wiadomości oraz przekazywania danych. Z tych też powodów, poseł Adam Szejnfeld przywiązuje dużą wagę do tego nowoczesnego narzędzia pracy i oferowanych dzięki niemu możliwości. Od dawna więc jedną z podstawowych metod komunikowania się pana posła, między innymi z wyborcami, jest poczta internetowa oraz strona www.
Niniejszym informujemy, że w celu ułatwienia zapamiętania, a także wyszukiwania zmienił się adres strony internetowej pana posła Adama Szejnfelda. Obecny adres to: www.szejnfeld.pl
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzania strony posła Adama Szejnfelda, a także Platformy Obywatelskiej RP oraz Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”.
11 sierpień 2005r.
Wieś i rolnictwo
Zakończona kampania rzepakowa oraz trwająca kampania żniwna zdominowały doniesienia medialne ostatnich dni. Dlatego też – „Wieś i rolnictwo” – tak można by hasłowo scharakteryzować ostatnią wizytę posła Adama Szejnfelda w powiecie wągrowieckim, któremu towarzyszył radny powiatowy – Jerzy Springer. Celem wyjazdu było zapoznanie się na miejscu, w dwóch wybranych wsiach, z aktualną sytuacją na polskiej wsi.
Politycy Platformy Obywatelskiej odwiedzili gospodarstwo indywidualne pana Walentego Łukaszewskiego z Damasławka, który gospodaruje na 66 ha ziemi, z czego ok. 30% zajmuje uprawa rzepaku, ok. 30% uprawa pszenicy, a pozostały areał zasiewany jest innymi zbożami, np. jęczmieniem, czy pszenżytem. Państwo Łukaszewscy prowadzą również znaczącą hodowlę trzody chlewnej. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie i rozmowy z władzami Spółdzielni Kółek Rolniczych w Damasławku. Odwiedzono też firmę przetwórstwa rolnego PPHU „DANMŁYN” w Damasławku. We wsi Gorzewo natomiast, gmina Mieścisko, Adam Szejnfeld i Jerzy Springer odwiedzili mniejsze gospodarstwo rolne (16ha) państwa Waligórów, którzy zajmują się również agroturystyką i hodowlą koni.
Z rozmów z rolnikami, kierownictwem SKR i młyna w Damasławku oraz Mieściska wynika, iż tegoroczne zbiory zbóż będą mniejsze w porównaniu z rokiem poprzednim i o gorszej jakości. Przyczyny tkwią w suszy, jaka miała miejsce przed paroma tygodniami, obecnie natomiast deszcze utrudniają prowadzenie zbiorów. Szacuje się, że obecny nadmiar zboża, głównie z ubiegłorocznej kampanii, może okazać się złudny i na przełomie roku niewykluczona będzie konieczność importu. Rolnicy wnosili o przyspieszenie terminu uruchomienia skupu interwencyjnego i zmniejszenie minimalnego pułapu określonego dla interwencji. Konieczne wydaje się również pilne przygotowanie wolnej powierzchni magazynowej. Jeśli chodzi zaś o produkcję trzody chlewnej, w dyskusji polityków i rolników pojawiła się obawa przed wystąpieniem tzw. „górki świńskiej” na przełomie roku, co spowodowałoby dodatkowe trudności związane z brakiem możliwości sprzedaży wieprzowiny po opłacalnych cenach. Obecne natomiast notowania cenowe są zadawalające dla rolników.
Korzystając z okazji, poseł Adam Szejnfeld i radny Jerzy Springer spotkali się w tym dniu w Wągrowcu również z prezesem Wągrowieckiego Zrzeszenia Handlu i Usług, panem, Zdzisławem Gajewskim. Rozmawiając o sprawach polskiego kupiectwa zwiedzano wągrowieckie targowisko. Program wizyty przewidywał także odwiedziny w firmie „ALMAT’, produkującej okna i drzwi z PCV i aluminium. Spotkano się również z kierownictwem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, rozmawiając na temat przyszłego modelu funkcjonowania administracji publicznej i umiejscowienia w niej „policji administracyjnej”.
Dzień zakończono konferencją prasową oraz spotkaniem z władzami Cechu Rzemiosł Różnych w Wągrowcu. W obu tych punktach programu wziął udział Mieczysław Augustyn, przewodniczący Rady Miasta Piły, kandydat PO na senatora.
11 sierpień 2005r.
Mrówki i lenie Polityki
„Najlepszy ekspert od spraw gospodarczych w PO i jeden z najlepszych znawców tej problematyki w Sejmie” – taką opinię o pośle Adamie Szejnfeldzie możemy przeczytać w tygodniku Polityka, nr 32 z 13 sierpnia 2005 r.
Tygodnik Polityka już po raz dziewiąty zaprezentował ranking najlepszych posłów. Ranking został przygotowany na podstawie oceny pracy posłów, ich wystąpień podczas obrad plenarnych, pracy w Komisjach i rozlicznych podkomisjach oraz liczby przedstawianych sprawozdań. Tygodnik do współpracy nad ustaleniem rankingu zaprosił także sprawozdawców parlamentarnych: konsultantami byli dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia, Informacyjnej Agencji Radiowej, Telewizji Publicznej oraz TVN24.
W wyniku oceny pracy posłów, spośród 460 parlamentarzystów wyłoniono pierwszą dziesiątkę najlepszych, układając ją alfabetycznie. Do zwycięzców zaliczono wielkopolskiego posła z Platformy Obywatelskiej, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki – Adama Szejnfelda. Jak czytamy w tekście pt. „Liderzy, mrówki i lenie” Janiny Paradowskiej, „zwycięzcy naszego rankingu są bez wątpienia znaczącą częścią polskiej politycznej czołówki, są politykami z prawdziwego zdarzenia”.
Tygodnik Polityka jak zwykle przyznał także czerwone kartki najgorzej ocenionym przez dziennikarzy politykom.
10 sierpień 2005r.
Marsz do Parlamentu!
Pilska Platforma Obywatelska wykonała pierwszy krok w swoim marszu do Parlamentu. W dniu 10 sierpnia br. w Okręgowej Komisji Wyborczej w Pile zarejestrowała bowiem listę swoich kandydatów do Sejmu oraz kandydata do Senatu.
Pod kandydatami do Parlamentu zebrano łącznie prawie 12 tys. podpisów poparcia w bardzo krótkim czasie. Pytany o ten wynik poseł Adam Szejnfeld, uznał go za sukces, zwłaszcza, że akcja zbierania podpisów trwała bardzo krótko i nastąpiła tuż po wcześniej przeprowadzonej kampanii zbierania podpisów poparcia dla Donalda Tuska.
Akcję zakończyło zbieranie podpisów na deptaku miejskim w Pile z udziałem lidera pilskiej listy PO Adama Szejnfelda oraz kandydata do Senatu Mieczysława Augustyna, przewodniczącego Rady Miasta w Pile, prezesa Wielkopolskiego i Pilskiego Banku Żywności.
8 sierpień 2005r.
Opalenica widziana z księżyca
W Opalenicy (powiat Nowy Tomyśl) powstanie jedyny w Wielkopolsce zespół obiektów piłkarskich widzianych z kosmosu – żartuje burmistrz Ryszard Napierała. Tymczasem jest już sześć boisk a od 3 lat gmina wraz z firmą Remes organizują wielką, międzynarodową imprezę piłkarską REMES CUP, która w tym roku ściągnęła do Opalenicy 111 drużyn z Polski, Rosji, Ukrainy, Niemiec i Łotwy, co dało w sumie ponad 2 tys. zawodników. W przyszłym roku organizatorzy chcą podwoić ilość zaproszonych gości z kraju i zagranicy.
Głównym gościem tegorocznej imprezy był poseł Adam Szejnfeld, który odwiedził Opalenicę wraz z Mieczysławem Augustynem, przewodniczącym Rady Miasta Piły. Oboje wraz z innymi gośćmi, między innymi Bartoszem Dziewałtowskim-Gintowtt, wręczali zawodnikom i działaczom medale, puchary oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy też byli pod wielkim wrażeniem skali i zakresu organizacji mistrzostw.
8 sierpień 2005r.
Wielka Gala Jeździecka – Dziembówko’2005
Polska tradycja hodowli koni przeżywa swój drugi rozkwit. Szacunki specjalistów mówią, że w ciągu kilku lat powrócimy do czołówki największych hodowli na świecie. Ale konie hoduje się w Polsce przede wszystkim dla uprawiania sportu i rekreacji. Dlatego też nie ma prawie tygodnia, by nie odbywały się w Polsce zawody konne.
Poseł Adam Szejnfeld w minioną niedzielę wziął udział w IV Wielkiej Gali Jeździeckiej, jaka odbyła się w Dziembówku, gmina Kaczory. Zawody zgromadziły setki koni i jeźdźców oraz tysiące widzów, którzy przez cały dzień podziwiali piękno sportów hippicznych.
5 sierpień 2005r.
Od jubileuszu do jubileuszu
• Adam Szejnfeld, były radny i burmistrz Szamocina, obecnie poseł na Sejm RP, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki, wziął udział w dziesięcioleciu firmy Polfornitur Sp. z o.o. z Białośliwia (zatrudniającej pracowników w większości z pobliskiego Szamocina), będącej własnością inwestorów holenderskich. Firma ta i jej najnowsza historia jest znakomitym przykładem, jak z upadającej fabryki (wcześniej Pilskie Fabryki Mebli) zatrudniającej 95 osób można stworzyć nie tylko zdrowy organizm gospodarczy, ale więcej, przedsiębiorstwo, które wciąż się rozwija i ma świetne perspektywy na przyszłość. Maleńka fabryczka mebli z lat peerelu, kupiona przez holenderskich zapaleńców, dzisiaj jest potentatem na polskim rynku w produkcji oklein drewnianych i jednym z największych pracodawców w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Zatrudnia już bowiem prawie 700 osób i nadal się rozbudowuje, mając plany na tworzenie kolejnych, nowych miejsc pracy.
• W tym samym dniu poseł Adam Szejnfeld wraz z Mieczysławem Augustynem, przewodniczącym Rady Miasta Piły, kandydatem PO na senatora, wziął udział także w koncercie galowym kończącym XXXV Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Chodzieży. Tym razem pilski parlamentarzysta wyróżnił, za włożony wkład w tworzenie chodzieskich warsztatów, jednego z ich twórców i wieloletnich animatorów kultury, pana Adama Cichockiego.
Adam Cichocki, podobnie jak Wiesław Wasielewski oraz wielu innych zapaleńców tworzyli w latach 60-tych w Chodzieży prężny ośrodek muzyczny. Organizowano wiele imprez i koncertów muzycznych, działało wiele zespołów. Prapoczątkiem Warsztatów były Przegląd Amatorskich Grup Muzycznych zorganizowany przez Powiatowy Dom Kultury i Klub Miłośników Muzyki „Astra”. Impreza maila wymiar ogólnopolski, a jej jednoznaczny sukces spowodował, że latem 1970 roku przemianowano ją z festiwalu na „szkółkę jazzową”. Warsztaty dały początek nie tylko sławie Chodzieży (znanej do tej pory jedynie z Fabryki Porcelany), ale też rozwojowi lokalnego ruchu muzycznego. Powstawało wiele zespołów, a spośród nich największe sukcesy osiągał kwartet w składzie Halina Niecka, Małgorzata i Adam Cichoccy oraz Jerzy Siodła. Zespół „Labirynt” Adama Cichockiego podjął współpracę ze znanym wokalistą prowadzącym klasę wokalna, z panem Tomaszem Ochalskim, z której to powstała „Nowa Szkoła Muzyczna”. Grupa odnosiła sukcesy na prestiżowych imprezach w całym kraju, brała udział w programach telewizyjnych i radiowych. W historię „Klubu Astry”, kluczowego dla Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych, wpisały się także i inne zespoły, jak na przykład „Cynobry” prowadzony przez Jerzego Neumana, czy „Afekt” Ryszarda Cichockiego.
3 sierpień 2005r.
KANDYDAT PO NA SENATORA!
W dniu 2 sierpnia br. w Biurze Platformy Obywatelskiej w Pile odbyła się konferencja prasowa lidera listy PO w okręgu pilskim – Posła Adama Szejnfelda, podczas której nastąpiła prezentacja kandydata Platformy Obywatelskiej z okręgu pilskiego do Senatu RP – Mieczysława Augustyna.
Mieczysław Augustyn, lat 49, ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształcił się także w Brukseli w zakresie rozwiązań pomocy społecznej, obecnie jest wykładowcą na UAM w Poznaniu.
W latach 1980–1990 pełnił funkcję dyrektora Biura Wojewódzkiego Zrzeszenia Katolików CARITAS, jest też dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Pile. W 2002 roku wybrany został na Przewodniczącego Rady Miasta Piły. Od zawsze zaangażowany w działalność społeczną i pomoc charytatywną na rzecz innych – jest m.in. założycielem i prezesem Wielkopolskiego oraz Pilskiego Banku Żywności, Fundacji Pomocy Humanitarnej w Pile, organizatorem Międzynarodowych Spotkań Seniorów w Pile, na które przyjeżdżają przedstawiciele z Niemiec, Francji i Rosji, a także reprezentantem Wspólnoty Roboczej Związków i Organizacji Socjalnych na Europejskim Forum Socjalnym w Brukseli. Uznanie dla jego zaangażowania w działalność charytatywną potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. tytuł Człowieka Roku w rankingu 10 redakcji wielkopolskich mediów, wyróżnienie w plebiscycie zasłużonych Wielkopolan im. Ks. Piotra Wawrzyniaka oraz Nagroda Główna im. Ks. Bolesława Domańskiego.
1 sierpień 2005r.
Prapremiera – rekordowa widownia
Dwadzieścia tysięcy osób wzięło udział w prapremierze filmu Jana Kidawy Błońskiego, pt.: „Skazany na bluesa”. Była to niewątpliwe rekordowa w historii polskiego kina widownia, która zebrała się w jednym miejscu, by obejrzeć film o życiu lidera kultowego już dziś zespołu „Dżem”. Pokaz filmu odbył się podczas VII Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla w Tychach. Uczestnikiem pokazu i gościem festiwalu był poseł Adam Szejnfeld.
Na załączonym zdjęciu poseł Adam Szejnfeld w towarzystwie twórców i producentów filmu – Małgorzaty i Jana Kidawy Błońskich.
1 sierpień 2005r.
Sprawozdanie Komisji Gospodarki
Zakończyła się IV kadencja Sejmu RP, a więc i kadencja sejmowej Komisji Gospodarki. Na ostatnim posiedzeniu Komisja przyjęła sprawozdanie ze swojej działalności. Poniżej przedstawiamy wyciąg z tego dokumentu, a jego cała treść jest dostępna na stronie internetowej: http://szejnfeld.sejm.pl
Sprawozdanie Komisji Gospodarki
(WYCIĄG)
Do zakresu działania Komisji należały m. in. sprawy polityki gospodarczej, a w szczególności: restrukturyzacji gospodarki, efektywności przemysłu, handlu międzynarodowego i wewnętrznego, technologii, inwestycji bezpośrednich, samorządu pracowniczego, gospodarczego i pracodawców, małych i średnich przedsiębiorstw, handlu, rzemiosła, usług i turystyki oraz sprawy ochrony przed działaniem monopoli, zapewnienia wolności konkurencji na rynku, zasadności koncesjonowania zawodów i działalności gospodarczej oraz ochrony praw konsumenta.
Należy zwrócić uwagę, iż w IV kadencji Sejmu zakres działania Komisji Gospodarki objął sprawy, które w poprzedniej kadencji Sejmu należały do zakresu działania Komisji: Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakres działania Komisji został rozszerzony także o turystykę.
Komisja Gospodarki odbyła 320 posiedzeń, w tym 127 wspólnie z innymi komisjami. To jest jednak tylko statystyka, należy bowiem zaznaczyć, iż faktycznie tych posiedzeń było wielokrotnie więcej, gdyż odbywające się posiedzenia, nawet kilka w tym samym dniu, na różne tematy i o różnych godzinach, liczone były tylko jako jedno posiedzenie.
Podejmując na posiedzeniach tematy wykraczające poza plan pracy Komisja dawała dowody umiejętności szybkiego reagowania na ważne kwestie ekonomicznego i gospodarczego życia naszego kraju. Komisja wykazywała jednak zaangażowanie także w sprawy mniejszej wagi, lub obejmujące wycinkowy obszar polskiej gospodarki. Kilkakrotnie, w przypadkach dotyczących zagrożenia pozycji przedsiębiorców lub konsumentów, wyrażenie przez Komisję zdecydowanego stanowiska doprowadziło do pozytywnego rozstrzygnięcia problemu.
W celu rozpatrzenia zagadnień problemowych, najczęściej dotyczących aktualnych problemów poszczególnych branż Komisja Gospodarki odbywała również posiedzenia wyjazdowe. Komisja w omawianej kadencji przyjęła także za stałą praktykę odbywanie wyjazdowych posiedzeń w siedzibach organizacji przedsiębiorców i pracodawców współpracujących regularnie z Komisją, w tym w: Naczelnej Radzie Zrzeszeń Handlu i Usług, Polskim Klubie Biznesu, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Związku Rzemiosła Polskiego oraz Krajowej Izby Gospodarczej.
Wypełniając funkcję kontrolną Komisja Gospodarki oceniała wdrażanie i funkcjonowanie ustaw, oceniała także realizację programów rządowych.
W IV kadencji Sejmu do Komisji Gospodarki zostało skierowanych do rozpatrzenia 90 ustaw. Komisja skorzystała również z własnego prawa do inicjatywy legislacyjnej i wniosła 3 projekty ustaw w tym ustawę o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawy o kredycie konsumenckim (słynna ustawa zakazująca działalności w tzw. „systemie argentyńskim”).
W okresie IV kadencji Komisja uchwaliła 31 dezyderatów oraz 38 opinii..
W wyniku prac podkomisji nadzwyczajnej do zebrania informacji o kontrowersyjnych działaniach organów finansowych, ścigania i sprawiedliwości w stosunku do niektórych przedsiębiorców i menedżerów, Komisja Gospodarki uchwaliła dezyderat w sprawie podjęcia przez rząd inicjatyw mających na celu zmiany w funkcjonowaniu administracji publicznej oraz działań zmierzających do poprawy warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. W najgłośniejszym swoim dezyderacie – nr 14 – Komisja zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie przez rząd działań mających na celu ograniczenie kryminogennych sytuacji w administracji publicznej, poprawienie oddziaływania rządu na gospodarkę oraz podjęcie zdecydowanych działań na rzecz poprawy warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. W tym celu Komisja proponowała m.in. wprowadzenie prawnej regulacji ustanawiającej standaryzację pracy urzędów administracji publicznej i wnioskowała o przygotowanie regulacji prawnej, która wprowadzałaby ustawową odpowiedzialność dyscyplinarną, karną i cywilną urzędników. Komisja postulowała również ograniczenie ilości instytucji oraz zakresu kontroli przedsiębiorców, rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości od funkcji Prokuratora Generalnego oraz powołania Rzecznika Praw Przedsiębiorców. W innym znanym dezyderacie Komisja żądała obniżenia kosztotwórczych czynników prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.
Komisja Gospodarki była współorganizatorem 5 konferencji. Corocznie wspólnie z Polską Konfederacją Przedsiębiorców Prywatnych organizowano konferencję dotyczącą konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas konferencji dokonywana była prezentacja wyników badań ankietowych firm sektora MSP na reprezentatywnej próbie podmiotów z 16 województw w 5 grupach zatrudnienia. Z inicjatywy Komisji 30 listopada 2004 r. odbyła się również wielka konferencja „Kobieta przedsiębiorcza – rola i status kobiet w życiu publicznym nowoczesnego społeczeństwa XXI wieku”.
Podsumowując funkcjonowanie Komisji Gospodarki w IV kadencji Sejmu RP należy podkreślić, iż po raz pierwszy zakres działania był tak duży: od spraw gospodarczych, w tym przemysłów wszystkich sektorów i branż, poprzez problematykę małych i średnich przedsiębiorstw, w tym rzemiosła, kupiectwa i usług, po prawa konsumentów oraz ochronę konkurencji, samorząd gospodarczy i pracowniczy, aż po turystykę. Wszystkie te tematy często powiązane były także z dziedzinami pokrewnymi, jak infrastruktura, skarb państwa, czy finanse publiczne, lub też polityka społeczna. Szeroki zakres tematyki, jakim zajmowała się komisja dawał więc możliwość horyzontalnego postrzegania potrzeb rozwoju. Działania z pozycji makroekonomicznych i makrogospodarczych skutkujące spojrzeniem na te problematyki w sposób bardziej systemowy i całościowy, likwidujący partykularyzmy sektorowe, branżowe, czy środowiskowe, dawały podstawy do poglądu i działań zobiektyzowanych. Gospodarka jest bowiem jednym, spójnym systemem naczyń połączonych składającym się z wielu sektorów i branż, co powoduje, że jedynie całościowy, a nie wycinkowy, obraz jej stanu ma pozytywny wpływ na społeczeństwo i państwo.
Komisja Gospodarki była jedną z najbardziej aktywnych komisji sejmowych zarówno pod względem przeprowadzonych posiedzeń, uchwalonych dezyderatów, opinii jak i liczby rozpatrzonych projektów ustaw, choć na pewno wiele spraw i tematów nie mogło, z przyczyn obiektywnych, stać się przedmiotem jej obrad. Poszukiwanie więc kolejnych metod podnoszenia efektywności prac Komisji w przyszłości, powinno stać się celem także i posłów następnej kadencji Sejmu RP.
Pełna wersja sprawozdania Komisji Gospodarki z działalności w IV kadencji Sejmu (2001 – 2005)
28 lipiec 2005r.
Już tylko podpis prezydenta!…
W dniu dzisiejszym na posiedzeniu Sejmu RP odbyło się głosowanie nad sprawozdaniem Komisji Gospodarki o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ustawa o PPP, dziś ostatecznie uchwalona, została przekazana do podpisu Prezydentowi RP i wejdzie w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.
Mimo towarzyszącego jej niesprzyjającego klimatu, ustawa uzyskała jednoznaczne poparcie zdecydowanej większości posłów (przeciwna do końca była jedynie Liga Polskich Rodzin) dzięki zmianom, które zostały przygotowane i wprowadzone pod kierownictwem przewodniczącego Komisji Gospodarki, posła Platformy Obywatelskiej – Adama Szejnfelda. Pod jego wpływem, projekt przyjął charakter tzw. „lekkiej”, „ramowej” ustawy ułatwiającej i zachęcającej do realizacji przedsięwzięć, w powszechnie znanym i cenionym na świecie, a praktycznie nie stosowanym w Polsce systemie.
Teraz ustawa ma wnieść nowy impuls dla procesów rozwojowych w całym kraju, w tym rozwoju gmin, powiatów i samorządowych województw. Partnerstwo Publiczno-Prywatne ma szansę stać się nie tylko kolejnym przełomem w procesie inwestowania w rozwój między innymi gmin w Polsce, ale też kolejnym, ciekawym przykładem współpracy administracji publicznej i przedsiębiorców, współpracy obustronnie korzystnej.
26 lipiec 2005r.
Prawo dla wybranych
„Dzisiaj jednak jest tak, trzeba to dobitnie podkreślić, że prawo tworzone jest byle jak i pod potrzeby nie państwa, ale wielu różnych grup interesów i koterii, a następnie stosowane przez administrację, często również pod określone zapotrzebowanie” (…) „Państwo obywatelskie przyhamowało siew rozwoju” – powiedział poseł Adam Szejnfeld, Platforma Obywatelska, omawiając informację z działalności Sądu Najwyższego. Słowa te mogą jednak mieć również bezpośrednie zastosowanie także i do tego, co się działo dzisiaj w Sejmie w związku z protestami górników.
Poniżej przytaczamy szerszy wyciąg z wystąpienia posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki:
Sąd Najwyższy „będzie miał mniej pracy i potrzebował mniejszego wsparcia, jeśli tworzenie prawa w Polsce będzie lepsze, a jego stosowanie bardziej odpowiedzialnie. Dzisiaj jednak jest tak, trzeba to dobitnie podkreślić, że prawo tworzone jest byle jak i pod potrzeby nie państwa, ale wielu różnych grup interesów i koterii, a następnie stosowane przez administrację, często również pod określone zapotrzebowanie. Z tego powodu wielu obywateli niekiedy w swojej bezmocy i bezsilności uważa, że żyje w państwie, które nie jest ich ojczyzną, w państwie, które ich wykorzystuje, w państwie, które czerpie korzyści z ich niedoli. To jest stan rzeczy, który należy zmienić! Polska jest krajem, w którym wszystko chcemy uregulować paragrafem, w którym wszystko chcemy naprawić prawem. Polska jest krajem, w którym nie wierzy się w człowieka, w którym wszystkich uznaje się za potencjalnych przestępców. Polska jest krajem, w którym rządzą urzędnicy, a więc Ci, którzy powinni nam służyć. To oni decydują o naszych losach, to oni powodują, że szukamy swojej ochrony w sądzie, także w Sądzie Najwyższym. Niestety, często bezskutecznie! Bo panem i władcą naszych losów jest najczęściej urzędnik, a nie sędzia? A co sędzia? Zamiast być naszą opoką, jest tylko jednym z interpretatorów złego prawa! Polska jest krajem, w którym uczciwy często jest frajerem, w którym cwaniak jest często człowiekiem sukcesu. Co w tym pomaga? Skomplikowane i nadmiernie tworzone prawo, niejasne, wewnętrznie niespójne, premiujące cwaniaków i karzące uczciwie pracujących. Wiele praw i wolności konstytucyjnych jest w Polsce zasadami papierowymi, zapisanym nie „literą prawa”, a „czcionką drukarską”. Państwo obywatelskie przyhamowało siew rozwoju w ostatnich latach. Zmalał impet lat dziewięćdziesiątych, osłabła wiara w normalność. Rozwija się nadprodukcja przepisów, choć rozsądek podpowiada, że prawo powinno regulować tylko to, co miałoby być zakazane albo ograniczone, a nie to, co powinno być wolne. Czeka nas więc, w niedalekiej przyszłości, wyzwanie odbudowy wiary w człowieka, odbudowy wiary w sprawiedliwość, czas odbudowy państwa obywatelskiego i odpowiedzialnej polityki. Czeka nas czas nie mnożenia, ale odwrotnie, ograniczania ilości zbędnych norm prawnych. Jeśli się to uda, to Sąd Najwyższy będzie miał mniej pracy”.
25 lipiec 2005r.
XXXV Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Chodzieży
Poseł Adam Szejnfeld otrzymał, wśród innych osób zasłużonych dla Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży, podziękowania za udzielaną od wielu już lat pomoc w organizacji chodzieskich warsztatów. W tym roku, podobnie, jak w latach ubiegłych, udało się załatwić dodatkowe 35.000 zł na tę niezwykle cenną imprezę.
Ceremonia podziękowań odbyła się na uroczystym koncercie rozpoczynającym tegoroczne, jubileuszowe XXXV Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe – Chodzież’2005. Z okazji jubileuszu wielu działaczy z Chodzieży i Warszawy zostało odznaczonych medalami Ministra Kultury, poseł Adam Szejnfeld zaś przekazał swoje dyplomy uznania dyrektorowi Chodzieskiego Domu Kultury oraz twórcy i „dobrej duszy” warsztatów, panu Wiesławowi Wasielewskiemu.
23 lipiec 2005r.
Marzenia nad Notecią
„Miej marzenia, uwierz w przyszłość” – pod takim hasłem odbył się Piknik Platformy Obywatelskiej we wsi Brzostowice, gmina Miasteczko Krajeńskie. Piknik zorganizowano w uroczym miejscu, na łąkach nad rzeką Noteć. Platforma Obywatelska pokazała tym samym, ze potrafi się bawić i rozmawiać o ważnych sprawach także na wsi, z rolnikami, plantatorami, sadownikami…
W pikniku wzięli udział między innymi poseł Adam Szejnfeld, lider listy Platformy Obywatelskiej do Sejmu oraz Mieczysław Augustyn, przewodniczący Rady Miasta Pila, kandydat PO do Senatu. Gościem uczestników festynu był także wójt, Tadeusz Dąbrowski. Program pikniku przewidywał liczne atrakcje, między innymi konkursy łowienia ryb, wyścigi kajakarskie na rzece Noteć, strzelanie z wiatrówki. Obecne były również stoiska z gastronomią a całość dopinała oprawa muzyczna.
23 lipiec 2005r.
Platforma pod parasolem wojewody
Miasto Wolsztyn było gospodarzem tegorocznych obchodów Wielkopolskiego Święta Policji. W uroczystościach tych udział wziął także poseł Platformy Obywatelskiej, Adam Szejnfeld, któremu towarzyszył pan Jacek Skrobisz, dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej. Oprócz przemówień, pokazów i parady jednostek policyjnych program imprezy przewidywał również odznaczenia najlepszych funkcjonariuszy oraz wręczanie medali także osobom spoza Policji, tym, którzy ją wspierają. W tej grupie znalazł się między innymi samorządowiec z naszego terenu, pan Wiesław Maszewski, starosta czarnkowsko-trzcianecki.
Bardzo dobrze zorganizowana uroczystość 86 rocznicy utworzenia Policji Państwowej przebiegła sprawnie i w dobrych nastrojach mimo ulewnego deszczu nawiedzającego, co kilka minut wolsztyński rynek. Wśród tłumów uczestników i widzów żartowano, że nad Platformą Obywatelską rozpostarł parasol (ochronny) wojewoda wielkopolski, gdyż poseł i działacze PO chronili się przed deszczem właśnie pod ogromnym parasolem wojewody Andrzeja Nowaka. Działacze SLD natomiast wybrali parasol marszałka Stefana Mikołajczaka.
Bardzo miłym akcentem uroczystości było wręczenie nagrody ufundowanej w wielkopolskim konkursie na maskotkę policyjną. Do konkursu zgłoszono ponad 6.000 prac z całej Wielkopolski, a jego zwyciężczynią okazała się Marta Skrobisz, córka działacza Platformy Obywatelskiej i jej kandydata do Sejmu, pana Jacka Skrobisza z Wolsztyna. Serdecznie gratulujemy rodzicom utalentowanej córki i Marcie znakomitego pomysłu. Maskotką Wielkopolskiej Policji bowiem został „Pyrek” (na zdjęciu) wymyślony i zaprojektowany przez Martę Skrobisz.
23 lipiec 2005r.
Cystersi z Wągrowca
Poseł Adam Szejnfeld, wraz z radnym PO panem Jerzym Springerem wzięli udział w dorocznym Festynie Cysterskim w Wągrowcu, który, jak zawsze zgromadził rzesze mieszkańców miasta i powiatu, ciekach nie tylko historii, ale i rozrywki. Tegoroczny festyn był szczególny, gdyż przy tej okazji, pani Kerstin Ekman z Goteborga, w imieniu Rady Europy wręczyła władzom Wągrowca „Flagę Unii”.
Program uroczystości przewidywał wiele atrakcji, a wokół Klasztoru Cystersów rozlokowały się liczne stragany z rękodziełem ludowym oraz ofertą gastronomiczną.
18 lipiec 2005r.
Drużyna PO
W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej w Pile poseł Adam Szejnfeld, lider Platformy Obywatelskiej w okręgu pilskim, kandydat PO z powiatu chodzieskiego, podał do publicznej wiadomości skład listy kandydatów PO do Sejmu w okręgu nr 38 – okręg pilski.
W konferencji udział wzięła „pierwsza trójka”, tj.: Adam Szejnfeld (Chodzież), Jacek Skrobisz (Wolsztyn) oraz Sławek Poszwa (Piła). Podczas spotkania z dziennikarzami przypomniano, że kampania prezydencka Platformy Obywatelskiej rozpoczęta została konwencją pod hasłem „PO – Pełna Odpowiedzialność”, które w pełni przejmują kandydaci PO w okręgu pilskim. Poseł Adam Szejnfeld podkreślił, iż jego mottem do tej pory było i w przyszłości zawsze będzie hasło wolność i rozwój, ponieważ tylko nieograniczona wolność obywateli tworzy rozwój, w tym rozwój przedsiębiorczości i gospodarki, skutkujące tym, co dla ludzi najważniejsze – pracą. Lider PO zaznaczył, iż wszyscy kandydaci na posłów są ludźmi posiadającymi nie tylko wysokie wykształcenie, ale także głębokie doświadczenie w pracy zawodowej i społecznej, co oznacza, że działalność przyszłych posłów z naszego okręgu będzie charakteryzowało zawodowstwo i wysoki profesjonalizm, połączone z odpowiedzialnością.
Poniżej prezentujemy listę w kolejności miejsc oraz krótką charakterystykę kandydatów. W załączeniu przesyłamy także zdjęcia z konferencji przedstawiające „pierwszą trójkę do Sejmu”.
LISTA KANDYDATÓW – Okręg Piła nr 38.
1. Adam Szejnfeld Chodzież l. 47, mgr prawa, poseł III i IV kadencji Sejmu RP, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki, członek Prezydium Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej
2. Jacek Skrobisz Wolsztyn l. 37, mgr techniki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie, ławnik Sądu Rejonowego w Wolsztynie
3. Sławomir Poszwa Piła l. 37, mgr ekonomii, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, radny Wielkopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego
4. Stanisław Chmielewski Złotów l. 46, mgr prawa, radny powiatu Złotowskiego ze Złotowa, właściciel Kancelarii Prawnej Radcy Prawnego
5. Jacek Kościjański Oborniki l. 40, lekarz medycyny, chirurg, były dyrektor ZOZ w Obornikach
6. Jerzy Springer Wągrowiec l. 47, mgr sztuki, nauczyciel, przedsiębiorca – rzemieślnik, radny powiatu wągrowieckiego z Wągrowca
7. Jakub Rutnicki Szamotuły l. 26, mgr politologii, przedstawiciel medyczny firmy Janssen-Cilag, radny powiatu szamotulskiego z Pniew, laureat programu „Idol” TV Polsat
8. Bartosz Dziewiałtowski-Gintowtt Nowy Tomyśl l. 28, mgr historii i nauk politycznych, doktorant na Wydziale Historii UAM w Poznaniu, nauczyciel j. angielskiego
9. Piotr Waśko Czarnków l. 44, mgr kulturoznawstwa, były burmistrz Wielenia, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu
10. Jolanta Klawe Międzychód l. 45, mgr biologii, dziennikarka miesięcznika „Pojezierze”, dyrektor Zespołu Szkół w Kamionnie
11. Błażej Nadobnik Grodzisk l. 41, mgr historii, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w firmie Plus Lider Polska Rakoniewice
12. Piotr Zawacki Piła l. 44, lekarz medycyny, chirurg dziecięcy, Szpital Specjalistyczny w Pile
13. Mirosław Bołzan Czarnków l. 46, lekarz medycyny, Wielkopolskie Centrum Medycyny Pracy, Ośrodek w Pile oraz NZOZ „MEDICUS” w Czarnkowie, radny miasta Czarnkowa
14. Kazimierz Bożek Złotów l. 48, mgr inżynierii materiałowej, kierownik produkcji w firmie BEAC Debrzno, radny powiatu złotowskiego z Okonka
15. Arkadiusz Królikowski Piła l. 43, lekarz medycyny, anestezjolog, Szpital Specjalistyczny w Pile
16. Anna Kowacka Międzychód l. 27, mgr ekonomii, pośrednik w handlu nieruchomościami – Biuro Nieruchomości DEFIN
17. Jerzy Wilczek Oborniki l. 59, inżynier mechanik, przedsiębiorca – rzemieślnik i kupiec
18. Emilia Brudziana Piła l. 25, mgr administracji, przewodnicząca Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” w Pile
STATYSTYKA
Średnia wieku: 40 lat
Wykształcenie wyższe: 100%
Posłowie: 1
Radni: 7
Byli burmistrzowie: 2
Prawnicy: 3
Ekonomiści: 2
Lekarze: 4
Nauczyciele: 5
Przedsiębiorcy: 3, w tym 1 rzemieślnik i 1 kupiec
Urzędnicy: 2
Menedżerowie: 7
17 lipiec 2005r.
Listy zatwierdzone
Co trzeci lider, to osoba spoza polityki, tylko połowa posłów na pierwszych miejscach…. oto najkrótsza charakterystyka list wyborczych Platformy Obywatelskiej w całej Polsce przygotowanych do wyborów parlamentarnych do Sejmu V kadencji.
W sobotę 16 lipca Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej RP zatwierdziła listy wyborcze we wszystkich okręgach Polski. W Okręgu Pilskim – nr 38 – liderem listy jest Adam Szejnfeld (http://szejnfeld.sejm.pl), poseł III i IV kadencji, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki.
Pełna lista kandydatów Okręgu Pilskiego zostanie podana do publicznej wiadomości podczas konferencji prasowej zaplanowanej w Biurze Poleskim PO w Pile, ul. Śródmiejska 20/1 w poniedziałek 18 lipca br. o godz. 14,oo. W konferencji udział weźmie „pierwsza trójka” otwierająca listę w okręgu.
Oto tylko kilka danych statystycznych charakteryzujących pilską listę:
*
Średnia wieku: 36 lat
*
Wykształcenie wyższe: 100%
*
Posłowie: 1
*
Radni: 7
*
Byli burmistrzowie: 2
*
Prawnicy: 3
*
Ekonomiści: 2
*
Lekarze: 4
*
Nauczyciele: 5
*
Przedsiębiorcy: 3, w tym 1 rzemieślnik i 1 kupiec
*
Urzędnicy: 2
*
Menedżerowie: 7
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych dziennikarzy.
17 lipiec 2005r.
Hanna i Adam Tyszkiewiczowie zapraszają…
Jak od wielu lat, tak i w bieżącym roku Posadowskie Towarzystwo Jeździeckie, Joel Matuszak, starosta Nowego Tomyśla, Ireneusz Witkowski, burmistrz Lwówka oraz pierwszy raz po wojnie Hanna i Adam Tyszkiewiczowie, właściciele posiadłości w Posadowie, zaprosili miłośników jazdy konnej na doroczne zawody.
Jako główny gość w imprezie wziął udział poseł Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki, któremu towarzyszył Bartosz Dziewiałtowski-Gintowt.
Zawody konne w Posadowie, gmina Lwówek, powiat Nowy Tomyśl, odbywają się już od lat sześćdziesiątych i skupiają na hipodromie oraz przyległych terenach od 4 do 5 tysięcy miłośników zawodów hippicznych. W bieżącym roku dwudniowe zmagania przeprowadzono w konkursach skoków w klasach „L”, „P”, „N” i „C”, a także w konkursach powożenia zaprzęgami oraz w wyścigach zaprzęgów.
7 lipiec 2005r
Twarde zarzuty
Poseł Adam Szejnfeld, na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu RP, zarzucił rządom SLD prowadzenie polityki skutkującej naruszeniem bezpieczeństwa energetycznego Państwa Polskiego. Pełny tekst wygłoszonego stanowiska przedstawiamy poniżej:
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo.
Bezpieczeństwo energetyczne kraju jest jednym z najważniejszych celów, jakie bezwzględnie należy chronić, natomiast w Polsce, od dawna wiedzieliśmy, że jest ono zagrożone, głownie z powodu błędnej, a co najmniej nieudolnej polityki rządów ostatnich czterech lat. Chodzi mi w tym miejscu o politykę związaną z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski.
Każdorazowe podniesie tej kwestii przez opozycję było lekceważone przez rząd i kitowane antyrosyjską fobią. Dzisiaj jednak już wiemy, mamy dowody, że nie pieniądze, nie ekonomia i nie rynek rządzi tym sektorem, ale polityka i to twarda, bezwzględna polityka. Ale dlaczego Polak ma być ciągle mądry po szkodzie. Kto, kiedy i w jakim zakresie poniesie odpowiedzialność za zagrożenie polskiej racji stanu w zakresie bezpieczeństwa narodowego, kto poniesie konsekwencje zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa energetycznego? Oto pytania, które przychodzą nam teraz na myśl!
Panie Marszałku, są to twarde pytania, ale nasuwają się one po lekturze doniesień na temat projektu budowy alternatywnego do nitki jamalskiej, rurociągu północnoeuropejskiego.
Wysoka Izbo.
Dwie minuty na tak ważny temat, to stanowczo za mało. Z tych też powodów postaram się jedynie w trzech punktach przedstawić stanowisko Platformy Obywatelskiej.
1. Po pierwsze: oskarżamy rządy SLD o zaniechanie działań na rzecz koniecznej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, w tym:
*
o zaniechanie „projektu norweskiego”
*
o zaniechanie projektu „Jamał II”
*
o brak zwiększenia wydobycia gazu krajowego,
*
o brak zwiększenia powierzchni magazynowych do poziomów unijnych,
*
a także o brak wdrażania nowych koncepcji, takich, jak projekt „Amber”, czy też projektów sprowadzania gazu z innych rejonów świata, np. z Zakaukazia oraz regionu krajów arabskich.
2. Po drugie: oskarżamy rządy SLD o fatalną w swoich skutkach politykę zagraniczną:
*
wobec Niemiec, Francji oraz władz Unii Europejskiej
*
a także wobec Rosji.
Polska polityka wschodnia, jak i zachodnia doprowadziły bowiem do marginalizacji roli państwa polskiego, jako sojusznika Zachodu i członka UE, a także sąsiada Rosji właśnie w zakresie tak poważnej kwestii, jak bezpieczeństwo energetyczne.
3. Po trzecie: Platforma Obywatelska oczekuje od rządu, który trwać będzie jeszcze kilka miesięcy, by pilnie podjął kroki dyplomatyczne i polityczne mające na celu zminimalizowanie już występujących strat po stronie polskiego interesu stanu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.
3 lipiec 2005r.
XI Euro Eco Meeting – Złotów’2005r.
Sadzeniem drzew, jak każdego roku, rozpoczęto wielodniowy cykl imprez oświatowych, edukacyjnych i rozrywkowych związanych z doroczną imprezą ekologiczną w Złotowie – Euro Eco Meeting’u (EEM) – który odbywa się w tym mieście już od jedenastu lat. Także i w tym roku w imprezach EEM wziął udział poseł Adam Szejnfeld, który zasadził także i swoje drzewka (brzozę i klon). W sobotę dokonano również przy okazji imprez EEM otwarcia nowego ronda im. Jana Pawła II oraz nowej Biblioteki Publicznej. Weekendowe imprezy EEM zakończyła wielka gala i niedzielny koncert, który odbył się w złotowski amfiteatrze.
1 lipiec 2005r.
Baczka piwa – trzydzieści lat tradycji
Tradycyjnie, jak co roku od 30 już lat, w pierwszy weekend lipca odbito w miniony piątek beczkę piwa na jubileuszowej imprezie Stowarzyszenia „Bractwo Piwne w Szamocinie”. W bieżącym roku Bractwo obchodzi trzydziestą rocznicę swojego istnienia i kultywowania picia złotego trunku, w związku z tym oprawa dorocznej imprezy była szczególna. Biesiada piwna, która nazywa się „Beczka Latowa”, miła miejsce, jak co roku, na Cygańskich Dołach – posiadłości Leszka Adamskigo, a wziął w niej udział poseł Adam Szejnfeld, który jest członkiem Stowarzyszenia. Z okazji jubileuszu poseł Ziemi Chodzieskiej złożył gratulacje i życzenia dla wszystkich Barci oraz okolicznościowy adres na ręce prof. Edwarda Jedlińskiego, prezesa Stowarzyszenia. Burzliwe oklaski podczas okolicznościowych wystąpień otrzymał także pan Leszek Korpal, skarbnik stowarzyszenia, które były dowodem uznania dla jego dbałości o finanse Bractwa. Niecodzienną uroczystość uczczono przejazdem bryczkami przez Szamocin, biesiadą piwną oraz pokazem ogni sztucznych. Przy ognisku i śpiewach świętowano do późnych godzin wieczornych.
Przy okazji warto wspomnieć, iż Bractwo rządzi się bardzo rygorystycznymi prawami. Wstąpić do Stowarzyszenia może tylko osoba rekomendowana, co najmniej przez dwóch członków Bractwa. Akt przystąpienia należy przypieczętować wypiciem „duszkiem” litrowego kufla piwa, i nie może się to odbyć wcześniej, niż po roku terminowania. Nie zdanie egzaminu skutkuje kolejnym rokiem oczekiwania na prawo przystąpienia do Stowarzyszenia. Zebranie walne członków odbywa się tylko raz w roku, w pierwszy weekend lipca na tzw. „Beczce Latowej”. Brak obecności na dwóch z kolei biesiadach z rzędu skutkuje wykluczeniem z Bractwa (usprawiedliwień się nie przyjmuje). Podczas biesiad piwnych zakazane jest spożywanie jakichkolwiek innych trunków pod groźbą wykluczenia ze Stowarzyszenia. I tak to już trwa od trzydziestu lat.
1 lipiec 2005r.
Statuetka „Merkurego” i Tytuł „Solidnego Partnera Kupca Polskiego”
Adam St. Szejnfeld, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki, poseł Platformy Obywatelskiej otrzymał statuetkę „Merkurego” i tytuł „Solidnego Partnera Kupca Polskiego” nadany przez władze Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie, największej organizacji kupieckiej w Polsce.
W dokumencie nadania tytułu czytamy między innymi: NRZHiU nadając tytuł, tym samym składa podziękowanie za dotychczasową wieloletnią współpracę, oczekując jej kontynuacji i pogłębienia dla dalszego rozwoju kupiectwa, małych i średnich przedsiębiorstw oraz polskiej gospodarki w zjednoczonej Europie.
Uroczystość wręczenia statuetki Merkurego oraz tytułu Solidnego Partnera odbyła się podczas inauguracji jubileuszu 80-lecia powstania Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.
1 lipiec 2005r.
“Perły Biznesu”
Adam Szejnfeld, jako przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i jednocześnie polityk zajmujący się rolą oraz pozycją kobiet w życiu publicznym, w tym w gospodarce, wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. „Czy kobiety przedsiębiorcze zmienią nasz rynek pracy?”, zorganizowanym przez miesięcznik „Businessman Magazine”. Panel dyskusyjny zorganizowany został przy okazji ogłoszenia wyników plebiscytu na najbardziej przedsiębiorcze kobiety w Polsce, a drugim mężczyzną biorącym udział we wspomnianym panelu, obok posła Adama Szejnfelda, był prof. Witold Orłowski, doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Poniżej zamieszczamy cytat informacji prasowej na temat konkursu „Perły Biznesu”:
Gala
“Perły Biznesu”
Warszawa 29 czerwca 2005 r.
Podczas gali w hotelu Le Regina redakcja miesięcznika „Businessman Magazine” już po raz czwarty nagrodziła najbardziej przedsiębiorcze kobiety w Polsce. Od dwóch lat laureatkom konkursu nadawany jest tytuł „Perły biznesu”.
Podobnie jak w ubiegłym roku, nagrodą za pierwsze miejsce była „Perła biznesu” (dla firm o przychodach powyżej 10 mln zł) i „Perełka biznesu” dla mniejszych spółek. Zestawienie objęło 30 pań.
Redakcja magazynu oparła się na niespotykanym dotąd w polskiej prasie systemie oceny kobiecych biznesów przez pryzmat „twardych” wskaźników, oddających tempo ich rozwoju oraz umiejętności gospodarowania firmowym majątkiem. Podstawowymi wskaźnikami, jakie były brane pod uwagę, była dynamika wzrostu przychodów rok do roku oraz dynamika wzrostu zysku netto. Dodatkowe punkty można było uzyskać za innowacyjny charakter działalności, zwiększenie zatrudnienia w ciągu ocenianego okresu oraz za pomysły na dalszy rozwój biznesu. Wyniki zestawienia powstały na podstawie ankiet, rozesłanych do kobiet przedsiębiorczych – właścicielek firm bądź piastujących stanowiska prezesów.
W 2005 r. „Perłą biznesu” została Katarzyna Kompowska, prezes zarządu Coface Poland. W tej samej kategorii dyplomy otrzymały: Wanda Rapaczyńska (Agora S.A.), Aldona Wejchert (Multikino Sp. z o.o.), w imieniu której dyplom odebrał Maciej Bagiński, dyrektor finansowy i administarcyjny, Bogna Duda – Jankowiak (PKM DUDA), Cecylia Pol (HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o.).
W kategorii „Perełka biznesu” I miejsce zajęła Beata Gessel – Kalinowska vel Kalisz (GESSEL. Beata Gessel – Kalinowska vel Kalisz i Wspólnicy. Spółka Komandytowa), w imieniu, której nagrodę odebrał Arthur Masny, adwokat i radca prawny. Natomiast dyplomy otrzymały Elżbieta Filipiak (Wierzynek S.A.), Anna Horsecka (PTE Polsat S.A.), Barbara Dziedzic (Bankowe Biuro Podróży TravelBank), Bożena Batycka („B” S.A.), Anna Bierzyńska (Polskie Linie Lotnicze Sp. z o.o.).
Wręczeniu nagród towarzyszyła dyskusja panelowa pod tytułem „Czy przedsiębiorcze kobiety zmniejszą bezrobocie”. Większość pań tworzy małe firmy, a zgodnie z tendencjami na rynkach światowych, w tym UE, to właśnie w takich firmach powstaje – w wyniku efektu skali – najwięcej miejsc pracy. W dyskusji udział wzięli, m. in.: Adam Szejnfeld, przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki, prof. dr hab. Witold Orłowski, doradca Prezydenta RP, Małgorzata Handzlik, poseł do Parlamentu Europejskiego, Magdalena Sękowska – Grupa Doradczo-Szkoleniowa TransMisja, Agata Tyszkiewicz, prezes Rowland Communications oraz panie reprezentujące konkurs „Kobieta przedsiębiorcza” Anna Sawicka i Barbara Gobis.
Prowadzący: Wojciech Romański, redaktor naczelny „Businessman Magazine”
30 czerwiec 2005r.
P R O T E S T
W związku z próbą likwidacji historycznej placówki DOMU POLSKIEGO W ZAKRZEWIE poseł Adam Szejnfeld wystosował protest i zarazem apel do władz gminy Zakrzewo, który zamieszczamy poniżej:
Andrzej Ruta
Przewodniczący
Rady Gminy Zakrzewo
oraz
Radni Rady Gminy Zakrzewo
Szanowni Państwo.
Z dużym niepokojem przyjąłem wiadomość, że w porządek obrad Rady Gminy Zakrzewo, zwołanych na dzień 30 czerwca 2005 r., został włączony punkt dotyczący podjęcia uchwały o likwidacji Domu Polskiego w Zakrzewie.
Ze względu na swoje historyczne znaczenie, Dom Polski stawia Zakrzewo wśród grona miejsc szczególnie dla Polski zasłużonych. Niezwykle trudna sytuacja, w jakiej znaleźli się mieszkańcy pogranicza w przeddzień wojny, wymagała od nich wyjątkowej odwagi i siły, aby stanąć w obronie najwyższych narodowych wartości. Wiara we własną wolność oraz niezwykły upór w dążeniu do niej, pozwalały Polakom przetrwać najtrudniejsze chwile. To właśnie Dom Polski, jako matecznik tej myśli, był jej filarem i ostoją. Tym bardziej niewiarygodne stają się doniesienia o zamiarze likwidacji tej historycznej placówki.
Najważniejszą powinnością władzy jest stać na straży narodowego dziedzictwa, gdyż to ono kształtuje naszą tożsamość. Dom Polski, jako centrum ruchu narodowego i kulturalnego, wpłynął znacząco nie tylko na losy Zakrzewa, ale i całego Pogranicza. Podobnie jak kiedyś, tak i dziś jest miejscem podziwianym za wyjątkowość i profesjonalizm, co na tle innych instytucji w regionie stawia go jako wyróżniającą się placówkę.
Dom Polski winien być chlubą mieszkańców Zakrzewa, stojącą wysoko ponad waśniami i podziałami. Co więcej, jego działalność winna być otoczona specjalną opieką, ze względu na szczególną rolę w kultywowaniu tradycji i promowaniu kultury. Należy zdać sobie sprawę, iż Dom Polski jest najbardziej transparentną wizytówką Zakrzewa, której ponad wszystko należy się wsparcie. Jako instytucja o takim prestiżu i wielkiej tradycji jest niepowtarzalnym dziedzictwem, którego dorobku nie wolno nam, jej spadkobiercom, zmarnować. W dzisiejszej rzeczywistości to właśnie inwencja twórcza, kultura i tradycja promują małe środowiska.
Skarbem Zakrzewa jest jego historia, a jej koroną Dom Polski, skupiający ludzi kultury i sztuki, uczący dzieci i młodzież. Znany tak w Polsce, jak i za granicą, jak żaden inny z kilku tysięcy istniejących ośrodków kultury. Jako Poseł Ziemi Pilskiej i Ziemi Wielkopolskiej wyrażam zatem głębokie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją oraz pragnę zwrócić uwagę Państwa Radnych na niezwykłą odpowiedzialność, jaka spoczywa na Państwa barkach, zwracając się jednocześnie z apelem o rozwagę i nie podejmowanie uchwały o likwidacji Domu Polskiego w Zakrzewie.
Z wyrazami szacunku
Adam Szejnfeld
Do wiadomości:
1. Jerzy Podlewski – Wójt Gminy Zakrzewo
2. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”
3. Dom Polski w Zakrzewie
4. Media
29 czerwiec 2005r.
Gazeta Wyborcza – poseł Adam Szejnfeld wzorem do naśladowania
“Posłowie zupełnie ignorują swoich wyborców, którzy kontaktują się z nimi przez internet”. “Wzorem do naśladowania może być poseł Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej. Odpowiedział na wszystkie wysłane do niego maile. – Choć każdej nocy przyrzekam sobie, że nie będę się więcej kontaktował z wyborcami przez internet – żartuje. Po czym przychodzi kolejna noc i poseł znów przez 2-3 godziny siedzi przed komputerem. Codziennie na swojej poczcie znajduje ok. 200 nowych informacji. – Czytam wszystkie, z tego 70-80 to takie, którymi trzeba się zająć – tłumaczy. I nie kryje: bez internetu i komórki polityk nie może już funkcjonować” – czytamy w doniesieniu Katarzyny Kolskiej z Gazety Wyborczej.
“Posłów wzięła pod lupę dr Ewa Borowik-Dąbrowska z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Do każdego z nich wysłała w ciągu dwóch tygodni dwa maile. Pytała – raz jako kobieta, raz jako mężczyzna o ich dyżury w biurze poselskim. Posłowie zignorowali pytanie – odpowiedzieli dosłownie nieliczni.” Zupełnym wyjątkiem okazał się poseł wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej.
Zresztą Adam Szejnfeld wykorzystuje komputer i internet nie tylko w celu kontaktowania się z obywatelami i instytucjami, ale także jako nośnik informacji o swojej pracy. Wszelkie bowiem dane o pracy i dzielności posła Adama Szejnfelda zamieszczane są na bieżąco na jego stronie internetowej http://szejnfeld.sejm.pl, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Na stronie można zapoznać się z biografią Adama Szejnfelda oraz z jego wystąpieniami sejmowymi, interpelacjami i zapytaniami poselskim, można też obejrzeć bogatą galerię zdjęć. Storna www posła Adama Szejnfelda jest wyjątkowa również i z tego powodu, ze jest, jak do tej pory, jedyną stroną poselską, która zawiera także podstronę poświęconą kobietom. Zapraszamy.
28 czerwiec 2005r.
Adam Szejnfeld po niemiecku
Strona www posła Adama Szejnfelda stała się jednym z podstawowych nośników informacji o nim, a zarazem formą komunikowania się i informowania o jego działalności i pracy poselskiej. Z racji pełnionej funkcji przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki, poseł Szejnfeld musi utrzymywać również kontakty z osobami z zagranicy. Dlatego jego strona, w części najważniejszych informacji, jest także przetłumaczona na język angielski i rosyjski. Obecnie doszła kolejna wersja językowa – wersja niemiecka.
27 czerwiec 2005r.
Poselskie podróże – Bolewice, powiat Nowy Tomyśl, Międzychód, Szamocin, Drawsko…
W minioną sobotę i niedzielę poseł Adam Szejnfeld był gościem Dnia Leśnika oraz zawodów strażackich w Bolewicach (gmina Miedzichowo, powiat nowotomyski), a także uroczystości z okazji Dni Międzychodu i Festiwalu Agroturystyki, jakie zorganizowano w tym mieście. W Szamocinie natomiast poseł wręczał nagrody Szamocińskiego Klubu Gospodarczego dla wybijających się lokalnych firm. Impreza odbyła się przy okazji festynu organizowanego wspólnie przez Klub Gospodarczy oraz Bractwo Kurkowe w Szamocinie. Weekend zakończył się udziałem w VI Festynie Grzybowym w Drawsku w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Podczas festynu obchodzono również XV-lecie istnienia samorządu terytorialnego, w trakcie którego Adam Szejnfeld dzielił się z uczestnikami imprezy swoimi wspomnieniami. Poseł wziął także czynny udział w grach i zabawach festynowych.
22 czerwiec 2005r.
XV-lecie WOKiSS
We dniu 22 czerwca 1990 roku powstało Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych „WOKiSS” w Poznaniu. Już po kuliku latach Stowarzyszenie to stało się nie tylko najsilniejszą i najliczniejszą organizacją samorządu terytorialnego w Wielkopolsce, ale i w Polsce. W tym samym dniu, 22 czerwca, ale 2005 roku zorganizowano w Poznaniu obchody piętnastolecia tej zasłużonej dla rozwoju wielkopolskich gmin i powiatów samorządowej organizacji.
W uroczystych obchodach wziął udział m.in. poseł Adam Szejnfeld, który przez trzy lata (1991 – 1994) pełnił funkcję zastępcy prezesa Zarządu Stowarzyszenia. Z tego tytułu, wraz z kilkoma pozostałymi, byłymi i obecnymi, działaczami, z rąk pani prof. dr hab. Ewy Borkowskiej-Bagieńskiej, otrzymał okolicznościowy upominek i podziękowania za współpracę. Najbardziej zasłużeni natomiast działacze, a zwłaszcza twórcy i członkowie założyciele Stowarzyszenia zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i wojewódzkimi. Należą do nich niewątpliwie pan dr Jan Napierała, pan Maciej Kozik i pan prof. dr hab. Marek Szewczyk.
21 czerwiec 2005r.
Nagroda „Publicus” dla Adama Szejnfelda
W dniu 21.06.br. w Centrum Multimedialnym Foksal w Warszawie poseł Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki (PO), odebrał Nagrodę Honorową „PUBLICUS”, jaką przyznał mu Wydawca Miesięcznika „Zamówienia Publiczne Doradca” – Publicus Sp. z o.o. Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem Jacka Ambroziaka, wyróżniła posła Adama Szejnfelda za jego szczególny wkład w rozwój oraz doskonalenie systemu prawa zamówień publicznych w Polsce. Ustawa, która powstała w ubiegłym roku pod kierownictwem posła Szejnfelda jest uznawana za jedną z najlepiej przygotowanych ustaw uchwalonych przez Sejm IV kadencji. Podobnie, wiele pochlebnych opinii, zbiera już pokrewna prawu zamówień publicznych ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym, którą Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu, a która również powstała pod kierownictwem posła Platformy Obywatelskiej, Adama Szejnfelda.
Konkurs odbywa się, co roku i ma na celu wyróżnienie osób i podmiotów, które cechuje wysoka rzetelność oraz staranność przy udzielaniu lub ubieganiu się o udzielenie zamówienia publicznego. Co roku nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: „Zamawiający Roku”, „Wykonawca Roku” i „Nagroda Honorowa”. W kategorii „Zamawiający Roku” nagrodę otrzymały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., a w kategorii „Wykonawca Roku” nagrodzono firmę farmaceutyczną PGF URTICA z Wrocławia.
20 czerwiec 2005r.
Nagroda Prezydenta
W dniu 20 czerwca na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu poseł Adam Szejnfeld wziął udział w spotkaniu Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z członkami Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, które zakończyło VIII edycję konkursu.
Następnie w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyła się uroczystość wręczenia nagród ostatniej edycji w kończącej się kadencji. Nagrody wręczono w 8 kategoriach; dodatkowo Prezydent przyznał także dwie nagrody specjalne:
I. Polskie przedsiębiorstwo:
*
WSK PZL-Świdnik S.A.
II. Średnie polskie przedsiębiorstwo:
*
Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris S.A.
III. Małe polskie przedsiębiorstwo:
*
Biuro Podróży Trip M. Chechlińska, J. Chechliński, Krzanik SJ
IV. Instytucja finansowa:
*
Bank Ochrony Środowiska S.A.
V. Eksporter:
*
Solaris Bus&Coach Sp. z o. o.
VI. Gospodarstwo rolne:
*
„Sądecki Bartnik” Gospodarstwo Pasieczne A. & J. Kasztelewicz
VII. Inwestycja zagraniczna w Polsce:
*
Kronopol Sp. z o.o.
VIII. Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii:
*
Zespół prof. Janusza Rachonia z Politechniki Gdańskiej i Polpharma S.A. za OstemaX 70 comfort
IX. Nagrody specjalne prezydenta:
*
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie z okazji 100-lecia
*
Polskie Radio S.A. z okazji 80-lecia
20 czerwiec 2005r.
PO – Pełna Odpowiedzialność
„PO – Pełna Odpowiedzialność” – oto hasło, pod którym zebrali się w Warszawie członkowie Platformy Obywatelskiej z całej Polski. Władza ma być służbą publiczną, a nie źródłem przywilejów, w gospodarce ma być wprowadzona wolność i konkurencja, a w życiu należy powrócić do Solidarności – oto główne przesłania wystąpień Donalda Tuska i Jana Rokity na II Krajowej Konwencji Platformy Obywatelskiej, jaka odbyła się w niedzielę 19 czerwca br. w stołecznej hali „Towar”. Potwierdzono także deklarację zmiany konstytucji w myśl idei „4 x Tak” oraz dążenie do zmiany systemu podatkowego w ramach programu „3 x 15”.
Na Kongres przybyło ok. 10.000 osób z całej Polski. Wśród nich nie zabrakło mieszkańców okręgu pilskiego, przedstawicieli powiatów: złotowskiego, pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego, szamotulskiego, obornickiego, nowotomyskiego, międzychodzkiego, grodziskiego i wolsztyńskiego.
19 czerwiec 2005r.
Chodzieżanie w Warszawie.
W dniu 19 czerwca grupa członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej odwiedziła Warszawę. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w Konwencji Prezydenckiej Platformy Obywatelskiej, a następnie zwiedzili miasto. Wizyta na terenach sejmowych była natomiast dobrą okazją do spotkania z poseł Adamem Szejnfeldem i zwiedzania obiektów parlamentu. Rozmowy i spotkania upamiętniono na załączonych zdjęciach.
17 czerwiec 2005r.
Niemożliwe stało się możliwe. Ustawa o PPP uchwalona !
W dniu dzisiejszym Sejm RP, uchwalił ustawę o Partnerstwie Publiczno Prywatnym, a więc ustawę, która może wnieść nowy impuls do procesów rozwojowych w całym karju, w tym rozwoju gmin, powiatów i samorządowych województw.
Uchwalenie ustawy określane jest mianem dużego sukcesu w pracy posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki. Niewielu bowiem wróżyło powiedzenie tej inicjatywie, w stosunku do której od samego początku nie było dobrego klimatu. Dość wspomnieć, iż nawet Platforma Obywatelska zgłosiła wniosek o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu, projekt negował także PiS a przeciwko niemu do końca była LPR i PSL. Wątpliwości mięli również przedstawiciele SLD. W takiej sytuacji wydawało się, że los ustawy jest przesądzony. Stało się inaczej! Mimo takiego nastawienia polityków i Klubów parlamentarnych, projekt, dzięki przeredagowaniu i radykalnym zmianom, jakie wprowadzono pod kierownictwem posła Adama Szejnfelda, w ostatecznym glosowaniu otrzymał jednoznaczne poparcie. Za ustawą głosowało 316 posłów, przeciwko było 36, a wstrzymało się od głosów 48 osób. Teraz projekt ustawy zostanie skierowany do Senatu. Jest więc szansa uchwalenia go w tej kadencji, jeszcze w lipcu br.
16 czerwiec 2005r.
Adam Szejnfeld w amerykańskiej Izbie
Jan Rokita, Jarosław Kaczyński, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Borowski, byli do tej pory gośćmi specjalnymi Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. W dniu dzisiejszym natomiast zaproszono na rozmowę o ekonomii, gospodarce i przedsiębiorczości kolejnego polityka, tym razem posła Platformy Obywatelskiej, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki, pana Adama Szejnfelda. W spotkaniu wziął udział radca Handlowy Ambasady USA oraz przedsiębiorcy i menedżerowie zrzeszeni w Izbie, a spotkaniu przewodniczył pan Roman Ewald, prezes Izby.
Podczas trwającego ponad dwie godziny spotkania, poseł Adam Szejnfeld przedstawił zarys programu ekonomiczno-gospodarczego PO i odpowiadał na licznie zadawane pytania. Przedstawione tezy i założenia niewątpliwie podobały się zebranym, gdyż przyjęto je z wyraźną akceptacją i uznaniem.
Warto przypomnieć, iż nie jest to pierwsze spotkanie posła Szejnfelda z przedstawicielami administracji, polityki oraz przedsiębiorców z zagranicy. Wcześniej poseł Szejnfeld spotykał się w sprawach dotyczących programu ekonomiczno-gospodarczego przyszłego rządu także z radcami handlowymi wszystkich krajów Unii Europejskiej, czy też z inwestorami niemieckimi z zrzeszonymi w Niemiecko-Polskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Podobne spotkania zresztą odbywają się również z przedstawicielami biznesu polskiego.
15 czerwiec 2005r.
Urząd Celny jednak zostaje!
Kilkanaście tygodni temu po raz drugi pojawiło się widmo likwidacji Urzędu Celnego w Pile. Pomimo zapewnień Ministerstwa Finansów z grudnia ub. roku, iż Urząd Celny w Pile nie zostanie zlikwidowany, a także pomimo tego, iż od tego czasu nie zmieniły się ani prawne, ani faktyczne czynniki, przemawiające za koniecznością jego zniesienia, w ostatnim czasie resort finansów ponownie podjął próbę likwidacji wspomnianego UC.
W związku z tymi niepokojącymi pogłoskami, poseł Adam Szejnfeld (PO) ponownie podjął akcję na rzecz utrzymania w Pile Urzędu Celnego, które zakończyły się sukcesem. Ministerstwo Finansów, po kolejnym apelu Adama Szejnfelda w tej sprawie, pismem z dnia 6 czerwca br., poinformowało posła, że zgodnie z jego wolą oraz wolą władz samorządowych i lokalnych środowisk gospodarczych i administracyjnych, w projektowanych obecnie regulacjach prawnych dotyczących struktury administracji celnej w Polsce, nie przewidziano likwidacji Urzędu Celnego w Pile.
12 czerwiec 2005r.
Gość honorowy
W niedzielę 12 czerwca w Wągrowcu świętowano 25-lecie powstania NSZZ „Solidarność”. Gościem honorowym uroczystości był poseł Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld, były działacz legalnej i podziemnej „Solidarności” oraz były internowany w czasie Stanu Wojennego. Wraz z Adamem Szejnfeldem udział w obchodach wziął również gość z Poznania pan Marek Wiza, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Wielkopolski.
Nie byłoby obecnej Polski, nie byłoby demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego, gdyby nie „Solidarność” – powiedział, m.in., w swoim wystąpieniu poseł Adam Szejnfeld. Obchody wągrowieckie są elementem całego cyklu obchodów jubileuszu „Solidarności” Regionu Wielkopolska. W ich ramach przewidziano wyścig w „Biegu Solidarności” oraz wiele innych imprez rekreacyjnych i rozrywkowych. Całość uroczystości zakończyły artystyczne występy w wągrowieckim amfiteatrze. Świetną organizację i powodzenie imprezy należało zawdzięczać lokalnym działaczom na czele z Krzysztofem Tymborskim, szefem wągrowieckiej Solidarności.
11 czerwiec 2005r.
Adam Szejnfeld i Tadeusz Zwiewka
Poseł Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki oraz Tadeusz Zwiewka, poseł do Parlamentu Europejskiego byli głównymi gośćmi pikniku „Europejskie Powitanie lata”, jaki odbył się w sobotę 11 czerwca w kompleksie pałacowym Wąsowo, powiat Nowy Tomyśl. Organizatorami imprezy, na którą przybyło ok. 2000 gości z całej Wielkopolski, byli: Europejska Liga Współpracy Gospodarczej oraz Loża Wielkopolska Business Centre Club. W bardzo milej, piknikowej atmosferze spotkali się ludzie reprezentujący środowiska biznesu, polityki, samorządu terytorialnego, kultury, nauki, i oświaty, by wspólnie uczcić pierwszą rocznice wejścia Polski do Unii Europejskiej. Posel Adam szejnfeld, w swoim wystąpieniu zaznaczył, iż nie byłoby 15-tej rocznicy budowy społeczeństwa obywatelskiego i rocznicy wejścia do UE, gdyby nie narodzenie się dwadzieścia pięć lat temu wraz z „Solidarnością” ducha walki o państwo wolne i demokratyczne.
9 czerwiec 2005r.
Rewitalizacja i PPP w powiecie wągrowieckim
W dniu 9 czerwca 2005 r. Poseł Adam Szejnfeld gościł w powiecie wągrowieckim, odwiedzając Wągrowiec, wapno, Damasławek i Skoki.
Podczas przedpołudniowego spotkania w gminie Wapno poseł został zapoznany przez wójta Andrzeja Bąka z problemami, jakim od lat boryka się gmina, odwiedził również miejsca, w których planuje się przeprowadzić przedsięwzięcia rewitalizacyjne terenów po katastrofie górniczej, jaka miała tu miejsce ponad 30 lat temu. Niewykluczone jest, że niektóre przedsięwzięcia rewitalizacyjne będą podejmowane również w formule partnerstwa publiczno prywatnego. Adam Szejnfeld wysłuchał również opinii ekspertów zajmujących się tymi zagadnieniami z Politechniki w Poznaniu. Pobyt w wapnie zakończyło spotkanie posła z mieszkańcami, w tym radnymi Rady Gminy Wapno, na który proszono posła o opinię na temat przedstawionych planów i wizji ich realizacji.
Kolejnym punktem programu pobytu postaw powiecie wągrowieckim była wizyta w Damasławku, gdzie Poseł Adam Szjenfeld odwiedził Zespół Szkół Zawodowych spotykając się z dyrekcją oraz przedstawicielami nauczycieli, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Następnie w Urzędzie Gminy Poseł spotkał się z przewodniczącymi komisji Rady Gminy Damasławek i sołtysami.
Popołudniowe punkty wizyty w powicie wągrowieckim obejmowały gminy Wągrowiec i Skoki. W Wągrowcu Poseł Szejnfeld gościł w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, gdzie mówił o potrzebie budowania społeczeństwa obywatelskiego.
W Skokach natomiast wizyta obejmowała spotkanie z Klubem Europejskim przy Gimnazjum, na temat idei parlamentaryzmu oraz kulisów pracy posła i parlamentu. Na zakończenie pobytu w powiecie wągrowieckim Poseł Adam Szejnfeld spotkał się w sali Biblioteki Publicznej z mieszkańcami gminy Skoki, gdzie zostały poruszone bieżące sprawy polityczne i gospodarcze.
8 czerwiec 2005r.
Konferencja oświatowa
„Wyzwania dla oświaty w regionie pilskim” – taki tytuł nosiła konferencja zorganizowana przez posła Adama Szejnfelda i Pracownię Edukacyjna K&K w Pile. Zostali na nią zaproszeni dyrektorzy placówek oświatowych wszystkich szczebli szkół regionu pilskiego, jak również osoby zajmujące się oświatą na szczeblu samorządowym w radach gmin i powiatu. Gościem szczególnym tego spotkania była poseł Platformy Obywatelskiej pani Krystyna Szumilas, członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, specjalistka PO od oświaty i nauki. Przedmiotem konferencji były problemy i wyzwania na przyszłość, jakie stoją przed oświatą na poziomie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas konferencji liczni jej uczestnicy zadawali wiele pytań pani poseł, która odpowiadała na nie w sposób kompetentny i wyczerpujący. Na zakończenie poseł Szejnfeld i posłanka Szumilas podziękowali uczestnikom za żarliwą dyskusję i wskazanie problemów, które nie zawsze dostrzegane są przez rząd i parlamentarzystów.
Jak zawsze podczas wizyt znanych kobiet w Pile, Adam Szejnfeld zorganizował spotkanie poseł Krystyny Szumilas z członkiniami Stowarzyszenia „Femina”, a dzień zakończono wizytą w Ujściu. Poseł Adam Szejnfeld i posłanka Krystyna Szumilas uczestniczyli tam w spotkaniu z mieszkańcami, samorządowcami i pracownikami oświaty w Ujskim Domu Kultury, na które przybyła niezwykle duża ilość osób, mimo bardzo niesprzyjającej aury. Spotkanie trwało ponad 3 godziny, co świadczy o tym, iż dyskusja była żywa i bardzo ciekawa.
6 czerwiec 2005r.
Tajwan coraz bliżej
Co raz bliżej do sfinalizowania autorskiego projektu posła Adama Szejnfelda (PO) utworzenia biura polskich firm na Tajwanie. Dzisiaj w Sejmie odbyło się bowiem kolejne spotkanie na ten temat zorganizowane przez przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki. W spotkaniu udział wzięli z jednej strony przedstawiciele władz Taipei, a z drugiej strony przedsiębiorcy reprezentujący firmy branży farmaceutycznej, spożywczej, komputerowej, spirytusowej, jubilerskiej, consultingowej oraz turystycznej. Omówiono szczegóły projektu oraz poczyniono kolejne uzgodnienia mające na celu doprowadzenie do zakończenia prac nad projektem.
Przypomnijmy, iż poseł Adam Szejnfeld podjął kilka miesięcy temu działania dotyczące utworzenia w Tajpej przedstawicielstwa gospodarczego polskich przedsiębiorstw, które prowadzą albo chciałyby prowadzić wymianę handlową z Tajwanem i innymi krajami Azji. W ramach pomocy publicznej Tajwanu na rzecz zwiększenia wymiany handlowej z Polską, władze Tajpej zgodziły się dofinansować zaproponowane przeze posła Adama Szejnfelda przedsięwzięcie poprzez sfinansowanie utrzymania biura wystawienniczo-informacyjnego, czy też przedstawicielstwa gospodarczego polskich firm (określenie statusu i zakres działalności należeć będzie bezpośrednio do zainteresowanych firm z Polski). Strona tajwańska zaoferowała utrzymanie lokalu o powierzchni ok. 40m2 w najważniejszym i najkorzystniejszym (a wiec i najdroższym) dla biznesu miejscu, tj. w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Tajpej (tuż obok najwyższego budynku świata, tzw. “101″). Oferta ta obejmuje pokrycie kosztów czynszu wraz z przynależnościami (w całości) oraz części innych kosztów utrzymania biura wraz z kosztami jednego pracownika przez okres 3 lat. Wspomniane biuro może być swojego rodzaju inkubatorem polskiej przedsiębiorczości na Tajwanie i w Azji.
5 czerwiec 2005r.
Strzelanie do kura
W niedzielę 5 czerwca br. poseł Adam Szejnfeld wziął udział w dorocznym strzelaniu Bractwa Kurkowego w Chodzieży. Poseł, jako były uczestnik zawodów strzeleckich i miłośnik podtrzymywania tradycji, ze szczególną przyjemnością bierze udział w tego rodzaju imprezach. Wcześniej gościł m.in. u braci kurkowych w Pile i Wyrzysku.
5 czerwiec 2005r.
X-lecie Targów i Święto Drukarzy
W minioną sobotę odbył się jubileusz X-lecia Promocyjnych Targów Gospodarczych w Chodzieży. Jubileusz odbył się pod patronatem posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki oraz Andrzeja Zalewskiego, prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wystawcy, jak co roku prezentowali swoje wyroby i usługi, a goście i działacze organizatorów – Chodzieskiego Klubu Gospodarczego – zapoznawali się z tegoroczna ofertą. Targi zakończono uroczystościami jubileuszowymi oraz wręczaniem nagród, certyfikatów i dyplomów. Za swoją długoletnią działalność Chodzieski Klub Gospodarczy otrzymał nagrodę specjalną przewodniczącego Komisji Gospodarki a także „Statuetkę Staszica” – nagrodę Pilskiej Izby Gospodarczej.
Podczas targów rozegrano również turniej piłki siatkowej po puchar Adama Szejnfelda, którego zwycięzcami została drużyna mistrzów europy juniorów Klubu Sportowego Joker z Piły.
W tym samym dniu, Posel Adam szejnfeld wziął również udział w dorocznym święcie „Dnia Drukarza”, jakie zorganizowały trzy największe drukarnie działające w Pile. Licznie przybyli pracownicy branży drukarskiej – kilka tysięcy osób – byli także świadkami wręczenia przez posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego kapituły „Nagrody Staszica” statuetki dla Tadeusza Winkowskiego, prezesa Winkowski i spółka, za konsekwentny rozwój branży drukarskiej w Pile i kolejne inwestycje w tym zakresie. Uroczystości zakończył wspólny piknik braci drukarskiej.
2 czerwiec 2005r.
Lewica broni urzędników !!!
Na posiedzeniu połączonych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w dniu dzisiejszym, tj. 2 czerwca 2005 odrzucono głosami SLD i SdPl., przy biernym przyzwoleniu LPR, wniesiony przez Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za naruszanie prawa. Projekt uzyskał poparcie posłów Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym lewica zablokowała ustawę, która ma na celu walkę z niekompetencją urzędniczą i brakiem odpowiedzialności za podejmowane decyzje w administracji publicznej.
Przypomnijmy, że projekt został wniesiony do laski marszałkowskiej 8 października 2004r. Prace w Podkomisji pozwoliły przeredagować pierwotny projekt w ten sposób, by wyeliminować najważniejsze uwagi i wątpliwości, jakie nasuwały się ekspertom przed rozpoczęciem prac. Między innymi zrezygnowano z wprowadzania do polskiego systemu prawa nowej instytucji „kwalifikowanego naruszenia prawa” i powrócono do znanego pojęcia „rażącego naruszenia prawa”. Zmieniono redakcję artykułu pierwszego określającego ogólny zakres normowania ustawy, poprawiono kluczowe definicje ustawy, w tym definicję indywidualnej sprawy administracyjnej oraz krytykowaną definicję funkcjonariusza publicznego. Artykuł normujący przesłanki odpowiedzialności przeredagowano, by lepiej go dostosować do przepisów kodeksu cywilnego, doprecyzowano normy dotyczące poszczególnych terminów ustawowych, zmieniono również właściwość sądu pracy i ubezpieczeń społecznych na sąd powszechny właściwy dla organu administracji, co było postulowane w ekspertyzach prawnych. W toku prac podjęto także wiele innych zmian wnioskowanych przez biuro legislacyjne, bądź ekspertów.
Ustawa głosowana dzisiaj pozbawiona już była zatem punktów mogących budzić zastrzeżenia, jak to miało miejsce przed rozpoczęciem prac.
Przypomnijmy, projekt przewidywał wprowadzenie:
*
Obowiązku badania i wyjaśniania przyczyn wydawania decyzji niezgodnych z prawem,
*
Obowiązku publikowania raportów (m.in. na stronach internetowych) dotyczących ilości wydawanych decyzji, w tym decyzji niezgodnych z prawem,
*
Obowiązku stosowania tych, spośród wielu, wykładni prawa, które najlepiej oddają konstytucyjne prawa i wolności obywateli,
*
Odpowiedzialności materialnej urzędników, którzy przyczynili się do wydania decyzji niezgodnych z prawem, jeśli Skarb Państwa zapłaci odszkodowanie osobie, która wskutek wydanej decyzji poniosła szkodę.
2 czerwiec 2005r.
Komisja żąda cofnięcia podwyżki!
Ostrymi słowami, skierowanymi pod adresem przedstawicieli resortu finansów, rozpoczął dzisiejsze, nadzwyczajne posiedzenie Komisji Gospodarki, jej przewodniczący, poseł Adam Szejnfeld. Było ono poświecone drastycznym podwyżkom stawek akcyzy na olej napędowy i gaz płynny.
Przewodniczący komisji wskazał, że wprowadzono 440% podwyżkę na olej napędowy (z 233zł/m3 na 1028 zł/m3) oraz 1.150% podwyżkę na oleje ciężkie (z 60 zł/t na 695 zł/t). Podobnie się sprawa ma z podwyżkami akcyzy na gaz płynny, co spowoduję wzrost cen jednej butli gazowej o 15%. Podwyżka gazu będzie więc bardzo dotkliwa głównie dla mieszkańców wsi i małych miasteczek (największa sfera ubóstwa i bezrobocia, np. 60% ogółu bezrobotnych pochodzi właśnie ze wsi i małych miast), ale podwyżka na oleje dotknie też większość przedsiębiorców, którzy i tak swoją konkurencyjność i utrzymywanie się na rynku zawdzięczają konkurencji cenowej. Wzrost kosztów działalności gospodarczej poprzez skokową, radykalną podwyżkę akcyzy może spowodować bankructwa części firm i przechodzenia do szarej, albo czarnej strefy innych firm. Suma sumarum skutki dla budżetu w średnim i długim okresie mogą być katastrofalne! – powiedział Adam Szejnfeld – Posel Platformy Obywatelskiej.
Ministerstwo Finansów szacuje natomiast, że pozyska w ten sposób 2,5 mld zł więcej w dochodach do budżetu państwa i jednocześnie uderzy w nielegalne interesy ok. 2.100 firm łamiących prawo. Posłowie nie zgodzili się z taką argumentacja, twierdząc, że podwyżka nie ograniczy kryminalnych działań związanych z obrotem paliwami natomiast uderzy w firmy, które nie zajmują się obrotem, lecz wykorzystują gaz płynny i olej opałowy do procesów technologicznych, np. suszarnie, ciepłownie, przetwórstwo rolno-spożywcze, zakłady mięsne, mleczarnie, cementownie, zakłady materiałów budowlanych, setki tysięcy małych i średnich firm działających w różnych branżach wykorzystujących gaz płynny albo olej opalowy do ogrzewania oraz do działalności produkcyjnej. Rząd chce uderzyć w kilka tysięcy przestępczych firm kosztem dziesiątek tysięcy legalnie działających przedsiębiorców i milionów niewinnych obywateli – podkreślił Posel Adam Szejnfeld. Jednocześnie nie wprowadzono żadnych mechanizmów osłonowych dla najuboższych oraz żadnego systemu zwrotu przedsiębiorcom kosztów zwiększonej akcyzy. Opinie te podzielali także i inni posłowie praktycznie ze wszystkich klubów parlamentarnych.
W związku z powyższym, Sejmowa Komisja Gospodarki jednomyślnie przyjęła negatywną opinię do rozporządzenia podwyższającego stawki akcyzy na olej opalowy i gaz płynny oraz wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów z żądaniem wycofania tego rozporządzenia.
31 maj 2005r.
Koniec kończy dzieło
W dniu dzisiejszym, tj. 31.05.2005r. zakończono proces budowania, zainicjowanego przez posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki, Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego „Wielkopolska Północ”. Fundusz już udziela, na dogodnych warunkach, pożyczek małym i średnim przedsiębiorcom z terenu powiatów złotowskiego, pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, chodzieskiego oraz wągrowieckiego. Właśnie w Wągrowcu, w siedzibie starostwa Powiatu Wągrowieckiego, podpisano dzisiaj ostatnią umowę na utworzenie punktu obsługi klienta. Tym sposobem zakończono tworzenie struktury organizacyjnej funduszu. Od teraz kwota ponad 17 mln zł stoi do pełnej dyspozycji kupców, rzemieślników, drobnych przedsiębiorców, a także przedstawicieli wolnych zawodów, na przykład lekarzy, czy prawników. Należy więc życzyć sobie tylko, by Fundusz dobrze służył lokalnej przedsiębiorczości wielkopolskich gmin i powiatów.
30 maj 2005r.
Wycieczka do przeszłości i rozmowy o przyszłości
Wycieczka do przeszłości i rozmowy o przyszłości – tak można by podsumować wizytę posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki w Wolsztynie. W programie całodniowej wizyty znalazły się bowiem takie punkty, jak zwiedzanie parowozowni w Wolsztynie oraz Muzeum Kolejnictwa, jak i wizyta w Powiatowej Komendzie Policji, spotkanie z władzami powiatu olsztyńskiego oraz spotkanie z władzami miasta i gminy Wolsztyn, spotkanie z młodzieżą w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie, wizyta w Zakładzie Produkcji Kotłów c.o. w Komorowie oraz spotkanie otwarte z mieszkańcami Wolsztyna w Urzędzie Miasta. Dzień został zakończony spotkaniem z przedsiębiorcami, członkami Cechu Rzemiosł Różnych w Wolsztynie.
30 maj 2005r.
Odpowiedzialność urzędnicza – czy doczeka się uchwalenia jeszcze w bieżącej kadencji?!
W dniu 8 października 2004r. został wniesiony do laski marszałkowskiej przez Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za naruszanie prawa. Minęło więc już aż osiem miesięcy, po których ustawa ledwie ma szansę wejść do prac w sejmowych komisjach. W podkomisji pracowano nad nią w dużym tempie, ale wcześniej zalegała ona „na zakurzonych półkach sejmowych magazynów przykryta kurtyną milczenia”.
Prace w Podkomisji pozwoliły przeredagować pierwotny projekt w ten sposób, by wyeliminować najważniejsze uwagi i wątpliwości, jakie nasuwały się ekspertom przed rozpoczęciem prac. Między innymi zrezygnowano z wprowadzania do polskiego systemu prawa nowej instytucji „kwalifikowanego naruszenia prawa” i powrócono do znanego pojęcia „rażącego naruszenia prawa”. Zmieniono redakcję artykułu pierwszego określającego ogólny zakres normowania ustawy, poprawiono kluczowe definicje ustawy, w tym definicję indywidualnej sprawy administracyjnej oraz krytykowaną definicję funkcjonariusza publicznego. Artykuł normujący przesłanki odpowiedzialności przeredagowano, by lepiej go dostosować do przepisów kodeksu cywilnego, doprecyzowano normy dotyczące poszczególnych terminów ustawowych, zmieniono również właściwość sądu pracy i ubezpieczeń społecznych na sąd powszechny właściwy dla organu administracji, co było postulowane w ekspertyzach prawnych. W toku prac podjęto także wiele innych zmian wnioskowanych przez biuro legislacyjne, bądź ekspertów. Wydaje się więc, że obecnie ustawa nie powinna już wzbudzać takich zastrzeżeń, jak to miało miejsce przed rozpoczęciem prac. Teraz, by jednak mogła być uchwalona jeszcze w obecnej kadencji Sejmu, powinna być przyjęta przez Komisje sejmowe i skierowana w bieżącym tygodniu do drugiego czytania na sesji plenarnej. Czy tak się stanie dowiemy się niebawem, bowiem na dzień 2 czerwca br. zwołano posiedzenie połączonych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (godz. 14,00, sala nr 114 w Kancelarii Prezydenta /przy Sejmie/), które mają rozpatrzyć sprawozdanie Podkomisji.
Przypomnijmy, projekt przewiduje wprowadzenie:
*
Obowiązku badania i wyjaśniania przyczyn wydawania decyzji niezgodnych z prawem,
*
Obowiązku publikowania raportów (m.in. na stronach internetowych) dotyczących ilości wydawanych decyzji, w tym decyzji niezgodnych z prawem,
*
Obowiązku stosowania tych, spośród wielu, wykładni prawa, które najlepiej oddają konstytucyjne prawa i wolności obywateli,
*
Odpowiedzialności materialnej urzędników, którzy przyczynili się do wydania decyzji niezgodnych z prawem, jeśli Skarb Państwa zapłaci odszkodowanie osobie, która wskutek wydanej decyzji poniosła szkodę.
28 maj 2005r.
Szamocin – pamiętała tylko opozycja
W dniu 27 maja br. minęła piętnasta rocznica przeprowadzenia pierwszych, demokratycznych wyborów do samorządowych władz polskich gmin. W całym karju, a także w bardzo wielu powiatach i gminach naszego regionu władze organizowały z tej okazji uroczystości jubileuszowe. Niestety, takowych nie zaplanowano w Szamocinie, gdzie piętnaście lat temu wybrano pierwszego burmistrza w Polsce – obecnego posła Platformy Obywatelskiej, Adama Szejnfelda.
Z tych powodów, w sobotę 28 maja br., opozycja – Platforma Obywatelska oraz Komitet Wyborczy „Porozumienie” – samodzielnie zorganizowały skromną uroczystość, w ramach której odprawiono Mszę Św. za Ojczyznę oraz za dusze zmarłych samorządowców z Szamocina, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod „Pomnikiem Wolności” – pomnikiem odbudowanym właśnie w pierwszej kadencji władz Miasta i Gminy Szamocin. Delegacje złożyły kwiaty nie tylko pod pomnikiem, ale też na cmentarzu, na grobach zmarłych radnych pierwszej kadencji. Na imprezie z okazji Dni Szamocina natomiast (które również ustanowiono i zapoczątkowano w pierwszej kadencji), radny obecnej kadencji, pan Bogdan Bębnista wręczył, w imieniu radnych opozycyjnych, posłowi Adamowi Szejnfeldowi wiązankę kwiatów z podziękowaniem za jego pracę, jako burmistrza i radnego MiG Szamocin, składając jednocześnie życzenia pomyślności na przyszłość.
W tym samym dniu poseł Adam Szejnfeld wziął również udział w VII Konkursie Orkiestr Dętych w Szamocinie, fundując i wręczając swój puchar w jednej z konkurencji.
W załączeniu przesyłamy zdjęcie pierwszego Zarządu oraz inne ilustracje z uroczystości, a także listę radnych Rady MiG Szamocin pierwszej kadencji oraz listę członków Zarządu pierwszej kadencji MiG Szamocin.
26 maj 2005r.
Trzech burmistrzów – wielkopolskie spotkania w Grodzisku
Inter Groclin Auto S.A., Groclin Dyskobolia, Zespół Szkół Ponadgimnazialnych, Urząd Miasta i Gminy Grodzisk, Cech Rzemiosł Różnych, firma Solfater oraz Wielichowo – to były „przystanki” podczas pobytu posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki w Grodzisku.
Dzień rozpoczął się spotkaniem z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadgimnazialnych, podczas którego rozmawiano o ważnych dla Polski i zjednoczonej Europy sprawach oraz wyzwaniach na przyszłość. Poruszano także sprawy z zakresu ekonomii, gospodarki, przedsiębiorczości i rynku pracy. Poseł Adam Szejnfeld dzielił się z młodymi rozmówcami swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem.
W Urzędzie Miasta i Gminy natomiast doszło do bardzo miłego spotkania trzech burmistrzów: Tadeusza Błaszaka, byłego, pierwszego burmistrza Grodziska, Henryka Szymańskiego, obecnego burmistrza Grodziska oraz posła Adama Szejnfelda, pierwszego burmistrza w Polsce – burmistrza Szamocina. Podczas spotkania rozmawiano o dokonaniach samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach czekających społeczności lokalne na przyszłość.
W zarządzie firmy Inter Groclin Auto S.A. rozmawiano na temat problemów obciążających Polską gospodarkę, w tym pracodawców. By polskie firmy mogły nadal być konkurencyjne na rodzimym i zagranicznych rynkach, potrzebne są między innymi: reforma administracji i zmiana zarządzania krajem, oczyszczenie polityki z korupcji, zmiany w finansach publicznych, w tym w systemie podatkowym, wprowadzenie programów wspierających rozwój małych i średnich firm oraz zwiększenie promocji Polski i polskiej gospodarki, łącznie z wspieraniem eksportu i polskich inwestycji za granicą – powiedział na koniec spotkania poseł Adam Szejnfeld. Podobna tematyka gościła na spotkaniach w firmie Solfater, w Cechu Rzemiosł Różnych oraz na spotkaniu we wsi Wilichowo.
25 maj 2005r.
WIZYTA W TRZCIANCE – XV-lecie samorządu.
Smolarnia – rozmowy o biznesie.
W Trzciance doszło do spotkania pierwszego burmistrza MiG Trzcianka, przewodniczącego Konwentu Wójtów i Burmistrzów Województwa Pilskiego – pana Andrzeja Frycza i pierwszego burmistrza MiG Szamocin, zastępcy przewodniczącego Konwentu Wójtów i Burmistrzów Województwa Pilskiego, posła Adama Szejnfelda
W dniu 24 maja 2005 r. poseł Adam Szejnfeld złożył wizytę w Trzciance. Rozpoczęła się ona od spotkania z młodzieżą Zespołu Szkół Zawodowych, podczas którego poseł zaprezentował kompetencje i zadania władzy ustawodawczej oraz zagadnienia związane z Unią Europejską oraz procesem legislacyjnym. Rozmawiano także o wadze kształcenia w dzisiejszym świecie, o gospodarce, ekonomii i rynku pracy.
Kolejnym punktem wizyty był udział w otwarciu systemu komunikacyjnego na „Osiedlu Fałata” w Trzciance oraz udział w uroczystej Sesji Rady Miasta i Gminy Trzcianka poświęconej jubileuszowi powstania samorządu gminnego. Poseł podkreślił w swoim wystąpieniu, że mijające piętnastolecie, to doskonała okazja do podsumowania dotychczasowej działalności, jak również zastanowienia się nad przyszłością i wyzwaniami, jakie stają przed władzami i mieszkańcami w budowaniu swoich lokalnych ojczyzn.
Wizytę w powiecie czarnkowsko-trzcianekim wieńczyło spotkanie z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Forum Gospodarczym Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, które odbyło się w Hotelu Smolarnia. Podczas spotkania poseł Adam Szejnfeld przypomniał o wczorajszej konferencji gospodarczej, dotyczącej partnerstwa publiczno-prywatnego, która odbyła się w Pile, a także o nowo utworzonym Subregionalnym Funduszu Pożyczkowym „Wielkopolska Północna”. Rozmawiano również na temat programu ekonomiczno-gospodarczego Platformy Obywatelskiej, poseł odpowiadał także na pytania dotyczące bieżącej sytuacji politycznej.
23 maj 2005r.
SUKCES „PPP”
Dużym sukcesem zakończyła się dzisiejsza konferencja na temat Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, która odbyła się pod honorowym patronatem posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki, równocześnie współorganizatora tego przedsięwzięcia.
W konferencji, odbywającej się w ramach Wielkopolskich Spotkań Gospodarczych, wzięli udział przedstawiciele gmin z całej Wielkopolski (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci oraz starostowie), reprezentanci biznesu oraz szefowie organizacji gospodarczych i samorządowych. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przedstawionym przez Adama Szejnfelda projektem ustawy
o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, nad którym w ubiegłym tygodniu zakończyła prace sejmowa Komisja Gospodarki, a także wysłuchać informacji Wiceminister Gospodarki Ireny Herbst na temat regulacji dotyczących tego zagadnienia
w prawodawstwie unijnym oraz na świecie.
Tomasz Czajkowski – prezes Urzędu Zamówień Publicznych omówił Partnerstwo Publiczno-Prywatne w kontekście zamówień publicznych, natomiast Ryszard Grobelny – Prezydent Miasta Poznania i jednocześnie prezes Związku Miast Polskich przedstawił oczekiwania samorządu terytorialnego wobec PPP. W dalszej części konferencji uczestnicy mogli zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi obsługi czynności związanych z utworzeniem podmiotu w ramach PPP, które zostały omówione przez specjalistów z firmy DGA Doradztwo Gospodarcze S.A.
Wielkopolskie Spotkania Gospodarcze zakończyły się bankietem w Hotelu Rodło, podczas którego zostały wręczone przez prezesa Pilskiej Izby Gospodarczej Krzysztofa Horodeckiego oraz posła Adama Szejnfelda nagrody dla firm, instytucji oraz organizacji wyróżnionych w Konkursie „Staszic 2005”.
Wyniki I Edycji Konkursu im. Stanisława Staszica
Kategoria: WYBITNE PRZEDSIĘWZIĘCIE GOSPODARCZE REGIONU
I miejsce – ESC sp. z o.o. Piła
Wyróznienie:
*
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Złotowie
Kategoria: PRODUKCJA
I miejsce – PROFIL sp. z o.o. Piła
Wyróżnienie:
*
„GRAPIL” Grażyna Sobieraj Spółka Jawna Piła
*
MAG Gorzelak i Jasiński Spółka Jawna Piła
*
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie
*
Techform sp. z o.o. Ujście k/Piły
Kategoria: HANDEL
I miejsce – Petrol Hawen Spółka Jawna Piła
Wyróżnienie:
*
Agencja Promocyjno Handlowa MINI MAX Spółka Jawna W.M.D.J. Ekiert
Kategoria: USŁUGA
I miejsce – Drukarnia Waldemara Grzebyta Piła
Wyróżnienie:
*
Miejska Energetyka Cieplna sp. z o.o. Piła
*
P.R.E.S.C.O. sp. z o.o. Warszawa
*
PROGRES sp. z o.o. Piła
Kategoria: DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I SAMORZĄDU GOSPODARCZEGO
I miejsce – Rada Miejska w Złotowie
Nagroda Honorowa – Winkowski sp. z o.o Piła
Wyróżnienie Honorowe – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie
Przyznano jeszcze jedną Nagrodę Honorową, ale jej ogłoszenie i wręczenie nastąpi w dniu 4 czerwca br.
22 maj 2005r.
XV-lecie samorządu gminnego
W majową sobotę, w miłej, piknikowej atmosferze na chodzieskich działkach odbyła się uroczystość obchodów XV-lecia powstania samorządnych gmin. Zebrani z terenów miasta oraz gminy Chodzież, Szamocin, Margonin i Budzyń uczcili jubileusz, wspominając czasy sprzed piętnastu lat oraz podsumowując osiągnięcia minionego okresu. Nie zapomniano także i o tych samorządowcach, którzy obecnej rocznicy niestety nie dożyli.
Bardzo miłym i symbolicznym akcentem było uhonorowanie posła Adama Szejnfelda, pierwszego nowo wybranego burmistrza w Polsce, okolicznościowymi mowami, kwiatami i laurkami. Adam Szejnfeld dziękując za pamięć i upominki podkreślił, że był to tylko przypadek, iż to właśnie on był tym pierwszym burmistrzem, ale podkreślił też, że jest z osiągnięć minionego piętnastolecia zadowolony i dumny. Wyraził nadzieję i przekonanie, że kolejne pokolenia samorządowców będą również dobrze dbały o rozwój polskich małych ojczyzn, tworząc rozkwit naszego regionu.
22 maj 2005r.
Politycy kontra urzędnicy
Mecz piłki siatkowej „Politycy Kontra Urzędnicy”, jaki odbył się z okazji V Mistrzostw Polski Pracowników Skarbówki wygrali stosunkiem 2:1 zawodnicy drużyny polityków, kierowanej przez posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki oraz posła Waldego Dzikowskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Mecz był dobrą zabawą, a cała impreza świetną okazją do zbliżania środowisk polityków, urzędników, przedsiębiorców i przedstawicieli innych środowisk, był też okazją do budowania innego, lepszego klimatu między przedstawicielami państwa, a obywatelami. Imprezy towarzyszące ściągnęły bowiem w okolice hali sportowej w Pile ok. 5 tysięcy mieszkańców miasta i okolic, którzy wraz z uczestnikami mistrzostw oddali się wspólnej zabawie.
Podczas Mistrzostw rozegrano kilka konkurencji, w tym między innymi „Pływanie 50 m stylem dowolnym – klasyfikacja mężczyzn, kategoria A (wiek do 35 lat)”, w której poseł Adam Szejnfeld ufundował Puchar. Zwycięzcą, do którego trafiła nagroda, został pan Tomasz Górski z Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola.
Mecz “Politycy kontra Urzędnicy” – 2:1. Migawki z parkietu:
20 maj 2005r.
Mecz VIP-ów: POLITYCY KONTRA RESORT FINANSÓW
W najbliższą sobotę w Pile odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Na sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Żeromskiego odbędzie się: mecz VIP-ów w piłkę siatkową: Politycy kontra resort finansów.
Drużynę polityków będą reperezntowali: poseł Adam Szejnfeld – przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki, poseł Waldy Dzikowski – przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Wiesław Maszewski – starosta czarnkowsko-trzcianecki, Marek Madej – burmistrz Miasta i Gminy Wysoka, Mirosław Mantaj – wiceprzewodniczący rady powiatu pilskiego, oraz Rafał Zdzierela, wiceprzewodniczący rady miasta Piły. Drużynę resortu finansów tworzyć będą przedstawiciele ministerstwa i podległych mu urzędów.
Super sędzią meczu będzie poseł a zarazem minister w jednej postaci – Stanisław Stec – główny inspektor kontroli skarbowej.
Mecz, zaplanowany jest na sobotę 21 maja o godz. 13.00., odbędzie się w ramach V Mistrzostw Polski Pracowników Skarbowych, organizowanych przez Urząd Skarbowy w Pile oraz Fundację Skarbowości im. Jana Pawła II.
19 maj 2005r.
KONFERENCJA „PPP”
W dniu 23 maja, przy współorganizacji posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki, w ramach organizowanych przez Pilską Izbę Gospodarczą Wielkopolskich Spotkań Gospodarczych, odbędzie się w Pile ogólnopolska konferencja na temat „Partnerstwa Publiczno-Prywatnego”.
W konferencji, która odbędzie się pod patronatem przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki – posła Adama Szejnfelda, udział wezmą m.in. pani Irena Herbst – Wiceminister Gospodarki, odpowiedzialna w ramach rządu za projekt ustawy o PPP, pan Tomasz Czajkowski – prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz Ryszard Grobelny – prezydenta miasta Poznania, prezes Związku Miast Polskich.
W imieniu swoim oraz Pilskiej Izby Gospodarczej serdecznie zapraszam do udziału w konferencji, która odbędzie się w sali konferencyjnej Hotelu Gromada Rodło przy al. Piastów 15 w Pile (początek godz. 10,30). Osoby zainteresowane udziałem w konferencji mogą zgłaszać się do biura Pilskiej Izby Gospodarczej pod numerem 67-212-30-59 lub mailem pod adres: targi@izba.pila.pl lub biuro@izba.pila.pl
Program konferencji
10.00 – 10.30 Rejestracja uczestników konferencji
10.30 – 10.40 Otwarcie konferencji
10.40 – 11.00 Koncepcja PPP w świetle procesu legislacyjnego
Adam St. Szejnfeld – Przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki
11.00 – 11.20 PPP w ujęciu prawodawstwa UE i na świecie
Irena Herbst – Wiceminister Gospodarki
11.20 – 11.40 Zamówienia publiczne a PPP
Tomasz Czajkowski – Prezes Urzędu Zamówień Publicznych
11.40 – 12.00 PPP a oczekiwania samorządu terytorialnego
Ryszard Grobelny – Prezydent Miasta Poznania, Prezes Związku Miast Polskich
12.00 – 12.15 Przerwa na kawę
12.15 – 13.00 Szczegółowe rozwiązania ustawy o PPP
Katarzyna Karaśkiewicz – konsultant DPE, Doradztwo Gospodarcze DGA S.A.
13.20 – 13.40 PPP – obsługa czynności związanych z utworzeniem podmiotu
w ramach PPP
DGA S.A.
13.40 – 14.15 Dyskusja
14.15 – 14.40 Podsumowanie i zakończenie konferencji
18 maj 2005r.
NOWA ERA!
Zdaniem posła Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki (Platforma Obywatelska), „idzie „nowa era” w formach realizacji zadań publicznych przez samorząd: Era Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP)”.
W dniu dzisiejszym Komisja Gospodarki, pod przewodnictwem posła Adama Szejnfelda, zakończyła pracę nad projektem ustawy o Partnerstwie Publiczno Prywatnym, ustawy, która może wnieść nowy impuls do procesów rozwojowych w całym karju, w tym rozwoju gmin, powiatów i samorządowych województw. Niemożliwe może stać się wreszcie możliwe dzięki połączeniu sił – i tych publicznych, i tych prywatnych!
Ustawa, nad którą zakończono prace, na propozycję i pod wpływem przewodniczącego Komisji Gospodarki, ma być tzw. „lekką”, „ramową” ustawą ułatwiającą i zachęcającą do realizacji przedsięwzięć, w powszechnie znanym i cenionym na świecie, a praktycznie nie stosowanym w Polsce, systemie. Dowodem tego jest fakt, że z dwóch wniesionych do Sejmu ustaw – materialnej i tzw. ”wprowadzającej” – zawierających prawie 90 artykułów, zrobiono jedną ustawę zawierającą tylko 44 artykuły. Z projektu usunięto wszystkie przepisy, które tworzyłby zbędne bariery biurokratyczne i kosztotwórcze, zachowując normy określające prawa i obowiązki stron umów o PPP oraz gwarantujące zabezpieczenie słusznego interesu stron, zwłaszcza podmiotów publicznych.
Po wejściu ustawy w życie Partnerstwo Publiczno-Prywatne może stać się nie tylko kolejnym przełomem w procesie inwestowania w rozwój między innymi gmin w Polsce, ale też kolejnym, ciekawym przykładem współpracy administracji publicznej i przedsiębiorców, współpracy obustronnie korzystnej.
Projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (doc, zip).
16 maj 2005r.
Rozmowy o programie PO
Radcowie Handlowi 25 krajów Unii Europejskiej przez prawie trzy godziny rozmawiali z posłem Adamem Szejnfeldem, przewodniczącym Komisji Gospodarki (PO) na temat programu ekonomiczno-gospodarczego Platformy Obywatelskiej. Spotkanie odbyło się w Ambasadzie Belgii z inicjatywy korpusu radców UE. Poruszano na nim sprawy dotyczące reformy finansów publicznych, systemu podatkowego, prywatyzacji i reprywatyzacji, ubezpieczeń społecznych, ubezpieczeń zdrowotnych i służby zdrowia, świadczenia pomocy społecznej, udzielania pomocy publicznej, zmian w administracji publicznej oraz w zarządzaniu państwem, wspierania rozwoju przedsiębiorczości oraz rynku pracy. W dyskusji poruszano także kwestie sektorowe omawiając problematykę sektora energii elektrycznej, gazu i ropy, przemysłu wydobywczego, chemicznego, czy stoczniowego. Nie mniej interesujące wątki dotyczyły spraw związanych z rynkami finansowymi, czy problematyką małych i średnich przedsiębiorstw. Całe spotkanie zakończono wspólnym lunchem.
Spotkanie w belgijskiej ambasadzie nie było pierwszym posiedzeniem dotyczącym programu rządowego Platformy Obywatelskiej, na które zapraszano posła Adama Szejnfelda. W miniony czwartek na przykład spotkał się on również z inwestorami niemieckimi Spotkanie w Hotelu Brystol w Warszawie zorganizowała Niemiecko-Polska Izba Przemysłowo-Handlowa. Zakres tematyczny spotkania z przedsiębiorcami i menedżerami firm niemieckich poświecony był podobnym zagadnieniom. Na spotkaniu natomiast z przedstawicieli biznesu brytyjskiego głównie rozmawiano o perspektywach wdrożenia w Polsce realizacji zadań publicznych w formie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Także w ubiegłym tygodniu poseł Adam Szejnfeld, spotkał się z zachodnioeuropejskimi inwestorami oraz politykami z Chińskiej Republiki Ludowej zainteresowanymi rozwojem współpracy gospodarczej między Polską i UE, a ChRL.
Wcześniej, spotkania poświecone ekonomii i gospodarce oraz najbliższym perspektywom w tych dziedzinach poseł Szejnfeld odbył także z przedstawicielami dyplomacji niektórych krajów, na przykład ambasad Białorusi, Wielkiej Brytanii, RFN, czy USA, a także przedstawicielstwa Tajwanu w Polsce.
Na temat programu gospodarczego Platformy Obywatelskiej spotkania nie zawężają się li tylko do dyplomatów, lub przedsiębiorców z zagranicy. Podobne spotkania odbywają się również ze środowiskami polskich przedsiębiorców. W minionym tygodniu Adam Szejnfeld spotkał się w tej sprawie na przykład z przedsiębiorcami zrzeszonym w loży BCC w Poznaniu, a w wcześniej w Koszalinie.
15 maj 2005r.
Burmistrz III Rzeczpospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich w dniu 14 maja przyznało posłowi Adamowi Szejnfeldowi (PO) dyplom „Burmistrza III Rzeczpospolitej Polskiej”, jako pierwszemu nowo wybranemu burmistrzowi w demokratycznej Polsce. Uroczystość wręczenia dyplomu odbyła się w Poznaniu podczas konferencji pt. „15-lecie Samorządu Terytorialnego w Polsce – Dorobek i Wyzwania”, zorganizowanej przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu oraz przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Zebrani – wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie z całej Wielkopolski – debatowali nad przyszłością samorządu terytorialnego w kontekście doświadczeń minionych lat. Wszyscy byli zgodni, iż reforma ustrojowa powołująca samorząd dała niebywałe efekty w postaci budowy społeczeństwa obywatelskiego i rozkwitu polskich gmin. Zapoczątkowane piętnaście lat temu procesy inwestycyjne przeszły przez Polskę dwoma falami, a obecnie czeka nas następna era – „ERA Partnerstwa Publiczno Prywatnego (PPP)” – tak na konferencji powiedział Adam Szejnfeld, występując z tematem: „Rozwój samorządu terytorialnego, a przedsiębiorczość”.
Poseł Adam Szejnfeld zaprosił jednocześnie wszystkich zainteresowanych na konferencję poświęconą „PPP”, która odbędzie się 23 maja br. w Hotelu Rodło w Pile. Na konferencji, oprócz szefa sejmowej Komisji Gospodarki, która opracowuje projekt ustawy o PPP, wystąpi także pani Irena Herbst, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki, Tomasz Czajkowski, prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz samorządowcy i przedsiębiorcy zainteresowani podejmowaniem współpracy w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.
14 maj 2005r.
Jubileusz V-lecia
Regionalny Wielkopolski Turniej Piłki Nożnej Szamocin’2005 o puchar posła Adama Szejnfelda – obchodził w tym roku swój jubileusz pięciolecia. Organizowany przez OHP turniej od samego początku jest wspierany przez posła Adama Szejnfelda (PO), patrona głównego turnieju, który każdego roku funduje także nagrody dla członków zwycięskiej drużyny oraz główny puchar rozgrywek.
W bieżącym roku, w turnieju udział wzięło 12 drużyn piłkarskich z całej Wielkopolski, a zwyciężyli piłkarze z Wysokiej, przed drużyną z Konina i z Poznania. W uroczystości otwarcia oraz zamknięcia turnieju, oprócz posła Adama Szejnfelda, udział wzięli również pan Janusz Lewandowski – Komendant Główny OHP z Warszawy oraz pan Tadeusz Wiszowaty – Komendant Wojewódzki OHP z Poznania.
13 maj 2005r.
Miliony dla regionu pilskiego
W atmosferze satysfakcji przebiegała dzisiejsza uroczystość podpisania umowy o dokapitalizowanie Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego „WIELKOPOLSKA PÓŁNOC”. Adam Szejnfeld, od wielu miesięcy zaangażowany w utworzenie nowego Funduszu w byłym województwie pilskim, uznał dzisiejsze wydarzenie za jedno z najważniejszych dla tego przedsięwzięcia.
Zawarta dziś w Starostwie Powiatowym w Pile umowa pomiędzy Polską Fundacją Przedsiębiorczości ze Szczecina, a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości z Warszawy, powiększyła zasoby pilskiego funduszu o kolejne 12 mln zł, stawiając go jednocześnie na pierwszym miejscu w Wielkopolsce pod względem wysokości posiadanego kapitału.
Przekazane dziś środki, wraz z kapitałem początkowym, wniesionym przez szczecińską Fundację w wysokości 5,2 mln zł, w całości przekazane będą na udzielenie pożyczek dla mikro i małych przedsiębiorców z powiatów pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego i złotowskiego.
Szczegółowych informacji na temat działalności SFP „WIELKOPOLSKA PÓŁNOC” można zasięgnąć w Punktach Obsługi Funduszu, znajdujących się w poszczególnych urzędach starostw powiatowych obszaru jego działania, a także bezpośrednio w Biurze Regionalnym w Pile.
11 maj 2005r.
ZJAZD PLATFORMY OBYWATELSKIEJ W OBORNIKACH
W dniu 10 maja br. odbył się drugi Powiatowy Zjazd Platformy Obywatelskiej z terenu Powiatu Obornickiego. Podstawowym celem zjazdu był wybór nowych władz powiatowych tej partii.
Na zjeździe było obecnych 50 delegatów ze wszystkich gmin Powiatu Obornickiego. Zgodnie ze Statutem PO dokonano tajnych wyborów Przewodniczącego i składu osobowego Rady Powiatowej PO. Następnie Rada ze swego składu powołała Zarząd Powiatowy Platformy Obywatelskiej Powiatu Obornickiego.
Przewodniczącym został – Jacek Koralewski z Obornik, a na Wiceprzewodniczących powołano: Jolantę Kozakiewicz z Ryczywołu i Gustawa Wańkowicza z Rogoźna. Pani Jolanta i Pan Gustaw są Przewodniczącymi Kół PO w Ryczywole i w Rogoźnie. Barabara Rożek została Sekretarzem, a Paweł Ulatowski Skarbnikiem. Do składu Zarządu weszli jeszcze jako członkowie: Ewa Busławska, Stanisław Dobrzyński, Maciej Janicki, Bogdan Andrzej Jeran, Katarzyna Surma i Tomasz Szrama.
W Zjeździe uczestniczył jako gość Poseł PO – Adam Szejnfeld oraz przedstawiciele powiatowych struktur PiS: Zbigniew Wojdowski i Krzysztof Nowacki.
10 maj 2005r.
PO i PiS razem na Zjeździe
Pierwszy raz w naszym okręgu, na jednej sali znaleźli się przedstawiciele Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Okazją do tego stały się wybory władz powiatowych struktury Platformy Obywatelskiej w Obornikach. W zjeździe jako główny gość udział wziął lider Platformy Okręgu Pilskiego – Poseł Adam Szejnfeld oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionego, obornickiego PiS-u. Poza sprawami organizacyjnymi oraz procedurą wyboru nowych władz, zebrani przeprowadzili dyskusję na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych i prezydenckich, poruszono także sprawy przyszłorocznych wyborów samorządowych.
W głosowaniu tajnym przewodniczącym powiatowej struktury PO w Obornikach ponownie został pan Jacek Koralewski z Obornik, a jego zastępcami pani Jolanta Kozakiewcz z Ryczywołu oraz pan Gustaw Wańkowicz z Rogoźna.
10 maj 2005r.
Krok po kroku
„Krok po kroku” – tak powstaje największy (najzasobniejszy w kapitał) w Wielkopolsce fundusz pożyczkowy dla małych i średnich firm.
Poseł Adam Szejnfeld, wziął dziś udział w kolejnej uroczystości oficjalnego podpisania umowy pomiędzy Polską Fundacją Przedsiębiorczości, a powiatem chodzieskim, dotyczącej utworzenia i prowadzenia w tych powiatach Punktu Obsługi Funduszu. Jest to już trzecia umowa, którą podpisano w ciągu ostatnich 2 tygodni. Do tej pory utworzono już Biura w Czarnkowie
i Złotowie, a w najbliższym czasie odbędą się uroczystości otwarcia biur w Pile i w Wągrowcu.
W dniu 13 maja, w obecności posła Adama Szejnfelda, odbędzie się natomiast uroczystość podpisania najważniejszej umowy, tzn. umowy o dokapitalizowanie Funduszu kwotą 12 mln zł ze środków strukturalnych Unii Europejskiej. Porozumienie zostanie zawarte pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie, a Polską Fundacją Przedsiębiorczości
w Szczecinie i podwyższy tym samym kapitał Funduszu do 17,2 mln złotych.
9 maj 2005r.
Gospodarny Poznań
Adam Szejnfeld Przewodniczący Komisji Gospodarki Sejmu RP oraz Waldy Dzikowski Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP spotkali się z członkami Loży Wielkopolskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wielkopolskiego samorządu z Wicewojewodą Wielkopolskim Waldemarem Witkowskim, Wiceprezydentem Miasta Poznania Jerzym Stępniem i Starostą Poznańskim Janem Grabkowskim oraz Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej Roman Andrzejewski. Przybyłych gości, członków Loży Wielkopolskiej BCC oraz mediów serdecznie powitał Kanclerz Loży Wielkopolskiej Józef Bejnarowicz, który podziękował za tak liczne przybycie. W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób.
Jako pierwszy głos zabrał Adam Szejnfeld. Mówił przede wszystkim o konieczności poprawy finansów publicznych, stworzeniu nowego systemu prawa, które w swojej prostocie, przejrzystości oraz stabilizacji wprowadziłoby klimat sprzyjający rozwojowi przedsiębiorczości. Adam Szejnfeld podkreślił, iż najważniejszym celem do osiągnięcia w najbliższym okresie będzie wprowadzenie liniowego systemu podatkowego oraz wprowadzenie Polski do unii walutowej. W swoim wystąpieniu Waldy Dzikowski zwrócił uwagę na funkcje i role jakie samorządy powinny pełnić w procesie naprawy polskiej gospodarki. Podczas dyskusji uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące obniżenia biurokratyzmu w procesie inwestycyjnym, braku innowacyjności w polskiej gospodarce, zbyt wysokich kosztów pracy, niejasnego fiskalizmu oraz edukacji gospodarczej. Wyczerpujące i konkretne odpowiedzi posłów spotkały się z ogromnym aplauzem uczestników spotkania. Ożywione dyskusje toczyły się również podczas koktajlu, który zakończył spotkanie.
7 maj 2005r.
Strzelanie do kura
Sezon rozpoczęty.
Bractwo Kurkowe w Pile, strzelaniem do kura, rozpoczęło tegoroczny sezon strzelecki. Uroczystość odbyła się na strzelnicy znanego obiektu „Tracza” w Pile, a gościem specjalnym imprezy był poseł Adam Szejnfeld (PO). Poseł Szejnfeld nie tylko biernie uczestniczył w uroczystościach, ale też i czynnie strzelając do kurkowych tarczy tak z karabinu jak i z pistoletu (patrz zdjęcia poniżej).
Bractwo Kurkowe w Pile jest jedną z najstarszych organizacji na tych ziemiach. Jej rodowód bowiem sięga czasów roku 1775. Jeszcze starszym Bractwem w Wielkopolsce i w Polsce jest organizacja z Poznania, która została założona w 1253 roku. Towarzystwa Strzeleckie i Bractwa Kurkowe są więc jednymi z najstarszych organizacji na ziemiach polskich. Swoje wielkie tradycje reaktywują praktycznie dopiero od kilkunastu lat, po zmianie ustroju i powołaniu III Rzeczpospolitej. Wcześniej, w czasach PRL-u, jako organizacje strzeleckie i niezależne nie mogły działać. Długa przerwa jednak nie zatarła historii i tradycji, która pięknie odradza się od nowa w całym kraju.
5 maj 2005r.
Adam Szejnfeld „ZA”
W dniu 5 maja br. w Sejmie odbyło się głosowanie nad trzema projektami uchwał o samorozwiązaniu się Sejmu. Poseł Adam St. Szejnfeld (na zdjęciu podczas głosowań), jak i cały Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej, głosował za skróceniem kadencji parlamentu. Niestety, opozycja nie uzyskała koniecznej większości 307 posłów „za”, co jest równoznaczne z tym, iż wybory do V kadencji odbędą się dopiero jesienią bieżącego roku. Przeciwko samorozwiazaniu głosował przede wszystkim klub SLD.
3 maj 2005r.
Święto Państwa i Kościoła
3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt w Polsce, jest bowiem świętem kościelnym, ale i państwowym. W dniu 3 maja obchodzimy każdego roku wielki jubileusz uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji. Jest to też święto szczególnie ważne teraz, kiedy jesteśmy już członkiem zjednoczonej Europy – powiedział Adam Szejnfeld, poseł na Sejm RP, przemawiając przed kościołem pod wezwaniem Św. Floriana w Chodzieży.
Dzień 3 maja poprzedza również święto Św. Floriana, patrona strażaków. Z tej okazji poseł Adam Szejnfeld podziękował wszystkim strażakom, i tym zawodowym, i ochotnikom, za ich trud, za pracę, za dbanie o nasze zdrowie, życie i mienie. Następnie, wraz z delegacją Platformy Obywatelskiej, złożył kwiaty w hołdzie strażakom z terenu miasta i powiatu chodzieskiego.
W tym samym dniu, poseł Adam Szejnfeld wziął udział również w uroczystościach obchodów Święta 3 Maja, jakie odbyły się w Pile pod Pomnikiem Stanisława Staszica. Wszystkich zebranych bardzo cieszyła ogromna frekwencja, jaką cieszyły się obchody. Delegacji szkół, przedsiębiorstw, urzędów i instytucji było tyle, że sama ceremonia składania wieńców i wiązanek kwiatów trwała ponad godzinę. Jest to dowód tego, że mimo, iż życie w obecnych czasach bardzo nam się komercjalizuje, to jednak patriotyczne przywiązanie do tradycji i historii jest nadal bardzo duże w Polce i w naszym regionie.
2 maj 2005r.
Wiatr od morza
W Polsce wieje wiatr, wiatr wolności, wiatr od morza – powiedział Jan Rokita w Warszawie w dniu 2 maja br. komentując oświadczenie Donalda Tuska, który jednoznacznie zadeklarował na Konwencji Wyborczej Platformy Obywatelskiej, iż startuje na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (Donald Tusk jest Kaszubem i pochodzi w Wybrzeża).
„Odważnie, ale rozważnie” należy zmieniać Polskę – powiedział, między innymi, kandydat Platformy na prezydenta, który deklaruje podjęcie daleko idących zmian w rządzeniu Polską i kreowaniu polskiej rzeczywistości gospodarczej, społecznej oraz politycznej. Powrót do korzeni, powrót do powszechnie uznawanych wartości ma stać się podstawą odnowy życia publicznego w Polsce.
W rządzeniu Polską wszystkiego ma być mniej – powiedziała prof. Zyta Gilowska. Mniej władzy dla władzy, mniej zabierania ludziom, mniej biurokracji, mniej administracji, mniej korupcji i przywilejów. Ludzie mają prawo do pracy i godnego życia.
W Konwencji Wyborczej Donalda Tuska wzięło udział kilka tysięcy ludzi z całej Polski, w tym z okręgu pilskiego – z Piły, Złotowa, Chodzieży, Czarnkowa, Wągrowca, Szamotuł, Nowego Tomyśla, Międzychodu, czy Wolsztyna. W konwencji udział wziął również poseł Adam Szejnfeld, lider pilskiej Platformy Obywatelskiej.
1 maj 2005r.
Wizyty w okręgu
W minionych dniach poseł Adama Szejnfeld odwiedził wiele miejscowości w okręgu pilskim biorąc udział w imprezach organizowanych przez miejscowych działaczy samorządowych, gospodarczych lub przez struktury Platformy Obywatelskiej.
Kultura w Pile i okolicach. W Pile Adam Szejnfeld wziął udział w wernisażu i koncercie wydanym przy okazji otwarcia wystawy „Bajeczny świat zabawek”, jaka odbyła się Muzeum Okręgowym w Pile, gdzie zaprezentowano kolekcję zabawek ze zbiorów muzealnych z Kielc. Także w stolicy Staszica, poseł wziął udział w wernisażu prac bardzo znanego i cenionego wielkopolskiego malarza, pana Eugeniusza Repczyńskiego, jaka się odbyła w galerii „Na skarpie” w miniony czwartek. Pierwszego maja natomiast poseł naszej ziemi wziął udział w dorocznym wiosennym świętowaniu w skansenie w Osieku, gmina Wyrzysk.
O pieniądzach w Chodzieży i w Pile. Zbliża się finał budowania Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego „Wielkopolska Północ”. Będąc w Chodzieży, poseł Adam Szejnfeld spotkał się ze starostą chodzieskim Władysławem Krawcem oraz wciestarostą Mariuszem Wolffem, a przedmiotem rozmowy było ustalenie ostatnich szczegółów dotyczących otwarcia w Chodzieży kolejnego, po Czarnkowie i Złotowie, oddziału Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego. Uroczystość podpisania umowy pomiędzy starostwem w Chodzieży a Polską Fundacją Przedsiębiorczości ze Szczecina zaplanowana została na dzień 10 maja br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży. Podobne rozmowy poseł Szejnfeld przeprowadził w minionym tygodniu także i w Pile, gdzie rozmawiał ze starostą Leszkiem Partyką oraz Andrzejem Radomskim, sekretarzem pilskiego starostwa. Uzgodniono, że w dniu 13 maja zostanie zrealizowania inicjatywa posła Adama Szejnfelda podpisania w Pile umowy między Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie, a Polską Fundacją Przedsiębiorczości w Szczecinie o dofinansowanie pilskiego Funduszu Pożyczkowego o kolejne 12 mln zł. Tym sposobem fundusz będzie dysponował już kwotą 17,2 mln zł na pożyczki dla małych firm z powiatów pilskiego, złotowskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i wągrowieckiego.
Samorządność w Złotowie. W Złotowie poseł Adam Szejnfeld wziął udział w pięknej uroczystości otwarcia pływalni miejskiej „Laguna”. W XV-tą rocznicę istnienia samorządnych gmin, inwestycja taka jak ta, udawania, że polskie gminy rozwijają się i nadal inwestują, a idea budowania demokratycznego państwa opartego na społeczeństwie obywatelskim i samorządowych gminach, była słuszną podstawa przemian ustrojowych w Polsce.
Tańce w Ujściu, polityka w Trzciance i w Nowym Tomyślu. W Ujskim Domu Kultury poseł Adam Szejnfeld miał szansę zapoznać się z inicjatywą zorganizowania bardzo dużej imprezy konkursu tańca dzieci i młodzieży, natomiast w Trzciance i w Nowym Tomyślu spotkał się z działaczami miejscowych struktur Platformy Obywatelskiej. Na zebraniach rozmawiano o aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju oraz o przygotowaniach do zbliżających się wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Oczywiście nie obyło się w minionym tygodniu także bez spotkania Adama Szejnfelda w Pile z działaczami Platformy Obywatelskiej z całego naszego okręgu. Na spotkaniu tym omawiano przygotowania do planowanej konwencji wyborczej, która 2 maja br. ma rozpocząć prezydencką kampanię wyborczą PO.
Służba zdrowia w Nowym Tomyślu. W Nowym Tomyślu poseł Adam Szejnfeld spotkał się z grupą lekarzy miejscowego szpitala, zwiedził obiekt, a następnie rozmawiano na temat potrzeb służby zdrowia, w tym szczególnie miejscowego szpitala. Ze względu na jego położenie, przy trasie wschód – zachód, a obecnie przy nowej autostradzie, bardzo ważną rolą tej placówki jest ratownictwo. Dowodzą tego także statystyki. Szpital ten bowiem przyjmuje nawet 700 – 1000% więcej pacjentów z wypadków drogowych, niż inne okoliczne szpitale np. w Grodzisku, czy Wolsztynie. Z tych też powodów konieczną sprawą staje się jego rozbudowanie i doposażenie w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia pacjentów. Niestety, są z tym problemy.
Przedsiębiorczość w Międzychodzie. XXV-lecie rodzinnej firmy „Paech” z Międzychodu było powodem ściągnięcia do tego wielkopolskiego miasta leżącego w okręgu pilskim dziesiątek gości z całej Polski, którzy wraz z grupą ok. 600 osób, pracowników i mieszkańców miasta, czcili na pikniku srebrny jubileusz rodzinnego i biznesowego sukcesu Henryka Peacha, jego żony oraz dzieci. Holding firm Grupy Peach jest świetnym przykładem, jak z malej dwuosobowej, rodzinnej firmy rzemieślniczej, można dojść do sukcesu gospodarczego poprzez wytrwałą pracę, rzetelność, uczciwość i determinację w tym, co się robi. Firma do dzisiaj, jest firmą rodzinną, w której pracują i nią zarządzają nestor rodu, pan Henryk Peach, i jego żona, ich córki i synowie oraz wnukowie, a także szwagrowie i zięciowie. Sukces firmy zaprzecza tezie przysłowia mówiącego, że „z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciu”.