29 kwiecień 2009r.
500 najlepszych polskich firm – ranking Rzeczpospolitej
- Lista 500 to nie tylko ranking najlepiej działających w naszym kraju firm. Przede wszystkim jest to informacja o stanie polskiej gospodarki, która na tle innych państw staje się coraz bardziej konkurencyjna – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas Gali z okazji ogłoszenia XI edycji „Listy 500”. Uroczystość odbyła się 28 kwietnia br. w hotelu Sheraton.
Wiceminister Szejnfeld podkreślił, że w tym roku obchodzimy dwudziestolecie budowania demokratycznego państwa. – Przed nami również jubileusz 5-lecia akcesji Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenie to miało fundamentalny wpływ na nasz kraj, szczególnie w zakresie zmian w gospodarce. Dziś jesteśmy silnym i wiarygodnym członkiem wspólnoty – podkreślił.
W opinii wiceministra transformacja, jaka dokonała się w Polsce, pozwoliła stworzyć wolny rynek. – Dzięki temu obecnie działa u nas ponad 1,7 mln małych i średnich oraz ok. 3,5 tys. dużych przedsiębiorstw – powiedział. – Wszyscy mają swoje problemy i swoją specyfikę. Należy jednak pamiętać, że wiele małych firm swój sukces buduje właśnie dzięki sile tych dużych – zaznaczył wiceminister Szejnfeld.
Redaktor naczelny Rzeczpospolitej Paweł Lisicki podkreślił, że w ubiegłym roku po raz pierwszy przychody firm, które znajdują się na „Liście 500” przekroczyły bilion złotych. – To bardzo dobra informacja, która świadczy o tym, że polska gospodarka, pomimo zawirowań na światowych rynkach, rozwijała się mocno. Mam nadzieję, że dzięki temu firmy działające w naszym kraju poradzą sobie ze skutkami światowego kryzysu – dodał Lisicki.
***
Organizatorem plebiscytu „Lista 500 największych przedsiębiorstw działających w Polsce” jest redakcja dziennika Rzeczpospolita. W uroczystości udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski, redaktor naczelny Rzeczpospolitej Paweł Lisicki, rektor WSPiZ im. L. Koźmińskiego Andrzej K. Koźmiński oraz wiceprezydent Centrum im. A. Smitha Andrzej Sadowski.
Podczas Gali z okazji XI edycji Listy 500 wręczono nagrody „Orły Rzeczpospolitej” w czterech kategoriach.
Tegorocznymi laureatami są:
• SGL Carbon Polska (przedsiębiorstwo produkcyjne),
• Asseco Poland (firma usługowa i infrastrukturalna),
• Euro Bank (firma finansowa)
• Sharp Manufactoring Poland (najlepszy debiut na Liście 500)
Specjalne wyróżnienie „Człowiek sukcesu XX lecia gospodarki rynkowej” otrzymał Roman Kluska.
27 kwiecień 2009r.
Instytucje kultury w dobie kryzysu
- Kryzys gospodarczy niestety jest również zagrożeniem dla działalności instytucji kultury, jednak uczestnictwo Polski w strukturach Unii Europejskiej to także ogromna szansa dla polskiej kultury – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów Polskich. Spotkanie odbyło się 27 kwietnia br. w Radziejowicach.
Zdaniem wiceministra Szejnfelda dzięki wstąpieniu Polski do UE, możliwe jest współtworzenie europejskiej przestrzeni kulturowej, pełnoprawnego uczestnictwa w europejskim dialogu kulturowym, ale także bezpośrednie korzystanie ze środków unijnych. Służą temu 4 główne programy operacyjne, 16 programów regionalnych i 10 programów współpracy terytorialnej.
- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest jednym z najważniejszych instrumentów wspierających nie tylko przedsiębiorców, ale także instytucje kultury. Program, którego całkowity budżet, to prawie 38 mld euro, a w swoich działaniach 11,1, 11,2, i 11,3 oferuje kilkaset milionów euro na działalność kulturalną – powiedział minister Adam Szejnfeld.
Natomiast wartość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w latach 2007 – 2013 wyniesie około 9, 7 mld euro. – Poziom dofinansowania w ramach Programu waha się od 15 do 100 proc. – dodał. Część tych pieniędzy może być wykorzystana także przez instytucje kultury. W tym przypadku projekty z zakresu dziedzictwa kulturowego mogą być realizowane w ramach działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”.
- Kultura staje się sektorem generującym dochody, nowe miejsca pracy, a także czynnikiem zwiększającym atrakcyjność lokalizacyjną dla inwestorów i mieszkańców – powiedział. W jego opinii kultura zaczyna zajmować coraz ważniejszą pozycję w dokumentach programowych UE, w jej budżecie, ale także w regionalnych i krajowych strategiach w Polsce.
Podczas spotkania dyrektorów polskich teatrów z ministrem Szejnfeldem omawiano także kwestię prognoz dotyczących kryzysu gospodarczego i jego wpływu na rozwój społeczny. Jednym z głównych tematów stal się problem związany z ograniczeniami polityki sponsoringu, promocji i reklamy firm w dobie kryzysu. Dyrektorzy zainteresowani byli również nowym Partnerstwem Publiczno-Prawnym, jako interesującą formą do zastosowania w działalności instytucji kultury.
***
Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów Polskich (SDT) powstało w 1993 r. Zrzesza 89 dyrektorów teatrów z całej Polski. Podczas Walnego Zgromadzenia Dyrektorów Teatrów Polskich wybrano na nową kadencję prezesa – senator Barbarę Borys-Damięcką.
27 kwiecień 2009r.
Mistrz Polski – Joker Piła
Juniorzy Klubu Sportowego „Joker Piła” zwyciężyli w odbywającym się w weekend w Radomiu, finałowym turnieju Mistrzostw Polski pokonując 3: 2 rówieśników z „Delic-Pol-u” Częstochowa. Złoto więc trafia do Piły!
Początek finałowego meczu charakteryzował się nierówną dyspozycją obu zespołów. W połowie pierwszej odsłony młodzi Jokerowcy prowadzili 14: 10, głównie za sprawą Karola Kaczyńskiego i Łukasza Ożarskiego, którzy skutecznie atakowali skrzydłami. Następnie jednak częstochowianie przejęli inicjatywę i ostatecznie wygrali pierwszą odsłonę 25:20.
Drugi set to okres przewagi częstochowian, którzy od początku uzyskali przewagę głównie za sprawą błędów w przyjęciu. Trener pilan Janusz Kubiak próbował zmienić trudną sytuację na boisko, ale staranie pilskiego szkoleniowca nie powiodły się. Druga partia zakończyła się wysokim zwycięstwem siatkarzy Delic-pol-u 25-16.
Trzeci set przyniósł zmianę sytuacji na boisku dowodem czego było zdecydowane panowanie boisku chłopaków z Jokera. Mocną stroną siatkarzy była dobra zakrywka, która spowodowała odrzucenie przeciwników od siatki, co ułatwiło zadawanie ataków przez pilan, efektem tego jest ich zwycięstwo w trzecim secie 25:20.
Czwarty set był kopią poprzedniej odsłony, dobrze funkcjonująca zagrywka uniemożliwiła częstochowianom skuteczne prowadzenie gry. W kluczowych fragmentach wyśmienicie zadziałał blok podopiecznych trenera Jarosława Kubiaka, którzy przyspieszył zwycięstwo pilan 25:22. Oznaczało to, że o zwycięstwie w finale zadecyduje piąty set.
Początek tie-breaka był walką punkt za punkt, nie brakowało mocnych ataków ze skrzydeł i długich wymian. Tuż przed zmianą stron boiska zatrzymany na środku został Marcin Bachmatiuk i było 8:6 dla Norwidu. Po wznowieniu gry częstochowianie prowadzili nawet 12:10, ale popełnili kilka błędów i chwilę później to Joker wygrywał 13:12. Gracze z Piły zwyciężyli na przewagi 17:15.
24 kwiecień 2009r.
Szejnfeld wita panią Prezydent Indii
- Współpraca między Indiami a Polską układa się bardzo dobrze od wielu lat. Obecnie oba kraje mogą wykorzystać szansę, jaką daje budowa nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld witając prezydent Indii Pratibha Devisingh Patil na Polsko-Indyjskim Business Forum. Spotkanie zorganizowała 24 kwietnia br. Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Ministerstwem Gospodarki
Wiceminister Szejnfeld podkreślił, że polski rząd popiera rozwój współpracy gospodarczej między Indiami a Polską. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów naszych działań. Nasza wymiana handlowa w 2008 r. wyniosła prawie 1,3 mld dolarów, a to na pewno nie jest szczyt naszych możliwości – dodał.
Przypomniał, że obecnie najważniejszymi obszarami współpracy są m.in. górnictwo, energetyka i sektor obronny. – Zależy nam jednak także na kooperacji w takich dziedzinach jak: przetwórstwo rolno – spożywcze, ochrona środowiska i gospodarka komunalna. Duży potencjał ma także branża chemiczna, farmaceutyczna i kosmetyczna – powiedział wiceminister Szejnfeld.
Według wiceministra oba kraje mają przed sobą perspektywę budowy nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy. – Dlatego Polska i Indie powinny współpracować także na płaszczyźnie naukowej, m.in. w zakresie biotechnologii, czy IT. Wiele firm indyjskich z tych sektorów już funkcjonuje na polskim rynku – mówił wiceminister.
Jego zdaniem duże znaczenie dla rozwoju kontaktów polsko–indyjskich miało ubiegłoroczne spotkanie Polsko-Indyjskiej Komisji Mieszanej. – Było to pierwsze spotkanie na tym szczeblu, które otworzyło nowy etap naszej współpracy biznesowej – powiedział wiceminister Szejnfeld. – Bieżący rok pokazuje, że mimo kryzysu gospodarczego wymiana handlowa wykazuje się dużą dynamiką. Dla przykładu w styczniu br. nasz eksport do Indii wzrósł o 80 proc. w porównaniu do stycznia ubiegłego roku. Chcielibyśmy, aby ta dynamika mogła się dalej utrzymywać – dodał.
Obecny na Forum minister ds. handlu i przemysłu Indii Aschwani Kumar bardzo dobrze ocenił polsko – indyjskie relacje zarówno na poziomie rządowym, jak i biznesowym. – Współpraca ta ma dla nas duże znaczenie, stąd obecność prezydent Indii Pratibha Devisingh Patil na tym forum – dodał.
Zgodził się z wiceministrem Szejnfeldem, że konieczny jest rozwój polsko – indyjskich kontaktów w sektorach nowych technologii. – Warto jest także inwestować w obszary związane z ochroną środowiska – zaznaczył minister Kumar. Jego zdaniem polskie firmy powinny także zaangażować się w inwestycje infrastrukturalne. – Mamy ogromne potrzeby, jeśli chodzi o przesył i wytwarzanie energii, przede wszystkim tej zielonej. Dlatego chciałbym zachęcić polskie przedsiębiorstwa, aby przyjrzały się możliwościom inwestycyjnym w Indiach. Mogę zapewnić, że będą mogły liczyć na wszelkie udogodnienia i pomoc – dodał.
***
Polsko-Indyjskie Forum Gospodarcze zostało zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarcza wspólnie z Ministerstwem Gospodarki. Wzięli w nim udział polscy i indyjscy przedsiębiorcy. Uczestników Forum odwiedziła przebywającą z oficjalną wizytą w Polsce prezydent Indii Pratibha Devisingh Patil.
W 2008 r. polsko-indyjskie obroty handlowe osiągnęły prawie 1,3 mld dol. Polski eksport stanowił blisko 300 mln dol., a import 976 mln dol. Z kolei w lutym br. nasza wymiana handlowa przekroczyła 169 mln dol. Eksport w tym czasie wzrósł do 41,5 mln dol., co jest bardzo dobrym wynikiem na tle całego eksportu Polski. Import w lutym br. spadł natomiast do 121,7 mln dol.
Indyjski import do Polski obejmuje przede wszystkim materiały i wyroby włókiennicze, produkty przemysłu chemicznego, wyroby hutnicze i produkty pochodzenia roślinnego (herbata, przyprawy).
W Indiach lokowane są ostatnio pierwsze inwestycje polskich przedsiębiorstw. Wśród nich są fabryki Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych oraz produkującej puszki firmy Can-Pack. Rośnie także zapotrzebowanie w Indiach na usługi należącej do PGNiG Geofizyki Toruń, czy Nafty Piła spowodowane dobrą koniunkturą w przemyśle wydobywczym ropy i gazu.
23 kwiecień 2009r.
Promocja Polski
- Polska w ostatnich latach jest jednym z najskuteczniej promujących się państw w Unii Europejskiej – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas konferencji pt. „Promocja Polski – strategie regionalne”. Spotkanie odbyło się 23 kwietnia br. w Pałacu Kultury i Nauki.
Wiceminister podkreślił, że Polska wykazuje niebywałą aktywność w promocji swoich regionów. – Mamy znakomitą pozycję w Europie, chcemy więc teraz budować i rozwijać współpracę i promować Polskę w krajach arabskich, Ameryce Łacińskiej oraz Azji – wyjaśnił. Zauważył, że Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem kompleksowego systemu promocji Polski. – Liczymy, że dzięki tym rozwiązaniom sprawniej będzie się prowadziło wszystkie działania promocyjne – dodał.
Podkreślił, że spowolnienie gospodarcze jest także dobrym czasem do inwestycji w promocję gospodarki. – Pomimo ogólnoświatowej bessy, żaden z wystawców nie zdecydował się wycofać swojego uczestnictwa w Expo 2010 w Szanghaju – powiedział wiceminister. – Mamy nadzieję, że przyszłoroczne targi Expo okażą się równie dużym sukcesem w kreowaniu polskiej marki, jak Saragossa 2008. – podkreślił.
W opinii podsekretarza Katarzyny Sobierajskiej, stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Polska wciąż pozostaje krajem, który ma wiele do zrobienia, jeśli chodzi o promocję regionów. – Jednak działania promocyjne w ramach Strategii Turystyki do 2015, sprawiają, że nasz kraj staje się coraz bardziej atrakcyjny kulturowo i gospodarczo – powiedziała. Podkreśliła, że najlepszym tego dowodem są przygotowania do mistrzostw świata w koszykówce i siatkówce, ale przede wszystkim w piłce nożnej – Euro 2012.
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Wojciechowski zauważył, że aby strategia promocji była skuteczna, musi panować w niej ład oraz system odpowiedzialności.– My ten system dopiero tworzymy, wspólnie z wybitnymi specjalistami i działaczami w Radzie Promocji – powiedział. Dodał, że jednym z głównych celów do stworzenia sprawnego marketingu jest stworzenie systemu opierającego się na całościowym uporządkowaniu działań. P. Wojciechowski wskazał na bardzo dobrą współprace w omawianym zakresie pomiędzy MSZ i MG.
***
Program „Promocja Polski – strategie regionalne” angażuje liczne autorytety polskiego życia gospodarczego, społecznego, politycznego, nauki, sportu, kultury i sztuki. Konferencja została zorganizowana przez Fundacje Polskiego Godła Promocyjnego. Jest elementem trwającego od 2007 r. programu debaty publicznej „Polski Sukces – Dokonania i Perspektywy”.
22 kwiecień 2009r.
Spotkanie z delegacją wietnamską
Wykorzystanie przez Wietnam polskiej oferty kredytu rządowego oraz rozwijanie dwustronnej współpracy gospodarczej były głównymi tematami rozmowy wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z wiceministrem spraw zagranicznych Nguyen Quo Cuong. Spotkanie odbyło się 20 kwietnia br. w Ministerstwie Gospodarki.
Wiceminister Szejnfeld powiedział, że rząd jest zainteresowany jak najszybszym wykorzystaniem przez Wietnam polskiego kredytu. – Jego wartość wynosi 280 mln dolarów – powiedział. Dodał, że promesa została udzielona firmom z sektora stoczniowego, wydobywczego i elektroenergetycznego. Zdaniem wiceministra Szejnfelda przyznana linia kredytowa powinna zostać przeznaczona przede wszystkim na wzrost wymiany handlowych pomiędzy Polską i Wietnamem.
Wiceminister Cuong podkreślił, że Wietnam byłby zainteresowany rozszerzeniem katalogu branż, którym została udzielona pomoc finansowa. – Zależałoby nam również na wynegocjowaniu jak najbardziej preferencyjnych warunków kredytu oraz przyspieszeniu terminu przyznawania go Wietnamowi – powiedział.
Wiceminister Szejnfeld przedstawił również najważniejsze informacje o polsko – wietnamskiej współpracy gospodarczej. – W ubiegłym roku nasze obroty handlowe wyniosły prawie 640 mln dolarów, a wzrost wymiany handlowej w stosunku do 2007 r. wyniósł aż 43 proc. – zaznaczył wiceszef resortu gospodarki. Wyraził nadzieję, że intensywne kontakty przedstawicieli obu stron przyczynią się do usunięcia ewentualnych przeszkód, ograniczających współpracę gospodarczą. – Pomimo dużej odległości pomiędzy naszymi krajami, liczę na rozwijanie kontaktów bilateralnych zgodnych z oczekiwaniami naszych rządów – dodał. Jednym z najważniejszych elementów tych kontaktów będzie, mam nadzieję, planowana na bieżący rok wizyta w Wietnamie pana premiera Donalda Tuska – dodał
***
W 2008 r. obroty handlowe wyniosły ponad 634 mln USD, z czego eksport osiągnął 126, 7 mln USD, a import – 507, 5 mln USD.
22 kwiecień 2009r.
Polsko – Indonezyjska Grupa Parlamentarna
- Polska chce pogłębiać współpracę gospodarczą z Indonezją, m.in. poprzez optymalne wykorzystanie udzielonych kredytów na cele inwestycyjne – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas spotkania Polsko – Indonezyjskiej Grupy Parlamentarnej. Obrady odbyły się 20 kwietnia br. w MG.
Zdaniem sekretarza stanu w MG, dzięki sprzyjającemu klimatowi politycznemu i gospodarczemu, wzajemna wymiana handlowa pomiędzy Polską a Indonezją rozwija się dynamicznie. – Pomimo głębokiej recesji na świecie Polska i Indonezja mają dodatni wzrost gospodarczy, przez co są odporne na sytuacje kryzysowe – wyjaśnił.
Rząd polski podpisał z rządem Indonezji trzy umowy o udzielenie kredytu eksportowego. – Łączna kwota kredytów przyznana przez Rząd RP wynosi 405 mln dol. Strona indonezyjska nie wykorzystała jeszcze pełnej kwoty i chcielibyśmy kontynuować rozmowy na ten temat. – powiedział wiceminister Szejnfeld. Podkreślił, że w związku z niewykorzystanymi funduszami, konieczne jest poszukiwanie nowych dziedzin współpracy. – Nadal interesuje nas wymiana handlowa i inwestycje w sektorze górniczym, lotniczym, energetycznym, stoczniowym i obronnym, ale także i w nowych dziedzinach, jak przemysł spożywczy, ochrona środowiska, gospodarka komunalna – powiedział.
Przewodniczący grupy indonezyjskiej Ganjar Pranowo stwierdził, że głównym towarem eksportowym Indonezji mogą stać się maszyny i urządzenia, części elektroniczne, produkty z plastiku, kauczuk, olej palmowy, tekstylia, meble, kawa i herbata. – Chcielibyśmy również poprawić relacje handlowe poprzez inwestycje przede wszystkim w sektorze wydobywczym – powiedział. Podkreślił, że strona indonezyjska chętnie skorzysta z doświadczeń Polski, która jest światowym liderem w przemyśle górniczym.
***
Polsko-indonezyjskie obroty handlowe w 2008 r. osiągnęły 589 mln dol., w tym polski eksport do Indonezji osiągnął 57,2 mln dol., natomiast import wyniósł 531,8 mln dol. Głównymi towarami eksportowanymi do Indonezji w 2008 r. były: urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby z metali nieszlachetnych, produkty przemysłu chemicznego, tworzywa sztuczne, wyroby z kauczuku, artykuły spożywcze. Głównymi towarami importowanymi z Indonezji w 2008 r. były: urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby z kauczuku, wyroby włókiennicze, wyroby z drewna, obuwie, produkty przemysłu chemicznego.
21 kwiecień 2009r.
70 ustaw progospodarczych
– Uchwaliliśmy już ponad 70 ustaw progospodarczych, które wpisują się miedzy innymi w katalog działań antykryzysowych. Większość z nich stanowi odpowiedź rządu na postulaty przedsiębiorców – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas debaty „Duże przedsiębiorstwa w czasach kryzysu”. Konferencja odbyła się 20 kwietnia br. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Przedsiębiorcy, biorący udział w debacie zwracali uwagę na wysokie ryzyko walutowe, konieczność usprawnienia sądownictwa gospodarczego oraz zmniejszenia obciążeń finansowych oraz administracyjnych w prowadzeniu przedsiębiorstw. – Rząd powinien uelastycznić przepisy, które pozwolą firmom na podjęcie indywidualnych rozwiązań, w tym przepisy prawa pracy. – powiedział Jerzy Drygalski, prezes Andropolu SA.
Wiele z tych postulatów, m.in. ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, realizuje „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” autorstwa ministra Szejnfelda. – Ustawa o sdg wprowadza np. możliwość zawieszenia działalności firmy nawet do dwóch lat, a także rozszerza wiążącą interpretację prawa – zauważył wiceszef resortu gospodarki.
Odniósł się także do postulatu przedsiębiorców szybkiego wejścia do strefy euro. – Rząd podtrzymuje swoją decyzję o przystąpieniu Polski do ERM-2, a następnie przyjęcia wspólnej waluty – powiedział wiceminister Szejnfeld. – Jednak już dziś właściciele firm mogą rozliczać się we wszystkich walutach, bez ryzyka kursowego i kosztownych przeliczeń. Rząd, ustawą przygotowaną w Ministerstwie Gospodarki, zniósł, bowiem zasadę walutowości w Polsce – przypomniał minister.
Minister zachęcał także przedsiębiorców do korzystania z możliwości, jakie stwarza sądownictwo arbitrażowe. – Z pewnością ma ono przewagę nad sądami powszechnymi, bowiem daje stronom szansę często tańszego a na pewno szybszego rozstrzygnięcia sporu – dodał wiceminister.
W debacie wzięli udział także dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan oraz Czesław Grzesiak, prezes Tesco Polska.
***
Podczas debaty „Bariery rozwoju dużych przedsiębiorstw w Polsce” PKPP Lewiatan i Deloitte Sp. z o.o. przedstawiły wyniki badania przeprowadzonego w sektorze dużych przedsiębiorstw.
21 kwiecień 2009r.
Kolejna ustawa „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” – Lepszy dostęp do informacji gospodarczej
Możliwość przekazywania informacji o zaległych zobowiązaniach przez wszystkich wierzycieli, a nie tylko przedsiębiorców, oraz otwarta lista tytułów prawnych do informowania o zobowiązaniach to najważniejsze rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Dokument, przygotowany pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w Ministerstwie Gospodarki, został przyjęty przez rząd 21 kwietnia br.
Zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych wynikają przede wszystkim ze zgłaszanej przez przedsiębiorców potrzeby sprawniejszej weryfikacji wiarygodności płatniczej przed zawarciem umowy. Może to mieć szczególną wagę w czasach kryzysu, kiedy wiarygodność kontrahentów i konsumentów nabiera na znaczeniu. Zostanie to osiągnięte w dużej mierze dzięki usprawnieniu działalności biur informacji gospodarczej.
Nowa ustawa wprowadzi siedem ułatwień związanych z udostępnianiem informacji gospodarczych:
1. Przekazywanie informacji o zobowiązaniach przez wszystkich wierzycieli. Obowiązujące w tej chwili przepisy pozwalają tylko niektórym przedsiębiorcom na zgłaszanie do BIG informacji o zaległych zobowiązaniach. Tymczasem z zatorami finansowymi borykają się na co dzień także m.in. jednostki samorządu terytorialnego, zakłady komunalne i fundacje. Nowa ustawa pozwoli także tym instytucjom poinformować BIG o swoich problemach. Informację do biur będą mogli przekazywać również tzw. wierzyciele wtórni, którzy nabyli wierzytelności np. od banku. Podniesie to wiarygodność całego systemu informacji gospodarczej. Do tej pory bowiem, w momencie zbycia wierzytelności przez bank, informacja o niespłaconych zobowiązaniach znikała z rynku.
2. Otwarta lista tytułów prawnych do informowania o zobowiązaniach. Obecnie tylko kredyt konsumencki i przewóz osób w komunikacji miejskiej dają podstawę do informowania BIG o zobowiązaniach. Nowe przepisy znoszą to ograniczenie. Na ich podstawie powstanie otwarta lista tytułów prawnych, upoważniających do przekazywania informacji gospodarczej do BIG.
3. Wybór sposobu wysłania polecenia zapłaty. Projekt Ministerstwa Gospodarki wprowadzi również możliwość wyboru sposobu wysłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty. Będzie on mógł to zrobić w formie przesyłki poleconej lub przez osobiste doręczenie. W ten sposób resort wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, którzy wskazali obowiązek wysłania wezwania do zapłaty w formie listu poleconego, jako uciążliwy i kosztowny.
4. Przekazywanie pozytywnej informacji gospodarczej. Nowa ustawa ułatwia także przekazywanie do BIG danych o wywiązywaniu się ze zobowiązań. Dzięki temu do biur będą mogły także docierać pozytywne informacje gospodarcze, przekazywane z inicjatywy wierzyciela i za zgodą dłużnika.
5. Zniesienie wymogu podania nr NIP przez zagranicznego przedsiębiorcę. Obowiązek podania numeru identyfikacji podatkowej przez zagraniczne firmy uniemożliwiał do tej pory przekazywanie przez nie informacji gospodarczych. Było to sprzeczne z prawem wspólnotowym. Projekt MG znosi ten wymóg.
6. Przetwarzanie informacji archiwalnych do celów statystycznych. Projekt daje także BIG możliwość przetwarzania archiwalnych danych dłużników niebędących konsumentami. Dzięki temu biura będą mogły tworzyć analizy nt. wiarygodności płatniczej podmiotów obrotu gospodarczego, bez łamania przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.
- Sprawnie funkcjonujący system udostępniania informacji gospodarczej daje szansę na upowszechnienie w polskim społeczeństwie zasad odpowiedzialnego pożyczania, nieprzekraczającego możliwości finansowych konsumentów. Ma to znaczenie także dla budżetu państwa i utrzymania stabilnej sytuacji gospodarczej kraju – mówi Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.
***
Projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych to kolejna inicjatywa powstała w Ministerstwie Gospodarki pod kierownictwem wiceministra Adama Szejnfelda, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Sekretarz Stanu w MG kieruje pracami nad „Pakietem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, zawierającym ustawy, które w fundamentalny sposób poprawiają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Większość z nich weszła już w życie.
20 kwiecień 2009r.
Zwycięstwo! Piła wraca do pierwszej ligi
W miniony weekend na siatkarskim parkiecie w Kielcach rozegrany został turniej mistrzów, w którym uczestniczyli zwycięzcy czterech grup II ligi. Siatkarze walczyli o bezpośrednie wejście do I ligi. Wśród nich znaleźli się siatkarze pilskiego Jokera. Ich przeciwnikami w walce o awans do wyższej klasy rozgrywkowej byli siatkarze Fartu Kielce, Rośka Syców i Ślepska Augustów.
W pierwszym dniu rywalizacji faworyzowani Jokerowcy zmierzyli się z przeciwnikiem z Kielc – gospodarzami turnieju. Po wygraniu dwóch setów przez pilan nikt nie spodziewał się, że siatkarze Fartu Kielce zdołają jeszcze wyjść ze spotkania zwycięsko. Jednak to co mogło wydawać się niemożliwe, od następnego seta zdawało się być coraz bardziej możliwe. W dwóch następnych odsłonach pilanie zdołali ugrać jednie 18 i 14 oczek, a to oznaczało, że spotkanie rozstrzygnie tie-break. Po trudnym początku rozstrzygającego seta pilanie zdołali jeszcze doprowadzić do wyrównania 11:11, ale błędy własne w dalszej części meczu doprowadziły do przegranej.
Podopieczni trenera Rolanda Dembończyka wiedzieli, że jeżeli chcą awansować, to muszą wygrać pozostałe spotkania. Natomiast zawodnicy z Augustowa mieli świadomość, że zwycięstwo nad pilanami zagwarantuje im awans do I ligi. Taki rozwój sytuacji zagwarantował kibicom zgromadzonym kieleckiej hali emocjonujące widowisko, które zakończyło się zwycięstwem siatkarzy pilskiego Jokera po pięciosetowym pojedynku 3:2 (25:20, 20:25, 25:23, 12:25, 15:10).
W trzecim dniu turnieju pilanie spotkali się zawodnikami z Sycowa. Na pokonanie swoich przeciwników Jokerowcy potrzebowali czterech setów 3:1 (25:15, 25:18, 20:25, 25:18). Po ostatnim gwizdku sędziego jasne stało się, że niedziela 19 października okazała się jednym z najszczęśliwszych dni dla działaczy i zawodników pilskiego Jokera. Tego dnia okazało się, że podopieczni trenera Dembończyka po dwóch latach powrócili do I ligi siatkówki mężczyzn.
Działaczom, trenerom, a przede wszystkim Zawodniokom Jokera najserdeczniejsze gratulacje i życzenia złożył Adam Szejnfeld, znanym kibic i miłośnik siatkówki w wydaniu Jokera Piła.
Oto klasyfikacja kieleckiego turnieju o awans do I ligi:
(miejsce, klub, punkty, sety)
1. Ślepsk Augustów, 5, 8:6
2. Joker Piła, 5, 8:6
3. KS Fart Kielce, 5, 7:7
4. Rosiek Syców, 3, 5:9
18 kwiecień 2009r.
Wielkopolanie z Małopolanami
Ludzie z Wielkopolski pozdrawiają ludzi z Małopolski. U nas na dworze jest tak pięknie i wiosennie, jak u was na polu – żartował Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki podczas spotkania z członkami i sympatykami małopolskiej Platformy Obywatelskiej, jakie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Sztuki na Starym Rynku w Krakowie. Steki osób, jakie dzisiaj się zgromadzili, by być razem, rozmawiać i snuć wspólne plany, to dowód, że jesteśmy siłą, która potrafi zmieniać Polskę. Na pewno potrafimy to My, Wielkopolanie i Wy, Małopolanie – kontynuował Adam Szejnfeld.
Rok 2009 będzie bardzo trudnym z powodu kryzysu, jaki dotknął świat i Europę odciskając swoje złe piętno także i na Polsce. Rząd w polityce wewnętrznej, ale i na arenie międzynarodowej robi wszystko, by ograniczać negatywne skutki światowej recesji i polskiego spowolnienia. Ale ten rok, to też niebywale ważny rok ze względu na przyszłość Polski uzależnioną od naszej pozycji w zjednoczonej Europie. Dlatego jest tak ważne, byśmy w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybrali najlepszych spośród najlepszych – przemawiał do zebranych Adam Szejnfeld.
Adam Szejnfeld, znany działacz Platformy Obywatelskiej i wiceminister gospodarki, był głównym gościem spotkania krakowskich platformersów, które odbyło się w Krakowie w dniu 16 kwietnia br. W spotkaniu, w którym uczestniczyło ponad 400 osób, udział wzięła również Róża Thun, szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, a jednocześnie lider małopolsko-świętokrzyskiej listy Platformy Obywatelskiej w wyborach do Europarlamentu.
18 kwiecień 2009r.
Śląski rajd
Katowice, Żory, Wodzisław Śląski i Jastrzębie Zdrój – to miejscowości, jakie 16 i 17 kwietnia odwiedził wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Podczas spotkań z nauczycielami akademickimi, studentami, młodzieżą szkół średnich, zarządami spółek górniczych, przedsiębiorcami i samorządowcami minister rozmawiał o celach i perspektywach rozwojowych dla Śląska, Polski i Europy na najbliższe lata. Województwo Śląskie działa na inwersorów zagranicznych jak magnez, który każdego roku ściąga w tę część Polski dziesiątki nowych inwestycji. Służy temu kultura przemysłowa regionu, dobrze rozwijająca się infrastruktura, wysokie kwalifikacje miejscowych pracowników, europejski poziom kształcenia oraz zaangażowanie miejscowych władz. To wszystko dobrze wróży na przyszłość. Tylko gratulować i naśladować – mówił na spotkaniu z ludźmi biznesu i samorządów Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.
Mokate, Prymat i kopalnia Zofiówka – Minister zajmujący się sprawami gospodarki, a zwłaszcza rozwojem przedsiębiorczości, powinien podczas swoich wizyt odwiedzać firmy i rodzimych przedsiębiorców, aby móc przekonać się, jak praktycy oceniają obecne rozwiązania prawne dla biznesu oraz wsłuchiwać się w głosy mówiące o potrzebie dokonania kolejnych zmian ułatwiających prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Tej zasadzie od wielu lat wierny jest wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, który podczas swojej wizyty na Śląsku odwiedził, aż trzy przedsiębiorstwa – „Mokate” w Żorach, „Prymat” w Jastrzębiu oraz Kopalnię „Zofiówkę”.
Firma Mokate to polski lider w produkcji kaw, herbat, śmietanek, kakao i czekolady do picia. Firma posiada swoje oddziały m.in. w Czechach, Rosji, na Ukrainie, Węgrzech i w Słowacji. Grupa Mokate zatrudnia ok. 1.600 pracowników i osiąga pół miliarda zł rocznego obrotu eksportując swoje wyroby do 55 krajów świata. To absolutny lider Polskiego rynku kawy (82%) oraz herbaty (25%).
Firma Prymat natomiast jest znanym i prężymy producentem kucharskich przypraw oraz mieszanek i suszy do potraw. Firma zatrudnia ponad 300 osób i generuje obroty przekraczające 240 milionów złotych rocznie. Mimo kryzysu planuje wzrost swoich obrotów w 2009r o ok. 50 mln zł.
Odwiedzone dziś przeze mnie przedsiębiorstwa są doskonałym dowodem na to, iż z każdej małej rodzinnej firmy, jeśli tylko posiada się pomysł, pasję i gigantyczne zaangażowanie właścicieli oraz załogi można stworzyć wielkie, prężnie działające przedsiębiorstwo. Cieszy mnie też fakt, że spotykam ludzi biznesu, którzy w kryzysie nie upatrują tylko ryzyka dla swojej działalności, ale i szansę na rozwój. Obie firmy bowiem, które dzisiaj odwiedziłem planują dalszą ekonomiczną i gospodarczą ekspansję, tak na polskim rynku, jak i na rynkach zagranicznych. To wspaniałe – mówił na konferencji prasowej minister Adam Szejnfeld.
Spotkania z młodzieżą – W trakcie spotkania z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Jastrzębiu wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld zaprezentował m.in. nową ustawę wchodzącą w skład „Pakietu Szejnfelda” – ustawę o praktykach absolwenckich. To rozwiązanie prawe istotne będzie dla absolwentów szkół gimnazialnych, zawodowych, techników, liceów i szkół wyższych, którzy po zakończeniu edukacji chcieliby uzyskać praktyczne umiejętności wykonywania zawodu, a w chwili obecnej możliwości takie były niezwykle utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe. Minister Szejnfeld zachęcał również młodych ludzi do aktywności społecznej, obywatelskiej i zawodowej. To w waszych rękach za kilka lat spoczną losy naszego kraju i kontynentu, zamiast więc z pesymizmem patrzyć na otaczającą nas rzeczywistość, czasem warto samemu zrobić coś dla innych – mówił minister Szejnfeld. Dużo czasu poświęcił też jubileuszowi pięciolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, obecnych korzyściach dla Polski z tego tytułu i wyzwaniach na przyszłość. W spotkaniu z młodzieżą wziął udział również wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz oraz poseł na Sejm RP Krzysztof Gadowski.
Spotkanie w Kopalni „Zofiówka” – Władze kopalni węgla brunatnego „Zofiówka” zapoznały ministra z aktualną sytuacją kopali i jej planami na najbliższą przyszłość, a także z sytuacją całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ministra Szejnfelda szczególnie interesowały inwestycje, także w nowe złoża. Z najwyższym więc zainteresowaniem zapoznał się z planami inwestycji związanymi z nowoodkrytymi złożami węgla koksującego. Kopalnia “Zofiówka” pracuje od 1969 roku, posiada strukturę prostą z pojedynczym kompleksem wydobywczo – przeróbczym. Złoże węgla kamiennego KWK “Zofiówka” występuje w formie wielopokładowej; zaliczone zostało do II grupy złóż ze względu na tektonikę i zmienność zalegania. Złoże udokumentowane zostało do głębokości 1080 m. Nowe natomiast pokłady odkryte i udokumentowanie nieopodal obecnego terenu działań „Zofiówki” dadzą szansę na rozwój i przedłużenie działalności górniczej nawet do końca obecnego wieku. Minister Szejnfeld zapoznał się także z planami wykorzystania nowoczesnej technologii struga niemieckiej produkcji do wydobywania węgla z wąskich pokładów wahających się do 1 do 2 metrów grubości. Obejrzano także prace tej nowoczesnej maszyny na hali, w której szkoli się operatorów tego sprzętu i informatyków, którzy będą dbali o jego sprawne działanie. Strug będzie wydobywał ok. 3000 t węgla na dobę, a koszt całe inwestycji ocenia się na kwotę ok. 100 mln zł.
Jastrzębska spółka węglowa, jako grupa przez najbliższe lata powinna wydać na inwestycje ok. 5,6 mld zł. Tylko w bieżącym roku planowano wydatki na kwotę ok. 800 mln zł. Niestety, kryzys spowodował spadek zamówień na węgiel koksujący o ok. 30% oraz spadek cen węgla aż ok. 50%. To nie pomaga realizacji tych planów. Są one jednak konieczne, gdyż kryzys kiedyś się skończy, a wtedy przedsiębiorstwo nie może dać się wypchnąć z rynku. Przesuwanie więc inwestycji byłoby nieodpowiedzialnym działaniem. Należ więc minimalizować koszty bieżącej działalności i maksymalizować inwestycje w przyszłość – zalecał na spotkaniu z prezesami minister Adam Szejnfeld.
Spotkanie z przedsiębiorcami i samorządowcami – minister Adam Szejnfeld podczas swojej wizyty spotkał się również ze śląskimi przedsiębiorcami i samorządowcami. W trakcie spotkania w Jastrzębiu-Zdrój minister Szejnfeld bardzo wiele uwagi poświęcił problematyce energetyki, górnictwa węgla, przemysłowi hutniczemu oraz perspektywom rozwoju firm innowacyjnych w regionie. Zgodnie z oczekiwaniami zebranych omawiał także “Pakiet na rzecz przedsiębiorczości”, czyli nowe rozwiązania przygotowywane przez rząd, a adresowane do przedsiębiorców, w tym głównie do małych i średnich firm. W trakcie swojego wystąpienia wiceminister gospodarki podkreślił, że nowoczesne państwo musi opierać się na zaufaniu do swych obywateli. Musimy zbudować nową relację państwa do obywatela, relację jakiej nie było w Polsce przez ostatnie 200 lat, relację zaufania państwa do obywatela. Temu celowi służy wiele rozwiązań tworzonego obecnie prawa, zwłaszcza prawa zawartego w „Pakiecie na rzecz przedsiębiorczości” mówił minister Adam Szejnfeld.
18 kwiecień 2009r.
500 dni rządu
Przeciwdziałanie skutkom kryzysu gospodarczego, ochrona najsłabszych i stabilizacja finansów publicznych to główne wyzwania, przed którymi stanął rząd premiera Donalda Tuska i koalicji PO-PSL w czasie 500 dni swojej pracy. Konsekwentna realizacja „Planu stabilności i rozwoju”, racjonalne wydawanie pieniędzy podatników i ograniczenie deficytu finansów publicznych pozwoliło sprostać tym wyzwaniom. Wprowadzono nowoczesny system emerytalny. Rozpoczęto reformę polskich szpitali. Realizowana jest największa reforma prawa gospodarczego od dwudziestu lat. Aktywna działalność premiera Donalda Tuska na arenie międzynarodowej umocniła pozycję Polski na świecie.
Konsekwencja w drodze do euro
Rząd systematycznie pokonuje kolejne przeszkody na drodze do realizacji ambitnego planu wejścia Polski do strefy euro. Wykorzystanie dobrej koniunktury gospodarczej w 2007 r. umożliwiło zmniejszenie deficytu budżetowego do 1,4 proc. PKB w stosunku do 2,7 proc. PKB zakładanego w ustawie budżetowej na 2007 r. Pozwoliło to na obniżenie deficytu sektora finansów publicznych liczonego według metodologii UE do 2,0 proc. PKB. W rezultacie Komisja Europejska uchyliła w lipcu 2008 r. wszczętą wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu.
Rząd zaczął oszczędności od siebie
W związku z ryzykiem pogorszenia sytuacji gospodarczej wynikającej ze spowolnienia gospodarczego, na przełomie stycznia i lutego 2009 r. rząd dokonał przeglądu wydatków budżetu państwa. Wygospodarowano oszczędności w wysokości ponad 10 mld zł. Zmienione zostały także źródła finansowania inwestycji na pozabudżetowe w wysokości 9,7 mld zł.
Ochrona najsłabszych
30 listopada 2008 r. rząd przyjął „Plan stabilności i rozwoju”. Jego konsekwentna realizacja pozwala na elastyczne reagowanie na zagrożenia dla sektora finansowego. Działania inwestycyjne i rozwojowe zyskały niezbędne wsparcie. Dzięki utworzeniu Rezerwy Solidarności Społecznej najsłabsi zyskali niezbędną ochronę przed negatywnymi skutkami kryzysu światowego. Z myślą o sytuacji polskich rodzin ograniczony został wzrost cen energii elektrycznej. Dla osób, które straciły pracę rząd przygotował specjalny program dopłat do kredytów hipotecznych. Już wkrótce zakończą się prace nad projektem ustawy, która będzie chronić pracowników w wypadku niewypłacalności pracodawcy.
Mniejsze podatki
Dzięki obniżeniu podatku dochodowego od osób fizycznych, uldze na wychowywanie dzieci, a także obniżeniu składki rentowej w 2009 r. w kieszeniach obywateli pozostanie w porównaniu z 2007 r. prawie 35 mld zł więcej. Ponadto w tym roku po raz pierwszy podatnicy mogą rozliczać się z fiskusem przez Internet.
Polityka równych szans
W czasie 500 dni rząd premiera Donalda Tuska podjął realne działania na rzecz wzrostu zatrudnienia. Przyjęty został program Solidarność pokoleń 50+. Zwiększono w ten sposób szanse na znalezienie pracy przez osoby w wieku 45-54 lat i 55-59.
Od 1 stycznia 2009 r. urlop macierzyńskie są dłuższe. Już za niespełna rok z możliwości opieki nad noworodkiem będą mogli korzystać także ojcowie. Od 2010 roku wprowadzony będzie tzw. urlop ojcowski.
W celu zapewnienia realizacji zasady równych szans obniżono wiek rozpoczynania obowiązku szkolnego do sześciu lat. Od września rozpoczyna się trzyletni okres przejściowy.
Z myślą o stabilnym systemie emerytalnym w przyszłości, już od tego roku, 40 proc. wpływów z prywatyzacji jest przeznaczanych na wsparcie Funduszu Rezerwy Demograficznej.
Wsparcie dla najmłodszych
W 2009 r. rząd przeznaczy dodatkowe 550 mln zł na dożywianie dzieci. To o 50 mln zł więcej niż przed rokiem. W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym rząd zaproponował wprowadzenie zakazu stosowania kar cielesnych. 12 lutego 2009 r. rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie trafił do Sejmu.
Nowe drogi i autostrady
Od listopada 2007 r. do kwietnia 2009 r. zostały podpisane umowy na wybudowanie 760 km dróg, w tym 400 km autostrad oraz 360 km dróg ekspresowych i obwodnic. W budowie jest obecnie 720 km dróg krajowych. Od końca 2007 r. do chwili obecnej oddano do ruchu ponad 300 km dróg, w tym 95 km autostrad oraz 175 km dróg ekspresowych i obwodnic. W tym roku planowane jest oddanie blisko 240 km nowych dróg, w tym 90 km autostrad. W 2008 r. rozstrzygnięte zostały 32 przetargi na największe inwestycje drogowe, na kwotę blisko 15 mld zł. W trakcie procedury jest kolejnych 30 przetargów na kwotę 18 mld zł rozpoczętych w 2008 r. W 2009 r. planuje się uruchomić przetargi na budowę ponad 1000 km nowych dróg. W I kwartale 2009 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetargi na budowę autostrad i dróg ekspresowych na blisko 11 mld złotych. Uruchomiono 19 postępowań przetargowych dla strategicznych inwestycji, kluczowych z punktu widzenia organizacji Euro 2012 – ich realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Wystartowały przetargi na budowę m.in. autostrady A2 z Łodzi do Warszawy (91 km), autostrady A1 od Torunia do Kowala (64 km), budowę autostrady A4 z Jarosławia do granicy w Korczowej (46,8 km). W I kwartale wyłoniono również wykonawców południowego odcinka autostrady A1 od węzła Maciejów do Sośnicy i ekspresowej „siódemki” ze Skarżyska Kamiennej do miasta Występa. Wartość tych inwestycji to prawie 2 mld złotych.
Inwestycje w naukę
Radykalnie zwiększone zostały nakłady na naukę z poziomu 0,6 proc. PKB w 2008 r. do ok. 1 proc. PKB w 2009 r. Rządowe projekty ustaw zmieniających sposób finansowania nauki oraz wspierających współpracę między przemysłem i ośrodkami akademickimi są obecnie przedmiotem prac parlamentarnych. Przygotowany został także projekt zmian wprowadzających przejrzysty i nowoczesny model kariery naukowej.
Ułatwienia dla firm
Od 31 marca 2009 r. funkcjonuje tzw. „jedno okienko”, które pozwala na założenie działalności gospodarczej w jednym urzędzie. Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy mogą zawiesić działalność gospodarczą nawet na 24 miesiące, bez konieczności płacenia zaliczek podatku dochodowego, składania deklaracji VAT, opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, rentowe i emerytalne. Wprowadzono standardy przeprowadzania kontroli w firmach tak, aby nie paraliżować normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Partnerstwo publiczno–prywatne nową formą realizacji zadań
Od 27 lutego br. obowiązuje zupełnie nowa ustawa o PPP. Wyeliminowała ona zbędne obciążenia administracyjne i finansowe dotyczące przedsięwzięć realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prawnego oraz zlikwidowała nadmierne ograniczenia, co do przedmiotu, treści i warunków umowy. Wprowadzone rozwiązania pozwalają także wykorzystywać na rzecz inwestycji realizowanych w formie PPP środków z funduszy Unii Europejskiej.
Skuteczne negocjacje pakietu energetyczno-klimatycznego
Polska przeforsowała swoje postulaty dotyczące pakietu energetyczno-klimatycznego. Polska gospodarka zaoszczędzi dzięki temu. ok. 60 mld zł. W okresie przejściowym od 2013 r. Polska będzie miała prawo nawet do 70 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. Zaoszczędzone środki będą mogły zostać przeznaczone na modernizację energetyki.
Bezpieczeństwo energetyczne
Rząd podjął decyzję o wybudowaniu w Polsce co najmniej dwóch elektrowni jądrowych. Prace prowadzone będą równocześnie, a przynajmniej jedna z nich powinna rozpocząć działanie do 2020 r. Do 2030 r. powinny pracować trzy bloki jądrowe o sumarycznej mocy netto 4500 MW. Stanowi to odpowiedź na oczekiwany w Polsce 55 proc. wzrost zapotrzebowania na energię i paliw do 2030 r. Konsekwentnie realizowany jest też program dywersyfikacji dostaw gazu, ropy naftowej i energii elektrycznej.
Armia zawodowa
W sierpniu 2008 r. Rada Ministrów przyjęła „Program Profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2008-2010”. Ostatnie wcielenie do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej było w grudniu 2008 r. Zwolnienie ostatnich żołnierzy zasadniczej służby wojskowej nastąpi w sierpniu tego roku.
„EURO 2012”
Na przełomie września i października 2008 r. rozpoczęły się prace budowlane na Stadionie Narodowym. Prowadzone są także prace na stadionach w Krakowie i w Poznaniu. Przygotowano także teren do rozpoczęcia robót w Gdańsku i Wrocławiu, uzyskując wszystkie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.
17 kwiecień 2009r.
Nowoczesne państwo
- Nie można mówić o nowoczesnym państwie i nowoczesnej gospodarce bez PPP. Dobrze byłoby, gdyby rząd przygotował własny projekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, by dać dobry przykład i zwiększyć zaufanie społeczne do tego typu przedsięwzięć. Pracujemy nad tym – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dyskusja dotycząca PPP odbyła się 16 kwietnia br. w Katowicach.
– Będziemy przygotowywać i udostępniać wzory umów oraz upowszechniać pozytywne standardy. Chcemy pokazywać kierunki, a nie nakazywać ich stosowanie – zaznaczył wiceminister Szejnfeld. Dodał, że ustawa o PPP została napisana w oparciu o model anglosaski. – Nie jest to prawo typu nakaz-zakaz-kara, nie odsyła do aktów wykonawczych, tylko do obowiązującego systemu prawnego – wyjaśnił wiceminister Szejnfeld.
Według Ireny Herbst, szefowej Fundacji Centrum PPP, realizacja zadań publicznych w tej formule możliwa jest dzięki sprywatyzowaniu procesu inwestycyjnego, eksploatacji i zarządzania projektem. – Poprzez zastosowanie modelu PPP administracja publiczna może szybciej realizować zaplanowane przedsięwzięcia oraz zdynamizować proces rozwoju infrastruktury – wyjaśniła. – Współpraca z sektorem prywatnym pozwala także zredukować całkowite koszty projektów i bardziej efektywnie wykorzystywać pieniądze publiczne – dodała.
– Niemcy stworzyli dobre ramy prawne i organizacyjne do realizacji modelu PPP, dzięki któremu realizowane są przede wszystkim małe lokalne projekty. To dowód na to, że PPP nadaje się nie tylko do wielkich przedsięwzięć, ale także do realizacji małych zadań. W Polsce chcemy by PPP było także instrumentem demonopolizacji administracji publicznej – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld, komentując wystąpienie.
Regina Cablitz z Ministerstwa Finansów Nadrenii Północnej – Westfalii zaprezentowała doświadczenia niemieckie z realizacji przedsięwzięć w formule PPP. Zdaniem wiceministra Szejnfelda, przykłady innych krajów UE pokazują, że fundusze unijne dają szansę realizacji zadań publicznych bez angażowania środków własnych. Podkreślił, że niezwykle ważna jest promocja tej formuły i naśladowanie dobrych europejskich praktyk. – Edukujemy przedsiębiorców i przedstawicieli administracji, przygotowujemy konferencje w Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii – poinformował wiceszef resortu gospodarki.
– Okres spowolnienia gospodarczego jest szansą dla przedsiębiorców na wykorzystanie innowacyjnych idei partnerstwa publiczno-prywatnego. Dodał, że PPP jest instrumentem, który pozwoli odnaleźć się w nowej sytuacji i wzmocnić filary polskiej gospodarki.
***
W panelu „Partnerstwo publiczno-prywatne” udział wzięli m.in.: Christian Schnell – BSJP, Piotr Uszok – prezydent Katowic, Dorota Miziołek – dyrektor w Grupie Finansowania Firma Doradcza KPMG, moderator Krzysztof Bień – zastępca redaktora naczelnego Gazety Prawnej.
17 kwiecień 2009r.
Z JAPONII DO POLSKI
Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej gwałtownie wzrasta w naszym kraju liczba inwestycji dokonywanych przez japońskie przedsiębiorstwa. To jeden z wielu pozytywnych efektów akcesji Polski do Wspólnoty. Niezmiernie cieszy mnie zatem fakt, iż partnerzy z Azji uważają nasz kraj za jeden z najbardziej wiarygodnych i najlepiej przygotowanych do lokowania w nim dużych inwestycji – mówił Adam Szejnfeld wiceminister gospodarki, który wspólnie z Różą Thun, szefową Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce uczestniczyli w uroczystości otwarcia nowej firmy Nidec Motors & Actuators (Poland) Sp. z o.o. w Niepołomicach k. Krakowa. Uroczystości odbyły się w dniu 16 kwietnia br.
Grupa Nidec jest światowym producentem silniczków elektrycznych prądu stałego. Znajdują one liczne zastosowania w przemyśle precyzyjnym i optycznym, w napędach wielu urządzeń stosowanych w gospodarstwach domowych, biurach, sprzęcie audiowizualnym oraz przemyśle, w tym przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, maszynowym. Najważniejsze grupy produktowe firmy to: silniczki i elementy obrotowe do dysków twardych, rozruszniki, wentylatory, silniki elektryczne oraz elementy elektroniczne i optyczne. W 2007 r. Grupa Nidec posiadała 117 spółek zależnych w 17 krajach, m.in. Niemczech, Hiszpanii, Chinach, Tajwanie, Filipinach, Singapurze, USA, Japonii i Tajlandii i zatrudniała na całym świecie pond 90 000 pracowników. W 2007 r. w działach badawczo-rozwojowych Grupy w samej tylko Japonii zatrudnionych było niemal 1 900 osób.
Rząd w ramach programu antykryzysowego przygotował zmiany przepisów i zasad dotyczących lokowania inwestycji zagranicznych w Polsce, m.in. dotyczących specjalnych stref ekonomicznych oraz programu wspierania inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki – mówił podczas rozmów z przedstawicielkami zarządu Grupy Nidec minister Szejnfeld. Mam nadzieję, że te nowe zachęty podtrzymają zainteresowanie zagranicznych koncernów polskim rynkiem – dodał minister.
Uruchamiana przez Nidec Motors & Actuators (Poland) Sp. z o.o. fabryka produkować będzie napędy do szyberdachów, siedzeń i innych części samochodowych. Wyroby spółki będą w przeważającej części przeznaczone na eksport (ok. 80%). W związku z realizowanym projektem do końca 2010 r. inwestor poniesie nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 56 mln PLN oraz do końca 2013 r. utworzy 500 nowych miejsc pracy. Inwestycja firmy Nidec została zlokalizowana na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
17 kwiecień 2009r.
Czas spowolnienia szansą dla dynamicznych
Prognozy gospodarcze dla Europy Środkowo-Wschodniej, konsekwencje kryzysu oraz narzędzia walki z recesją były głównymi tematami debaty podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Panel z udziałem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda odbył się 16 kwietnia br. w Katowicach.
- Polska ma szansę przetrwać trudny okres w zdecydowanie lepszej kondycji niż pozostałe kraje UE – powiedział wiceminister Szejnfeld. Jego zdaniem obecna sytuacja stwarza możliwość ekspansji polskiej gospodarki na światowe rynki. – Kryzys to także szansa na zwiększenie aktywności polskich firm w krajach, w których były one dotąd mniej widoczne – dodał.
- Rok 2009 będzie sprawdzianem dla polskich przedsiębiorców. Musimy się zastanowić, co zrobić, żeby wykorzystać kryzys i wyjść z niego mocniejszym – powiedział sekretarz stanu w MG. W jego opinii konieczne jest trafne zdiagnozowanie przyczyn spowolnienia gospodarczego i zastosowanie odpowiednich instrumentów wsparcia.
Ważnym elementem walki z kryzysem będzie realizacja przedsięwzięć inwestycyjnych. Zdaniem wiceministra Szejnfelda, będzie to rodzaj „poduszki”, która zamortyzuje skutki kryzysu w Polsce. – Tylko w 2009 roku mamy do wydania 17 mld euro. Większość z tych środków przeznaczymy na inwestycje infrastrukturalne – poinformował. Z kolei w sektorze energetycznym inwestycje w najbliższych latach mogą wynieść nawet 50-60 mld euro.
Zdaniem uczestników panelu trudno przewidzieć, kiedy światowa gospodarka wróci na ścieżkę trwałego rozwoju. Krzysztof Rybiński, partner z Ernst & Young przytoczył wyniki badań, z których wynika, że efekty wcześniejszych kryzysów gospodarczych trwały około dwóch lat. – Gdyby potwierdziły się prognozy, że kryzys finansowy skończy się w tym roku, to spowodowany nim kryzys gospodarczy powinien minąć w 2010 roku – powiedział.
Z kolei były minister skarbu państwa Jacek Socha przypomniał wyniki badania przeprowadzonego wśród dyrektorów dużych instytucji finansowych. – Wynika z nich, że spodziewają się oni poprawy sytuacji w 2011 roku – powiedział.
***
W panelu „Europejska gospodarka w obliczu recesji”, moderowanym przez Romana Młodkowskiego z TVN CNBC wzięli również udział: Igor Chałupiec – prezes zarządu ICENTIS Sp. z o.o., Jerzy Pruski – prezes zarządu PKO BP, Krzysztof Rybiński – partner Ernst & Young.
16 kwiecień 2009r.
Dzień francuski
Stan europejskiej gospodarki, program prywatyzacji, kierunki polityki energetycznej do roku 2030, wejście naszego kraju do strefy euro oraz ułatwienia dla przedsiębiorców inwestujących w Polsce, to główne tematy rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z przedstawicielami firm zrzeszonych we Francuskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Polsce (CCIFP). Spotkania odbyły się 15 kwietnia br. w MG.
Polski rząd przyjął antykryzysowy „Plan stabilizacji i rozwoju” oraz aktywnie współuczestniczy w przygotowaniu rozwiązań europejskich. Jesteśmy najlepiej rozwijającą się gospodarką w Europie i mamy nadzieję taką pozostać w bieżącym roku oraz w następnych latach – mówił wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, zachęcając francuskie firmy do inwestowania w Polsce oraz do brania udziału w procesie prywatyzacji spółek skarbu państwa.
Wiceminister przypomniał także, że resort gospodarki przygotował reformę prawa gospodarczego, która ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju. – W ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” wprowadziliśmy m.in. zasadę domniemania uczciwości, złagodziliśmy wymogi zakładania spółek prawa handlowego, ograniczyliśmy kontrolę w firmach oraz stworzyliśmy korzystniejsze warunki do inwestowania w specjalnych strefach ekonomicznych – podkreślił. W opinii wiceministra gospodarki bardzo ważną zmianą, szczególnie dla zagranicznych inwestorów, jest możliwość rozliczania się w obcej walucie, dzięki nowemu prawu dewizowemu. – Dotychczas kontrakty międzynarodowe rozliczano tylko w złotówkach, co często było powodem wysokich kosztów i dużej biurokracji – powiedział. – Ponadto, podobnie jak Francja, chcemy być w niedalekiej przyszłości w strefie euro, co całkowicie rozwiąże problem rozliczania się przedsiębiorców pomiędzy naszymi krajami – dodał wiceminister Szejnfeld. Wiele czasu minister poświęcił też tematowi PPP, zapowiadając konferencję na ten temat w Paryżu jesienią br.
Dyrektor Generalna CCIFP Magdalena Tran-Van poinformowała, że ponad 70 proc. francuskich inwestycji na terenie Europy ulokowanych jest właśnie w Polsce. – Działa tutaj ponad 300 firm, które obecne są we wszystkich sektorach polskiej gospodarki. Dlatego cieszy nas fakt, że pojawiło się tak wiele korzystnych zmian w prawie gospodarczym, z których mogą skorzystać również francuscy przedsiębiorcy – zaznaczyła Tran-Van.
Wiceszef resortu gospodarki zapewnił, że „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” to również jeden z elementów wspierania rynku w dobie kryzysu. – Wszystkie propozycje w nim zawarte mają przede wszystkim ułatwić funkcjonowanie biznesu w trudnych warunkach. Dzięki temu nasza gospodarka będzie stabilniejsza, co powinno zachęcić firmy zagraniczne do lokowania swoich inwestycji właśnie w Polsce – dodał wiceminister Szejnfeld.
Spotkanie z firmami zrzeszonymi w CCIFP poprzedziła wizyta przedstawicieli koncernu energetycznego GDF Suez. Wiceszef resortu gospodarki przedstawił zdebranym główne założenia „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.” – Naszymi priorytetami są: poprawa efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwo dostaw paliw i energii, oparte na własnych zasobach m.in. węgla kamiennego. Ważne również będzie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – zaznaczył.
Jednocześnie poinformował, że nowym kierunkiem, zawartym w „Polityce energetycznej” będzie rozwój energetyki jądrowej. – Przewidujemy, że do końca 2020 r. powstaną w Polsce dwie elektrownie jądrowe. Wykonaliśmy już potrzebne analizy oraz uruchomiliśmy specjalny program szkolenia kadr dla sektora. Chętnie skorzystalibyśmy także z francuskich doświadczeń w tej dziedzinie – powiedział wiceminister Szejnfeld.
***
W spotkaniu z wiceministrem gospodarki udział wzięli m.in. przedstawiciele Apsys Polska, Arthur Hunt Polska, Calyon, Canal+, Cefic Polska, EDF, Lafarge Cement, Les Echos de Pologne, Renault Polska, Societe Generale oraz Stowarzyszenia Polska-Francja.
Francja, jako drugi kraj pod względem eksportu i piaty pod względem importu, jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski, obok Niemiec, Włoch i Rosji. Według wstępnych danych wartość polsko-francuskich obrotów handlowych w roku 2008 wyniosła 13,6 mld euro.
Do Francji eksportujemy m.in. samochody, komponenty i podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego, sprzęt AGD oraz wyroby metalowe. Importujemy natomiast leki, urządzenia elektroniczne oraz samochody ciężarowe.
11 kwiecień 2009r.
Przełom w sprawie Kuby
Minister Adam Szejnfeld chce dokonać przełomu w stosunkach gospodarczych Polski z Kubą. Z tych podwodów wznowienie polsko-kubańskiej współpracy gospodarczej było głównym tematem spotkania wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z ambasador Kuby panią Rosario Navas Morata. Spotkanie odbyło się 7 kwietnia br. w Ministerstwie Gospodarki.
Podczas rozmowy wiceminister Szejnfeld poruszył m.in. temat polsko-kubańskiej wymiany handlowej. – Poziom naszej współpracy jest w tej chwili niewielki, w dodatku często odbywa się za pośrednictwem innych krajów – zauważył. – Dlatego warto opracować praktyczne ale i legislacyjne ramy naszych relacji gospodarczych – dodał. Między Polską a Kubą nie istnieją obecnie żadne umowy dotyczące współpracy gospodarczej, które posiadałyby moc prawną.
Wśród perspektywicznych obszarów polsko-kubańskiej współpracy wiceminister Szejnfeld wymienił m.in. przetwórstwo rolno-spożywcze, ochronę środowiska i gospodarkę komunalną. – Nasze stosunki mogą się także korzystnie rozwijać w dziedzinie infrastruktury, energetyki odnawialnej, transportu i motoryzacji – powiedział.
Wiceminister Szejnfeld zaproponował także organizację w przyszłości polsko-kubańskiego forum gospodarczego. Do tego pomysłu przychyliła się ambasador Kuby. – Podczas takiego spotkania wiele tematów będziemy mogli skonkretyzować. To pomoże nam rozwinąć współpracę w nowych obszarach – powiedziała ambasador Rosario Navas Morata.
Obie strony uważają wznowienie swoich stosunków gospodarczych za wyjątkowo cenną, wręcz przełomową inicjatywę. Podobnie jeśli chodzi o organizację forum gospodarczego. Kuba bowiem od dłuższego czasu pozostaje marginalnym partnerem handlowym Polski w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Poprzednia natomiast misja handlowa, organizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą, miała miejsce w 2001 r.
***
Polsko-kubańskie obroty handlowe osiągnęły w 2008 r. wartość ponad 12 mln dol., z czego eksport stanowił ponad 71 proc. tej kwoty. Wśród najważniejszych towarów, które eksportowaliśmy na Kubę, znalazły się: mleko w proszku (4,8 mln dol.), spycharki (538 tys. dol) i części do samolotów i śmigłowców (413 tys. dol.). Głównymi pozycjami importu były z kolei soki owocowe (2,1 mln dol.), cygara (955 tys. dol.) i tytoń (300 tys. dol.).
10 kwiecień 2009r.
Polsko-amerykańskie rozmowy
Problematyka światowego kryzysu, rozwój kontaktów handlowych, bezpośrednie inwestycje amerykańskich firm w Polsce, reforma polskiego prawa gospodarczego oraz współpraca w ramach bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z wiceambasador USA Pamelą Quanrud. Spotkanie odbyło się 6 kwietnia w Ministerstwie Gospodarki.
Wiceminister podkreślił zainteresowanie nowymi inwestycjami amerykańskimi w Polsce. – Stworzyliśmy szereg instrumentów wspierających działania zagranicznych firm, w tym z USA, w naszym kraju. Mamy nadzieję, że doskonale działające przedsięwzięcia, jak np. Procter & Gamble czy Hewlett Packard, zachęcą innych do inwestowania w Polsce – powiedział. Przypomniał, że USA są jednym z największych zagranicznych inwestorów w Polsce o nakładach przekraczających 1 mln dol.
Wiceszef resortu gospodarki wymienił również najważniejsze obszary polsko– amerykańskiej współpracy. Przypomniał, że Polska opowiada się na forum wspólnotowym za rozwojem współpracy UE–USA w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia i zapobiegania zmianom klimatu.
Wiceminister zaznaczył także, że nasze kraje łączy doskonała współpraca na szczeblu politycznym i wojskowym. – USA posiada ogromny potencjał militarny i wysoki poziom zaawansowania technicznego przemysłu obronnego, co dla intensywnie rozwijającej się polskiej gospodarki, nabiera szczególnego znaczenia – wyjaśnił.
Wiceambasador USA Pamelę Quanrud interesował temat reformy prawa gospodarczego w Polsce. Jego efekty są ważne i oczekiwane również przez amerykańskie firmy działające w Polsce – mówiła. Rozmawiano także na temat zbliżających się obchodów 20-tej rocznicy wolnych wyborów w Polsce, które dały początek gospodarce wolnorynkowej w naszym kraju.
Nie obyło się bez wymiany poglądów na temat światowego kryzysu. Minister Adam Szejnfeld przedstawił rządowy „Plan stabilizacji i rozwoju” oraz program resortu Gospodarki. Antykryzysowy plan Stanów Zjednoczonych, opiera się na trzech filarach: pakiecie stymulującym rozwój gospodarki, pomocy dla właścicieli nieruchomości oraz wsparcia systemu bankowego – mówiła wiceambasador Pamela Quanrud. Celem amerykańskiego planu jest również utrzymanie wysokiego poziomu konkurencyjności gospodarki oraz rozwój innowacji.
***
Polsko-amerykańskie obroty handlowe przekroczyły w 2008 r. rekordową wartość 7 mld dol. Eksport z Polski do USA osiągnął 2,5 mld dol. i wzrósł o ponad 20 proc. w relacji do roku poprzedniego. Import z USA do Polski wyniósł 4,5 mld USD i był wyższy o ok. 31 proc.
Polska importowała przede wszystkim maszyny i urządzenia (prawie 28 proc.), pojazdy i statki powietrzne (blisko 16 proc.) oraz produkty przemysłu chemicznego, w tym leki (ok. 12 proc.). Eksportowała zaś maszyny i urządzenia (ponad 28 proc.), części do pojazdów, statków powietrznych oraz narzędzia (blisko 16 proc.), a także gotowe artykuły rolno-spożywcze (8,4 proc.).
10 kwiecień 2009r.
Szejnfeld o współpracy z Meksykiem
Nowe perspektywy partnerstwa polskich i meksykańskich przedsiębiorców, oraz rozwój współpracy między krajami w dobie kryzysu ekonomicznego to główne tematy rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z nową ambasador Polski w Meksyku i meksykańskim ambasadorem w Polsce. Spotkania odbyły się 6 i 7 kwietnia br. w Ministerstwie Gospodarki.
Podczas spotkania z ambasadorem Meksyku Raphaelem Stegerem wiceszef resortu gospodarki podkreślił, że Meksyk jest jednym z najważniejszych dla Polski partnerów gospodarczych w Ameryce Łacińskiej. – Chcielibyśmy, żeby nasza współpraca rozwijała się jeszcze efektywniej na wszystkich możliwych płaszczyznach – zaznaczył.
W opinii wiceministra Szejnfelda światowy kryzys ekonomiczny rodzi nie tylko trudną sytuację na rynkach, ale jest również szansą na polepszenie stosunków gospodarczych z innymi krajami. – Powinniśmy, zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, zwiększyć wymianę handlową między Polską a Meksykiem, zmniejszając jednocześnie zależność Meksyku od USA a Polski od krajów Europy Zachodniej – powiedział. – Dzięki temu dajemy szansę na owocne kontakty handlowe naszym przedsiębiorcom w nowych gałęziach przemysłu, co pozytywnie wpłynie na rozwój całej gospodarki – dodał.
Ambasador Raphael Steger również zadeklarował chęć wzmacniania współpracy dwustronnej. – Chcemy bardziej zaangażować się w relacje z Unią Europejską, w tym z Polską – podkreślił ambasador Meksyku. Zauważył, że ze wszystkich krajów UE Polska jest jedynym, który będzie miał dodatni wzrost gospodarczy w tym roku. – Jest to znakomita wizytówka waszego kraju na forum światowym – podkreślił.
Spotkanie z ambasadorem Raphaelem Stegerem poprzedziła rozmowa z nową ambasador Polski w Meksyku, Anną Niewiadomską. Przed objęciem stanowiska na placówce zapewniła, że priorytetem jej działań będzie zacieśnianie współpracy gospodarczej i promocja wizerunku Polski jako atrakcyjnego partnera biznesowego dla meksykańskich przedsiębiorców.
***
Obroty handlowe między Polską a Meksykiem przekroczyły w 2008 r. wartość 630 mln dol. W tym czasie polski eksport wyniósł blisko 255 mln dol. Dominującymi produktami były m.in. części do kamer telewizyjnych (54,1 mln dol.), samochody (30 mln dol.) i półprodukty z żeliwa (11,4 mln dol.). W ubiegłym roku sprowadziliśmy z Meksyku towary o wartości ponad 375 mln dol. Były to głównie samochody (73,0 mln dol.), maszyny do odbioru i transmisji głosu (15,8 mln dol.) i silniki spalinowe (12 mln dol.). W latach 2002–2009 zaobserwować można wyraźny wzrost polsko-meksykańskich obrotów handlowych (ponad dwukrotny wzrost w ciągu 5 lat).
9 kwiecień 2009r.
O kryzysie w Chodzieży
Reforma prawa gospodarczego, światowa recesja i antykryzysowe działania rządu były głównymi tematami spotkania Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki, z przedsiębiorcami i samorządowcami Chodzieży, Szamocina, Margonina i Budzynia. Spotkanie odbyło się w dniu 8.04.br. w Starych Łazienkach w Chodzieży.
Nikt nie ma wątpliwości, iż przyszłe miesiące to trudny czas dla wielu polskich firm, które z jednej strony dotknął spadek popytu wewnętrznego a przede wszystkim zewnętrznego, a z drugiej ograniczanie akcji kredytowej przez banki – rozpoczął swoje spotkanie z przedsiębiorcami Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.
Rząd wspiera przedsiębiorców przede wszystkim poprzez tworzenie dobrego prawa, które umożliwia sprawne reagowanie na potrzeby rynku, ale nie tylko. W określonych sytuacjach będziemy również kreować impulsy stymulujące popyt lub podaż, dzięki czemu mam nadzieję, że możliwa będzie poprawa niekorzystnej sytuacji rynkowej – kontynuował minister.
Wszystkie zmiany wprowadzone do tej pory w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” są bardzo ważne również w dobie kryzysu. Potwierdzają to opinie zarówno polskich przedsiębiorców jak i inwestorów zagranicznych. Niedawno na przykład weszła w życie kolejna ustawa z „Pakietu”, która pozwoli firmom rozliczać się w euro i w innych walutach mimo, że jeszcze nie jesteśmy w strefie euro. Podobnie duże znaczenie mają inne ustawy, np. o swobodzie działalności gospodarczej, kodeks spółek handlowych, czy ordynacja podatkowa. Dla konsumentów zagrożonych nadmiernymi długami pomoc będzie niosła ustawa o upadłości konsumenckiej a samorządom powinna pomóc ustawa o Partnerstwie Publiczno-Prawnym. Wszystkie te ustawy są już uchwalone – mówił minister Szejnfeld do licznie zebranych przedsiębiorców i samorządowców.
Rząd opracował „Plan stabilności i rozwoju”, którego głównym celem jest wprowadzenie w życie działań mających złagodzić negatywne skutki światowego kryzysu finansowego. Koszt wdrożenia Planu opiewa na kwotę 91, 3 mld zł. Przewiduje on także działania nastawione np. na zwiększenie dostępności pieniądza dla przedsiębiorstw poprzez dofinansowanie regionalnych i lokalnych funduszy pożyczkowych oraz funduszy gwarancyjnych i poręczeniowych, przyspieszenie inwestycji realizowanych ze środków UE, między innymi poprzez wprowadzenie zaliczkowania finansowania projektów oraz uproszczenie procedur, wyższe ulgi inwestycyjne dla firm, zwłaszcza małych i średnich. Bardzo ważnym zadaniem musi być również zmiana polskiego prawa pracy, w tym także Kodeksu pracy. Jego bowiem sztywne, rygorystyczne przepisy zamiast chronić pracowników, tak de facto działają często przeciwko nim, szczególnie w dobie kryzysu – mówił, podsumowując zebranie minister.
W spotkaniu udział wzięli także: Mirosław Juraszek, starosta chodzieski, Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży oraz Waldemar Jordan, były wojewoda pilski, obecnie przedsiębiorca i kandydat Platformy Obywatelskiej do Europarlamentu.
9 kwiecień 2009r.
Nie tylko Europa
Analizując obroty handlowe Polski z zagranicą, z łatwością można dojść do konkluzji, iż nasza gospodarka w bardzo dużym stopniu uzależniona jest od jednego obszaru ekonomiczno – geograficznego, jakim jest Europa Zachodnia. W czasie kryzysu konieczne jest więc zdobywanie silnej pozycji także i na innych rynkach niż europejski. Powinniśmy więc stymulować zwiększenie aktywności polskich przedsiębiorców w takich regionach świata, jak Bliski Wschód, Azja, Ameryka Łacińska, czy kraje arabskie – twierdzi Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.
By tak się stało potrzebne są nie tylko instrumenty wsparcia oraz odpowiednie rozwiązania prawne i instytucjonalne. Potrzeba także tworzenia dobrego klimatu wspólpracy gospodarczej Polski z innymi krajami i usuwania barier dla naszego eksportu oraz polskich inwestycji za granicą. Z tych powodów Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki prowadzi szeroką współpracę i konsultacje z dyplomacją zagraniczną w Polsce. Spotkał się do tej pory z kilkudziesięcioma ambasadorami i dyplomatami krajów akredytowanych w Polsce, a w ostatnich dniach dotyczyło to rozmów z przedstawicielami Indii, Korei, USA, Kuby i Meksyku.
8 kwiecień 2009r.
Polska – Korea
Wzajemna współpraca gospodarcza, zwiększenie polskiego eksportu do Korei, ochrona klimatu oraz energetyka, w tym energetyka jądrowa i dywersyfikacja źródeł dostaw gazu były głównymi tematami rozmowy wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z Joon Jae Lee ambasadorem Republiki Korei w Polsce. Spotkanie odbyło się 7 kwietnia br. w Ministerstwie Gospodarki.
Ambasador Lee podkreślił, że Polska jest znakomitym partnerem handlowym Korei, m.in. z uwagi na zachęty inwestycyjne oraz możliwości prywatyzacyjne. – Mamy ponad 750 spółek przeznaczonych na sprzedaż, także z sektora energetycznego, górniczego, farmaceutycznego i chemicznego – przypomniał wiceminister Szejnfeld. Bardzo interesują nas kolejne możliwości aktywności biznesowej Koreańczyków w Polsce. Nasi przedsiębiorcy zainwestowali już w Polsce ponad 1,7 mld euro, w tym prawie połowę koncern LG – poinformował ambasador Lee.
Podczas spotkania poruszono także temat zintensyfikowania obrotów handlowych. – Chcielibyśmy zwiększyć polski eksport do Korei, bilans bowiem naszej wymiany handlowej jest bardzo niekorzystny dla naszego kraju. Widzimy duże możliwości pobudzenia polskiego eksportu do Korei, szczególnie w zakresie artykułów rolno-spożywczych, środków transportu, w tym samolotów i śmigłowców oraz części samochodowych – powiedział wiceszef resortu gospodarki. Podkreślił, że szczegóły dalszej współpracy będą omówione podczas konsultacji gospodarczych, które odbędą się 8 czerwca br. Bardzo liczymy, że przyczynią się one do zintensyfikowania naszej współpracy – dodał minister Szejnfeld.
Sekretarz Stanu w MG zaznaczył, że Korea ma również ogromne doświadczenie w energetyce jądrowej oraz projektowaniu i budowie terminali LNG. – Chętnie skorzystalibyśmy z koreańskich doświadczeń w tych dziedzinach – powiedział.
***
Obroty handlowe polsko-koreańskie zamykają się bilansem prawie 3.7 mld euro. Niestety, Polska odnotowuje w tej wymianie duży deficyt sięgający prawie 3.5 mld euro.
W pierwszej dziesiątce towarów eksportowanych do Korei są: wieprzowina mrożona, wały napędowe, pasy bezpieczeństwa, wyroby ceramiczne i laboratoryjne, części samochodowe, wyroby walcowane płaskie, urządzenia do filtrowania gazów, lampy wyładowcze, złom miedziany i wyroby z waty.
W pierwszej dziesiątce towarów importowanych z Korei znalazły się natomiast: części aparatury telefonicznej i telewizyjnej, urządzenia ciekłokrystaliczne, telefony komórkowe, części i akcesoria do telefonów komórkowych, samochody osobowe, maszyny, arkusze z materiałów polaryzujących, monitory komputerowe, lampy wyładowcze, elementy optyczne.
8 kwiecień 2009r
PIT przez Internet
Wychodząc naprzeciw potrzebom Polaków, Rząd Donalda Tuska ułatwia nie tylko zakładanie firm w „jednym okienku”, ale także sposoby rozliczania się z Urzędem Skarbowym.
• Już w tym tygodniu będzie można rozliczyć się z fiskusem drogą elektroniczną – bez wcześniejszych wizyt w Urzędzie Skarbowym i bez podpisu elektronicznego. Nowe możliwości otworzyła rządowa nowelizacja ordynacji podatkowej.
• Dzięki zmianom zaproponowanym przez gabinet Donalda Tuska będzie można złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 nie ruszając się z domu. Interaktywny formularz sam wykona potrzebne obliczenia, jedyne co podatnik musi zrobić to wpisać niezbędne informacje.
• „Upowszechnienie tego trybu rozliczenia usprawni proces obsługi obywateli, dlatego chcieliśmy uchwalić te przepisy najszybciej jak się da. Zależało nam, aby umożliwić podatnikom składanie PIT-37, drogą elektroniczną, jeszcze w tym roku.” – powiedział Jacek Brzezinka – poseł Platformy Obywatelskiej, sprawozdawca Komisji Finansów Publicznych.
• Od 1 stycznia obniżone zostały stawki podatku od osób fizycznych. Wynoszą one obecnie 18% i 32%. Teraz przyszedł czas na uproszczenie całego systemu podatkowego. Wychodząc więc naprzeciw potrzebom Polaków, Rząd Donalda Tuska ułatwia nie tylko zakładanie firm w „jednym okienku”, ale także sposoby rozliczania się z Urzędem Skarbowym.
7 kwiecień 2009r.
Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców
Kolejna ustawa opracowana w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” została przyjęta przez Sejm. – Zadaniem naszego resortu jest ułatwianie życia przedsiębiorcom działającym w Polsce nie tylko w takich zasadniczych i szerokich nowelizacjach jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ale także w węższym, bardziej specjalistycznym zakresie. Dlatego opracowujemy w Ministerstwie Gospodarki również takie ustawy, jak ustawa o towarach paczkowanych, by łatwiej się prowadziło w naszym kraju biznes – powiedział w Sejmie Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Nowa regulacja została przyjęta przez Sejm w dniu 2 kwietnia br.
Znowelizowana ustawa o towarach paczkowanych znosi wymagania dotyczące wielkości i ilości opakowań jednostkowych oraz zbędne inne obowiązki nałożone na przedsiębiorców. W ustawie ściśle określono wielkości i ilości opakowań jednostkowych wyłącznie w odniesieniu do win i napojów spirytusowych. Pozostałe natomiast towary będą mogły być wprowadzane do obrotu w dowolnych opakowaniach jednostkowych, co jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców.
W projekcie ustawy zniesiono także zbędne obowiązki nałożone na importerów oraz wprowadzono definicje: „zlecający paczkowanie”, „paczkujący na zlecenie”, „sprowadzający” oraz „importer” i stosowne przepisy, które wyeliminują dotychczasowe niejasności oraz błędne interpretacje. Dzięki temu jasno określono obowiązki uczestników branży, np. w przypadku powszechnej praktyki zlecania paczkowania w Polsce i w innych kraj UE.
Jednym z kolejnych udogodnień jest również wprowadzenie możliwości przechowywania dokumentacji z kontroli wewnętrznej ilości towaru również w formie elektronicznej, co zniesie konieczność archiwizowania papierowych wersji dokumentów. Tego rodzaju zmiany, choć dzisiaj już oczywiste, są jednak w polskich realiach nadal reformatorskim skokiem do przodu – powiedział wiceminister Szejnfeld.
***
Przyjęty przez Sejm i przesłany do Senatu projekt nowelizacji ustawy o towarach paczkowanych wdraża do prawa krajowego dyrektywę 2007/45/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającą zasady dotyczące nominalnych ilości produktów w opakowaniach jednostkowych.
6 kwiecień 2009r.
Polska najlepsza w Europie Środkowo-Wschodniej
Polska znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej i uzyskała 4,7 pkt. na 6 możliwych. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Słowacja, Czechy, Niemcy, Wegry i republiki nadbałtyckie. Badania wśród niemieckich firm działających w Polsce, przeprowadziła Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.
82 proc. respondentów wyraziło zadowolenie z wyboru Polski dla lokalizacji swojej inwestycji. Jako alternatywę 38 proc. ankietowanych wskazało Słowację, która dzięki euro jest oceniana, jako kraj bezpieczny walutowo w czasach kryzysu, 15 proc. – Czechy, a po 8 proc. Rumunię, Rosję i Turcję.
Największymi atutami naszego kraju dla inwestorów zagranicznych są przynależność do UE, dostępność lokalnych poddostawców oraz kwalifikacje, zaangażowanie i produktywność polskich pracowników. Najniżej oceniają oni infrastrukturę publiczną, system i administrację podatkową, efektywność administracji publicznej, przewidywalność polityki gospodarczej oraz stabilność prawodawstwa.
Ponadto w porównaniu z innymi państwami regionu, nasza sytuacja gospodarcza przedstawia się relatywnie lepiej. Dobrze oceniany jest eksport. W ubiegłym roku 32 proc. firm zanotowało jego wzrost. To 2 proc więcej aniżeli w roku 2007.
Pozytywne oceny Polski powinny sprzyjać napływowi zagranicznych inwestycji do naszego kraju. Według wstępnych danych Narodowego Banku Polskiego, w styczniu br. do Polski napłynęło 1,47 mld euro w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych. To o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to napływ BIZ wyniósł 1,092 mld euro.
***
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowo przeprowadziła badania w dniach 16 – 27 lutego 2009 r. Wzięło w nich udział 163 przedstawicieli firm działających w Polsce, w tym 73 przedstawicieli sektora usług, 39 firm produkcyjnych, 18 z sektora budownictwa, 10 z energetyki i 18 z innych branż.
W opinii zagranicznych przedsiębiorców najważniejszymi czynnikami decydującymi o inwestowaniu w danym kraju są: kwalifikacje pracowników, stabilne prawodawstwo, produktywność i zaangażowanie pracowników oraz członkostwo w Unii Europejskiej.
W 2008 roku w podobnym rankingu Polska zajęła trzecie miejsce, a na czele rankingu uplasowały się odpowiednio Czechy i Słowacja.
2 kwiecień 2009r.
Pani Prezydent Indii w Polsce
Polsko – indyjska współpraca gospodarcza, sytuacja na rynkach światowych, a przede wszystkim kwestie organizacji Polsko – Indyjskiego Forum Gospodarczego z udziałem Prezydent Indii Pani Pratibha PATIL, były głównymi tematami rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z ambasadorem Indii Chandra Mohan Bhandarim. Spotkanie odbyło się 30 marca br. w Warszawie.
Wiceszef resortu gospodarki zwrócił uwagę na wysoką dynamikę wymiany handlowej z Indiami. – W ubiegłym roku osiągnęła ona blisko 1,3 mld. Dzięki temu Indie znajdują się w gronie najważniejszych polskich partnerów w regionie Azji Południowej – powiedział.
Wiceminister Szejnfeld podkreślił, że wpływ światowego kryzysu na Polskę jest mniejszy niż w innych krajach. – Polska staje się liderem gospodarczym Europy, co sprzyja korzystnym inwestycjom. Dlatego chcielibyśmy poszerzyć współpracę z indyjskimi przedsiębiorcami m.in. w zakresie usług informatycznych, turystyki i branży kosmetycznej – zaznaczył wiceminister.
Ambasador Indii Mohan Bhandarim wyraził zainteresowanie dalszą współpracą handlową z naszym krajem. – Mamy już doświadczenie w kooperacji z polskimi biznesem w zakresie górnictwa, energetyki i przemysłu obronnego. Chcielibyśmy także otworzyć rynek dla przemysłu farmaceutycznego. Jesteśmy również zainteresowani współpracą z jednostkami naukowo – badawczymi – dodał ambasador.
Podczas spotkania omówiono także szczegóły dotyczące uczestnictwa polskich i indyjskich przedsiębiorców w Polsko – Indyjskim Forum Biznesu, które zaplanowane jest na 24 kwietnia br. Konferencję ma uświetnić swoją obecnością Prezydent Indii Pani Pratibha PATIL.
***
W roku 2008 polsko-indyjskie obroty towarowe osiągnęły wartość 1 275 mln dol. W tym polski eksport 299 mln dol.
Do Indii eksportujemy m.in. maszyny, odzież, wyroby jubilerskie, bawełnę, wyroby metalowe i farmaceutyki. Importujemy natomiast wyroby elektroniczne, środki transportu oraz wyroby przemysłu maszynowego.
2 kwiecień 2009r.
Jedno okienko – szybka i łatwa rejestracja firmy
– Założenie firmy w Polsce nigdy jeszcze nie było takie proste. Od 31 marca br., aby to zrobić wystarczy tylko wypełnić dwustronicowy wniosek i złożyć go w jednym urzędzie, zamiast obecnych czterech – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 kwietnia br. w Ministerstwie Gospodarki.
Wiceminister Adam Szejnfeld wyjaśnił, że wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej można złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać listem poleconym, dołączając poświadczenie notarialne autentyczności podpisu. – Obywatel może także złożyć taki formularz elektronicznie, używając podpisu elektronicznego, albo bez podpisu, lecz wtedy będzie się musiał umówić z urzędem na dogodny dla siebie termin podpisania wniosku – dodał.
Wiceminister Szejnfeld przypomniał, że już samo złożenie wniosku w urzędzie, skutkuje możliwością natychmiastowego rozpoczęcia działalności nowej firmy. – Przedsiębiorca nie musi czekać np. na NIP. Ponadto na wydanie numeru identyfikacji podatkowej urzędnicy mają od dziś tylko 3 dni, a nie jak to było do tej pory aż 30 – zauważył minister Szejnfeld.
Przypomniał, że od 5 lat poprzednie rządy obiecywały wprowadzenie „jednego okienka”, ale dopiero gabinet Donalda Tuska przygotował stosowną ustawę. Dodał, że „jedno okienko” to preludium do prawdziwie rewolucyjnych zmian, jakimi będzie idea „zero okienka”. – Chcemy, aby w lipcu 2011 r. każdy obywatel mógł założyć firmę czy załatwić inne urzędowe sprawy, nie wychodząc z domu, a używając jedynie Internetu – wyjaśnił wiceminister Szejnfeld. Do tego czasu musi powstać platforma informatyczna oraz odpowiednia infrastruktura technologiczna.
Zapowiedział także, że Ministerstwo Gospodarki kończy prace nad ustawą o podpisach elektronicznych. – Chcemy, aby użycie podpisów elektronicznych było bardziej powszechne – powiedział wiceminister. – W myśl nowych przepisów, obowiązywać będą różne warianty e-podpisów, zróżnicowane cenami i sposobami wykorzystania – wyjaśnił.
Wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił także założenia jeszcze jednej, ważnej ustawy z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” – Upadłości konsumenckiej, która weszła w życie 31 marca br.
– Nowe regulacje to szansa dla dłużników na częściowe umorzenie swoich zobowiązań, ale także dla przedsiębiorców, będących wierzycielami na odzyskanie swoich długów – wyjaśnił wiceminister Szejnfeld, pomysłodawca przepisów.
Najważniejszymi założeniami ustawy o upadłości konsumenckiej jest możliwość wszczęcia postępowania upadłościowego na wniosek dłużnika. – Ponadto niezależny sąd będzie mógł ogłosić niewypłacalność osoby fizycznej tylko wskutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności – dodał wiceminister.
Zaznaczył, że likwidacja majątku dłużnika będzie mogła być przeprowadzona przez samego upadłego, jednak pod nadzorem syndyka i za zgodą sądu. Dłużnik musi wydać syndykowi cały swój majątek, łącznie z nieruchomościami. – Nie zostanie jednak bez dachu nad głową, z pieniędzy tych otrzyma bowiem kwotę odpowiadającą przeciętnemu rocznemu czynszowi najmu mieszkania – zapewnił wiceszef resortu gospodarki.
Jeżeli pozostaną niespłacone długi po przeprowadzeniu likwidacji majątku i zaspokojeniu wierzycieli, sąd będzie orzekał o planie ich spłat nawet przez kolejne pięć lat.
W przypadku poprawy sytuacji materialnej upadłego, np. poprzez spadek lub wygraną w grach losowych, sąd może podnieść wysokość spłaty długów. – Nie chcemy jednak karać osób aktywnych zawodowo. Jeśli więc kondycja finansowa dłużnika ulegnie poprawie, dzięki jego ciężkiej pracy, raty nie będą zwiększone – podkreślił minister Szejnfeld.
Upadłość konsumencka zawiera również elementy ochrony wierzycieli. – Dłużnik ma m.in. obowiązek składania corocznych sprawozdań ze spłaty swoich zobowiązań, osiągniętych przychodów i zwiększaniu majątku – dodał sekretarz stanu w MG.
Wiceminister Adam Szejnfeld przypomniał także o innych ustawach z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości. Wśród najważniejszych wymienił m.in.:
• Ordynację podatkową, która po raz pierwszy w Polsce wprowadza domniemanie uczciwości,
• Partnerstwo Publiczno-Prywatne, oparte na niespotykanym dotąd w Polsce, modelu anglosaskim, mającym postać tzw. lekkiej ustawy, określającej tylko ramy działania, a nie narzucającej sztywne przepisy,
• Kodeks spółek handlowych, obniżający koszty zakładania spółek kapitałowych i znoszący obowiązek przekształcania spółek cywilnych w handlowe,
• Ustawę o rachunkowości, wprowadzającą ułatwienia dla mikroprzedsiębiorstw oraz dla małych i średnich firm w rozliczeniach z fiskusem,
• Prawo dewizowe, które pierwszy raz w historii Polski wprowadza możliwość rozliczania się przedsiębiorców we wszystkich walutach obcych.
1 kwiecień 2009r.
SZCZECIN
Partnerstwo publiczno prywatne oraz upadłość konsumencka i „jedno okienko” były tematami przedpołudniowych spotkań wiceministra Adama Szejnfelda w Szczecinie z samorządowcami i przedsiębiorcami miasta i regionu. Sytuacja w przemyśle stoczniowym, inwestycje w energetykę, w tym energetykę jądrową, reforma administracji publicznej i walka z kryzysem, były natomiast tematami spotkań popołudniowych z przedstawicielami środowiska przedsiębiorców Pomorza Zachodniego. Wszystkie spotkania odbyły się w dniu 31 marca br. w Szczecinie.
Podejmowane przez rząd działania mają na celu ograniczenie niekorzystnych skutków światowej recesji w gospodarce. Program antykryzysowy przygotowany w Ministerstwie Gospodarki zawiera wiele rozwiązań, których realizacja pomoże przetrwać polskim firmom – mówił, odnosząc się do kryzysu, Adam Szejnfeld. Wiceminister wskazał również na konieczność podtrzymania w naszym kraju inwestycji infrastrukturalnych, w tym drogowych i budowlanych. Niezwykle duże znaczenie dla rozwoju i bezpieczeństwa naszego kraju mają także inwestycje w infrastrukturę energetyczną, której obecny stan pozostawia bardzo wiele do życzenia – mówił minister Szejnfeld.
Jednym z istotnych tematów wystąpienia ministra Szejnfelda oraz zadawanych pytań był stan realizacji „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, w tym kwestie „jednego okienka” i upadłości konsumenckiej. W dniu wizyty bowiem obie, nowe instytucje prawa wchodziły właśnie w życie. Co ciekawe, w Szczecinie wprowadzono zasadę jednego okienka już kilka lat temu, nie czekając na przepisy ustawowe. By tak było w całym kraju, a nie tylko w przodujących pod względem obsługi swoich mieszkańców miastach, postanowiliśmy wprowadzić tę zasadę ustawowo – tłumaczył minister Adama Szejnfeld.
W spotkaniach udział wzięli także m.in.: wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz, prezydent miasta Szczecina Piotr Krzystek i marszałek województwa Władysław Husejko.
1 kwiecień 2009r.
Szansa dla dłużników, korzyści dla firm
Upadłość konsumencka jest odpowiedzią rządu na rosnącą liczbę dłużników oraz problemy zgłaszane przez ich wierzycieli. To nowe dla polskiego prawa rozwiązanie wchodzi w życie 31 marca br. Ustawa jest częścią „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, przygotowanego pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.
Chociaż nowe rozwiązania adresowane są do osób fizycznych, skorzystają z nich również przedsiębiorcy, będący wierzycielami niewypłacalnych dłużników. Dlatego projekt ten został dołączony do „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, opracowanego w Ministerstwie Gospodarki przez wiceministra Adama Szejnfelda.
Nowe przepisy zostały wprowadzone do polskiego prawodawstwa poprzez nowelizację ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Utworzono w niej dział konsumencki, który obejmie przebieg postępowania i szczegółowe warunki upadłości osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej.
Wszczęcie postępowania.
Postępowanie będzie wszczynane tylko na wniosek dłużnika. W razie niewypłacalności nie będzie on jednak zobowiązany do składania wniosku o ogłoszenie upadłości (inaczej niż w przypadku przedsiębiorców upadłość nie jest obligatoryjna).
Upadłość będzie mogła być ogłoszona, jeżeli dłużnik stał się niewypłacalny wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Nie będzie można ogłosić upadłości w sytuacji, gdy osoba zaciągnęła zobowiązanie będąc już niewypłacalną, albo doszło do rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracownika lub za jego zgodą. Nie będzie można nadużywać instytucji upadłości – okres pomiędzy oddłużeniami nie może być krótszy niż 10 lat.
Likwidacja majątku upadłego.
Likwidacja masy upadłości będzie mogła być przeprowadzona przez samego upadłego, ale pod nadzorem syndyka i za zgodą sądu. Dłużnik musi wydać syndykowi cały swój majątek, łącznie z nieruchomościami. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży domu lub mieszkania otrzyma jednak kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego za okres dwunastu miesięcy.
Plan spłat niespłaconych długów.
Jeżeli pozostaną niespłacone długi po przeprowadzeniu likwidacji majątku i zaspokojeniu wierzycieli sąd, na wniosek upadłego, będzie orzekał o planie ich spłat nawet przez kolejne pięć lat. Zakres spłat zależeć będzie od zarobków dłużnika, wysokości wierzytelności i możliwości ich zaspokojenia.
Sąd może ustalić warunki spłaty bardziej korzystne dla wierzycieli, jeżeli zażąda tego wierzyciel. Jeżeli wystąpią okoliczności uniemożliwiające dłużnikowi spłatę, sąd będzie mógł przedłużyć okres spłaty, ale nie dłużej niż o dwa lata.
W razie istotnej poprawy sytuacji materialnej upadłego (np. dzięki darowiźnie, wygranej w grach losowych lub spadku), sąd może podnieść wysokość spłaty długów. Sąd nie będzie mógł jednak tego zrobić, gdy kondycja finansowa dłużnika poprawiła się w związku z jego aktywnością zawodową lub wykonywaną osobiści działalnością gospodarczą. Celem tego rozwiązania jest zachęcenie dłużników do zwiększenia aktywności zawodowej.
Ochrona wierzycieli.
Zmiany zaproponowane przez wiceministra Adama Szejnfelda, obok nowych możliwości dla niewypłacalnych, wprowadzają także elementy ochrony ich wierzycieli:
• zakaz dokonywania przez dłużników czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu podczas spłaty długu;
• obowiązek składania corocznych sprawozdań o wykonaniu planu spłat, osiągniętych przychodach i zwiększeniu majątku;
• Jeżeli upadły dłużnik narusza te obowiązki i nie dokonuje spłaty – sąd umorzy postępowanie. Tym samym swoje należności będzie musiał regulować na ogólnych zasadach.
Niska opłata za postępowanie.
Opłata za wszczęcie postępowania upadłościowego konsumenta wyniesie tylko 200 zł, (opłata od przedsiębiorcy wynosi 1000 zł).
***
Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze to jedna z 20 propozycji legislacyjnych Ministerstwa Gospodarki, w ramach „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”. Zostały one wypracowane przez międzyresortowy zespół, któremu przewodniczył wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.
Wraz ze zmiana nowelizuje również ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Wymaga tego zmiana wysokości opłaty za wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego w przypadku konsumentów.
1 kwiecień 2009r.
Jeden wniosek – jeden urząd
31 marca 2009 r. to przełomowa data dla wszystkich planujących założenie działalności gospodarczej. Tego dnia wchodzą w życie przepisy wprowadzające zintegrowany wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, popularnie zwane „jednym okienkiem”. – To rewolucja w procedurze zakładania firmy w Polsce. Kolejnym krokiem będzie „zero okienka”, dzięki któremu założymy firmę przez Internet – mówi wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, autor nowych rozwiązań.
Po wejściu w życie przepisów, przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą wypełnia jeden wniosek zamiast obecnych czterech. Będzie odwiedzał też tylko jeden urząd albo prześle wypełniony wniosek drogą elektroniczną lub pocztą. Ponadto założenie firmy, jak również dokonanie zmiany w ewidencji już istniejącej firmy, będzie mógł dokonać bezpłatnie.
Aby ułatwić przedsiębiorcom wypełnianie wniosku, Ministerstwo Gospodarki na swojej stronie internetowej założyło specjalną zakładkę http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/Jedno+okienko.htm. Zwiera ona m.in. wzór wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, poradnik dla gmin oraz instrukcję dla wnioskodawców. W razie pytań i wątpliwości można również skontaktować się z MG wysyłając e-mail na adres: jedno-okienko@mg.gov.pl.
Rozporządzenie wprowadzające „jedno okienko” określa obok tradycyjnego formularza również elektroniczny wzór wniosku o wpis do ewidencji. Będzie on dostępny w specjalnej, ogólnodostępnej bazie – Centralnym Repozytorium Wzorów Pism w Formie Dokumentów Elektronicznych.
„Jedno okienko” będzie rozwiązaniem przejściowym, przygotowującym urzędy i przedsiębiorców do wprowadzenia autorskiego pomysłu wiceministra Adama Szejnfelda – zasady „zero okienka”. System, który wystartuje w lipcu 2011 r., pozwoli na założenie firmy przez Internet, bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie.
Proces rejestracji firmy w ramach „zero okienka” będzie szybki i prosty:
1. Przedsiębiorca wypełnia jeden wniosek, tzw. wniosek zintegrowany.
2. Składa go przez Internet lub w dowolnym urzędzie gminy; dzięki temu rejestracja odbywa się natychmiast, bez zbędnej zwłoki.
3. System informatyczny przekazuje dane urzędom zajmującym się rejestracją działalności gospodarczej.
4. Organy administracji publicznej będą zobowiązane korzystać z danych zawartych w ewidencji i nie będą mogły żądać od przedsiębiorcy zaświadczeń o wpisie do ewidencji, ani innych dokumentów, które będą mogły samodzielnie pobierać z bazy informatycznej CEIDG.
Informacje z wypełnionych przez firmy wniosków będą gromadzone w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będzie to ogólnodostępna i bezpłatna platforma informatyczna, zawierająca informacje o firmach, zintegrowana z centralną ewidencją i bazami danych innych organów państwa. Obejmie podstawowe informacje o przedsiębiorstwie i jego statusie prawnym.
CEIDG ułatwi ponadto zdobywanie informacji o innych firmach, przez co zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, jak również przyspieszy wzajemne kontakty przedsiębiorców, ułatwiając wymianę handlową między firmami działającymi w różnych częściach kraju i zagranicą.
***
Podstawą prawną „jednego okienka” jest rozporządzenie Rady Ministrów z 24 marca br. w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Rozporządzenie to wynika z II etapu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) z 19 grudnia 2008 r.
Nowelizacja ustawy o SDG to jeden ze sztandarowych projektów opracowanych przez wiceministra Adama Szejnfelda w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Obok wprowadzenia „jednego” i „zero okienka”, zakłada ona m.in. możliwość zawieszania działalności gospodarczej (I etap nowelizacji) i radykalne ograniczenie kontroli w firmach (II etap).
Do najważniejszych ustaw „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” należą również:
1. Ordynacja podatkowa – pierwszy raz w Polsce wprowadza w prawie podatkowym tzw. domniemanie niewinności.
2. Prawo upadłościowe i naprawcze – pierwszy raz w Polsce wprowadza upadłość konsumencką.
3. Prawo dewizowe – pierwszy raz w historii Polski wprowadza prawo rozliczania się w euro, a także w każdej dowolnej inne walucie.
4. Partnerstwo Publiczno-Prywatne – pierwsza w Polsce ustawa napisana wg modelu anglosaskiego (tzw. lekka ustawa, ramowa) – nowe rozwiązania na nową erę rozwoju.
5. Kodeks spółek handlowych – znosi nakaz przekształceń spółek cywilnych w handlowe i radykalnie obniża koszty zakładania spółek kapitałowych.
Ustawa o rachunkowości – wprowadziła ułatwienia dla mikroprzedsiębiorstw oraz dla małych i średnich firm w rozliczeniach z fiskusem.
29 marzec 2009r.
Kalisz – Leszno
Budowanie zaufania obywatela do swojego państwa, to cel i zadanie naszego rządu. Ale, by zostało zrealizowane najpierw to państwo musi obdarzyć zaufaniem swoich obywateli, w tym przedsiębiorców. Tak więc najważniejszym naszym wyzwaniem jest budowanie wzajemnego zaufania – w ten sposób, podczas spotkań z przedsiębiorcami i samorządowcami południowo-wschodniej Wielkopolski, minister Szejnfeld przedstawił kredo obecnego rządu i filozofię, na której opierają się projektowane ustawy obecnej koalicji, zwłaszcza ustawy z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Powstają one w Ministerstwie Gospodarki.
Minister Szejnfeld podsumował wyniki pracy rządu Donalda Tuska, w tym pracy Ministerstwa Gospodarki, w minionym roku oraz przedstawił aktualny stan prac nad wdrażanym w życie „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Równie ważnym punktem obrad były sprawy związane z kryzysem gospodarczym. Minister Szejnfeld zaprezentował szczegóły „Planu stabilizacji i rozwoju”, aktualny stan realizacji tego antykryzysowego programu rządu oraz plany na przyszłość.
Wiceminister Gospodarki, Adam Szejnfeld w dniu 27 marca br. odwiedził południowo-wschodnią część Wielkopolski. Gościł w Kaliszu oraz w Lesznie, ale w spotkaniach udział brali przedstawiciele powiatów kaliskiego, ostrowskiego, leszczyńskiego, gostyńskiego, krotoszyńskiego i kościańskiego. W spotkaniach udział wzięli miejscowi samorządowcy oraz przedsiębiorcy zrzeszeni m.in. w izbach gospodarczych, cechach rzemiosł i organizacjach kupieckich, ale także m.in. Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza oraz Krzysztof Benedyk, starosta leszczyński, Małgorzata Adamczak, senator RP, Mariusz Witczak, senator RP.
Na zakończenie wizyty, starosta leszczyński, dziękują ministrowi Szejnfeldowi za jego wkład i zaangażowanie w tworzenie nowej rzeczywistości prawnej w Polsce, wręczył mu medal „W podziękowaniu za działalność na rzecz Powiatu Leszczyńskiego”. Medal został wybity z okazji dziesięciolecia istnienia powiatu leszczyńskiego.
Wróć na początek Wróć do spisu
26 marzec 2009r.
Jest jedno okienko
Przepisy ustawy już weszły w życie, teraz przyszedł czas na Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Dzięki temu od 31 marca br. ma w Polsce wreszcie funkcjonować „Jedno okienko”. Ale, dopiero, co wprowadzamy „Jedno okienko”, a już rozpoczęliśmy w Ministerstwie Gospodarki prace na stworzeniem platformy informatycznej, która będzie w przyszłości fundamentem systemu, który nazywam „Zero okienka”. Cyfryzacja, to będzie drugi etap naszej wielkiej reformy. Aby ułatwić wypełnianie wniosku zintegrowanego w Ministerstwie Gospodarki opracowano „Poradnik dla gmin”, oraz „Instrukcję dla wnioskodawców”. – powiedział Adam Szejnfeld, autor przepisów, które niebawem zaczną obwiązywać w Polsce. Rada Ministrów przyjęła Rozporządzenie na posiedzeniu w dniu 24 marca br.
Po wejściu w Zycie przepisów, co nastąpi 31 marca br., przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą będzie wypełniał tylko jeden wniosek zamiast obecnych czterech. Będzie odwiedzał też tylko jeden urząd – jeśli będzie chciał, gdyż wniosek będzie mógł składać także drogą elektroniczną albo listownie – zamiast czterech urzędów („Jedno okienko”). Rozporządzenie wprowadza jednolity formularz zgłoszeniowy (tzw. wniosek zintegrowany) dotyczący zakładania firm przez osoby fizyczne.
Obok tradycyjnego formularza rozporządzenie określa elektroniczny wzór wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Elektroniczny wzór będzie dostępny w specjalnej, ogólnodostępnej bazie – Centralnym Repozytorium Wzorów Pism w Formie Dokumentów Elektronicznych. Rozporządzenie związane jest z wejściem w życie, 31 marca 2009 r., przepisów nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przewidującej funkcjonowanie zasady tzw. jednego okienka, czyli uproszczenia procedury rozpoczynania działalności gospodarczej.
By ułatwić wypełnianie wniosku zintegrowanego w Ministerstwie Gospodarki opracowano „Poradnik dla gmin”, oraz „Instrukcję dla wnioskodawców”. Informatory te są dostępne na stronie internetowej MG www.mg.gov.pl, a także na stronie internetowej ministra Adama Szejnfelda pod adresem: www.szejnfeld.pl. W razie pytań i wątpliwości zapytania prosi się kierować drogą elektroniczną pod adres jedno-okienko@mg.gov.pl
24 marzec 2009r.
Katowickie rozliczenia
Ostatnio w takim gronie spotkaliśmy się ponad rok temu. Rozmawialiśmy wtedy o planach, jakie nowy rząd ma wobec przedsiębiorców. Dobrym zwyczajem powinno być zdawanie sprawy prze polityków z realizacji swoich obietnic. Dziś więc będzie ku temu dobra okazja – rozpoczął swoje wystąpienie wiceminister Adam Szejnfeld na spotkaniu z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Spotkanie odbyło się w dniu 23 marca w Katowicach.
Drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) to najlepszy przykład realizacji zapowiedzi rządu dotyczącej wprowadzenia wolności gospodarczej w Polsce. Wprowadzane zmiany stanowią bezprecedensowy krok w stronę ułatwień, których celem jest stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział minister Szejnfeld informując, iż za kilka dni wchodzą w życie najważniejsze przepisy „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Koncentrują się one wokół trzech obszarów: „jednego okienka”, „zero okienka” oraz ograniczenia kontroli w przedsiębiorstwach. Trzeba jednak pamiętać, iż w nowelizacji pierwszego etapu wprowadziliśmy już wcześniej zawieszenie działalności gospodarczej i rozszerzone wiążące interpretacje prawa – dodał minister.
Poza SDG rząd wprowadził nowelizacje lub wprowadził zupełnie nowe inne ustawy – powiedział minister. Tylko w czwartym kwartale minionego roku uchwalono 57 progospodarczych ustaw – dodał. Minister następnie omówił kilka z nich. Do najważniejszych zaliczył, np.:
1. Ordynację podatkową – pierwszy raz w Polsce wprowadza w prawie podatkowym tzw. domniemanie niewinności.
2. Prawo upadłościowe i naprawcze – pierwszy raz w Polsce wprowadza upadłość konsumencką.
3. Prawo dewizowe – pierwszy raz w historii Polski wprowadza prawo rozliczania się w euro, a także w każdej dowolnej inne walucie.
4. Partnerstwo Publiczno-Prywatne – pierwsza w Polsce ustawa napisana wg modelu anglosaskiego (tzw. lekka ustawa, ramowa) – nowe rozwiązania na nową erę rozwoju.
5. Kodeks spółek handlowych – znosi nakaz przekształceń spółek cywilnych w handlowe i radykalnie obniża koszty zakładania spółek kapitałowych.
6. Ustawę o rachunkowości – wprowadziła ułatwienia dla mikroprzedsiębiorstw oraz dla małych i średnich firm w rozliczeniach z fiskusem.
Licznie zebrani przedsiębiorcy przyjęli wystąpienie wiceministra z uznaniem i aplauzem. Chcielibyśmy, żeby każdy polityk po roku działalności mógł udowodnić, że nie składał obietnic bez pokrycia – powiedział Tadeusz Donocik, prezes Izby, wręczając ministrowi honorowa odznakę Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Na spotkaniu omawiano nie tylko sprawy związane z rozliczeniem planów ubiegłego roku, ale także projektowane działania Ministerstwa Gospodarki oraz całego rządu związane ze światowym kryzysem i groźnym dla polskiej gospodarki spowolnieniem.
23 marzec 2009r.
Wielka Pętla – projekt uniwersalny
„Wielka Pętla Wielkopolska”, to projekt o cechach nie tylko regionalnych, krajowych, ale wręcz międzynarodowych. Świadczy o tym jego transgraniczny charakter. Ma też uniwersalny charakter pod względem gospodarczym. Jego realizacja wiąże się bowiem z rozwojem infrastruktury, nie tylko tej wodnej ale i drogowej, rozwojem handlu, usług, gastronomii, turystyki i budownictwa, a więc z ogólnym rozwojem gospodarczym, a poprzez tworzenie nowych miejsc pracy ma wpływ także na ten rynek. To wszystko w swojej konsekwencji skutkuje oczywiście po latach rozwojem nie tylko rekreacji, sportu i wypoczynku, ale także kultury i sztuki. Z tych powodów projekt ten jest godny pełnego poparcia – tak Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki podsumował wystąpienia prelegentów na konferencji poświęconej słynnemu szlakowi wodnemu pn. Wielka Pętla Wielkopolska. Konferencja odbyła się 21 marca br. w Koninie.
Sama Wielka Pętla Wielkopolska, to ogromny szlak wodny liczący ok. 690 km, który poprzez rzeki Wartę i Noteć, Kanał Bydgoski, a także takie jeziora jak m.in. Mikorzyńskie, Pątnowskie, Licheńskie i słynne Gopło spina swoim szlakiem Bydgoszcz, Konin, Poznań i Gorzów, a więc kilka regionów – Lubuskie, Pomorze i Kujawy oraz Wielkopolskę. Ale to nie koniec, „Wielka Pętla Wielkopolska” łączy się z „Pętlą Bałtycką”, a więc z połączeniem: Gorzów, Szczecin, Świnoujście, Gdynia, Gdańsk, Bydgoszcz, Gorzów. To powoduje, że spina dodatkowo też województwa Pomorza i Pomorza Zachodniego. Natomiast, ze względu na połączenie z jednej strony z Wisłą, a z drugiej strony z Odrą uzyskuje się szlak wodny, którym bez problemów można dotrzeć do takich miast jak, np. Berlin, Amsterdam, Rotterdam, Paryż, czy Wiedeń, a na wschodzie na Białoruś, czy Ukrainę. To jego bardzo ważny walor i atrakcja międzynarodowa – podkreślał Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski. Niestety, by szlak zaczął pracować potrzebne są inwestycje w przystanie wodne, mariny, w infrastrukturę towarzyszącą, jak np. śluzy. Potrzeba także doskonalenia dojazdu infrastrukturą drogową, kolejową i lotniczą. Potrzebne są wreszcie także hotele, gastronomia oraz miejsca do wypoczynku i rekreacji – podkreślali zebrani samorządowcy.
Nasze miasta, w przeciwieństwie do tych na Zachodzie, najczęściej „odwrócone są tyłem” do rzek. Nie wykorzystujemy więc naturalnych walorów polskich szlaków wodnych i atrakcyjnych terenów przybrzeżnych. Nad rzekami nie rozwija się więc budownictwo mieszkaniowe, ba, nie powstają nawet tereny rekreacyjne, krajobrazowe i sportowe. O przystaniach nie ma co wspominać. Czas to zmienić – mówił senator Piotr Głowski.
Według badań zagranicznych, dobre zagospodarowanie 100 km brzegu rzeki daje od 500 do 1000 nowych miejsc pracy w odległości do 50 km od rzeki – dodał Marek Wożniak, Marszalek Województwa Wielkopolskiego. To kolejny argument, by wziąć się za zagospodarowanie rzeki Warty i Noteci oraz Kanału Bydgoskiego i okolicznych jezior – podsumował Tomasz Nowak, poseł Ziemi Konińskiej.
***
W Konferencji poza ministrem Adamem Szejnfeldem udział wzięli także Marek Ziółkowski, wicemarszałek Senatu RP, Piotr Florek, Wojewoda Koniński, Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego, senator piotr Głowski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zagospodarowania Dróg Wodnych i Szlaków Turystyki Wodnej, Tomasz Nowak, poseł Ziemi Konińskiej – współorganizator konferencji, doc. dr Krzysztof Borowski, Politechnika Poznańska, Wydział Architektury, posłowie, senatorowie, radni – samorządowcy Ziemi Wielkopolskiej oraz przedsiębiorcy.
20 marzec 2009r.
Szejnfeld nagrodzony wśród profesorów prawa
Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, jako laureat nagrody „Bona Lex’2008”, znalazł się w gronie wybitnych prawników, którzy w minionych latach byli wyróżnieni prestiżowymi nagrodami Gazety Prawnej „Bona Lex” i „Złote Paragrafy”. Wśród nich można wymienić m.in. prof. Zbigniewa Zolla, prof. Marka Safjana, prof. Zbigniewa Radwańskiego, Prof. Leona Kieresa, prof. Romana Hausnera, prof. Ewę Łętowską, prof. Feliksa Zeidlera, czy prof. Stanisława Sołtysińskiego. Minister Adam Szejnfeld otrzymał prestiżową nagrodę Gazety Prawnej „Bona Lex” za najlepszą ustawę roku 2008. Kapituła uznała, że tą ustawą jest nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzająca w życie jedno i zero okienka, zwieszenie działalności gospodarczej, wiążące interpretacje prawa i ograniczenie kontroli przedsiębiorstw.
Wiceminister Adam Szejnfeld wyraził nadzieję, że przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (sdg), będą pierwszym dużym krokiem do generalnych zmian w polskim prawie gospodarczym. – Od kwietnia przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji, bez czekania na zarejestrowanie przedsiębiorstwa – powiedział szef resortu gospodarki.
Autor ustawy o sdg przypomniał także, że nowe regulacje wprowadzają możliwość zawieszenia działalności gospodarczej oraz znacznie ograniczają, w tym skracają czas trwania kontroli w firmach. – Te dwie znaczące zmiany były najczęściej podnoszone przez właścicieli firm, jako jedne z najkorzystniejszych reform w polskim prawie gospodarczym – przyznał minister Szejnfeld.
Wiceminister podziękował również kapitule konkursu. – Jestem dumny z nagrody Bona Lex, bo jest ona przyznawana przez profesorów prawa, sędziów, mecenasów, a więc osoby, które mają największą wiedzę i możliwość zweryfikowania przepisów tworzonych w Polsce – powiedział Adam Szejnfeld. Dodał, że traktuje to wyróżnienie nie tylko jako nagrodę dla siebie, ale dla całego jego zespołu, który pracował nad ustawą o sdg. Minister Szejnfeld podkreślił także, iż nie byłoby szansy na uchwalenie tak reformatorskiego prawa bez determinacji Rządu Donalda Tuska i pomocy Marszałka Sejmu.
Redaktor naczelny Gazety Prawnej Robert Lidke podkreślił, że nagroda Bona Lex ma wskazywać dobre rozwiązania regulacyjne w ważnych dla państwa i obywateli kwestiach. – Ustawa o sdg bez wątpienia wpisuje się w nurt przepisów potrzebnych i odważnych w swej konstrukcji – powiedział redaktor Lidke.
Gazeta Prawna przyznała również Złote Paragrafy dla prawników, którzy realizują konstytucyjną zasadę państwa prawnego i wzorowe stosowanie prawa.
19 marzec 2009r.
W duchu rozwoju
- Ustawa o partnerstwie publiczno-prawnym powstała w duchu rozwoju. PPP jest bowiem przede wszystkim instrumentem, który daje szanse na rozwój gmin, miast, powiatów przy udziale prywatnego kapitału. Prawo, dobre prawo już mamy, teraz powodzenie tego typu przedsięwzięć zależy jednak od zaangażowania i aktywności podmiotów publicznych – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, podczas debaty rozpoczynającej trzecią edycję konkursu „Dobre Praktyki PPP”. Spotkanie organizatorów konkursu z ubiegłorocznymi laureatami oraz przedstawicielami administracji publicznej odbyło się 18 marca br. w Warszawie.
Wiceminister Szejnfeld przypomniał, że 27 lutego br. weszła w życie przygotowana przez MG ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. – Znosi ona bariery prawne dla podejmowania przedsięwzięć w tej formule – powiedział wiceminister. Podkreślił, że konieczne jest także informowanie na czym polega PPP i jakie są z niego korzyści. – Będziemy organizować specjalistyczne seminaria, warsztaty nt. partnerstwa, a także prezentować dobre praktyki z krajów, które od dziesiątków lat z powodzeniem realizuję takie projekty – dodał.
W opinii wiceszefa resortu gospodarki ważne jest by zmienić przekonanie o partnerstwie publiczno-prywatnym. – PPP jest świetnym narzędziem do wykonywania zadań publicznych także niezwiązanych z inwestycjami a z bieżącymi obowiązkami wobec społeczności lokalnych, które nie muszą być realizowane przez urzędy – zauważył wiceminister.
Zdaniem Ireny Herbst, prezes Centrum PPP, konkurs „Dobre Praktyki PPP” wspiera rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego oraz promuje stosowanie takich rozwiązań przez przedsiębiorców i samorządowców. – Dzięki zaangażowaniu licznych instytucji publicznych i prywatnych nasz konkurs tworzy szeroką platformę wymiany doświadczeń i wiedzy z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego – powiedziała prezes Herbst.
W debacie wzięli także udział: Partycja Wolińska-Bartkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Agata Kozłowska, dyrektor Investment Support, a także przedstawiciele urzędów miejskich Łodzi, Rudy Śląskiej, Bytomia oraz Starostwa Powiatowego w Lidzbarku i Warmińskim – laureaci konkursu z ubiegłego roku.
***
Konkurs Dobre Praktyki PPP, organizowany przez Investment Support, wspiera projekty publiczno-prywatne na początkowym etapie ich przygotowywania. W dotychczasowych edycjach zgłoszono łącznie 71 koncepcji przedsięwzięć. W ub. r. nadesłano 42 projekty: 15 w kategorii sportowo-rekreacyjnej, 12 w zakresie infrastruktury komunalnej, 11 projektów małych i 4 w zakresie infrastruktury sieciowej. W tym roku rozpoczęła się III edycja „Dobrych Praktyk PPP”. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Gospodarki.
W tegorocznym konkursie pomysły na przedsięwzięcia publiczno-prywatne można zgłaszać do 14 maja br. w czterech kategoriach: infrastruktura komunalna, sieciowa, sportowo-rekreacyjna oraz „Małe PPP” dla projektów o wartości poniżej 10 mln euro.
17 marzec 2009r.
W Opolu o gospodarce i kryzysie
Często gminom brakuje pieniędzy na realizację wszystkich zadań, na które oczekuje miejscowa społeczność, dlatego muszą rezygnować z realizacji części z nich. Partnerstwo publiczno-prawne jest rozwiązaniem, które może w wielu sytuacjach dać szansę na wykonanie mimo wszystko większości z nich – mówił w Oplu, podczas konferencji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne w Polsce – w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych”, wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, autor nowej ustawy o PPP. Plan antykryzysowy rządu, oszczędności budżetowe oraz reforma prawa gospodarczego natomiast były głównymi tematami rozmów ministra Szejnfelda z władzami samorządowymi i przedstawicielami środowisk biznesowych województwa opolskiego. Konferencja i spotkania odbyły się w dniu 16 marca br. w Opolu.
Konferencja PPP
– Nowa ustawa o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym eliminuje zbędne obciążenia administracyjne oraz likwiduje nadmierne ograniczenie, co do przedmiotu i treści umowy, zawieranej między sektorem publicznym i prywatnym – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld. W naszej ustawie nie tworzymy zbędnych przepisów, tam gdzie to możliwe odsyłamy do sprawdzonych rozwiązań prawnych, m.in. w prawie handlowym i cywilnym – kontynuował minister. Dodał, że z powodu skomplikowanych przepisów w dotychczasowej formule PPP nie powstał właściwie żaden projekt. – Liczymy, że w świetle nowych przepisów, samorządy będą chętniej współpracowały z partnerem prywatnym, budując drogi, szkoły i szpitale – podsumował swoje wystąpienie na konferencji w Opolu sekretarz stanu w MG.
Spotkanie z biznesem
Na spotkaniu z przedsiębiorcami minister Adam Szejnfeld w sposób szczególny omówił i prezentował rozwiązania dotyczące reformy polskiego prawa gospodarczego oraz plany w tym zakresie na przyszłość. Rozmawiano też o skutkach kryzysu. Wiceminister zaprezentował m.in. plan działań resortu łagodzących skutki światowego spowolnienia gospodarczego. – Przygotowane „Działania na rzecz stabilności i rozwoju”, to zbiór wielu propozycji mających na celu ochronę naszej gospodarki. Czekamy również na konstruktywne propozycje i uwagi ze strony przedsiębiorców do tego dokumentu – podkreślił minister.
Spotkanie z samorządowcami i władzami regionalnymi
Podczas spotkania, w którym udział wzięli m.in. Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski, Józef Sebasta, marszałek Województwa Opolskiego, Bogusław Wierdak, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego i Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola, omówiono główne problemy miasta i województwa oraz plany władz lokalnych i regionalnych na przyszłość. Rozmawiano także o działaniach, które wiążą się z planami rządowymi, m.in. dotyczącymi inwestycji w energetykę, przesył energii, inwestycjami w infrastrukturę drogową i kolejową. Omówiono też propozycje mające na celu zwiększenie atrakcyjności terenów Opolszczyzny dla przyszłych inwestorów. Ważną kwestią w tym zakresie jest łatwość pozyskiwania terenów pod nowe inwestycje. Jest to jednak problem – zaznaczył marszałek województwa, dodając, że władze nie tylko województwa opolskiego, ale wszystkich regionów oczekują odpowiednich zmian w tym zakresie, jeśli trzeba, to także legislacyjnych.
16 marzec 2009r.
Dobra informacja
Według raportu European Growth and Jobs Monitor 2009 polska gospodarka zajmuje II miejsce biorąc pod uwagę postępy w realizacji celów Strategii Lizbońskiej. Raport badał 14 gospodarek Unii Europejskiej oceniając ich wzrost gospodarczy, wydajność pracy, stopę zatrudnienia, aktywność inwestycyjną i finanse publiczne.
O bardzo dobrej pozycji Polski zadecydował wysoki wzrost gospodarczy w 2008 r., co dało nam I miejsce w rankingu oraz relatywnie szybkie tempo wzrostu wydajności pracy – II miejsce. Autorzy raportu podkreślają, że nasz kraj należy do grona tzw. państw doganiających, od których oczekuje się wyższej, niż w gospodarkach rozwiniętych, dynamiki wzrostu gospodarczego i wskaźników powiązanych.
Nieco gorzej radzimy sobie w kategorii równowaga finansów publicznych oraz pod względem aktywności inwestycyjnej, gdzie zajmujemy ósme pozycje. Jednak w obu przypadkach, ocena dla Polski przewyższała średnią dla krajów unijnej „piętnastki”.
Stopa zatrudnienia oraz jakość kapitału ludzkiego to obszary, w których nasze osiągnięcia odbiegają najdalej od celów określonych w agendzie lizbońskiej. Zgodnie z szacunkami autorów raportu stopa zatrudnienia w Polsce jest o ponad 10 punktów procentowych niższa od celu lizbońskiego, który zakłada osiągniecie do 2010 r. 70-procentowej stopy zatrudnienia. Pod względem jakości kapitału ludzkiego, mierzonym udziałem osób z wyższym wykształceniem wśród ogółu zatrudnionych, Polska zajęła dwunastą pozycję, wyprzedzając Austrię i Włochy.
Raport European Growth and Jobs Monitor 2009 przygotowali ekonomiści Allianz Economic Research&Development oraz The Lisbon Council. I miejsce w rankingu zajmuje, ich zdaniem, Finlandia. Z kolei najgorzej postanowienia Strategii Lizbońskiej realizują Irlandia oraz Włochy.
Raport dostępny jest na stronie internetowej:
http://www.lisboncouncil.net/media/publications/egjm_2009.pdf
14 marzec 2009r
Gazele
- Podstawą wzrostu gospodarczego są w dużej mierze wyniki małych i średnich firm. Chociaż pracują one na własny rachunek, to ich wysiłki zapewniają dobrobyt nam wszystkim – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, Patron Honorowy Konkursu „Gazele Biznesu”, podczas gali wręczenia dyplomów Gazele Biznesu 2008 dla średnich przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego. Uroczystość odbyła się 12 marca br. w Warszawie.
To już ostatnia spośród dwunastu gal podsumowujących regionalnie konkurs :Gazele Biznesu”. Wszystkim nim patronował minister Szejnfeld, polityk od lat pracujący i działający na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Podczas gali Adam Szejnfeld podkreślił rolę polskich przedsiębiorców w rozwoju gospodarki. Wyraził nadzieję, że dobrze rozwijające się firmy, zarówno te, które zostały uznane za Gazele Biznesu, jak i aspirujące do tego miana w przyszłości, z powodzeniem będą radziły sobie w dobie kryzysu finansowego. – Wszystkim tegorocznym Gazelom życzę dalszych sukcesów, wytrwałości oraz odwagi i powodzenia w czasach spowolnienia gospodarczego – powiedział wiceminister.
Z kolei prezes Bonnier Business Polska, organizator Gazel, Arkadiusz Dawid zaznaczył, że ideą konkursu jest docenienie działalności małych i średnich przedsiębiorstw. Jego zdaniem firmy mają decydujący wpływ na kondycję polskiej gospodarki, wielkość PKB i poziom życia w kraju. – Gazela to po prostu średniej wielkości firma, która rozwija się bardzo dynamicznie – powiedział prezes Dawid. – Najwyższe miejsca w naszym rankingu zajmują przedsiębiorstwa, które w latach 2005-2007 wykazały największy wzrost obrotów – wyjaśnił.
Jarosław Jaworski, prezes Coface Poland, które opracowało ranking Gazel Biznesu, zwrócił uwagę na pozostałe kryteria wyboru laureatów konkursu. – Do rankingu zakwalifikowały się firmy, które rozpoczęły działalność przed 2005 rokiem i prowadzą ją nieprzerwanie do dziś – powiedział. – Dodatkowo w latach 2005-2007 ani razu nie odnotowały straty, a w 2005 roku osiągnęły wartość sprzedaży nie mniejszą niż 3 mln zł i nie większą niż 200 mln zł. – dodał prezes Coface Poland
Jak podkreślali organizatorzy, tytuł Gazeli Biznesu otrzymują firmy, które wyróżniają się nieskazitelną reputacją oraz uczciwością wobec kontrahentów, pracowników, a także fiskusa.
W konkursie nagrodzono 639 średniej wielkości przedsiębiorstw różnych branż, działających w województwie mazowieckim. Pierwsze miejsce w rankingu zdobyła firma Eurorent z Piastowa. Drugą pozycję zajęła CFE Polska z Warszawy. Z kolei na trzecim miejscu uplasowały się Logwin Air i Ocean Poland z Piaseczna.
***
Konkurs Gazele Biznesu organizowany jest corocznie przez dziennik „Puls Biznesu”. W tym roku odbyła się jego IX edycja. Patronat honorowy nad konkursem objął Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.
Podobne zestawienia dynamicznie rozwijających się firm, które samodzielnie zgłaszają się do konkursu i udzielają informacji o sobie, opracowywane są również w Danii, Szwecji, Estonii, Rosji, Chorwacji oraz na Litwie i Łotwie.
10 marzec 2009r.
Innowacyjna gospodarka
Wspieranie innowacyjności jest priorytetem w strategii gospodarczej Ministerstwa Gospodarki. Firmy polskie bowiem muszą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku zarówno europejskim, jak i światowym. Temu celowi służyć będą projekty realizowane w ramach programu operacyjnego innowacyjna gospodarka, programy regionalne a także zmiany legislacyjne podejmowane przez rząd – powiedział Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki podczas uroczystej gali wręczenia nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego „ i – Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”
Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i – Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” jest kontynuacją Nagrody Gospodarczej i odpowiedzią samorządu województwa wielkopolskiego na zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą. Program ten wpisuje się też w ogólnopolski trend w tym zakresie. Celem nagrody jest promowanie i wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw, co bezpośrednio przekłada się na lepszą efektywność, elastyczność na rynku pracy oraz skutecznie umożliwia tworzenie nowych miejsc pracy. Ponadto nagroda ma także wpływać na poprawę wizerunku regionu i jego firm poprzez promocję dobrych przykładów oraz zachęcanie firm do poszukiwań nowych rozwiązań technologicznych.
Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach „Innowacyjna Inwencja” i „Mikro przyszłość.” W pierwszej kategorii wzięły udział firmy współpracujące z jednostkami badawczymi, natomiast w drugiej – wielkopolskie mikroprzedsiębiorstwa. W tym roku
z ponad 20 zgłoszeń w obu kategoriach Kapituła Konkursu wyłoniła 4 nominowane firmy, po 2 w każdej z nich. Ostatecznie laureatem konkursu w kategorii „Innowacyjna Inwencja” została Firma Produkcyjno – Handlowa „Paula”, działająca we współpracy z Katedrą Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego. Przedsiębiorstwo jest czołowym producentem dodatków do żywności typu instant. Natomiast w kategorii „Mikro Przyszłość” zwyciężył Vet – Lab Brudzew – laboratorium zajmujące się diagnostyką zwierząt, przede wszystkim bydła, drobiu i trzody chlewnej.
Życzę, by nie tylko dyplomy i statuetki, ale i otrzymane środki finansowe były dobrą zachętą dla następnych innowacyjnych przedsięwzięć, tak dla dzisiaj nagrodzonych form oraz uczelni, jak i dla przyszłych laureatów – podsumował galę minister Adam Szejnfeld, wręczając nagrody wraz z marszałkiem Markiem Woźniakiem.
10 marzec 2009r.
Przepisy na wagę złota
Chcemy zmniejszyć obciążenia dla firm produkujących i handlujących wyrobami jubilerskimi, a jednocześnie dostosować przepisy prawa probierczego do postępu technologicznego i rozwoju handlu międzynarodowego – mówi Adam Szejnfeld wiceminister gospodarki wymieniając główne założenia nowelizacji ustawy Prawo probiercze, przygotowanej w MG. Projekt nowych przepisów powstał pod kierownictwem wiceministra Adama Szejnfelda w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”.
Głównym celem projektu ustawy Prawo probiercze jest zmniejszenie biurokracji dotyczącej branży jubilerskiej, podniesienie konkurencyjności firm polskiego rynku jubilerskiego oraz zwiększenie bezpieczeństwa obrotem wyrobami jubilerskimi.
Aby zmniejszyć bariery, resort gospodarki proponuje m.in.:
*
wprowadzenie możliwości tworzenia punktów probierczych u przedsiębiorców,
*
realizowanie zadań administracji probierczej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego,
*
wyłączenie z obowiązku cechowania półfabrykatów z metali szlachetnych, mających zastosowanie w stomatologii.
*
Podwyższenie, w zakresie cechowania, progów wagowych srebra z 5 do 8 g,
Zgodnie z projektem, polskie przepisy będą odpowiadać zmieniającym się światowym realiom gospodarczym. Wychodząc naprzeciw nowoczesnym technologiom, resort gospodarki również:
*
rozszerza katalog prób metali w celu dostosowania krajowych przepisów do Konwencji o kontroli i cechowaniu wyrobów z metali szlachetnych oraz umożliwia producentom znakowanie wyrobów z mniej popularnych stopów,
*
wprowadza znak odpowiedzialności, umożliwiający identyfikację przedsiębiorcy wprowadzającego wyrób do obrotu na terenie Polski, co przyczyni się do walki z nielegalnym obrotem.
Nowa ustawa upraszcza również funkcjonowanie administracji probierczej:
*
upraszcza przepisy dotyczące rejestracji znaków imiennych,
*
dostosowuje regulacje dotyczące zasad przeprowadzania kontroli w zakładach jubilerskich do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
*
zmniejsza liczbę terenowych organów administracji probierczej, zapewniając jednoczesnie dostępność usług przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności w zakresie reagowania na nowe potrzeby konsumentów i wytwórców,
*
jasno określa kompetencje nadzorcze Prezesa Głównego Urzędu Miar w odniesieniu do organów terenowej administracji probierczej oraz podległych im urzędów, oraz status organów i pracowników terenowej administracji probierczej, niwelując tym samym dotychczasowe niejasności w tej materii,
Nowa ustawa Prawo probiercze ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w dobie kryzysu na światowych rynkach. Metale szlachetne, takie jak: złoto, srebro czy platyna są bowiem postrzegane jako jedne z najbezpieczniejszych form inwestycji – mówi Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Z tego względu mogą one stanowić długoterminową inwestycję odporną na kryzysy finansowe. W przeciwieństwie do indeksów giełdowych lub walut, metale szlachetne nie mogą bowiem z dnia na dzień stać się bezwartościowe – dodaje wiceminister.
***
Prace nad ustawą Prawo probiercze zostały poprzedzone głęboką analizą prawnych, administracyjnych i ekonomicznych ograniczeń rozwoju złotnictwa i jubilerstwa w Polsce. W jej ramach Ministerstwo Gospodarki przeprowadziło lub zleciło wykonanie szeregu badań – w formie ankiet, wywiadów, ekspertyz – mających na celu m.in.:
*
identyfikację problemów i niedogodności, na jakie napotyka przedsiębiorca, związany z rynkiem jubilerskim,
*
określenie postaw społecznych i konsumenckich w stosunku do wyrobów z metali szlachetnych,
*
analizę stanu polskiego wzornictwa oraz jego wykorzystania w rozwoju branży złotniczo-jubilerskiej i bursztynniczej jako czynnika kształtującego markę firmy i zwiększającą konkurencyjność na rynku.
Nowelizacja ustawy Prawo probiercza to jeden z ponad 20 projektów „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, opracowanego pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.
9 marzec 2009r.
Piła do Brukseli
Uzgodniliśmy, kto będzie reprezentował Wielkopolskę Północno-Zachodnią w wyborach do Parlamentu Europejskiego – powiedział po posiedzeniu Zarządu Regionu Wielkopolskiej PO jej wiceprzewodniczący, Adam Szejnfeld. Będzie to pan prezes Waldemar Jordan z Piły oraz pani dyrektor Krystyna Wilkoszarska z Nowego Tomyśla – dodał.
Wielkopolska Platforma Obywatelska wykonała pierwszy krok w swoim marszu do Parlamentu Europejskiego. W dniu 9 marca br. odbyło się posiedzenie Zarządu Wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej, podczas którego wstępnie została zatwierdzona lista kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Lista ta, wraz z pozostałymi listami z całego kraju, trafi teraz do Zarządu Krajowego PO, do Warszawy, celem weryfikacji. Po pozytywnej ocenie przez władze krajowe PO, lista wróci do Zarządu Wielkopolskiej PO, a następnie zostanie przedłożona do oficjalnego zatwierdzenia przez Radę Regionu. Posiedzenie Rady Regiony Wielkopolskiej PO planowane jest w tej sprawie na 21-22 marca br. w Koninie (zgodnie z postulatem wiceprzewodniczącego Adama Szejnfelda posiedzenia Rady Regionalnej odbywają się nie tylko w Poznaniu, ale też w poszczególnych subregionach; było już posiedzenie RR PO w Pile, było w Jarocinie, obecnie planowane posiedzenie ma odbyć się w Koninie).
Kandydatami subregionu pilskiego na posłów do Parlamentu Europejskiego są:
Waldemar Jordan – były Wojewoda Pilski obecnie przedsiębiorca. Wykształcenie zdobywał na Politechnice Łódzkiej (mgr inż. mechanik) oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu – studia podyplomowe, specjalność – bankowość. W przeszłości działacz legalnej i podziemnej, Solidarności”, internowany w więzieniach we Wronkach i w Gębarzewie. Obecnie prezes Zarządu POLAM Sp. z o.o. Zamieszkały w Pile.
Krystyna Wilkoszarska – radna miasta i gminy Nowy Tomyśl. Wykształcenie – mgr pedagogiki, specjalizacje logopedia i neurologopedia – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Tomyślu. Zamieszkała w Nowym Tomyślu.
***
Wielkopolską listę Platformy Obywatelskiej w wyborach o Europarlamentu ma otwierać Filip Kaczmarek – poseł do PE w latach 2004-2009, drugie miejsce na liście przypadło Markowi Woźniakowi – marszałkowi województwa wielkopolskiego, a trzecie pani Sidoni Jędrzejewskiej – podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Pan Waldemar Jordan ma zająć piąte miejsce na liście, natomiast pani Krystyna Wilkoszarska miejsce dziewiąte.
Wybory do Europarlamentu odbędą się 7 czerwca br.
9 marzec 2009r.
Pakiet Szejnfelda – kolejna ustawa w Sejmie
Jest u nas w Polsce taka maniera, by monopolizować rozwiązaniami tę samą lub podobną sferę publiczną (a nawet prywatną). Tak, jakby ludziom nie można było dać prawa do samodzielnego wyboru – mówił reprezentując w Sejmie rząd minister Adam Szejnfeld, podsumowując debatę na temat kolejnej ustawy opartej na anglosaskim modelu tworzenia prawa. Jest to projekt ustawy o praktykach absolwenckich, będący częścią „Pakietu Szejnfelda”. Projekt, tak jak poprzednia ustawa o PPP, napisany jest w tym samym stylu co przepisy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. Nie opiera się więc na tworzeniu systemu obowiązków, nakazów, zakazów i kar, lecz na formule tylko ramowego określenia praw adresatów ustawy z pełnym pozostawieniem do ich wyłącznej woli dobrowolnego skorzystania z nowych regulacji.
Im więcej jest zarzutów lub choćby pytań o wyjaśnienie mechanizmów tej ustawy, tym bardziej się cieszę i tym bardziej jestem utwierdzony w przekonaniu, iż ten nowatorski sposób prawodawstwa jest słuszny i koniecznie należy upowszechnić go w Polsce – śmieje się Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki pytany o wiele głosów wątpliwości, płynących wobec projektu, nawet od posłów PO. Jest u nas w Polsce taka maniera, by monopolizować rozwiązaniami tę samą lub podobną sferę publiczną (a nawet prywatną). Tak, jakby ludziom nie można było dać prawa do samodzielnego wyboru. Ustawa o praktykach absolwenckich, to nie jakaś tam kolejna ustawa dotycząca funkcjonowania młodych ludzi w swojej pierwszej pracy. To próba uatrakcyjnienia szerokiego wachlarza możliwości dla ludzi, by sami decydowali, z których instrumentów prawnych będą chcieli skorzystać. Ta ustawa więc nie ma zastąpić Kodeksu pracy lub stworzyć jakiejś alternatywy, np. dla ustawy o promocji zatrudnienia, lecz jest propozycją uzupełnienia obecnych regulacji. Po jej uchwaleniu ludzie dobrowolnie i w ramach swoich, a nie odgórnie narzuconych priorytetów, będą wybierali między zbiurokratyzowanymi i kosztownymi rozwiązaniami dotyczącymi praktyk i staży zawodowych, a lekkimi, mało zobowiązującymi i tanimi stosunkami opartymi nie na podstawie prawa pracy, ale na podstawie prawa cywilnego – wyjaśnia Adam Szejnfeld.
Projektowana regulacja wprowadza możliwość odbywania praktyk absolwenckich na zasadzie wyłącznie zgody samych zainteresowanych, bez konieczności ingerencji organów administracji państwowej, a także bez dodatkowego obciążenia budżetu państwa. Celem projektu jest szerokie umożliwienie absolwentom praktycznego zapoznania się z zawodem oraz z warunkami w jakich im przyjdzie w przyszłości pracować.
Umowa o praktykę absolwencką nie ma charakteru umowy o pracę, została bowiem skonstruowana jako szczególny typ umowy. Poprzez wyraźne określenie, iż do praktyki absolwenckiej nie będą miały zastosowania przepisy prawa pracy (z niezbędnymi wyjątkami), strony uzyskają elastyczną i odformalizowaną możliwość ułożenia wzajemnych stosunków.
Dla ochrony praktykantów i w celu przeciwdziałania ewentualnym zjawiskom niepożądanym ustalono jedynie ramy prawne realizacji praktyk, pozostawiając stronom swobodne ustalenie już szczegółowych warunków umowy. Są to :
- ograniczenie kręgu osób, które mogą być przyjmowane na praktykę tylko do absolwentów szkół ponadgimnazjalnych lub uczelni, którzy w momencie rozpoczęcia stażu nie ukończyli 30 roku życia,
- wprowadzenie ograniczenia czasowego odbywania praktyki u jednego podmiotu przyjmującego na praktykę do maksimum trzech miesięcy,
- ograniczenie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego, które może być wypłacane praktykantowi,
- zakaz przyjmowania na praktyki do pracy szczególnie niebezpiecznej w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 Kodeksu pracy.
- ze względów ochronnych maja mieć zastosowanie również przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu oraz bhp
6 marzec 2009r.
Wicepremier Syrii – rozmowy dwustronne
- Spotkanie polskiego i syryjskiego biznesu ma wymiar historyczny. To pierwsze tego typu wydarzenie od 20 lat i doskonała okazja, aby odkryć nowe, perspektywiczne obszary naszej współpracy – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas Polsko-Syryjskiego Forum Biznesu. Rozmowy przedsiębiorców z obu krajów odbyły się 5 marca br. w Krajowej Izbie Gospodarczej.
Polsko-Syryjskie Forum Biznesu otworzyli wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz wicepremier Syrii Abdullah Al Dardari. Wiceszef polskiego rządu przypomniał tematy rozmów dwustronnych, które odbyły się 4 marca br. w Ministerstwie Gospodarki. – Omówiliśmy m.in. najważniejsze pola naszej współpracy, takie jak przetwórstwo żywności. Przedmiotem dyskusji była również działalność specjalnych stref ekonomicznych w Polsce – wymienił wicepremier Pawlak.
Z kolei wicepremier Al Dardari zwrócił uwagę, że polsko-syryjskie spotkanie odbywa się w wyjątkowych okolicznościach światowego kryzysu gospodarczego. – W tych trudnych czasach zacieśnianie współpracy międzynarodowej nabiera szczególnego znaczenia – powiedział. – Wykorzystajmy fakt, że zarówno Polska, jak i Syria, dobrze radzą sobie z kryzysem – zaapelował.
Wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił natomiast obecny poziom wymiany handlowej oraz możliwości jej zwiększenia. – Nasze obroty handlowe, o wartości 82 mln dol., nie są na najwyższym poziomie – powiedział. – Jednak dzięki temu nasza przyszła współpraca może mieć większy potencjał wzrostu i być bardziej elastyczna – dodał.
Jak przypomniał wiceminister Szejnfeld, prawie 80 proc. polskiej wymiany handlowej dotyczy krajów Unii Europejskiej, a więc obszaru dotkniętego recesją. – Polskiemu rządowi zależy zatem, aby zróżnicować nasze rynki zbytu. Będziemy wspierać te firmy, które skierują swoje usługi i produkty w inne, atrakcyjne dla naszej gospodarki, części świata – zapowiedział.
Obok tradycyjnych obszarów polsko-syryjskich stosunków gospodarczych, wiceminister Szejnfeld wymienił też inne perspektywiczne sektory. – Wśród potencjalnych nowych pól współpracy między naszymi krajami widzę budownictwo, infrastrukturę i gospodarkę komunalną – zauważył. – Przy ustalaniu szczegółowego zakresu naszej kooperacji będziemy wsłuchiwać się w głos syryjskiego i polskiego biznesu – dodał.
Wiceminister Szejnfeld podkreślił również wagę otoczenia politycznego dla pobudzania kontaktów gospodarczych między syryjskim a europejskim, w tym również polskim biznesem. – Polska wspiera wszelkie działania w stronę założenia Unii dla Śródziemnomorza – zadeklarował. Jeszcze ważniejsze, jego zdaniem, będzie podpisanie syryjsko-unijnej umowy stowarzyszeniowej – Przyspieszy ona zdecydowanie dynamikę unijno-syryjskich obrotów handlowych – dodał.
Podczas Forum podpisane zostało także porozumienie o utworzeniu Rady Biznesu Polska-Syria.
***
W Polsko-Syryjskim Forum Biznesu w Krajowej Izbie Gospodarczej wzięli udział przedsiębiorcy z obu krajów, jak również przedstawiciele resortów rolnictwa i infrastruktury oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W otwarciu spotkania uczestniczył Andrzej Arendarski, prezes KIG.
Zobacz także:
http://mg.gov.pl/Wiadomosci/Strona+glowna/Spotkanie+wicepremiera+Pawlaka+z+wicepremierem+Syrii.htm
4 marzec 2009r.
Szejnfeld o opcjach walutowych
- Badamy różne możliwości, w tym prawne, które mogłyby pomóc przedsiębiorcom oraz bankom w uzgodnieniu wspólnego stanowiska i ograniczeniu problemu z opcjami walutowymi. Najlepiej byłoby, gdyby takie rozwiązania mogły być efektem wspólnego konsensusu środowisk biznesu, sektora bankowego i przedstawicieli rządu, dlatego proponuję „trójkątny stół” dla wypracowania najkorzystniejszych rozwiązań – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas debaty „Problem opcji walutowych – propozycje konstruktywnych rozwiązań”. Spotkanie zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG) odbyło się 3 marca br. w Warszawie.
Sekretarz stanu w MG podkreślił, że dobiega końca proces legislacyjny dotyczący ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. – Proponowane przepisy umożliwią wspólne występowanie do sądu grupie, co najmniej 10 przedsiębiorstw, znajdujących się w podobnej sytuacji – wyjaśnił. Zapowiedział również wprowadzenie specustawy wdrażającej unijną dyrektywę MiFID, nakazującą bankom ostrzeganie klientów o ewentualnych zagrożeniach związanych z oferowanymi instrumentami finansowymi.
Wiceminister Szejnfeld poinformował również o pracach nad system bezpłatnej pomocy prawnej dla przedsiębiorców, którzy zawarli umowy na opcje walutowe. – Dążymy do polubownego rozwiązywania sporów, szczególnie tych, w których osiągnięcie porozumienia może okazać się szczególnie trudne – dodał.
- Pozytywne rozwiązanie kwestii tzw. „toksycznych opcji” wymaga debaty, której efektem będzie wypracowanie rozwiązań pozwalających na uniknięcie podobnych problemów w przyszłości – powiedział prezes KIG Andrzej Arendarski. Dodał, że rola rządu jest bardzo ważna, ponieważ może on skłonić banki i przedsiębiorców do poszukiwania kompromisowych rozwiązań.
Także prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz argumentował, że najważniejsze jest rozstrzyganie sporów drogą polubowną. – Banki mogłyby zagwarantować swoim klientom rozłożenie należności na dłuższy okres – wyjaśnił.
W spotkaniu udział wzięli również: prezes KIG Andrzej Arendarski, dyrektor zarządzający Pionem Nadzoru Bankowego KNF Andrzej Stopczyński, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, prawnik Marek Furtek oraz przedsiębiorcy.
***
Krajowa Izba Gospodarcza jest największą, niezależną organizacją biznesu w Polsce, działającą w 1990 roku. Skupia ponad 140 samorządowych izb gospodarczych, reprezentując ich interesy oraz ich członków w kraju i za granicą.
3 marzec 2009r.
Dziesięć lat na pudle
Już siódmy raz Adam Szejnfeld, wielkopolski poseł Platformy Obywatelskiej, a obecnie wiceminister gospodarki, zajął I miejsce w rankingu dziennikarzy Grupy Wydawniczej Polskapresse zdobywając tytuł „Człowieka Roku” w dziedzinie „Polityka”. Oprócz I miejsca wcześniej Adam Szejnfeld w tej kategorii zdobywał też dwa razy drugie miejsce i raz trzecie. Tak więc łącznie już przez 10 lat niezmiennie staje na pudle tego najważniejszego plebiscytu Wielkopolski Północnej. Tytuł i nagroda w formie statuetki zostały wręczone laureatowi na uroczystej gali, która odbyła się w 2 marca w Pile.
To wielki zaszczyt, ale i duża satysfakcja. Już ponad dziesięć lat bowiem moja aktywność jest doceniana najwyższym uznaniem świata dziennikarskiego Wielkopolski Północnej. Muszę przyznać, że nie jest łatwo dzierżyć ten zaszczyt, bowiem to także duża odpowiedzialność. Wyróżnienie to jest jednak równocześnie także bardzo motywujące do dalszej pracy. I to jest jego dodatkową zaletą i siłą. Ponadto, traktuję tę nagrodę, jako przyznanie wyróżnienia nie tylko dla mnie osobiście ale też pośrednio także wszystkim osobom, z którymi od lat współpracuję. W polityce bowiem nie osiąga się sukcesów w pojedynkę. Bardzo zatem, w imieniu własnym i współpracowników, bardzo dziękuję – powiedział Adam Szejnfeld, otrzymując dziennikarskie wyróżnienie.
Potwierdzeniem dobrej opinii o pracowitości i skuteczności Adama Szejnfelda są również liczne inne nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymał za pracę i działalność w 2008 roku, m.in.:
• „Skrzydła 2009” – pierwsze miejsce w plebiscycie „Komu Skrzydła a Komu Rogi” dziennika Super Expres i TV Polsat.
• „Kto przyniósł Wielkopolsce dumę” – pierwsze miejsce w plebiscycie dziennika „Polska” – Głos Wielkopolski,
• „Osobowość Roku 2008” – Wielkopolska Loża Business Center Club – Poznań,
• „Lew Polityki” – Wielkopolski Klubu Kapitału – Poznań,
• „Polski Sukces” – Stowarzyszenie Forum Promocji Biznesu – Warszawa,
• „Złota PIKE” – Polska Izba Komunikacji Elektronicznej – Warszawa.
• „Sylwetka miesiąca” – Europejski Magazyn Internetowy „EURO PARTNER” oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
***
Podczas gali Polska Polskapresse wręczono też nagrody oraz wyróżnienia i w pozostałych kategoriach plebiscytu „Człowiek Roku”, „VIP z klasą” oraz „Sportowiec Roku” i „Trener Roku”. Oto laureaci:
„Człowiek Roku”
– Kategoria Biznes – Zygmunt Proń i Ryszard Hoffman, Pil-Building,
- Kategoria Służba Zdrowia, Oświata i Działalność Społeczna – Siostra Kinga Barzowska, Hospicjum Złotów
- Kategoria Kultura i Działalność Sportowa – Maria Bochan, dyrektor Biblioteki Publicznej w Pile,
- Kategoria Samorząd i Administracja – starosta Tomasz Bugajski,
„VIP z klasą” – starosta Tomasz Bugajski
„Sportowiec Roku” – Agnieszka Bednarek, Farmutil Piła
„Trener Roku” – Jerzy Matlak, siatkówka, Farmutil Piła
2 marzec 2009r.
Gość Honorowy na Złotym Jubileuszu
Adam Szejnfeld, wtedy poseł Ziemi Pilskiej, równo dziesięć lat temu był świadkiem i uczestnikiem inauguracji plebiscytu “Złote Herby” w Złotowie, dzisiaj Adam Szejnfeld, już wiceminister gospodarki, jak gość honorowy wziął udział w uroczystej gali wieńczącej jubileusz dziesięciolecia tej najważniejszej imprezy samorządu i biznesu w powiecie złotowskim. Była to dobra okazja do spotkań z ludźmi zajmującymi się konkursem przed laty i z obecnymi organizatorami. Wspomnienia więc zdominowały rozmowy kuluarowe, ale wcześniej była uroczysta gala…
„Sama nominacja do nagrody „Złotego Herbu” stanowi już wyraz uznania niezwykłych zasług, natomiast osoby nią uhonorowane to profesjonaliści, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju powiatu złotowskiego, pracując intensywnie na rzecz lokalnej społeczności, zasługują przez to na wyrazy szczerego szacunku i uznania” – mówił podczas uroczystości wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.
Nagrody przyznano w kategoriach:
Produkcja
- do 10 pracowników
Złoty Herb 2008 i Certyfikat Jakości Wylęgarnia drobiu, Eugeniusz Barabasz- Zakrzewo
- powyżej 10 pracowników
Złoty Herb 2008 i Certyfikat Jakości REK-SWED Sp. z o. o. Blękwit, Ryszard Lewandowski
Handel
- do 10 pracowników
Złoty Herb 2008 i Certyfikat Jakości Agro- Las Z.H.U. Piotr Stoltman- Złotów
- powyżej 10 pracowników
Złoty Herb 2008 i Certyfikat Jakości PHU „Supermen” Eugeniusz Orman– Złotów
Złoty Herb 2008 i Certyfikat Jakości „Drewkom” Sp. j. Joanna Domagała i Marek Dalecki –Białobłocie- Lipka
Usługi
- do 10 pracowników
Złoty Herb 2008 i Certyfikat Jakości Instytut Urody Neoderma Day Spa, Magdalena Zalipska- Złotów
- powyżej 10 pracowników
Złoty Herb 2008 i Certyfikat Jakości Baltic Sea Trans Piotr Tarnowski- Okonek
Złoty Herb 2008 i Certyfikat Jakości ASTA-NET Małdziński Ryczek Sp. j.– Piła
Wydarzenie gospodarcze Złotów
Złoty Herb 2008 i Certyfikat Jakości Zakład Wodociągów i Kanalizacji Gminy Roman Deja– Złotów
1 marzec 2009r.
Spółdzielnie pracy w dobie kryzysu
To tragedia – narzekali spółdzielcy – upadki, bankructwa, likwidacja działalności, bezrobocie byłych pracowników spółdzielni pracy, to charakterystyka minionych lat, strach więc pomyśleć, co będzie w czasie nadchodzącego kryzysu – mówili spółdzielcy na spotkaniu z ministrem Adamem Szejnfeldem. Wprowadzenie elastyczności stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, zmiany w przepisach dotyczących udziałów, reforma lustracji i audytu, a przede wszystkim wprowadzenie możliwości dobrowolnego przekształcania statusu prawnego prowadzenia działalności gospodarczej – to zmiany postulowane przez środowiska spółdzielni pracy w całym kraju podczas konferencji odbytej w dniu 27 lutego br. w Łężeczkach, gmina Chrzypsko Wielkie (woj. wielkopolskie). W konferencji udział wziął Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.
W gospodarce wolnorynkowej przedsiębiorca, i ten mały, i ten duży, musi posiadać umiejętność elastycznego dostosowania swojej firmy do zmieniających się warunków rynkowych. Przekształcanie się w szybkim tempie z jednej formy prowadzenia działalności gospodarczej w inną, to jeden z podstawowych atutów, jaki w Polsce powinien posiadać każdy przedsiębiorca. Takie prawo a zarazem umiejętność są ważne zwłaszcza w dobie kryzysu. Postulujemy panie ministrze dokonanie pilnych zmian w polskim prawie spółdzielczym i kodeksie spółek handlowych, póki jeszcze resztka spółdzielni pracy ostatkiem sił utrzymuje się na konkurencyjnym rynku. Z tysięcy spółdzielni obecnie zostały już tylko setki, ale nadal jeszcze zatrudniamy ponad 70.000 ludzi. Trzeba zadbać, by oni nie trafili na bruk, jak ich koleżanki i koledzy z innych spółdzielni pracy, które wcześniej zbankrutowały albo poddane zostały likwidacji – mówili spółdzielcy podczas spotkania z wiceministrem gospodarki, Adamem Szejnfeldem.
Od wielu lat spółdzielnie pracy domagają się prawa do dobrowolnego dostosowywania statusu prawnego swojej działalności do indywidualnych potrzeb poszczególnych spółdzielni i sytuacji, w jakiej się znajdują. Obecnie obowiązujące prawo spółdzielcze, powstałe w PRL-u, a więc w innych warunkach ustrojowych, nie zawiera przepisów umożliwiających takie przekształcenia ze skutkami sukcesji uniwersalnej, polegającej na wstąpieniu nowego podmiotu w prawa i obowiązki spółdzielni. Dla przedsiębiorstw działających w formie spółdzielczej oznacza to swoiste „więzienie prawne”, ogranicza ich wolność gospodarowania i możliwości przetrwania w warunkach wolnego i konkurencyjnego rynku. Spółdzielnie pracy mają, w oczach wielu partnerów rynkowych, niezrozumiałą formę własności, nieczytelną strukturę zarządzania, brak im też możliwości pozyskiwania kapitału z zewnątrz w formie udziałów. Nadto, nadmierna ochrona tzw. spółdzielczego stosunku pracy utrudnia bądź uniemożliwia elastyczne dostosowanie zatrudnienia do warunków rynkowych i podnosi koszty pracy. Skutkiem tego stanu rzeczy są masowe upadłości i likwidacje. Z tego też powodu nie powstają nowe spółdzielnie pracy. Osoby, chcące podjąć działalność gospodarczą, wiedzą bowiem, że wybrałyby formę prawną, obniżającą ich konkurencyjność.
Spółdzielnie pracy w większości nie radzą sobie na wolnym rynku nawet w sytuacji dobrej koniunktury gospodarczej, dlatego ich ilość zmniejszyła się w ostatniej dekadzie o ok. 75%. U progu transformacji było jeszcze ok. 2.500 spółdzielni pracy. Do roku 2000 ich liczba stopniała do ok.1.200; kolejne bankructwa i likwidacje spowodowały, że dziś zostało ich w rejestrach ok. 900, ale sami spółdzielcy oceniają, że rzeczywiście działa już tylko ok. 500 – 600 spółdzielczych firm. To tragedia – narzekali spółdzielcy – upadki, bankructwa, likwidacja działalności, to charakterystyka minionych lat, strach więc pomyśleć, co będzie w czasie nadchodzącego kryzysu – mówili spółdzielcy na spotkaniu z ministrem Adamem Szejnfeldem.
Rozumiem wasze rozgoryczenie. Wiem o waszych problemach i wy też wiecie, że już dziesięć lat temu próbowałem wam pomóc wnosząc wtedy odpowiednią ustawę do Sejmu. Co bowiem obciąża na wolnym rynku tę formę prowadzenia działalności gospodarczej? Między innymi zasada równości głosów, niezależnie od wnoszonego kapitału, stażu pracy czy kwalifikacji, brak indywidualnych tytułów własności w wypracowanym majątku, utrata wszelkich korzyści i praw z chwilą przejścia na emeryturę. To wszystko utrudnia a nawet uniemożliwia pozyskiwanie kapitału zewnętrznego na rozwój, na innowacyjność, na nowe teleologie. – odpowiadał na spółdzielcze postulaty Adam Szejnfeld.
Sami spółdzielcy uważają natomiast, że przepisy ich obowiązujące – to ewidentny przejawy dyskryminacji – mówili. Za nieuzasadniony relikt przeszłości uważają również faktyczne podporządkowanie spółdzielczych przedsiębiorstw powołanym z mocy ustawy związkom rewizyjnym i organom tzw. samorządu spółdzielczego. Spółdzielnie to jedyna forma działalności gospodarczej, która ma odgórnie nałożoną taką biurokratyczną sztywną strukturę. Owe „organa ruchu spółdzielczego” (ustawa posługuje się tym archaicznym, rodem z PRL-u, pojęciem) są często przechowalnią mentalności, wywodzącej się z PRL – podkreślali spółdzielcy w kuluarowych rozmowach z ministrem Szejnfeldem. Zupełnym kuriozum nazywają spółdzielcy to, że także niezależne, wolne od postpeerelowskich czasów, spółdzielnie niezrzeszone(!) w Związku Rewizyjnym, także mają obowiązek poddania się odpłatnej lustracji, wykonanej przez pracowników Związku lub Krajowej Rady Spółdzielczej, a nie przez niezależnych biegłych rachunkowych, czy audytorów, jak to ma miejsce w przypadku innych firm. Takim rozwiązaniom nie podlegają żadni inni przedsiębiorcy – ani działający, jako osoby fizyczne, ani jako spółki cywilne, czy działający w formie spółek prawa handlowego, jako spółki osobowe, czy nawet kapitałowe – z goryczą mówili spółdzielcy. W dwudziestym pierwszym wieku, w gospodarcze wolnorynkowej i w kontekście konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej taka sytuacja, to skandal – podnosili niektórzy uczestnicy spółdzielczej konferencji.
W ciągu ostatniego roku w resorcie gospodarki trwały intensywne prace, których efekty już dziś zaczynają być dostrzegane przez polskich przedsiębiorców. Mimo, że nikt nie zakładał, iż przygotowywane nowelizacje prawne oraz nowe ustawy w większej swojej części zaczną obowiązywać w czasie kryzysu, to jednak ich przedmiotowy zakres w sposób oczywisty ułatwia walkę ze spowolnieniem gospodarczym oraz daje szansę na utrzymanie się tempa rozwoju wielu polskich przedsiębiorstw – odpowiadał Adam Szejnfeld. Bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania – kontynuował minister Szejnfeld – udowadnia ono bowiem moją tezę, że i spółdzielczość pracy potrzebuje pomocy i wsparcia rządu, zwłaszcza w dobie kryzysu. Dlatego od dawna prowadzę już nie tylko analizy sytuacji na rynku spółdzielni pracy, ale też prace legislacyjne. Projekt ustawy zmieniający wasze trudne położenie jest już prawie skończony. Mam nadzieję, że niebawem będzie można o nim porozmawiać nie jako o pomyśle ale już, jako o legislacyjnej propozycji rządu dla waszego środowiska – podsumował spotkanie minister Szejnfeld.
1 marzec 2009r.
Wybory w Pile
Rok 2008 był ostatnim bez jakichkolwiek wyborów, bieżący jednak rok i następnie lata, to już cały cykl wyborów. Urlop wyborczy zakończył się więc – żartem rozpoczął spotkanie pilskich działaczy Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld, szef Okręgu Pilskiego PO. W spotkaniu udział wzięli m.in. Mieczysław Augustyn, Piotr Głowski, Tomasz Bugajski, Sławomir Poszwa i Rafał Zdzierela.
Podczas zebrania omawiano strategię wyborczą oraz rozmawiano na temat kandydatur z Piły i powiatu pilskiego na wielkopolską listę w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Omawiano wstępnie także sprawy związane również z przyszłorocznymi wyborami do władz samorządu terytorialnego, łącznie z kwestią wytypowania kandydatów PO na prezydenta Piły.
Tak, długi marsz się zaczął. Dzisiaj! – podsumował spotkanie minister Adam Szejnfeld.
1 marzec 2009r.
Reforma szkolnictwa zawodowego
Reforma szkolnictwa zawodowego była przedmiotem rozmowy Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki z przedstawicielami rzemiosła i nauki, jakie odbyło się w Złotowie (Wielkopolska) w dniu 28 lutego br. Środowisko rzemieślnicze reprezentowali m.in. Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRzP) w Warszawie, Tomasz Wika, dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, dr Krzysztof Bondyra, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Karol Pufal, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Złotowie, odpowiedzialny za praktyczną naukę zawodu w Związku.
Przedmiotem rozmowy była prezentacja stanowiska ZRzP wobec propozycji reformy szkolnictwa zawodowego w Polsce. Rozmówcy podnosili, iż szkolnictwo zawodowe nie może kształcić tylko na wysokim poziomie ogólnikowości swoich uczniów, ale też w sposób praktyczny. Absolwent bowiem szkoły zawodowej lub technikum idąc do pracy winien już potrafić wykonywać, choć na podstawowym poziomie, swój zawód, a nie dopiero uczyć się tego praktycznie w firmie. Dlatego należy w nauce szkolnej przewidzieć już od pierwszej klasy szkoły zawodowej godziny nauki praktycznej zawodów oprócz zajęć teoretycznych – postulowano. Podkreślano też wagę praktycznej nauki zawodu u przedsiębiorców i rzemieślników. Pracodawcy kształcą zawodowo uczniów nie tylko na potrzeby swoje i firm o podobnym charakterze, ale też na potrzeby otwartego rynku pracy – podkreślali przedstawiciele rzemiosła.
Polscy fachowcy w kraju i za granicą są cenieni z powodu swoich zawodowych i technicznych umiejętności. Dlatego są poszukiwanymi pracownikami. Ta łatwość w podejmowaniu pracy w wielu zawodach jest też atutem w trudnych czasach kryzysu. Nie wolno tego zaprzepaścić zmianami szkolnictwa zawodowego, które w nieodpowiednim stopniu uwzględniałyby role i specyfikę szkół zawodowych i techników – mówił Adam Szejnfeld. Dlatego w procesie konsultacji założeń i zmian w szkolnictwie zawodowym czynnie uczestniczyć powinni po stronie partnerów społecznych przedstawiciele pracodawców i rzemiosła – przyznał minister Szejnfeld. Przypomniał, iż niezależnie od reformy szkolnictwa zawodowego i średniego należy zająć się kształceniem ustawicznym i przygotowaniem ludzi do zmiany kilka razy w życiu wykonywanego zawodu. Zwrócił też uwagę na możliwość wykorzystania do badań nad szkolnictwem zawodowym Poddziałania 2.1.3. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – „Wsparcie systemowe na rzecz zwiększenia zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw”.
Ustalono kontynuowanie w Warszawie rozmów i prac nad procesem zmian w szkolnictwie zawodowym w Polsce.
1 marzec 2009r.
Międzychód – jubileusz w Chrzypsku Wielkim
Piękny jubileusz X lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Chrzypsku Wielkim obchodzono w miniony piątek w Łężeczkach, powiat Międzychód – Wielkopolska. Była to okazja do spotkania Juliana Mazurka, starosty międzychodzkiego i Wiesława Babiarskiego, wójta gminy Chrzypsko Wielkie nie tylko z pracownikami Domu Samopomocy, ale też z pracownikami Ośrodków Pomocy Społecznej, Domów Pomocy Społecznej oraz działaczami i wolontariuszami pomocy społecznej gminy i powiatu. Zebranych odwiedził również Adama Szejnfeld, wiceminister gospodarki, poseł Ziemi Wielkopolskiej.
Idee i cele Środowiskowego Domu Samopomocy zmierzają do tego, by przystosować osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz chore psychicznie do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, to trudny ale i szczytny cel – powiedział minister Adam Szejnfeld. Minister pogratulował też zebranym jubileuszu i tak wspanialej pracy oraz oddania na rzecz innych. Życzył, by wszyscy mogli czerpać samozadowolenie z dobrych i pożytecznych efektów swojej pracy z chorymi także i w przyszłości.
1 marzec 2009r.
Kibicować swoim
Kibicować swoim, dopingować z widowni zawodników, być z nimi na treningu, podczas meczu…, to marzenie i każdego kibica. Niestety, ze względu na swoje obowiązki Adama Szejnfeld, wiceminister gospodarki mało ma okazji, by kibicować swojej ulubionej drużynie siatkówki męskiej KS Joker Rodło Piła. Udało się jednak to w ostatnie sobotnie popołudnie 28 lutego br.
Adam Szejnfeld pojawił się w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile, gdzie rozgrywano pierwsze spotkanie I rundy play-off o awans do siatkarskiej I ligi. Przeciwnikami pilskiego Jokera byli siatkarze Oriona Sulechów. Mecz podopiecznych trenera Rolanda Dembończyka trwał zaledwie godzinę i dwanaście minut. Tyle bowiem czasu potrzebowali Jokerowcy aby rozgromić konkurentów i wygrać trzy do zera (26:24, 15:19, 25:14). W pomeczowej rozmowie z trenerem zawodników minister Szejnfeld pogratulował siatkarzom pierwszego zwycięstwa w zakończonym meczu i życzył awansu do wyższej ligi rozgrywkowej.
To zwycięstwo cieszy, ale trzeba pamiętać, iż aby przejść do kolejnej fazy rozgrywek siatkarze z Piły potrzebują jeszcze dwóch zwycięstw nad przeciwnikami z Sulechowa, a potem wygrać muszą następną długą rundę kolejnych meczy. Tak więc przed nami jeszcze bardzo wiele sportowych emocji.
28 luty 2009r.
LUBLIN
Województwo Lubelskie to kolejny region kraju, jaki w tym roku odwiedził wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. W trakcie rozmów z władzami województwa, przedsiębiorcami, samorządowcami, studentami i mieszkańcami miasta przekonywał, iż istnieją skuteczne mechanizmy walki z kryzysem i wcale jego widmo nie musi okazać się tak katastrofalne w skutkach, jak jest przedstawiane. Owszem, potrzebne są stosowne zmiany, ale przede wszystkim ponadpartyjny oraz społeczny konsensus na wprowadzanie reform. W przeciwnym razie wszyscy odczujemy na swojej skórze, co znaczy kryzys – mówił 26 kutego br. na spotkaniach w Lublinie minister Szejnfeld.
Konferencja na temat partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), Urząd Wojewódzki w Lublinie – Dzisiejsza konferencja odbywa się w szczególnym dniu, bowiem jutro wejdzie w życie nowa ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym – tymi słowami rozpoczął spotkanie organizowane przez Fundację „Centrum Partnerstwa Publiczno – Prywatnego”, wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Nowa ustawa o PPP to zupełnie nowa jakość w polskiej legislacji, ale to także dobry instrument do walki z kryzysem – mówił minister Szejnfeld. Wystarczy wymienić tylko kilka jej atutów – po pierwsze daje szansę na rozwój lokalnych społeczności poprzez aktywną współpracę podmiotów publicznych i prywatnych; po drugie powoduje, iż przedsiębiorcy dzięki mechanizmom PPP mogę przejmować zadania od administracji publicznej i rozwijać prowadzone przez siebie biznesy; po trzecie daje szansę na połączenie sił i zasobów, w tym finansów, dwóch stron – administracji i biznesu – we wspólnym realizowaniu zadań dla ludności. W podobnym tonie wypowiadali się m.in. Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa lubelskiego, Henryka Strojnowska, wicewojewoda lubelska, Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa, czy Irena Herbst, była wiceminister gospodarki, obecnie prezes Centrum PPP.
Spotkanie otwarte na Uniwersytecie – ok. 400 studentów, przedsiębiorców oraz mieszkańców Lublina zgromadziło się w auli Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, aby wspólnie z wiceministrem gospodarki Adamem Szejnfeldem dyskutować o gospodarce, przedsiębiorczości i bieżącej sytuacji polityczno – ekonomicznej w Polsce. W trakcie swojego wystąpienia minister Szejnfeld starał się udowodnić tezę zawartą w temacie spotkania „Więcej wolności dla przedsiębiorczości – metodą na walkę z kryzysem”. Prawo powinno być dla ludzi, a nie dla urzędników, więc nie zakazy, nakazy i kary, ale zachęty i domniemanie uczciwości winno być podstawą kreowania prawnej rzeczywistości w Polsce. Inaczej nie będzie można tworzyć prawa, które jest szanowane i przestrzegane przez większość – mówił minister Adam Szejnfeld. Wiele głosów i pytań podczas ponad dwugodzinnego spotkania dotyczyło konkretnych propozycji rozwiązań prawnych proponowanych przez ministra Szejnfelda, Ministerstwo Gospodarki i cały rząd Donalda Tuska, zwłaszcza tych odnoszących się do kryzysowej sytuacji w Europie i w Polsce.
27 luty 2009r
Dobre przepisy na złe czasy
USTAWA O PPP ORAZ KOLEJNE INICJATYWY MG. W dniu dzisiejszym wchodzi w życie nowa ustawa o Partnerstwie Publiczno-Prawnym. Ustawa powstała w Ministerstwie Gospodarki pod kierownictwem Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Wprowadza ona nowatorskie rozwiązania dotyczące realizacji zadań publicznych nie przez urzędników ale przez przedsiębiorców.
Obecnie w Rządzie i w Parlamencie trwają prace legislacyjne nad następnymi projektami ustaw przygotowanymi w MG, są to: 1). ustawa o biurach informacji gospodarczej, 2). ustawa o podpisach elektronicznych, 3). ustawa o towarach paczkowanych oraz 4). ustawa Prawo probiercze.
KONTROLE W FIRMACH. Już niebawem będą obowiązywały nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przygotowanej przez Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki. Od 7 marca 2009 r. kontrole u przedsiębiorców będą przeprowadzane już na nowych zasadach. U mikroprzedsiębiorcy nie będzie ona mogła przekraczać łącznie 12 dni roboczych, u małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych, a średnich – 24 dni roboczych w ciągu roku. Natomiast u pozostałych przedsiębiorców czas trwania kontroli nie może być dłuższy niż 48 dni roboczych w roku.
PIENIĄDZE Z UNII. 12 lutego weszła w życie oczekiwana przez przedsiębiorców nowelizacja rozporządzenia w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych. Wprowadza ona możliwość skorzystania z zaliczek przy inwestycjach współfinansowanych przy udziale funduszy unijnych.
WSPARCIE DLA INNOWACJI. W dniu 2 marca ruszy nabór na duże projekty innowacyjne w sektorze produkcyjnym, a od maja – na centra usług i IT. Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało uruchomienie działania wspierającego inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki (4.5) z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W dniu 2 marca ruszy konkurs na inwestycje w produkcji (4.5.1), zaś w drugiej połowie maja – na wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych (4.5.2).. Pierwszeństwo przy wyborze będą miały projekty związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.
PODATKI. Będzie pomoc w zapłacie zobowiązań podatkowych. W czasach kryzysu przedsiębiorcy mogą mieć trudności nie tylko z bieżącymi rozliczeniami z kontrahentami czy pracownikami. Kłopoty mogą się pojawiać także w zapłacie zobowiązań podatkowych. Jest jednak wyjście z tej sytuacji: podatnik ma prawo wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie ulgi w zapłacie podatku. Do wyboru będzie miał: rozłożenie płatności na raty, odroczenie terminu płatności czy umorzenie zaległości podatkowej.
27 luty 2009r.
KIG chwali Szejnfelda
Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) uważa, że ministerstwa powinny czerpać wzór z resortu gospodarki i wiceministra Adama Szejnfelda, który zasięga opinii organizacji gospodarczych w tym KIG w przypadku wszystkich projektowanych przepisów dotyczących gospodarki. – Bez Szejnfelda i komisji Palikota nie mielibyśmy wielu pożytecznych rozwiązań – stwierdza Marek Kłoczko.
Krajowa Izba Gospodarcza chwali Platformę Obywatelską za progospodarczą postawę. Zdaniem KIG, jesienna akcja legislacyjna w 2008 r. była korzystna dla przedsiębiorców. Prawie połowa z uchwalonych w tym czasie ustaw będzie miała bardzo dobry wpływ na działalność firm i pozytywnie odbije się na gospodarce.
Z wyliczeń KIG wynika, iż tylko w ostatnim kwartale 2008 roku Parlament uchwali więcej progosporaczych ustaw (aż 57 ustaw) niż przez wcześniejsze cztery kwartały. Tak, to była istna progospodarcza ofensywa – mówi Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Nie zakończyła się ona oczywiście na czwartym kwartale minionego roku. Już przygotowaliśmy kolejne cztery ustawy, którymi zajmie się Rząd i Parlament. Są to: ustawa o biurach informacji gospodarczej, ustawa o podpisach elektronicznych, ustawa o towarach paczkowanych oraz ustawa Prawo probiercze. Ale na tym nie koniec. Pracujemy nad kolejnymi, bardzo ważnymi i potrzebnymi ustawami. Wśród nich będą także i takie, które będą miały charakter antykryzysowy – dodał Adam Szejnfeld.
26 luty 2009r.
Kadry dla atomu
By zrealizować w Polsce program energetyki jądrowej, na czas trzeba wykształcić w odpowiednią liczby inżynierów i wysokiej klasy specjalistów oraz operatorów systemów jądrowych, którzy najpierw zbudują, a potem będą potrafili obsługiwać mechanizmy potężnej i nowoczesnej elektrowni – mówił wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas spotkania z władzami Politechniki Poznańskiej.
Spotkanie z rektorem Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. Adamem Hamrolem oraz władzami uczelni jest efektem deklaracji woli przystąpienia Wielkopolski do programu budowy elektrowni jądrowych. Są już pierwsze efekty tej deklaracji oraz spotkań wiceministra z władzami województwa oraz środowiskiem naukowym. Marszałek Województwa Wielkopolskiego skierował w sprawie budowy elektrowni jądrowej stosowne pismo do Ministerstwa Gospodarki, natomiast Politechnika Poznańska postanowiła uruchomić nowe specjalizacje na kierunku energetyka – „energetyka jądrowa”, będą to: 1). technika reaktorowa, 2). bezpieczeństwo jądrowe i 3). ochrona radiologiczna.
Zapewnienie odpowiedniej ilości kadry zarządzającej pracą elektrowni jądrowych w Polsce, jak i stworzenie kadry nadzoru technicznego oraz bezpieczeństwa elektrowni stanowi niewątpliwie duże wyzwanie dla uczelni technicznych naszego kraju. Cieszę się, iż Politechnika Poznańska pragnie dołączyć do tych uczelni, które podejmują się tego wyzwania i przygotują dobrze wykształconych polskich specjalistów do nowych i odpowiedzialnych wyzwań – powiedział po spotkaniu minister Szejnfeld.
26 luty 2009r.
Kryzys a informacja
Możliwość przekazywania informacji o zaległych zobowiązaniach przez wszystkich wierzycieli oraz usprawnienie współpracy między biurami informacji gospodarczej (BIG) a Biurem Informacji Kredytowej (BIK) to najważniejsze rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Dokument został przygotowany w Ministerstwie Gospodarki, pod kierownictwem Sekretarza Stanu w MG Adama Szejnfelda.
Zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych wynikają przede wszystkim ze zgłaszanej przez przedsiębiorców potrzeby sprawniejszej weryfikacji wiarygodności płatniczej przed zawarciem umowy. Może to mieć szczególne znaczenie w czasach kryzysu kiedy wiarygodność kontrahentów i konsumentów nabiera na znaczeniu. Zostanie to osiągnięte w dużej mierze dzięki usprawnieniu działalności biur informacji gospodarczej.
Nowa ustawa wprowadzi siedem ułatwień związanych z udostępnianiem informacji gospodarczych:
1. Przekazywanie informacji o zobowiązaniach przez wszystkich wierzycieli. Obowiązujące w tej chwili przepisy pozwalają tylko niektórym przedsiębiorcom na zgłaszanie do BIG informacji o zaległych zobowiązaniach. Tymczasem z zatorami finansowymi borykają się na co dzień także m.in. jednostki samorządu terytorialnego, zakłady komunalne i fundacje. Nowa ustawa pozwoli także tym instytucjom poinformować BIG o swoich problemach. Informację do biur będą mogli przekazywać również tzw. wierzyciele wtórni, którzy nabyli wierzytelności np. od banku. Podniesie to wiarygodność całego systemu informacji gospodarczej. Do tej pory bowiem, w momencie zbycia wierzytelności przez bank, informacja o niespłaconych zobowiązaniach znikała z rynku.
2. Otwarta lista tytułów prawnych do informowania o zobowiązaniach. Obecnie tylko kredyt konsumencki i przewóz osób w komunikacji miejskiej dają podstawę do informowania BIG o zobowiązaniach. Nowe przepisy znoszą to ograniczenie. Na ich podstawie powstanie otwarta lista tytułów prawnych, upoważniających do przekazywania informacji gospodarczej do BIG.
3. Wybór sposobu wysłania polecenia zapłaty. Projekt Ministerstwa Gospodarki wprowadzi również możliwość wyboru sposobu wysłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty. Będzie on mógł to zrobić w formie przesyłki poleconej lub przez osobiste doręczenie. W ten sposób resort wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, którzy wskazali obowiązek wysłania wezwania do zapłaty w formie listu poleconego, jako uciążliwy i kosztowny.
4. Przekazywanie pozytywnej informacji gospodarczej. Nowa ustawa ułatwia także przekazywanie do BIG danych o wywiązywaniu się ze zobowiązań. Dzięki temu do biur będą mogły także docierać pozytywne informacje gospodarcze, przekazywane z inicjatywy wierzyciela i za zgodą dłużnika.
5. Zniesienie wymogu podania nr NIP przez zagranicznego przedsiębiorcę. Obowiązek podania numeru identyfikacji podatkowej przez zagraniczne firmy uniemożliwiał do tej pory przekazywanie przez nie informacji gospodarczych. Było to sprzeczne z prawem wspólnotowym. Projekt MG znosi ten wymóg.
6. Lepsza współpraca i komunikacja między BIG a Biurem Informacji Kredytowej (BIK). Na podstawie nowych przepisów BIG-i uzyskają dostęp do bogatych zasobów danych bankowych BIK, co będzie miało przełomowe znaczenie dla rozwoju rynku informacji gospodarczych w Polsce.
7. Przetwarzanie informacji archiwalnych do celów statystycznych. Projekt daje także BIG możliwość przetwarzania archiwalnych danych dłużników niebędących konsumentami. Dzięki temu biura będą mogły tworzyć analizy nt. wiarygodności płatniczej podmiotów obrotu gospodarczego, bez łamania przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.
Sprawnie funkcjonujący system udostępniania informacji gospodarczej daje szansę na upowszechnienie w polskim społeczeństwie zasad odpowiedzialnego pożyczania, nieprzekraczającego możliwości finansowych konsumentów. Ma to znaczenie także dla budżetu państwa i utrzymania stabilnej sytuacji gospodarczej kraju – mówi Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Przepisy zaakceptował już Komitet Rady Ministrów.
***
Projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych to kolejna inicjatywa powstała w Ministerstwie Gospodarki pod kierownictwem wiceministra Adama Szejnfelda, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Sekretarz Stanu w MG kieruje pracami nad „Pakietem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, zawierającym ustawy, które w fundamentalny sposób poprawiają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Większość z nich weszła już w życie, a nad kolejnymi trwają prace.
25 luty 2009r.
Zieloni za energią jądrową
Czołowi przedstawiciele ruchów ekologicznych w Wielkiej Brytanii radykalnie zmienili swoją politykę i wezwali do poparcia energetyki jądrowej. Stanowisko to ma niebagatelne znaczenie, nie tylko dla świadomości społeczeństw Europy Zachodniej ale także i dla nas, dla Polski – powiedział Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki na temat doniesień Word Nucleary News.
Tematyka związana z energetyką jądrową wywołuje w społeczeństwach Europy gorące i żywiołowe dyskusje. Jednak wydaje się, że z każdym rokiem przybywa zwolenników pozyskiwania energii elektrycznej właśnie z uranu. W dniu wczorajszym mogliśmy przeczytać w doniesieniach Word Nucleary News, iż przedstawiciele ruchów ekologicznych w Wielkiej Brytanii zmienili swoją politykę i wezwali do poparcia energetyki jądrowej. „Stwierdziliśmy, że istnieje bardzo poważny problem zmiany klimatu i zasadniczym zadaniem ludzkości jest powstrzymanie emisji dwutlenku węgla i dekarbonizacja energetyki w ciągu następnych 20 do 30 lat” – oświadczył lord Smith, prezes Agencji Środowiska, czołowy dziennikarz ruchu ekologicznego.
“Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż środowiska ekologiczne z Wielkiej Brytanii dostrzegają pozytywny aspekt wykorzystywania „atomu” do produkcji energii elektrycznej. W obecnym czasie, kiedy w Unii Europejskiej zaczynają obowiązywać niezwykle rygorystyczne limity emisji CO2 do atmosfery, przy ciągłym wzroście zapotrzebowania społecznego i przemysłowego na energię elektryczną, pozyskiwanie energii elektrycznej z nowo budowanych, nowoczesnych i w pełni bezpiecznych dla środowiska elektrowni jądrowych wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem. Rozwiązania takie nie wykluczają oczywiście powstawania hydroelektrowni, elektrowni wiatrowych, elektrowni na biomasę, na biogaz, czy elektrowni konwencjonalnych, jednak ich wydajność jest nieporównywalnie mniejsza.” – komentował doniesienia Word Nucleary News wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Zdaniem wiceministra Szejnfelda również w Polsce powinniśmy jak najszybciej rozpocząć proces promocji wytwarzania energii jądrowej. „Dlatego tak ważna jest decyzja w tym zakresie Rady Ministrów z 13 stycznia br. Teraz trwają działania mające na celu uruchomienie polskiego programu energetyki jądrowej” – dodał wiceminister.
23 luty 2009r.
Miliard dla szkół wyższych
Specjalne finansowanie kierunków strategicznych dla rozwoju Polski oraz podnoszenie jakości studiów i współpraca z sektorem gospodarczym to główne cele trzech konkursów dla uczelni ogłoszonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 16 lutego br. na łączną kwotę 900 mln złotych.
W programie „Kierunki zamawiane” finansowane będzie powstawanie dodatkowych miejsc na kierunkach studiów o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, zajęcia wyrównawcze, wprowadzenie innowacyjnych metod i form kształcenia oraz wysokie motywacyjne stypendia. W dwóch pozostałych konkursach – w ramach wzmocnienia potencjału dydaktycznego uczelni – wysoko punktowane przy ocenie będą projekty przewidujące realizację kierunków studiów w języku angielskim, współpracę z pracodawcami, a także uwzględniające zatrudnianie wybitnych naukowców z zagranicy.
1. Program KIERUNKI ZAMAWIANE, czyli „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”.
W ramach konkursu wsparciem objęte zostaną projekty uwzględniające:
- tworzenie programów stypendialnych dla studentów powyższych kierunków zamawianych (1000 zł miesięcznie)
- tworzenie i wdrażanie programów wyrównawczych adresowanych do studentów I roku kierunków zamawianych,
- inne formy działalności dydaktycznej określone przez uczelnię, podnoszące atrakcyjność kształcenia na kierunkach zamawianych (np. wprowadzenie innowacyjnych metod i form kształcenia, zajęć dodatkowych, współpraca uczelni z pracodawcami w zakresie wzmocnienia praktycznych elementów nauczania (staże, praktyki studenckie), udogodnienia dla studentów niepełnosprawnych itp.
Przewidywana kwota na dofinansowanie projektów w ramach konkursu: 200 000 000 PLN.
2. Konkurs „Poprawa jakości kształcenia na poziomie wyższym” (w ramach Programu „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”)
Środki przeznaczone są na programy rozwojowe uczelni umożliwiające rozszerzenie i wzbogacenie ich oferty edukacyjnej oraz poprawę jej jakości kształcenia. Na realizację projektów wyłonionych w drodze konkursu przeznaczona jest kwota 400 000 000 PLN
3. Konkurs „Przybliżenie uczelni do potrzeb gospodarki i rynku pracy” (w ramach Programu „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”). Środki przeznaczone są na programy rozwojowe uczelni umożliwiające współpracę z sektorem gospodarczym, dostosowywanie programów na istniejących kierunkach do potrzeb rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy. Na realizację projektów wyłonionych w drodze konkursu przeznaczona jest kwota 300 000 000 PLN . Więcej: www.nauka.gov.pl
23 luty 2009r.
100 wpływowych
Tygodnik Przegląd już po raz dziewiąty przygotował ranking 100 najbardziej wpływowych Polaków. Wiceminister Gospodarki, poseł Adam Szejnfeld znalazł się w gronie „100”, zajmując wysokie 27 miejsce. Jak czytamy w notatce uzasadniającej uznania wiceministra gospodarki jednym z najbardziej wpływowych Polaków: „Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Czyli człowiek PO w ministerstwie Pawlaka. Ale jego rola nie polega na obserwowaniu ministra, Szejnfeld był w przeszłości przewodniczącym sejmowej Komisji Gospodarki, zajmował się też sprawami małych i średnich przedsiębiorstw. I tym też zajmuje się w ministerstwie, próbując usuwać – z różnym skutkiem – dławiące polskie firmy nonsensy.” – Przegląd 1 marca 2009r, str. 9.
Ranking „100”, to kolejny w ostatnim roku wyraz uznania dokonań i oceny wpływów Adama Szejnfelda na życie publiczne w Polsce.
20 luty 2009r.
Uskrzydlony Szejnfeld
Za walkę z biurokracją wiceminister gospodarki Adam Szjenfled został uhonorowany przez czytelników „Super Expressu” i widzów TV Polsatu symbolicznymi Skrzydłami. Wyniki 16 edycji plebiscytu „Komu Skrzydła, Komu Rogi” zostały ogłoszone podczas uroczystego finału 19 lutego 2009 br. w Warszawie.
- Wszystkim tym, którzy w swojej pracy, działaniu i ideałach są podobni do tych, którzy byli nominowani do Skrzydeł życzę, żebyście w przyszłości byli uskrzydleni. Natomiast wszystkim bublotwórcom, życzę urogowienia – powiedział odbierając statuetkę sekretarz stanu w MG Adam Szejnfled. – Walczę z nimi od wielu lat, końca tej walki nie widać – dodał. Wyraził również nadzieję, że po otrzymaniu Skrzydeł jego walka z biurokracją i bublami prawnymi będzie łatwiejsza i skuteczniejsza.
Kapituła nagrody podkreśliła w uzasadnieniu zasługi wiceministra Adama Szejnfelda w przygotowaniu „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, na który od lat czekali polscy przedsiębiorcy. Wśród najważniejszych inicjatyw wiceszefa resortu wymieniono chociażby wprowadzenie do polskiego prawa podatkowego instytucji domniemania niewinności, możliwość założenia firmy w jednym okienku, ograniczenie prowadzenia kontroli w przedsiębiorstwach czy ułatwienia w zawieszaniu działalności gospodarczej.
Rywalizacja w plebiscycie była bardzo duża. W kategorii „Skrzydła” nominacje otrzymali bowiem bardzo znani i popularni ludzie nie tylko polityki, ale i kultury, filmu, sportu czy działalności charytatywnej, w tym: prof. Edward Malec – kardiochirurg dziecięcy, Tomasz Majewski – kulomiot, medalista olimpijski, Agata Mróz – zmarła siatkarka, Robert Kubica – sława Formuły 1, Ewa Kopacz – minister zdrowia, Krzysztof Ziemiec – dziennikarz, Ewa Błaszczyk – aktorka, założycielka fundacji „Akogo?”, Mirosława Majerowicz Klaus – pomogła Czeczence Kamisie, Edyta Herbuś i Marcin Mroczek – zwycięzcy tanecznej Eurowizji.
***
Plebiscyt „Komu Skrzydła Komu Rogi” organizowany jest przez dziennik „Super Express”, a od 4 lat przygotowywany jest we współpracy z programem „Interwencja” (TV Polsat). Czytelnicy „Super Expressu” i widzowie TV Polsatu wybierają spośród nominowanych tych, którzy w minionym roku najbardziej zasłużyli zarówno na pochwałę, jak i na naganę.
16 luty 2009r.
Z Francuzami o energetyce jądrowej
Międzynarodowa polityka w zakresie energetyki jądrowej, bezpieczeństwo eksploatacji i metody finansowania budowy elektrowni atomowych to główne tematy wizyty sekretarza stanu Adama Szejnfelda w Paryżu. W dniach 10-13 lutego br. delegacja pod przewodnictwem wiceministra gospodarki spotkała się z przedstawicielami francuskiego rządu, firm energetycznych, instytucji finansowych oraz organizacji ekologicznych.
Światowe tendencje w energetyce jądrowej były przedmiotem rozmów wiceministra Szejnfelda z Luisem Echavarri, szefem Nuclear Energy Agency (NEA), agencji OECD ds. energii jądrowej. Polska od 10 lat ubiega się o członkostwo w tej organizacji. – Będziemy popierać kandydaturę Polski w staraniach o przyjęcie do NEA. Decyzja polskiego rządu w sprawie budowy elektrowni atomowej jest dla nas ważnym sygnałem – zapewnił Echavarri. Przynależność do NEA pozwoli Polsce korzystać z prawie 50-letniego doświadczenia w dziedzinie energii atomowej wszystkich państw członkowskich.
W opinii wiceministra, ostatnie wydarzenia na światowym rynku energii stworzyły dobry klimat dla wprowadzenia energetyki jądrowej w Polsce. – Za budową tego typu elektrowni opowiada się w Polsce ponad 50 proc. społeczeństwa, a także opozycyjne partie polityczne – poinformował.
O zaletach energetyki jądrowej oraz bezpieczeństwie energetycznym UE wiceminister Szejnfeld rozmawiał z M. Carenco, francuskim sekretarzem stanu ds. energii, środowiska, zagospodarowania i zrównoważonego rozwoju. Jak poinformował sekretarz stanu w MG, polski rząd nie chce budować nuklearnej alternatywy dla elektrowni konwencjonalnych. – Wprowadzenie w Polsce energetyki jądrowej ma uzupełnić bilans energetyczny naszego kraju i pomóc w ograniczeniu emisji CO2 – wyjaśnił.
Wiceminister gospodarki przypomniał, że Polska zabiega o ulokowanie na terenie naszego kraju 2 eksperymentalnych instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla. – Liczymy na rekomendacje Francji w tej sprawie – dodał. Minister Carenco zapewnił, że strona francuska poprze stanowisko Polski na forum Rady Energetycznej 19 lutego br. – Zapraszamy także premiera Tuska do zwiedzenia elektrowni jądrowej we Flamanville – powiedział. Organizacją wizyty zajmie się polsko-francuska grupa robocza.
Podczas wizyty we francuskim Senacie wiceminister Szejnfeld zapoznał się z działalnością rządowych agencji zajmujących się problematyką energii jądrowej: ASN ASN (Francuski Dozór Bezpieczeństwa Jądrowego), CEA (Agencja Badań Nuklearnych), ANDRA (Agencja Zarządzania Odpadami Radioaktywnymi) i AFNI (Agencja Pomocy w Implementacji Energetyki Jądrowej). Specjaliści tych instytucji przedstawili przepisy i wymogi bezpiecznego funkcjonowania elektrowni jądrowych, składowania odpadów radioaktywnych oraz prowadzone przez nie badania i działania na rzecz promocji tego typu energii w świecie.
Zdaniem wiceministra Szejnfelda Polska chętnie skorzysta z francuskich doświadczeń dotyczących nadzoru technicznego i bezpieczeństwa elektrowni. – Musimy wykształcić w Polsce kadry naukowe i inżynierskie – powiedział. Docelowo Polska może potrzebować nawet kilku tysięcy fachowców w dziedzinach związanych z programem energetyki jądrowej.
Praktyczne aspekty realizacji inwestycji w energetykę jądrową były przedmiotem spotkań wiceministra z przedstawicielami francuskich firm energetycznych: Electricite de France (EdF), Gaz de France Suez (GdF Suez), Areva oraz instytucji finansowej Societe Generale. Koncerny te wyrażają zainteresowanie inwestycjami w sektorze jądrowym polskiej energetyki.
Podczas rozmowy z prezesem Danielem Bouton oraz ekonomistami banku Societe Generale omówiono możliwe mechanizmy sfinansowania takiego przedsięwzięcia w Polsce. Ekonomiści zwracali uwagę, że inwestycja w elektrownię jądrową jest projektem o długim okresie zwrotu poniesionych nakładów. – Budowa elektrowni jądrowej jest opłacalna przy cenie ropy przekraczającej 50 dol. za baryłkę. Zobowiązania finansowe związane z takim przedsięwzięciem należy zaplanować na ok. 100 lat, uwzględniając etap planowania i budowy, ok. 60-letnią eksploatację i zamknięcie elektrowni – wyjaśnił Robin Kendall z SG.
W opinii Stephena Ramona, dyrektora finansowego EdF, w przypadku Polski najbardziej odpowiedni wydaje się model oparty o inwestycję prywatną. W takim przypadku finansowanie spoczywa na barkach inwestora prywatnego, strona rządowa natomiast ewentualnie może wesprzeć kredytowanie inwestycji gwarancjami skarbu państwa. Należy barć też pod uwagę ewentualny wariant oparty o partnerstwo publiczno-prywatne, w którym udział w finansowaniu projektu dzielą między siebie inwestorzy prywatni i państwo. Jak poinformował, realizacja zamówienia na reaktor trwa 3-4 lata, a na turbinę 5 lat.
Wiceminister Szejnfeld wyjaśnił, że polski rząd przy wyborze modelu realizacji inwestycji będzie brał pod uwagę specyfikę polskiej energetyki. – W pierwszej kolejności musimy zdecydować ile chcemy zbudować elektrowni i jaki procent polskiego bilansu energetycznego ma stanowić energia jądrowa – powiedział. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść jeszcze w tym roku, a wytyczne zostaną zawarte w “Polityce energetycznej Polski do 2030 roku”. Poprzedzą je prace przygotowawcze, takie jak: wskazanie lokalizacji, badania geologiczne gruntu, zgody środowiskowe i konsultacje społeczne.
Wiceminister Szejnfeld spotkał się w Paryżu także z Polonią francuską oraz federacją organizacji przeciwnych rozwijaniu energetyki jądrowej w Europie i na świecie, która zrzesza 850 stowarzyszeń, liczących 19 tys. członków.
Zwiedził również elektrownię jądrową koncernu EdF w Nogent.
***
13 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Premier Donald Tusk zapowiedział, że do 2020 r. w Polsce powstaną co najmniej 2 elektrownie tego typu. Francja jest światowym liderem w produkcji reaktorów atomowych. Obecnie pracuje tam 59 bloków, które wytwarzają 80 proc. francuskiej energii.
15 luty 2009r
Polski Sukces
Podsumowanie roku 2008 w ramach Programu „Polski Sukces – Dokonania i perspektywy” było głównym tematem posiedzenia Rady Patronackiej Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska. W spotkaniu udział wziął wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, członek Rady a zarazem członek Kapituły Programu „Teraz Polska”. Spotkanie odbyło się 13 lutego br. w Belwederze.
Podczas posiedzenia Rady zaprezentowano również plan działań na 2009 r. objęty tegoroczną ideą programu – „Poznawanie, jak z doświadczeń przeszłości i teraźniejszości budować sukces przyszłości”.
Planowany cykl seminariów i konferencji ma na celu m.in. kreowanie pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Harmonogram wykładów obejmuje następujące zagadnienia:
• „Ekonomia a etyka” – 2 kwietnia br.;
• „Promocja Polski – strategie regionalne” – 23 kwietnia br.;
• „Polska Innowacyjna” – 9 listopada br.;
• „Polski Sukces – Promocja Zdrowia” – maj, czerwiec, grudzień br.;
W ramach działalności Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego organizowane są także Konkursy Wiedzy o Gospodarce i Turystyce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przyznana zostanie również nagroda dla autora najlepszej pracy magisterskiej o tematyce ekonomicznej.
***
Program „Polski Sukces – Dokonania i Perspektywy” angażuje liczne autorytety polskiego życia gospodarczego, społecznego, politycznego, nauki, sportu, kultury i sztuki.
14 luty 2009r.
Francja – mocarstwo jądrowe świata
Rozmowy w Ministerstwie Ekologii i Energetyki oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, spotkania z przedstawicielami sektora bankowego, z Societe Generale na czele, rozmowy z przedstawicielami największych firm sektora energetycznego, jak „Electricite de France” (EDF), „DGF Suez” oraz Grupy „AREVA” oraz rozmowy w OECD na temat przyjęcia Polski na członka NEA (Agencja ds. Energii Jądrowej), to tylko niektóre spośród wielu spotkań Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki, odbytych w ostatnich dniach w Paryżu.
Tematem głównym spotkań były rozmowy na temat planów rządu w zakresie realizacji programu energetyki jądrowej w Polsce. W programie wizyty były więc też spotkania z instytucjami otoczenia energetyki jądrowej, jak np. Urząd ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego (ASN), Państwowa Agnacja ds. Odpadów (ANDRA), Francuska Agencja ds. Międzynarodowej Energetyki Nuklearnej (AFNI), Krajowy Instytut Nauk i Technik Nuklearnych, czy Komisariat ds. Energetyki Atomowej (CEA).
Energetyka jądrowa była również przedmiotem rozmów polskiego ministra z Polonią zamieszkałą we Francji, z Francusko-Polską Grupą Bilateralną Senatu Francji, a także z organizacjami zrzeszającymi przeciwników energetyki jądrowej, z „Reseau sortir du nucleaire” na czele.
Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie elektrowni jądrowej w Nogent-sur-Seine. Wizyta miała miejsce w dniach 10-12 lutego br.
“Celem polskiej polityki energetycznej będzie w najbliższym czasie przygotowanie infrastruktury dla energetyki jądrowej i zapewnienie warunków inwestorom do wybudowania i uruchomienia elektrowni jądrowych opartych na bezpiecznych technologiach, z poparciem społecznym i z zapewnieniem wysokiej kultury bezpieczeństwa jądrowego na wszystkich etapach: lokalizacji, projektowania, budowy, uruchomienia, eksploatacji i likwidacji elektrowni jądrowych” – mówił Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Dlatego w projekcie „Polityki energetycznej do roku 20030” zapisano takie m.in. cele jak: dostosowanie polskiego systemu prawnego dla sprawnego przeprowadzenia procesu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, wykształcenie kadr dla energetyki jądrowej, informacja i edukacja społeczna na temat energetyki jądrowej, wybór lokalizacji dla pierwszych elektrowni jądrowych, wybór lokalizacji i wybudowanie składowiska odpadów promieniotwórczych nisko i średnio aktywnych, wzmocnienie kadrowe i kompetencyjne instytucji odpowiedzialnej za dozór jądrowy, utworzenie zaplecza badawczego dla programu energetyki jądrowej na bazie istniejących instytutów badawczych, przygotowanie rozwiązań cyklu paliwowego zapewniających Polsce trwały i bezpieczny dostęp do paliwa jądrowego, recyklingu wypalonego paliwa i składowania wysoko aktywnych odpadów promieniotwórczych” – kontynuował Adam Szejnfeld.
Podjęte w Polsce działania na rzecz wprowadzenia energetyki jądrowej mają objąć: powołanie pełnomocnika rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej, określenie niezbędnych zmian ram prawnych dla wdrożenia programu energetyki jądrowej oraz przygotowanie i koordynację wdrażania tych zmian, przygotowanie raportu na temat energetyki jądrowej będącego podstawą konsultacji społecznych oraz przeprowadzenie tych konsultacji, a następnie przedstawienie Radzie Ministrów do zatwierdzenia Programu Energetyki Jądrowej, utworzenie na bazie Państwowej Agencji Atomistyki urzędu dozoru jądrowego, realizację pierwszej fazy programu kształcenia kadr dla instytucji związanych z energetyką jądrową, przygotowanie i przeprowadzenie pierwszej fazy kampanii informacyjnej i edukacyjnej, dotyczącej programu energetyki jądrowej, analizy lokalizacyjne dla elektrowni jądrowych, analizy lokalizacyjne dla składowiska odpadów promieniotwórczych wraz z projektem składowiska i przygotowaniem jego budowy, budowa zaplecza naukowo-badawczego oraz wspieranie prac nad nowymi technologiami reaktorów i synergią węglowo-jądrową, przygotowanie programu udziału Polski we wszystkich fazach cyklu paliwowego, przygotowanie udziału polskiego przemysłu w programie energetyki jądrowej oraz przygotowanie planów dostosowania sieci przesyłowej dla elektrowni jądrowych.
“Wizyta we Francji poświęcona była m.in. zapoznaniu się z francuskim systemem prawnym w zakresie budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych, organizacją dozoru jądrowego, systemem zezwoleń, pomocą w szkoleniu kadr, prowadzeniem kampanii informacyjno-edukacyjnych oraz konsultacji społecznych, zasadami poszukiwania i przygotowania lokalizacji dla energetyki jądrowej oraz składowisk odpadów promieniotwórczych oraz organizacją zaplecza naukowo-badawczego. Wykorzystanie doświadczeń francuskich ma nam pozwolić także na efektywne dostosowanie prawa polskiego do potrzeb budowy elektrowni jądrowych w Polsce” – powiedział po powrocie z Francji minister Adam Szejnfeld.
***
Francja jest obecnie drugą, po Stanach Zjednoczonych, potęgą jądrową w świecie, dysponującą potencjałem 63,3. GWe mocy, zainstalowanej w 59 blokach jądrowych (58 typu PWR (Pressurized Water Reaktor – wodny reaktor ciśnieniowy) i 1 typu FBR (Reaktor prędki). Kolejny reaktor (EPR) o mocy 160 MWe jest w trakcie budowy w miejscowości Flamanvile a drugi w Finlandii. Podjęto też już decyzję o budowie następnego reaktora tego typu we Francji. Francuskie bloki jądrowe charakteryzują się wysokimi parametrami techniczno-ekonomicznymi, a nakłady inwestycyjne na budowę bloku jądrowego we Francji są jedne z najniższych w świecie. Oczekiwany czas pracy francuskich energetycznych bloków jądrowych (PWR) szacuje się przynajmniej na 30 – 40 lat.
Energetyka jądrowa stanowi główne źródło wytwarzania energii elektrycznej we Francji. W 2007r. udział jej wynosił ok. 80%. Francja ma też bogate zasoby rud uranu, które ocenia się na ponad 100 tys. ton, co stanowi około 3% światowych zasobów. Francja, która jeszcze w latach 70-tych należała do importerów energii elektrycznej, dzięki rozwojowi energetyki jądrowej, stała się obecnie największym w świecie eksporterem energii elektrycznej. Eksport energii elektrycznej dostarcza Francji rocznie ok. 3 mld EURO.
14 luty 2009r.
Wojna atomowa
Kto wygra wojnę atomową? Wielkopolska czy Pomorze, a może będzie remis, a może, trawestując stare polskie przysłowie, gdzie się dwóch bije, inny region śmietanę spije?…. A o jaką „śmietanę” idzie? O co właściwie ta wojna?… O kilkanaście miliardów złotych inwestycji, o tysiące miejsc pracy na kilkadziesiąt lat, o miliony podatków, o rozwój nauki i uczelni wyższych, o promocję i prestiż… Wojna idzie więc nie tylko o atom, ale o grube pieniądze dla gmin, powiatów i regionów – mówi Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, poseł z Wielkopolski.
Atak poszedł z Pomorza.
Pierwsze uderzenie w rozpoczętej wojnie atomowej wykonało Pomorze. Rakiety dalekiego zasięgu, choć uzbrojone tylko w przesłanie, trafiły celnie, w Warszawę. Marszałek Województwa Pomorskiego wysłał pismo do Prezesa Rady Ministrów. Wskazał swój region, jako najkorzystniejszą lokalizację dla rozważanej pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Wielkopolska oddała cios.
Na wielkopolską odpowiedź długo nie trzeba było czekać. Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, poseł z Wielkopolski, i Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego wspólnie zorganizowali konferencję w Poznaniu. Wzięło w niej udział kilkuset uczestników reprezentujących sfery rządowe, parlamentarne, samorządowe i naukowe. W konferencji udział wzięli także przedstawiciele innych krajów z ambasadorem Francji na czele. Uderzenie było silne i skuteczne. Temperatura wojny atomowej wzrosła i rozlała się na świat…
Francja – rozmowy pokojowe czy poszukiwanie koalicji?
Jak w każdej wojnie, potrzebne jest wsparcie, zawiązuje się sojusze i koalicje. Obie strony – Wielkopolska i Pomorze – udały się więc do sprawdzonego od setek lat sojusznika, do Francji. Rozmowy w Paryżu trwały kilka dni. Wielkopolskę reprezentowali: Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki, Marek Ziółkowski, wicemarszałek Senatu RP i senator Mieczysław Augustyn, przewodniczący polsko-francuskiej grupy parlamentarnej. Z ramienia Pomorza uczestnikiem rozmów był Jan Kozłowski, marszałek Województwa Pomorskiego. Jaki jest efekt rozmów nie wiemy, jak wojna bowiem, to wojna. Obowiązuje TAJEMNICA!
***
Tak z humorem i żartobliwie można by relacjonować wydarzenia ostatnich tygodni w związku z uruchamianym rządowego programu energetyki jądrowej w Polsce. Mówiąc jednak poważnie należy przypomnieć, iż Rada Ministrów przyjęła 13. stycznia br. uchwałę, na podstawie której w Polsce ma być realizowany program budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych. Jak w takich sytuacjach zazwyczaj bywa, dyskusja publiczna przepełniona została pytaniem – „gdzie?”. W rachubę wchodzi od 8 do 12 potencjalnych miejsc, ale Żarnowiec na Pomorzu i Klempicz w Wielkopolsce wymieniane są najczęściej. Wizyta we Francji nie była oczywiście poświęcona tematowi lokalizacji przyszłych elektrowni, ale zapoznaniu się z francuskimi doświadczeniami w zakresie realizacji programów pokojowego, a więc także energetycznego, wykorzystania energii jądrowej. Francja jest bowiem krajem, w którym program ten realizowany jest już od ponad 60 lat.
11 luty 2009r.
Szejnfeld – Minister z Wielkopolski
Adam Szejnfeld, wielkopolski poseł i wiceminister gospodarki z Wielkopolski nie zapomina, iż nie tylko praca w rządzie Donalda Tuska i działalność w Ministerstwie Gospodarki jest ważna. Równie ważny jest kontakt z mieszkańcami swojego okręgu, miasta Poznania, jako stolicy województwa oraz całego Regionu Wielkopolski. Dlatego wielokrotnie już Adam Szejnfeld przyjeżdżał na uroczystości, czy brał udział w licznych spotkaniach środowiskowych i konferencjach organizowanych w Poznaniu oraz w innych miastach i gminach naszego regionu.
Do tej pory minister Adam Szejnfeld w trakcie swojej najnowszej kadencji odwiedził m.in. Poznań, Konin, Wrześnię, Koło, Turek, Kalisz, Jarocin, Piłę, Złotów, Chodzież, Czarnków, Trzciankę, Wągrowiec, Oborniki, Międzychód, Szamotuły, Grodzisk, Nowy Tomyśl, Wolsztyn, Szamocin, Margonin… Niebawem planowane są też kolejne wizyty, m. in. w Kaliszu, Ostrowie i w Lesznie.
Przedmiotem spotkań z władzami gmin i powiatów oraz ze środowiskami zawodowymi, biznesowymi i samorządowymi jest przede wszystkim omawianie spraw związanych z rozwojem Wielkopolski a także rządowych programów, ich ocena oraz podsumowywanie ich realizacji.
9 luty 2009r.
“Tournee” Szejnfelda po Polsce – konsultacje społeczne
Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Gorzów, Zielona Góra, Olsztyn, Warszawa, Kraków, Kielce, Łódź, Oborniki, Koło, Turek, Międzychód…. To tylko niektóre miasta, jakie odwiedził w ostatnich dniach Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Przedmiotem spotkań ze środowiskami zawodowymi, biznesowymi i samorządowymi jest przede wszystkim omawianie rządowych propozycji antykryzysowych na przyszłość, a także podsumowanie działań rządu w minionym roku.
„Władza powinna być blisko ludzi”. Dla wielu polityków to tylko slogan, ale dla mnie bardzo ważny element pracy. Chodzi nie tylko o to, by osobiście informować o swojej pracy i pracy rządu, ale przede wszystkim o to, by słuchać postulatów ludzi, dla których się pracuje. Jak oceniają naszą pracę, co według nich jest złe, o co wnoszą i co według nich jest ważne, by w Polsce żyło się lepiej. Nikt tego nie wie tak dobrze, jak ludzie, którzy w praktyce zmagają się z trudnościami codziennego życia – mówi minister Adam Szejnfeld.
Minął rok od objęcia przez nas władzy i podjęcia realizacji deklaracji sprzed miesięcy. Warto więc zdać obywatelom sprawę z rezultatów swojej pracy i poddać się osądowi wyborców, wcześniej niż w wyborczym czasie. To daje szansę poprawiania swojej pracy i zwiększania pozytywnych jej efektów. Dla mnie jednak obecnie jeszcze ważniejsze jest to, by rozmawiać z przedsiębiorcami, samorządowcami i przedstawicielami innych środowisk o tym, jak walczyć z kryzysem, co należy zrobić, aby spowolnienie gospodarcze trwało w Polsce jak najkrócej i odczuwalne było jak najsłabiej. Dlatego szukam wolnych chwil, by spotykać się z ludźmi w terenie i rozmawiać o tych trudnych, ale i ważnych sprawach – mówi Adama Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Poza wyżej wspomnianymi już odbytymi wizytami, w najbliższym czasie minister Adam Szejnfeld odwiedzi jeszcze także, m.in. Białystok, Szczecin i Koszalin, a wcześniej odwiedził już m.in. Wrocław, Katowice, Bielsko Białą i Rzeszów.
6 luty 2009r.
Wiceminister Szejnfeld: MG popiera sądownictwo arbitrażowe
- Rozstrzyganie sporów w sądach polubownych to często lepszy i szybszy sposób dochodzenia swoich praw niż wieloletnie procesowanie się w sądach powszechnych – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas spotkania z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego (PSSP), które odbyło się 6 lutego br. w MG.
Wiceminister Adam Szejnfeld zwrócił uwagę, że jedną z najbardziej dokuczliwych dla przedsiębiorców barier przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest długość postępowania sądowego w rozstrzyganiu sporów. W jego opinii niewykorzystanym sposobem rozwiązywania kwestii spornych jest sądownictwo polubowne. – Jestem absolutnie przekonany, że przeniesienie części spraw do sądów polubownych przyspieszyłoby procedury rozstrzygania sporów gospodarczych – powiedział.
Wiceminister Szejnfeld wyraził gotowość do podjęcia inicjatywy legislacyjnej, która ułatwi prace sądów arbitrażowych. – Ważne jest, abyśmy z jednej strony likwidowali bariery, a z drugiej wprowadzali nowe formy rozstrzygania sporów, między innymi także mediacje – podkreślił. Jednocześnie wiceszef resortu gospodarki zauważył potrzebę weryfikacji kosztów postępowania arbitrażowego. – Wbrew opinii nie zawsze jest on tańszy od sądownictwa powszechnego, zwłaszcza w sprawach o mniejsze kwoty, a takich jest przecież najwięcej – zauważył Adam Szejnfeld.
Wiceminister zapowiedział także swoje poparcie oraz czynny udział w promocji sądownictwa polubownego jako dobrej i pożądanej formy rozstrzygania sporów. – Dziś panuje przekonanie, że sąd polubowny jest czymś gorszym od sądu powszechnego. Dlatego konieczne jest upowszechnianie wiedzy o istnieniu arbitrażu, a także o jego uprawnieniach i mocy rozstrzygającej, nie mniej ważnej od tradycyjnej ścieżki postępowania – powiedział wiceminister.
Uczestnicy spotkania także podkreślali konieczność popularyzacji tej formy rozstrzygania sporów jako alternatywy dla sądownictwa powszechnego. Ich zdaniem z instytucji sądów polubownych oprócz dużych firm z powodzeniem mogłyby korzystać także małe i średnie przedsiębiorstwa.
W spotkaniu z wiceministrem Adamem Szejnfeldem wzięli udział m.in. prezes zarządu PSSP mec. Sylwester Pieckowski, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej mec. Piotr Nowaczyk, przewodniczący Komitetu Nominacyjnego Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan mec. Paweł Pietkiewicz, prezes Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan prof. dr hab. Andrzej Szumański.
***
Sądownictwo arbitrażowe (polubowne) działa jednoinstancyjnie, w oparciu o jasne zasady i przepisy prawa. Strony sporu wyznaczają arbitrów i godzą się z góry na ich rozstrzygnięcie. W przeciwieństwie do sądów powszechnych sądy arbitrażowe działają szybko. Rozstrzygnięcia zapadają zwykle w ciągu kilku miesięcy, a nawet krócej. Arbitraż rozstrzyga głównie spory gospodarcze pomiędzy przedsiębiorcami. Sprawy rozpatrywane są poufnie, w jednej instancji, co przyspiesza całą procedurę. Stronom przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu powszechnego, przy czym podstawą skargi mogą być jedynie rażące błędy merytoryczne lub proceduralne. Orzeczenia Sądu Arbitrażowego na przykład przy KIG honorowane są 140 państwach będących stronami konwencji nowojorskiej.
6 luty 2009r.
W Krakowie o nowych przepisach PPP
Dzisiaj gminy mają najczęściej alternatywę – albo zrealizować jakieś jedno zadanie albo inne. Brakuje bowiem pieniędzy na wszystkie cele. Partnerstwo publiczno-prawne jest rozwiązaniem, które może wielu dać szansę na zrealizowanie i jednego i drugiego zadania – mówił podczas konferencji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne w Polsce – w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych”, wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, autor nowej ustawy o PPP. Konferencja odbyła się 5 lutego br. w Krakowie.
– Nowa ustawa o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym eliminuje zbędne obciążenia administracyjne oraz likwiduje nadmierne ograniczenie, co do przedmiotu i treści umowy, zawieranej między sektorem publicznym i prywatnym – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld. Dodał, że jej nowatorskie rozwiązania nie nakładają na przykład obowiązku wykonywania kosztownych analiz.
Wiceminister przypomniał, że przygotowana w MG ustawa o PPP nie określa, co może być przedmiotem partnerstwa. – Jeżeli partnerzy spełnią wymagania ustawowe oraz ustalą sposób wynagradzania strony prywatnej oraz podział ryzyka związanego z przedsięwzięciem – partnerstwo będzie dopuszczalne – podkreślił wiceszef resortu gospodarki.
– W naszej ustawie nie tworzymy zbędnych przepisów, tam gdzie to możliwe odsyłamy do sprawdzonych rozwiązań prawnych, m.in. w prawie handlowym i cywilnym – zauważył wiceminister. Dodał, że z powodu skomplikowanych przepisów w dotychczasowej formule PPP nie powstał właściwie żaden projekt. – Liczymy, że w świetle nowych przepisów, samorządy będą chętniej współpracowały z partnerem prywatnym, budując drogi, szkoły i szpitale – podsumował sekretarz stanu w MG.
***
Konferencję „Partnerstwo Publiczno-Prywatne w Polsce – w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych” zorganizowało Centrum PPP we współpracy z Radą Miasta Krakowa. Honorowy patronat objął wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. W konferencji udział wziął także Jerzy Miller, wojewoda małopolski oraz Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
6 luty 2009r.
Wiceminister Szejnfeld z gospodarczą wizytą w Kielcach i Łodzi
Plan antykryzysowy rządu, oszczędności budżetowe oraz reforma prawa gospodarczego były głównymi tematami rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z władzami samorządowymi i przedstawicielami środowisk biznesowych Kielc oraz Łodzi. Spotkania odbyły się 5 lutego br.
W trakcie rozmów z przedsiębiorcami wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld skupił się na omówieniu działań resortu, łagodzących skutki światowego spowolnienia gospodarczego. – Przygotowane przez nas Działania na rzecz stabilności i rozwoju to zbiór różnego rodzaju propozycji mających na celu ochronę naszej gospodarki. Czekamy również na konstruktywne propozycje i uwagi ze strony przedsiębiorców do tego dokumentu – podkreślił wiceminister.
Z kolei podczas spotkań z władzami samorządowymi, wiceszef resortu gospodarki skupił się na rządowych propozycjach oszczędności. – Każdy resort wygospodarował już pulę środków w ramach swoich budżetów. Podobnie powinny zrobić samorządy. Jest to skuteczna forma poszukiwania środków, wymaga jednak szczegółowej analizy finansów – dodał. Podkreślił jednocześnie, że tego rodzaju oszczędności są swoistego rodzaju polisą ubezpieczeniową na wypadek ewentualnego nasilenia się niekorzystnych zjawisk w gospodarce.
W sposób szczególny w obu środowiskach – przedsiębiorców i administracji samorządowej – minister omówił i prezentował nowe rozwiązania zmian dotyczące partnerstwa publiczno-prawnego. Podobnie szczegółowo prezentował też reformę prawa gospodarczego, jaką podjął w ubiegłym roku rząd i będzie kontynuował w roku bieżącym.
Podczas pobytu w Łodzi wiceminister Adam Szejnfeld spotkał się m.in.: z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Z kolei w Kielcach z przedstawicielami Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W spotkaniach udział brali też wojewodowie oraz szefowie oraz przedstawiciele samorządów szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.
5 luty 2009r.
Pogłębiamy współpracę z Wietnamem
Pogłębianie współpracy gospodarczej Polski i Wietnamu oraz otwarcie w tym roku Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Hanoi – to główne tematy rozmów wiceministra gospodarki Adama Szejnfeld z Nguyenem Van Xuongiem, ambasadorem Wietnamu w Polsce. Spotkanie odbyło się 3 lutego br.
W opinii wiceministra Adama Szejnfelda, Wietnam to perspektywiczny i priorytetowy partner gospodarczy Polski w regionie Azji Południowo-Wschodniej. – Stąd m.in. nasz plan uruchomienia Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji RP w Hanoi – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld.
Zdaniem wiceministra, Polskę i Wietnam łączą dobre stosunki. Potrzebne jest jednak pogłębienie wzajemnej współpracy gospodarczej, zwłaszcza w dobie międzynarodowego kryzysu. – Zintensyfikowanie współpracy i dywersyfikacja rynków może pomóc ograniczyć wpływ negatywnych czynników recesyjnych na gospodarki zarówno Polski, jak i Wietnamu – podkreślił wiceszef resortu gospodarki.
Podczas rozmów została poruszona także kwestia wykorzystania przez Wietnam polskiej oferty kredytu rządowego o wartości 280 mln dol. – Jest to istotny instrument, który ma na celu zwiększenie nie tylko polskiego eksportu do Wietnamu, ale także obecności gospodarczej Polski w tym regionie Azji. Jesteśmy gotowi na rozwój tej formy wspomagania naszej wzajemnej współpracy – zadeklarował wiceminister Szejnfeld.
Według ambasadora Wietnamu Nguyena Vana Xuonga najbardziej perspektywiczne dziedziny współpracy obu krajów to: przemysł stoczniowy, górniczy, spożywczy, a także ochrona środowiska, kształcenie zawodowe i konserwacja zabytków. – Kooperacja może dotyczyć nie tylko dostaw maszyn i urządzeń, ale także wymiany myśli technicznej i usług eksperckich – dodał ambasador. Zadeklarował również pomoc polskim firmom w poszukiwaniu partnerów wietnamskich, którzy zainteresowani byliby skorzystaniem ze środków finansowych w ramach kredytu.
***
Obroty handlowe Polski i Wietnamu za 10 miesięcy 2008 r. przekroczyły kwotę 540 mln dol., eksport osiągnął wartość 114,8 mln dol., a import – 431,6 mln dol.
Dla porównania w 2007 r. obroty handlowe między krajami wyniosły 443,6 mln dol., przy eksporcie niespełna 70 mln dol. i imporcie ponad 375 mln dol.
5 luty 2009r.
Minister Szejnfeld z wizytą w Olsztynie
Udział w uroczystości podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. a Warmińsko-Mazurską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., rozmowy z władzami wojewódzkimi oraz spotkanie z przedsiębiorcami regionu, to główne punkty wizyty Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki w Olsztynie. Wizyta miała miejsce 4 lutego br.
Współdziałając uda nam się przezwyciężyć negatywne skutki spowolnienia gospodarczego. Wiele zależeć będzie od aktywności przedsiębiorców oraz od realizacji rządowego programu antykryzysowego – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas spotkania z przedstawicielami władz i przedsiębiorcami województwa warmińsko-mazurskiego. Adam Szejnfeld podkreślił wagę dwóch kluczowych w obecnej sytuacji dokumentów: przygotowanego przez Radę Ministrów – Planu stabilności i rozwoju oraz Działań Ministerstwa Gospodarki na rzecz stabilności i rozwoju. – Ich realizacja pozwoli wzmocnić polską gospodarkę oraz wesprzeć nasze firmy w tym trudnym okresie – dodał.
Zdaniem wiceszefa resortu gospodarki dla przedsiębiorców równie ważne są rozwiązania zawarte w „Pakiecie na rzecz przedsiębiorczości”, jednego z kluczowych elementów wsparcia działań antykryzysowych. – Przygotowując poszczególne rozwiązania prawne, w tym m.in. ustawę o rachunkowości i swobodzie działalności gospodarczej wiedziałem, że będą mogły odegrać znaczącą rolę także w dobie pogorszenia gospodarczego. Wszak koniunktura nie jest dana raz na zawsze. Nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze, że będzie to tak dramatyczny i to w skali światowej kryzys finansowy i gospodarczy. – podkreślił. Obecnie, jako szczególnie ważne minister Szejnfeld wskazał zmiany w prawie dewizowym. – Dzięki nim, jeszcze przed wstąpieniem do strefy euro, przedsiębiorcy będą mieli możliwość rozliczania się w tej walucie. To także będzie chroniło ich przed bardzo groźnymi opcjami walutowymi – dodał.
Wiceminister Szejnfeld wspomniał również o przygotowywanej w resorcie „Polityce energetycznej Polski do 2030 r.” – Dokument ten powinien już niedługo trafić pod obrady rządu. Jednym z ważniejszych jego elementów jest wprowadzenie do naszego mixu energetycznego energetyki jądrowej – zauważył. Zaznaczył jednocześnie, że debata publiczna na ten temat została już zapoczątkowana w ostatnich dniach w Wielkopolsce.
W Olsztynie wiceszef resortu gospodarki spotkał się m.in. z wicewojewodą warmińsko-mazurskim Janem Maścianicą oraz marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Jackiem Protasem. W czasie spotkania z miejscowymi władzami wiceminister Szejnfeld omówił rządowe propozycje oszczędności. – Cięcia w administracji oraz zmiana finansowania wydatków infrastrukturalnych pozwolą budżetowi państwa zaoszczędzić w pierwszym półroczu 19,7 mld zł – zauważył. Te oszczędności są konieczne, ale by walczyć z osłabieniem gospodarczym będzie potrzebny wysiłek nie tylko rządu ale i samorządu oraz samych przedsiębiorców. – Dodał minister Adam Szejnfeld.
4 luty 2009r.
Recepta na spowolnienie gospodarcze
Debata „Nowego Przemysłu”
- Spowolnienie gospodarcze może być szansą dla dobrze zarządzanych firm, które potrafią korzystać z własnych zasobów i przystosowywać się do bieżących okoliczności. Dzięki temu w dobie dekoniunktury mogą zbudować swoją siłę konkurencji na czas prosperity. Kryzys zawsze jest zagrożeniem ale i wielką szansą. – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas forum „Zmieniamy polski przemysł”. Wielka konferencja, w której udział wzięło ponad 1000 uczestników, została zorganizowana w Warszawie 3 lutego br.
Zdaniem wiceministra, dobra kondycja polskich firm w obliczu spowolnienia gospodarczego zależy jednak nie tylko od przedsiębiorców, ale również od działań rządu i instytucji otoczenia biznesu – Dlatego Rada Ministrów przygotowała „Plan stabilności i rozwoju”, którego celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki – powiedział wiceminister Szejnfeld.
Jak przypomniał, Ministerstwo Gospodarki również opracowało plan działań stabilizujących i przekazało je do szerokich konsultacji społecznych. – Zawiera on cały katalog instrumentów antykryzysowych, dotyczących przede wszystkim rozwiązań finansowych – podkreślił. – Znalazły się w nim m.in. nasze propozycje związane z uzyskiwaniem kredytów i poręczeń przez małe i średnie firmy – dodał wiceminister.
W dokumencie MG opisane zostały także instrumenty wspierające inwestycje – Inwestowanie jest kluczowe w walce ze spowolnieniem gospodarczym. Zmieniamy pod tym kątem prawo, opracowując m.in. system wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej – zaznaczył.
Wiceminister Szejnfeld przedstawił także najważniejsze działania resortu gospodarki wspierające rozwój przedsiębiorczości. – Dotyczą one przede wszystkim deregulacji prawa gospodarczego. Większość najistotniejszych przepisów, które zaproponowaliśmy w ramach „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, została już podpisana przez Prezydenta – podkreślił.
Sekretarz stanu w MG przypomniał, że wśród ustaw, które ostatnio weszły w życie, jest nowelizacja prawa dewizowego. – Nasza ustawa daje przedsiębiorcom możliwość rozliczania się nie tylko w złotówkach, ale także w innych walutach. To doskonały sposób na ograniczenie ryzyka kursowego – zaznaczył wiceminister Szejnfeld.
Obecny na spotkaniu minister skarbu Aleksander Grad stwierdził, że jego resort nie zamierza wstrzymywać procesów prywatyzacji. – Będziemy je realizować zgodnie z wcześniejszymi planami, aby uzyskać 12 mld zł przychodów ze sprzedaży akcji spółek z udziałem skarbu państwa – powiedział. Dodał, że MSP pracuje nad około 500 projektami prywatyzacyjnymi.
Do światowej sytuacji gospodarczej i jej wpływu na Polskę odnieśli się również inni uczestnicy Forum. Według biznesmena Zbigniewa Jakubasa, na ominięcie kryzysu przez Polskę będzie miała wpływ sytuacja sektora bankowego. – Problemem naszych banków jest udział w ich majątku kapitału obcego. Ich zagraniczne centrale często bowiem oszczędzają kosztem polskich placówek, co wpływa na całą gospodarkę – stwierdził.
Z tą opinią zgodził się były minister gospodarki Janusz Steinhoff. – Poprawa kondycji sektora bankowego może być kluczem do wyjścia z kryzysu – powiedział. Jak dodał, na sytuację gospodarczą Polski dobrze wpłynie również decyzja rządu o przystąpieniu do strefy Euro w 2012 r.
***
Forum „Zmieniamy polski przemysł” zostało zorganizowane przez miesięcznik „Nowy Przemysł”. Obok wiceministra Adama Szejnfelda, prelegentami sesji głównej spotkania byli m.in.: prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski i wiceprezes PricewaterhouseCoopers Jacek Socha.
2 luty 2009r.
O „atomach” w Wielkopolsce
Budowa elektrowni jądrowej w Wielkopolsce oraz związane z tym korzyści i ewentualne zagrożenia były przedmiotem dyskusji ekspertów oraz polityków podczas poniedziałkowej konferencji pt. „Energetyka jądrowa w Wielkopolsce szansą na rozwój?”, która odbyła się w oddziale Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Wydarzenie to nie byłoby możliwe gdyby nie inicjatywa, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Wiceministra Gospodarki Adama Szejnfelda oraz Senatora RP Mieczysława Augustyna – współorganizatorów konferencji. W konferencji uczestniczył także Ambasador Francji w Polsce Francis Barry Delongschamps.
Marszałek Województwa Wielkopolskiego podczas otwarcia konferencji powiedział, że: „Sytuacja energetyczna kraju wymaga od nas szukania nowych sposobów pozyskiwania energii. Wydarzenia ostatnich tygodni pokazały, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. W kwestii energetyki jądrowej konieczna jest debata publiczna, która przybliży nam zarówno korzyści, jak i ewentualne zagrożenia płynące z budowy elektrowni jądrowych w naszym regionie”.
Następnie głos zabrał Wiceminister Gospodarki Adam Szejnfeld, który podkreślił wagę inwestycji infrastrukturalnych w strategii energetycznej Polski: „Są to inwestycje traktowane priorytetowo. Mają one dwa zasadnicze cele. Po pierwsze cel antykryzysowy, bowiem inwestycje tego typu pobudzają rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy. Po drugie, sytuacja elektroenergetyczna w kraju jest bardzo trudna. Obserwujemy szybką dekapitalizację majątku, zarówno po stronie wytwórczości, jak i przesyłu energii. Instalacje przesyłowe, jak i same elektrownie są przestarzałe”- powiedział Szejnfeld. Wiceminister Gospodarki wskazał również na wagę obecnie prowadzonych debat oraz potrzebę szybkiego podjęcia strategicznej decyzji budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Szejnfeld podkreślił, że okres realizacji takiej inwestycji jest bardzo długi i składa się z około 5-8-letniego okresu planistycznego oraz 5-6-letniego okresu budowy samej elektrowni.
Senator Mieczysław Augustyn w swoim wystąpieniu zachęcał wszystkich zgromadzonych do debaty publicznej: „Współpraca na forum międzynarodowym na rzecz budowy energetyki atomowej w Polsce nie może być tylko domeną rządu. To miejsce dla aktywności parlamentarzystów i samorządowców wszystkich szczebli, dla przedstawicieli nauki, w końcu dla biznesu i organizacji pozarządowych. Każdy w swoim zakresie ma możliwość wnieść wkład w to wielkie, cywilizacyjne przedsięwzięcie, jakim może stać się dla Polski energetyka atomowa. (…) Nasz region powinien mieć aspiracje i intensywniej od innych pracować, by skorzystać z szans jakie niesie budowa elektrowni atomowej.”
Podczas konferencji głos zabrali również prof. Marek Bryl z Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego, prof. Jerzy Wiktor Niewodniczański, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, który przedstawił zagadnienia związane z polityką bezpieczeństwa, wynikającą z funkcjonowania energii jądrowej w Europie. Doświadczenia Finlandii (25% energii pochodzi z elektrowni atomowej) w zakresie korzystania ze źródeł energii jądrowej przedstawił w swym referacie doc. Harri Tuomisto. W trakcie dyskusji głos zabrali również prof. Kazimierz Piotr Zaleski, Dyrektor Wykonawczy Ośrodka Badawczego Geopolityki i Surowców CGEMP na Uniwersytecie Paris IX Dauphine, prof. Waldemar Kamrat, Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju Politechniki Gdańskiej oraz prof. Tadeusz Skoczkowski, Prezes Zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Gospodarze konferencji jak i zaproszeni eksperci wskazali na energetykę jądrową jako na rozwiązanie cywilizacyjne także dla Wielkopolski. Podkreślili oni, że dzięki inwestycjom w ten sektor skorzystać może cały region, jak i kraj.
1 luty 2009r.
„Skrzydła i Rogi”
Minister Adam Szejnfeld został nominowany do dziesiątki osób zasługujących na „Skrzydła”. Tak zadecydowali organizatorzy 16-ej edycji dziennikarskiego plebiscytu pn. „Komu skrzydła a komu rogi”.
Wytypowano 20 kandydatów w dwóch kategoriach. „Dziesięciu z nich wykazało się w 2008 roku zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Dzięki nim żyje nam się łatwiej i ciekawiej. I dlatego są nominowani do „Skrzydeł” – napisano we wstępie do regulaminu konkursu. W tej grupie znalazł się wielkopolski poseł Adam Szejnfeld (PO), wiceminister gospodarki w rządzie Donalda Tuska, a także wiele sław polskiej polityki, sportu, kultury, teatru, czy rozrywki.
Druga dziesiątka, to autorzy skandali, którzy w zeszłym roku przynieśli nam wstyd. Dla nich przewidziano „Rogi”.
***
Wspomniany plebiscyt – „Skrzydła i Rogi” – jest konkursem ogólnokrajowym organizowanym przez Super Express i TV Polsat. By głosować na kandydatów należy wysyłać SMS-y pod nr 7242 z odpowiednim dopiskiem. Na przykład, by głos oddać na ministra Adama Szejnfelda należy wpisać: KS.10
Plebiscyt będzie trwał dwa tygodnie, tj. do 15 lutego 2009r.
30 styczeń 2009r.
Przyjazny bank
Wiceminister Szejnfeld wręczył nagrody bankowcom
- Gratuluję wszystkim bankom, które zostały uznane za przyjazne przedsiębiorcom. W rządzie pracujemy nad tym, aby w przyszłości cały nasz kraj był tak postrzegany – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas ogłoszenia wyników jubileuszowej X edycji konkursu „Bank Przyjazny dla przedsiębiorców”. Uroczystość odbyła się 30 stycznia br. w Warszawie.
Wiceminister Adam Szejnfeld zwrócił uwagę na ścisłe relacje łączące bankowców z przedsiębiorcami, w tym z sektorem małych i średnich firm. – Nie ma dobrego rozwoju MSP bez współpracy z sektorem bankowym. Trudno również sobie wyobrazić rozwój banków przy słabo rozwijających się przedsiębiorstwach – powiedział. – To pewnego rodzaju system naczyń połączonych, który wymaga zaufania po obu stronach – dodał.
Wiceszef resortu gospodarki podkreślił, że obecny rok będzie dużym wyzwaniem zarówno dla banków jak i przedsiębiorstw. – Myślę jednak, że współdziałając i starając się zrozumieć wzajemne potrzeby, będziemy w stanie stawić czoła trudnościom, które niesie za sobą kryzys światowy – dodał na zakończenie.
W tegorocznej edycji konkursu kapituła przyznała nagrody w czterech kategoriach konkursowych: banki uniwersalne; bankowe fundusze leasingowe, fundusze doręczeniowe, pożyczkowe i mikropożyczkowe; banki spółdzielcze i małe banki lokalne; odziały bankowe.
Wiceminister Adam Szejnfeld wręczył nagrody w dwóch kategoriach: banki komercyjne i Fundusze Doręczeniowe. Wśród nagrodzonych przez wiceministra znaleźli się:
- BRE Bank SA
- CITI Handlowy
- PKO Bank Polski SA
- Raiffeisen Bank Polska S.A.
- Bank BGŻ
- Bank BPH SA
- Bank Pekao SA
W uroczystości wzięli również udział: Andrzej Parafianowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Jarosław Pawłowski wiceminister rozwoju regionalnego, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Danuta Jabłońska, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko, członek zarządu NBP Zdzisław Sokal, wiceprezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Doradztwa dla Małych Przedsiębiorstw Mieczysław Bąk oraz przedstawiciele sektora bankowego.
***
Organizatorami X juz edycji konkursu „Bank przyjazny dla przedsiębiorców” są Krajowa Izba Gospodarcza i Polsko-Amerykańska Fundacja Doradztwa dla Małych Przedsiębiorstw.
W tegorocznej, jubileuszowej edycji wzięło udział: 7 banków uniwersalnych, 20 banków spółdzielczych, 36 oddziałów bankowych oraz 2 fundusze poręczeń kredytowych.
Konkurs Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców ma na celu wspieranie budowy wysokiej kultury współpracy między instytucjami finansowymi a przedsiębiorcami sektora MSP, tworzenie klimatu wzajemnego zaufania a także popularyzowanie innowacji wprowadzanych w instytucjach finansowych, zmierzających do lepszego zaspokojenia potrzeb finansowych małych i średnich przedsiębiorstw.
30 styczeń 2009r.
O gospodarce w Bydgoszczy i w Toruniu
Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld w dniu 28 stycznia br. spotkał się w Bydgoszczy i Toruniu z samorządowcami i przedsiębiorcami Pomorza i Kujaw. Minister Szejnfeld przedstawił założenia planu antykryzysowego przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki oraz zmiany prawne dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, które rząd wprowadził w ciągu ostatniego roku.
Podejmowane przez rząd działania mają na celu ograniczenie niekorzystnych skutków światowej recesji w gospodarce. Program antykryzysowy przygotowany w Ministerstwie Gospodarki zawiera wiele rozwiązań, których realizacja pomoże przetrwać polskim firmom trudny czas. Rząd podejmuje działania, których celem jest niwelowanie niekorzystnych oddziaływań światowej recesji na Polskę. Teraz musimy położyć jeszcze większy nacisk na zwiększanie wolności gospodarczej i wspieranie prowadzenia własnej działalności. Tylko firmy, w tym małe i średnie, mogą zachować obecne a nawet tworzyć nowe miejsca pracy, by ludziom nie żyło się znacznie gorzej, niż do tej pory – mówił podczas spotkania Adam Szejnfeld. Wiceminister wskazał również na konieczność podtrzymania w naszym kraju inwestycji infrastrukturalnych, w tym drogowych, energetycznych, budowlanych. Inwestycje – jak zaznaczył minister Szejnfeld – to nie tylko zlecenia dla polskich firm i praca dla fachowców z wielu dziedzin, ale to również rozwój lokalnych samorządowców.
Niezwykle duże znaczenie dla rozwoju i bezpieczeństwa naszego kraju mają także inwestycje w infrastrukturę energetyczną, której obecny stan pozostawia bardzo wiele do życzenia. „Opracowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt nowej polityki energetycznej do roku 2030 zakłada zmodernizowanie obecnej przestarzałej i zdekapitalizowanej infrastruktury. Projekt nie wyklucza również budowy w naszym kraju energetyki jądrowej. Decyzje w tej materii będą zapadały w niedługim czasie” – odpowiadał na zadawane pytania minister Szejnfeld.
Jednym z istotnych tematów wystąpienia ministra Szejnfelda oraz zadawanych pytań był stan realizacji „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Wykonaliśmy swoje zadanie. Składane deklaracje nie były pustymi obietnicami. Większość ustaw już obowiązuje – mówił Adam Szejnfeld i dawał przykłady – ustawa o rachunkowości, ordynacja podatkowa, swoboda działalności gospodarczej, prawo spółek handlowych, prawo dewizowe, prawo upadłościowe i naprawcze, czy wspomniana już ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Szkoda tylko, że ustawy te i tak potrzebne zmiany nie podejmowano za poprzednich rządców. Teraz znacznie łatwiej byłoby nam walczyć z kryzysem – dodał minister Adam Szejnfeld.
29 styczeń 2009r.
W Gdańsku o PPP
Fundacja Centrum Partnerstwa Publiczno–Prywatnego wspólnie z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz samorządowcami województwa pomorskiego byli organizatorami konferencji poświęconej omówieniu i zastosowaniu w praktyce nowej ustawy o partnerstwie publiczno –prywatnym. Głównym gościem konferencji, która odbyła się 28 stycznia br. w Gdańsku, był wiceminister gospodarki, autor ustawy Adam Szejnfeld.
Dotychczasowe unormowania prawne były klasycznym przykładem ustawowej nadregulacji. Jak do tego dołożyć brak zaufania, czy władza, albo opozycja będą miały zrozumienie dla potrzeb wykorzystania partnerstwa publiczno-prawnego w realizacji zadań publicznych przez prywatny biznes, to skutek mamy taki, że większość krajów Europy i świata wykorzystuje PPP dla swojego rozwoju, a Polska znów jest w tyle. Chcemy to zmienić. Temu celowi będzie służyła nie tylko nowa ustawa o partnerstwie, ale także rządowe programy promocji i upowszechniania PPP w polskim społeczeństwie, a także w elitach władzy oraz biznesu – mówił podczas spotkania minister Szejnfeld. Minister Adam Szejnfeld zaznaczył także, iż w sytuacji, kiedy nad Europą krąży widmo światowego kryzysu gospodarczego, właściwe i umiejętne wykorzystanie mechanizmów jakie daje ustawa o PPP, może pomóc nam lepiej chronić Polskę przed jego niekorzystnymi efektami.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a w obradach udział wzięli pomorscy przedsiębiorcy, samorządowcy oraz ludzie nauki i mediów.
27 styczeń 2009r.
Kryzys
IV Regionalne Spotkania Przedsiębiorców w Gorzowie oraz zebranie otwarte z mieszkańcami Zielonej Góry były głównymi punktami wizyty ministra Adama Szejnfelda w województwie lubuskim. Głównym ich tematem było omówienie sytuacji kryzysowej na świecie i w Europie oraz spowolnienia gospodarczego w Polsce. Spotkania cieszyły się niebywałym zainteresowaniem, dowodem czego był fakt, iż w salach spotkań zabrakło miejsc dla uczestników. Pakiet prorozwojowych zmian kilkudziesięciu ustaw, to nie jedyna odpowiedz rządu Donalda Tuska na potrzeby polskich przedsiębiorców. W Ministerstwie Gospodarki trwają obecnie prace nad antykryzysowym programem, który ma wesprzeć firmy działające w naszym kraju w zmaganiu się ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym światowym kryzysem. Pakiet zawierać będzie propozycje wprowadzenia instrumentów finansowych i prawnych, które mają ułatwić dostęp firmom do zewnętrznych źródeł finansowania, zmniejszyć koszty ich działalności i wesprzeć w aktywności biznesowej nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju, ma też zwiększyć zainteresowanie Polską inwestorów zagranicznych. Ważnymi również planowanymi zmianami będą też propozycje dotyczące ochrony rynku pracy. – mówił na spotkaniach z biznesem i samorządowcami Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.
Projekt programu antykryzysowego Ministerstwa Gospodarki przewiduje m.in. zwiększenie dostępności kredytów dla przedsiębiorstw poprzez dofinansowanie regionalnych i lokalnych funduszy pożyczkowych, wzrost limitów poręczeń i gwarancji, przyspieszenie inwestycji realizowanych ze środków UE, między innymi poprzez wprowadzenie zaliczkowania finansowania projektów oraz uproszczenie procedur, wyższe ulgi inwestycyjne dla firm, wzmocnienie pozycji odbiorców energetyki, w tym czasowe obniżenie akcyzy na energię elektryczną, umożliwienie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków firm na prace badawcze oraz jeszcze efektywniejsze wykorzystanie terenów specjalnych stref ekonomicznych poprzez zwiększenie atrakcyjności inwestowania właśnie w tych obszarach kraju. Chcemy też uchwalić zupełnie nową ustawę o systemie promocji polskiej gospodarki oraz zmienić istniejący „Program wspierania inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”, by zwiększyć atrakcyjność Polski wśród inwestorów zagranicznych. Bardzo ważnym zadaniem musi być również zmiana polskiego prawa pracy, w tym także Kodeksu pracy, na przykład poprzez możliwość rozliczania czasu pracy, w tym nadgodzin, w okresie 12 miesięcy a nie 3 miesięcy. Należy zastanowić się także nad zasadami i warunkami ochrony pracy niektórych pracowników. Potrzebne są też specjalne przepisy wprowadzające ułatwienia dla najmniejszych, rodzinnych polskich firm. Podejmiemy też rozwiązania nie tylko podtrzymujące eksport ale i konsumpcję wewnętrzną – mówił minister Adam Szejnfeld.
Poza konferencją i zebraniami, minister Adam Szejnfeld spotkał się także z Wojewodą Lubuską, panią Heleną Hatka oraz z marszałkiem Województwa Lubuskiego, panem Marcinem Jabłońskim. Spotkania w lubuskiem są częścią serii spotkań konsultacyjnych projektowanego programu antykryzysowego. W najbliższych dnia planowane są kolejne wizyty ministra Adama Szejnfelda, m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu, czy Krakowie. Wizyta w Gorzowie i w Zielonej Górze miała miejsce w dniu 26 stycznia br.
25 styczeń 2009r.
WIDMO
Kryzys staje się realnym zagrożeniem nie tylko dla polskiej gospodarki. Jego skutki mogą odczuć także pracownicy firm, i bezrobotni oraz polskie samorządy. Spowolnienie gospodarcze bowiem zawsze niesie za sobą groźbę zwolnień pracowniczych i zmniejszenie wpływów budżetowych. Odbija się więc to niekorzystnie nie tylko na przedsiębiorcach ale widoczne jest także w wielu innych dziedzinach życia – w nauce, oświacie, służbie zdrowia, bezpieczeństwie…. Choć Polsce nie grozi tak dramatyczne spowolnienie, jak wielu innym krajom Europy i świata, to i tak musimy się bardzo dobrze przygotować do ochrony przed jego skutkami – powiedział na spotkaniu z przedsiębiorcami Poznania i Wielkopolski Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Spotkanie odbyło się w Poznaniu w dniu 24 stycznia br. i poświęcone było głównie prezentacji antykryzysowego programu Ministerstwa Gospodarki oraz podsumowaniu realizacji prac nad „Pakietem Szejnfelda”.
Widmo kryzysu, które od kilku miesięcy krąży nad gospodarkami wielu krajów Europy i świata zaczyna zaglądać także i do naszego kraju. Polski rząd, który od początku swojego funkcjonowania realizuje politykę pełnej odpowiedzialności za kraj i jego obywateli opracował antykryzysowy ”Plan stabilizacji i rozwoju”, którego wartość szacowana jest na ponad 91 mld zł. Obecnie w Ministerstwie Gospodarki przygotowywany jest program realizacyjny tego planu na wypadek gdyby sytuacja ekonomiczna i gospodarcza ulegała dalszemu pogorszeniu – mówił minister Szejnfeld. W spotkaniu udział wzięli przedsiębiorcy zrzeszeni m.in. w Wielkopolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, Wielkopolskiej Loży BCC, Wielkopolskim Klubie Kapitału, wielkopolskim oddziale NOT, Wielkopolskiej Izbie Rzemiosła oraz w Wielkopolskim Zrzeszeniu Handlu i Usług.
Znaczna ilość zaproponowanych w programie rozwiązań jest już od wielu miesięcy przygotowywana w MG w celu ułatwienia i znacznego przyśpieszenia rozwoju przedsiębiorczości, są one bowiem zawsze potrzebne gospodarce, ale szczególnie w dobie kryzysu. Dlatego nigdy tak, jak teraz nie będą potrzebne rozwiązania prawne przygotowywane w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” – kontynuował Adam Szejnfeld.
Dzisiaj na przykład weszła w życie kolejna moja ustawa z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, która pozwoli firmom rozliczać się w euro i w innych walutach mimo, że jeszcze nie jesteśmy w strefie euro. Podobnie duże znaczenie mają inne ustawy, np. o swobodzie działalności gospodarczej, kodeks spółek handlowych, czy ordynacja podatkowa. Dla konsumentów zagrożonych nadmiernymi długami pomoc będzie niosła ustawa o upadłości konsumenckiej a samorządom powinna pomóc ustawa o Partnerstwie Publiczno-Prawnym. Wszystkie te ustawy są już uchwalone. Zgodnie na przykład z założeniami planu antykryzysowego MG, ustawa o partnerstwie publiczno – prywatnym ma przyczynić się do działań na rzecz rozwoju nie tylko gospodarki, ale i polskich samorządów. W chwili obecnej na popularyzację idei PPP tylko w budżecie Ministerstwa Gospodarki zarezerwowaliśmy 2 mln złotych. Na tym oczywiście nie koniec, obecnie pracuję nad kolejnymi ustawami, np. nad wielką ustawą o ograniczaniu barier rozwoju przedsiębiorczości, w ministerstwie trwają też teraz uzgodnienia wewnątrzresortowe dotyczące ustawy o systemie promocji gospodarki – mówił Adam Szejnfeld.
Projekt programu antykryzysowego opracowany w Ministerstwie Gospodarki, to nie tylko legislacja. Przewiduje on także m.in. zwiększenie dostępności kredytów dla przedsiębiorstw poprzez dofinansowanie regionalnych i lokalnych funduszy pożyczkowych, wzrost limitów poręczeń i gwarancji, przyspieszenie inwestycji realizowanych ze środków UE, między innymi poprzez wprowadzenie zaliczkowania finansowania projektów oraz uproszczenie procedur, wyższe ulgi inwestycyjne dla firm, wzmocnienie pozycji odbiorców energetyki, w tym czasowe obniżenie akcyzy na energię elektryczną, umożliwienie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków firm na prace badawcze oraz jeszcze efektywniejsze wykorzystanie terenów specjalnych stref ekonomicznych poprzez zwiększenie atrakcyjności inwestowania właśnie w tych obszarach kraju. Jak już mówiłem, chcemy też uchwalić zupełnie nową ustawę o systemie promocji polskiej gospodarki oraz zmienić istniejący „Program wspierania inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”, by zwiększyć atrakcyjność Polski wśród inwestorów zagranicznych. Bardzo ważnym zadaniem musi być również zmiana polskiego prawa pracy, w tym także Kodeksu pracy. Jego bowiem sztywne, rygorystyczne przepisy zamiast chronić pracowników, tak de facto działają często przeciwko nim, szczególnie w dobie kryzysu. By ludzie nie tracili pracy, by nie szli na bezrobocie i po pomoc do opieki społecznej, należy wprowadzić nowe rozwiązania, takie jakie obowiązują już od dawna w Europie, na przykład możliwość rozliczania czasu pracy, w tym nadgodzin, w okresie 12 miesięcy a nie 3 miesięcy. Należy zastanowić się również nad zasadami i warunkami ochrony pracy niektórych pracowników. Potrzebne są też specjalne przepisy dla najmniejszych, rodzinnych polskich firm. Zaproponowałem takie zmiany już rok temu. Niestety, ze względu na opór społeczny, do dzisiaj nie zostały uchwalone. To chyba jedyne moje propozycje, które jeszcze nie weszły w życie, ale mam nadzieję, ze obecna sytuacja i widmo pogłębiającego się bezrobocia zmieni nastawienie do moich projektów – kontynuował minister Adam Szejnfeld.
Program zawiera także liczne inne propozycja, w tym na przykład wprowadzenie nowej instytucji leasingu konsumenckiego, aby poprawić konsumpcję na niektóre produkty, np. na samochody. Bardzo wiele propozycji antykryzysowych zgłosił do projektu programu wiceminister Adam Szejnfeld. Obecnie projekt poddany jest konsultacjom społecznym, by wprowadzić do niego jak najbardziej oczekiwane i potrzebne biznesowi rozwiązania.
24 styczeń 2009r.
Niech żyje bal…
Adam Szejnfeld, Wiceminister Gospodarki, jako gość honorowy wziął udział w Wielkim Balu Wielkopolan, który odbył się w sobotni wieczór 24 stycznia br. w Poznaniu. Bal ten, którego historia sięga już 12 lat, jest zawsze nie tylko okazją do karnawałowej zabawy ale i spotkaniem podczas którego omawia się również ważne dla Wielkopolski tematy. Oprócz Adama Szejnfelda udział w Balu wziął także Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski oraz Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. Jak zawsze bal miał też charakter charytatywny, gdyż podczas uroczystości zbiera się pieniądze i licytuje obrazy z przeznaczeniem zebranych środków na Dom Samotnej Matki.
24 styczeń 2009r.
Pakiet Szejnfelda daje Polsce Euro przed euro
Jeśli nie możemy mieć do tej pory euro w ramach wejścia Polski do strefy wspólnej waluty, to zaproponowałem rozwiązanie, które tak de facto do tego prowadzi! – mówi minister Szejnfeld. Nowelizacja ustawy prawo dewizowe oraz ustawy kodeks cywilny znosi zasadę walutowości w Polsce. Od tej pory każdy przedsiębiorca będzie mógł rozliczać się w euro i w innych walutach, a nie tylko w polskich złotówkach. To jedno z kluczowych działań rządu, które w dobie kryzysu na światowych rynkach ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie działalności w naszym kraju. – mówi Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki. Ustawa jest częścią składową, tzw. „Pakietu Szejnfelda”. Nowe przepisy wchodzą w życie dzisiaj, tj. 24 stycznia br.
„Jak nie przez drzwi, to przez okno” – oto dewiza ministra Szejnfelda. Od dawna, jako zwolennik wprowadzenia w Polsce euro, proponował rozwiązania w tej materii. W poprzedniej kadencji nie udało się, ani z przekonaniem rządu do podjęcia działań na rzecz wejścia Polski do strefy euro, ani do pośredniego wprowadzenia w naszym kraju tej waluty, poprzez zniesienie zasady walutowości. Jeśli nie możemy mieć do tej pory euro w ramach wejścia Polski do strefy wspólnej waluty, to zaproponowałem rozwiązanie, które tak de facto do tego prowadzi! – mówi minister Szejnfeld.
Obowiązujące zapisy ustawy kodeksu cywilnego i prawa dewizowego stanowiły dotychczas poważaną przeszkodę dla przedsiębiorców zajmujących się eksportem, czy importem. W ostatnim czasie polscy przedsiębiorcy mają także do czynienia z wahaniami kursu złotego wobec euro i innych walut, co powoduje ogromne ryzyko biznesowe związane z ryzykiem kursowym ponoszonym przez firmy.
Wchodząca dzisiaj w życie ustawa, należąca do Pakietu Szejnfelda”, umożliwi przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce dokonywanie rozliczeń i prowadzenie rachunków w walutach wymienialnych. Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie to wymagało, jak dotychczas, uzyskania każdorazowo zezwolenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Procedura ta bowiem komplikowała kwestie związane z płatnościami pomiędzy firmami.
Zmiany prawa dewizowego i kodeksu cywilnego ułatwią również transakcje kontrahentom, którzy dzięki propozycjom wiceministra Adama Szejnfelda nie będą musieli przeliczać waluty obcej na polską złotówkę. Nowe przepisy będą też bezpieczniejszym wariantem dla zabezpieczenia umów zawieranych przez kontrahentów w Polsce, aniżeli opcje walutowe. Pozwolą bowiem osiągnąć ten sam efekt przy znacznie mniejszym ryzyku.
W opinii resortu gospodarki wchodząca w życie nowelizacja wprowadza także mniej obowiązków związanych m.in. z przeliczaniem i księgowaniem operacji finansowych. Tym samym spełnia oczekiwania sektora MSP. Zmiany w prawie dewizowym i kodeksie cywilnym pozwolą także ograniczyć eksporterom ryzyko kursowe w prowadzonej działalności. Wpłyną zatem korzystnie na ich konkurencyjność na rynkach Unii Europejskiej.
***
Nowelizacja prawa dewizowego i kodeksu cywilnego są ustawami, które weszły do pakietu ponad 20 ustaw „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, których głównym celem jest tworzenie przyjaznego prawa gospodarczego.
24 styczeń 2009r.
Grodzisk, Nowy Tomyśl, Wolsztyn
To powiaty o silnych fundamentach gospodarczych. Świetnie działające firmy – i te duże, jak i te małe oraz średnie, także rzemieślnicze i kupieckie, powodują, iż świetnie rozwijają się miejscowe gminy i powiaty. Te ziemie bogate są również w surowce, w tym ropę i gaz oraz w bogactwa przyrody – lasy i wody. Dlatego praktycznie nie występuje tu bezrobocie – tak Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki podsumował swój pobyt w dniu 23 stycznia br. na Ziemi Wielkopolskiej w powiatach: grodziskim, nowotomyskim i wolsztyńskim.
Minister Adam Szejnfeld podczas swojego pobytu spotkał się z miejscowymi samorządowcami – radnymi, wójtami, burmistrzami i starostami. Wziął również udział w spotkaniach noworocznych, podczas których podsumowywano miniony rok, prezentując jednocześnie plany na 2009 rok. W wielu wystąpieniach przewijały się obawy związane z sytuacją kryzysową i jej ewentualnym skutkiem dla wielkopolskich gmin. Żywię nadzieję, iż solidny fundament miejscowej gospodarki, doświadczenie samorządowców oraz przedsiębiorczość mieszkańców pozwolą przezwyciężyć wieszczone zagrożenia – mówił Adam Szejnfeld. Rząd zrobi wszystko, by zmniejszyć zagrożenia – powiedział minister Szejnfeld.
23 styczeń 2009r.
Spotkanie w Lewiatanie
Działania antykryzysowe rządu i Ministerstwa Gospodarki, problemy poszczególnych sektorów i branż oraz wdrażane rozwiązania z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” – to tylko niektóre tematy spotkania wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z członkami PKPP Lewiatan, które odbyło się 21 stycznia br.
Wiceminister Adam Szejnfeld spotkał się z przedsiębiorcami zrzeszonymi w PKPP Lewiatan jedną z największych organizacji pracodawców w Polsce. Członków Lewiatana interesował szeroki wachlarz spraw związanych z ekonomią i gospodarką, choć na pierwszy plan wysuwały się sprawy związane planowanymi działaniami antykryzysowymi MG na rzecz stabilności i rozwoju. – Zamierzamy przede wszystkim zwiększyć popyt konsumpcyjny oraz wesprzeć procesy inwestycyjne – powiedział wiceminister Szejnfeld. Podkreślił, że planowane przez MG rozwiązania mogą przyczynić się do poprawy sytuacji we wszystkich sektorach gospodarki.
Według wiceministra Szejnfelda w trudniejszym dla gospodarki okresie ważna jest także poprawa otoczenia prawnego biznesu. – W ciągu ostatniego roku zakończyliśmy pracę nad pierwszą częścią „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” oraz doprowadziliśmy do uchwalenia większości zasadniczych jego propozycji – zaznaczył wiceminister.
Podczas spotkania poruszono także kwestię sektora energetycznego. Wiceminister przypomniał, że Ministerstwo Gospodarki kończy pracę nad projektem „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.” – Znajdą się w niej zapisy dotyczące rozwoju rynku energii elektrycznej, inwestycji w odnawialne źródła energii, ale także plany budowy elektrowni atomowych – przypomniał wiceminister Szejnfeld.
Wśród poruszanych tematów były także zagadnienia bardzo szczegółowe dotyczące różnych dziedzin gospodarki i prawa gospodarczego, m.in. prawa zamówień publicznych, prawa energetycznego, przepisów dotyczących rynku ropy i gazu, energooszczędności i budownictwa, czy prawa telekomunikacyjnego.
22 styczeń 2009r.
Konin, Koło, Turek
Wizyty w Pile, Chodzieży, Szamocinie i w Poznaniu nie zakończyły dwudniowego pobytu ministra Adama Szejnfelda na Ziemi Wielkopolskiej. Ostatnim jej akcentem było odwiedzenie Konina i Ziemi Konińskiej. Szczególnym natomiast akcentem były spotkania otwarte zorganizowane w Turku i w Kole, które zgromadziły liczne rzesze mieszkańców reprezentujących różne środowiska, w tym przedsiębiorców, urzędników i działaczy samorządowych.
Minister Adam Szejnfeld na spotkaniach został zasypany gradem pytań na różne tematy. Rozmawiano o naprawie polskiego prawa gospodarczego, o reformie samorządu terytorialnego, o kryzysie i planach rządu na obecny rok i przyszłe lata. Większość osób pozytywnie oceniała działalność rządu, zgłaszano także liczne propozycje i postulaty dalszych zmian.
22 styczeń 2009r.
Co z budownictwem?…
Miniony rok, był rekordowym w zakresie budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Mimo załamania koniunktury w Europie i na świecie, mimo kryzysu, w Polsce oddaliśmy do użytku 168 tysięcy nowych mieszkań, kilkadziesiąt tysięcy więcej niż rok wcześniej. Podobnie dobrze rozwijała się produkcja i eksport materiałów budowlanych. Niestety, bieżący rok już tak dobry może nie być – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld otwierając tegoroczne Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA ‘2009. Ceremonia otwarcia tragów odbyła się w dniu 19 stycznia br. w Poznaniu.
BUDMA, to największa impreza targowa Europy centralnej. W bieżącym roku targi zgromadziły ponad 1.300 wystawców z 35 krajów, a stosika tylko pod dachem zajęły powierzchnię ponad 41.000 m2. Przedsiębiorcy, oprócz swoich tradycyjnych ofert, zaprezentowali także ponad 200 nowości, które cieszyły się niebywałym zainteresowaniem. Szacuje się, że targi zwiedzi ponad 80.000 widzów.
Minister Adam Szejnfeld wziął udział nie tylko w otwarciu Targów. Zapoznał się także z ofertą wystawców oraz wziął udział w spotkaniu i seminarium z okazji Święta Inżyniera Budownictwa. „Wielkopolski Inżynier Budownictwa – Rozwój Kompetencji Zawodowych w Zakresie Budownictwa XXI Wieku” – to temat odbytej konferencji. Wspomniane seminarium z zakresu budownictwa energooszczędnego zgromadziło nieprzebrane tłumy osób zainteresowanych nowymi przepisami w tym zakresie. Była to świetna okazja także do wymiany poglądów na temat branży budowlanej.
21 styczeń 2009r.
Przeszłość i przyszłość
Serdecznie dziękujemy panu Ministrowi Adamowi Szejnfeldowi za pomoc i wsparcie przy realizacji inwestycji budowy nowej hali sportowej w naszym mieście – powiedział burmistrz Eugeniusz Kucner rozpoczynając uroczystości otwarcia i oddania do użytku nowego obiektu sportowego w Szamocinie.
Dzisiejszy dzień jest szczególny, mieszają się w nim bowiem wspomnienia o przeszłości i myślenie o przyszłości. Mszą świętą oraz oddaniem hołdu pod Pomnikiem Wolności tym, którzy walczyli o wolną Polskę i o wolny Szamocin zaczęliśmy ten dzień, a kończymy oddaniem do użytku obiektu, który ma służyć dzieciom i młodzieży, a więc tym, którzy będą budowali przyszłość Szamocina, powiatu i kraju. Gratuluje władzom i mieszkańcom – powiedział minister Adama Szejnfeld, główny gość uroczystości.
17 styczeń 2009r.
7 RAZY„CZŁOWIEK ROKU”
Już siódmy raz Adam Szejnfeld wielkopolski poseł, a obecnie wiceminister gospodarki zajął I miejsce w rankingu dziennikarzy Grupy Wydawniczej Polskapresse zdobywając tytuł „Człowieka Roku” w dziedzinie „Polityka”.
To wielki zaszczyt, zwłaszcza, że od wielu już lat dziennikarze, a więc niezależni i krytyczni obserwatorzy życia publicznego, oceniają moją działalność i pracę tak wysoko. Jestem wdzięczny, bardzo za to dziękuję – powiedział minister Adama Szejnfeld komentując informacje o zdobyciu I miejsca w rankingu wielkopolskich dziennikarzy.
To już siódmy raz przyznano Adamowi Szejnfeldowi pierwsze miejsce w rankingu „Człowiek Roku”, a przypomnieć warto, że już i wcześniej wielokrotnie plasowany był także na miejscu drugim i trzecim. Tak więc w niedługiej historii tego konkursu mało było takich lat, w których Adam Szejnfeld nie stawałby „na pudle” finalistów, a ostatnio zawsze na miejscu pierwszym. Utrzymywać przez tak wiele lat znakomitą „kondycję polityczną”, utrzymywać tak szeroką aktywność zawodową i społeczną, by zasługiwać na najwyższe wyróżnienia, na pewno nie jest łatwo. Tym większe uznanie dla jego oddania realizacji swojej misji. Bo tak właśnie Adam Szejnfeld mówi o swojej pracy – misja.
Tytuł Człowieka Roku w Polityce w Wielkopolsce Północnej, to nie jedyne wyróżnienia dla Adama Szejnfelda za pracę i działalność w 2008 roku. Otrzymywał je od organizacji i instytucji, którym pomagał lub tych, które uznały jego działalność, jako ważną i potrzebną w państwie, na przykład wyróżnienie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji w Warszawie.
Adam Szejnfeld tydzień temu wygrał też inny, prestiżowy konkurs i to obejmujący całą Wielkopolskę. Został mianowicie Osobowością Roku w ocenie Wielkopolan głosujących w rankingu dziennika Polska The Times. Potwierdzeniem dobrej i skutecznej jego działalności są także i inne wyróżnienia, jakie otrzymał za miniony 2008 rok, m.in.:
• „Kto przyniósł Wielkopolsce dumę” – I miejsce w plebiscycie organizowanym przez dziennik Polska The Times – Głos Wielkopolski.
• „Osobowość Roku 2008” – Wielkopolska Loża Business Center Club – Poznań,
• „Lew Polityki” – Wielkopolski Klubu Kapitału – Poznań,
• „Polski Sukces” – Stowarzyszenie Forum Promocji Biznesu – Warszawa,
• „Złota PIKE” – Polska Izba Komunikacji Elektronicznej – Warszawa.
• „Sylwetka miesiąca” – Europejski Magazyn Internetowy „EURO PARTNER” oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
17 styczeń 2009r.
O ropie, gazie i energetyce jądrowej w Międzychodzie
Jak obiecywał Rząd Donalda Tuska potwierdzam, że na granicy Wielkopolski i Lubuskiego powstanie kopalnia gazu i ropy. Podobnie realna jest inwestycja w elektrownię jądrową w pobliskim Klempiczu – powiedział w Międzychodzie na spotkaniu z władzami miasta i powiatu wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Właśnie rozmowy na temat budowy kopalni gazu i ropy, uroczystości związane z jubileuszem Powstania Wielkopolskiego oraz spotkanie otwarte z mieszkańcami Międzychodu, były głównymi punktami programu pobytu Adama Szejnfelda w Międzychodzie. Wizyta miała miejsce w dniu 16 stycznia br.
Gaz – Przedmiotem rozmów ministra Szejnfelda z burmistrzem, starostą i samorządowcami, a także spotkania otwartego z mieszkańcami Międzychodu, była nie tylko inwestycja w kopalnie ropy i gazu, ale również omówienie postulatów miejscowych władz dotyczących możliwości wykorzystania w przyszłości miejscowego gazu do zaopatrzenia gospodarstw domowych i lokalnych przedsiębiorstw. Poprzez takie rozwiązanie samorządowcy chcieliby zwiększyć konkurencyjność swojej oferty inwestycyjnej i ściągać na teren miasta i powiatu inwestorów zewnętrznych. To mogłoby być większą korzyścią dla miejscowej społeczności, niż tylko zyski z podatków lokalnych i niewielkiej ilości miejsc pracy, jakie stworzy planowana kopalnia – przyznał minister Szejnfeld.
Energetyka jądrowa – Przy okazji rozmowy na temat gazu, i szerzej bezpieczeństwa energetycznego, poruszono także temat ewentualnej budowy elektrowni atomowej w pobliskim Klempiczu. Nie ma jeszcze ostatecznych i formalnych decyzji w tej sprawie, ale ja nie mam wątpliwości, że niebawem zapadną – mówił o planach w zakresie rządowego programu energetyki jądrowej Adam Szejnfeld. Tak więc elektrownie jądrowe w Polsce raczej będą, natomiast gdzie, to nie jest jeszcze przesądzone – dodał minister Szejnfeld. Co ciekawe, wśród zebranych nie pojawiły się głosy przeciwne, także od osób, które przyjechały do Międzychodu na przykład z pobliskiego Sierakowa – enklawy przyrodniczej i turystycznej tej części Wielkopolski. Sieraków bowiem leży niedaleko, w raz ze swoimi bogatymi lasami, wodami i licznymi ośrodkami turystycznym, od, do niedawna kontrowersyjnymi obiektami, jakimi są dla miłośników natury kopalnia ropy, czy elektrownie jądrowe.
Powstanie Wielkopolskie – wiceminister Adam Szejnfeld wziął także udział w obchodach jubileuszu 90-tej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, a w ramach jubileuszowych imprez w odsłonięciu pamiątkowych tablic pod Pomnikiem Powstańców oraz w uroczystej akademii wydanej z tej okazji przez władze powiatu. Punktem kulminacyjnym i niebywale wzruszającym był występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich z Kamionnej, miejscowości, która zasłynęła krwawą bitwą Powstańców z Niemcami. Uroczystości w Poznaniu z udziałem Prezydenta i Premiera, także te które miały miejsce w Warszawie, mają niebagatelne znaczenie. Pokazują, że wreszcie zwycięskie powstanie Wielkopolan po latach jest dostrzegane i uznawane w skali całego kraju. Ale dla zachowania pamięci o tamtych dniach i odwadze Powstańców największe znaczenie mają te imprezy, które odbywają się teraz w poszczególnych miastach i powiatach całej Wielkopolski, takie jak ta dzisiejsza w Międzychodzie, czy wczorajsza w Szamotułach – powiedział minister Szejnfeld składając cześć bohaterom.
16 styczeń 2009r.
Oborniki – dwa spotkania
Starosta Obornicki Gustaw Wańkowicz i Adama Szejnfeld, wiceminister gospodarki potwierdzili, iż w bieżącym roku wykonane zostaną długo oczekiwane w Obornikach inwestycje drogowe. Mam nadzieję, że to dobra wiadomość, choć na pewno nie jedyna w tym roku dla mieszkańców waszego miasta i powiatu. Na pewno także wsparcie, jakie pochodzić będzie ze środków wojewódzkich w kwocie ponad 2,1 mln zł przyczyni się do realizacji zaplanowanych prac – powiedział Adam Szejnfeld. Konferencja prasowa, spotkanie otwarte z mieszkańcami Obornik i udział w spotkaniu noworocznym organizowanym przez panią Annę Rydzewską, burmistrz Miasta i Gminy Oborniki, były głównymi punktami programu pobytu Adama Szejnfelda w Obornikach. Wizyta miała miejsce w dniu 16 stycznia br.
Na spotkaniu w starostwie poruszano wiele tematów, w tym kwestie nowych regulacji prawnych dotyczących przedsiębiorczości, reformy samorządu terytorialnego, gazu i bezpieczeństwa energetycznego, ale także sprawy lokalne i regionalne, na przykład dotyczące inwestycji w infrastrukturę drogową. Najważniejszym zainteresowaniem ciągle cieszy się temat drogi S11 łączącej Śląsk z Pomorzem, będącej główną arterią komunikacyjną Wielkopolski na linii północ – południe.
Wieczorem minister Adam Szejnfeld wziął udział w uroczystościach podsumowania przez samorządowców Obornik roku 2008 i prezentacji swoich planów na rozpoczynający się rok 2009r. Jestem bardzo zadowolony, kiedy słyszę o tak znaczących osiągnięciach samorządowców prezentowanych na podobnych spotkaniach, jak dzisiejsze. Świadczą one bowiem o stałym rozwoju małych ojczyzn – gmin, powiatów i województw, z którymi jestem związany, jako były radny i były burmistrz, także emocjonalnie – powiedział w swoim wystąpieniu minister Szejnfeld. Gratulując osiągnięć i życząc pomyślności na kolejne dwanaście miesięcy Adam Szejnfeld wręczył pani burmistrz okazały bukiet kwiatów wraz z symbolicznymi życzeniami dla wszystkich mieszkańców miasta. Wręczył także statuetki laureatom plebiscytu „Gazele Biznesu” oraz nagrody i wyróżnienia dla wybijających się obywateli miasta.
16 styczeń 2009r.
Obietnica wolności gospodarczej została spełniona
(ale to nie koniec)
II etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej został podpisany przez Prezydenta 9 stycznia br. Dzięki zmianom, które zawiera będzie można założyć firmę w tzw. „jednym okienku”, a przedsiębiorcy przestaną być nękani niepotrzebnymi kontrolami. Projekt aktu prawnego wchodzi w skład „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, którego autorem jest wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Kolejne ustawy o podobnym charakterze minister Szejnfeld przygotowuje dla Rządu Donalda Tuska. Niebawem zapoznamy się z następnym aktem.
Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) to realizacja zapowiedzi rządu dotyczącej wprowadzenia wolności gospodarczej w Polsce. Wprowadzane zmiany stanowią bezprecedensowy krok w stronę ułatwień, których celem jest stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Koncentrują się one wokół trzech obszarów: „jednego okienka”, „zero okienka” oraz ograniczenia kontroli w przedsiębiorstwach.
Zdaniem wiceministra Adama Szejnfelda pomysł „jednego okienka” (zgodnie z ustawą wchodzi w życie 31 marca br.) umożliwi osobom chcącym założyć firmę, składanie jednego wniosku rejestrującego działalność gospodarczą. Do tej pory trzeba było złożyć cztery. Jak podkreśla wiceminister Szejnfeld w ten sam sposób będzie można również zgłaszać zmiany w działalności firmy. „Jedno okienko” będzie rozwiązaniem przejściowym, przygotowującym urzędy i przedsiębiorców do wprowadzenia autorskiego pomysłu wiceministra a mianowicie – zasady „zero okienka”.
Koncepcja „zero okienka” (wejdzie w życie 1 lipca 2011 r.) to z kolei system, który pozwoli na założenie firmy przez Internet, bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Proces rejestracji będzie szybki i prosty:
• przedsiębiorca wypełnia jeden wniosek, tzw. wniosek zintegrowany,
• składa go przez Internet (z podpisem elektronicznym) lub w dowolnym urzędzie gminy,
• rejestracja odbywa się natychmiast, bez zbędnej zwłoki (dzięki wykorzystaniu systemu elektronicznego),
• system informatyczny przekazuje dane urzędom zajmującym się rejestracją działalności gospodarczej.
Informacje z wypełnionych przez firmy wniosków będą gromadzone w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To ogólnodostępna i bezpłatna platforma informatyczna, w której znajdą się informacje o firmach. Zostanie ona dodatkowo zintegrowana z centralną ewidencją i bazami danych innych organów. W zamyśle wiceministra Szejnfelda, CEIDG ułatwi ponadto wzajemne kontakty przedsiębiorców, przyspieszając wymianę handlową między firmami działającymi w różnych częściach kraju.
Ponadto nowelizacja ustawy o SDG w rewolucyjny sposób porządkuje przepisy regulujące prowadzenie kontroli działalności gospodarczej i zmienia pod tym kątem aż 58 ustaw. Projekt prezentuje zupełnie nowe podejście do przeprowadzania kontroli w firmach. Kluczowa zmiana dotyczy przede wszystkim określenia przedmiotu kontroli – ustawa wskazuje, że nie powinien być nim przedsiębiorca, a jedynie wykonywana przez niego działalność gospodarcza.
Główne założenia dot. kontroli w firmach sprowadzają się m.in. do: skrócenia czasu ich trwania, wprowadzenia zakazu jednoczesnego prowadzenia więcej niż jednej kontroli u przedsiębiorcy, a także wprowadzenia sankcji wobec urzędu, w przypadku kontroli niezgodnej z prawem.
***
Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to jeden z ponad 20 projektów „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, opracowanego pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.
I etap nowelizacji został przyjęty przez Sejm i podpisany przez Prezydenta. Przepisy weszły w życie w dniu 20 września 2008 r. Wprowadziły m.in. ułatwienia w zawieszaniu działalności gospodarczej i obowiązek przyjęcia przez urząd nawet niekompletnych dokumentów, rozszerzyły możliwość wydawania wiążących interpretacji prawa oraz zniosły możliwość żądania dokumentów nie przewidzianych prawem.
II etap nowelizacji został podpisany przez Prezydenta 9 stycznia br. Wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
15 styczeń 2009r.
Jubileusze w Szamotułach
Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki odsłonił w Szamotułach tablicę upamiętniającą Powstanie Wielkopolskie, odznaczył medalem za zasługi dla rolnictwa starostę szamotulskiego Pawła Kowzana oraz wręczył nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w ostatnim roku wybijającym się mieszkańcom i przedsiębiorcom powiatu szamotulskiego. Uroczystości odbyły się w Urzędzie Starostwa oraz na Zamku Górków w Szamotułach w dniu 15 stycznia br.
Coroczne podsumowanie ostatnich miesięcy, dziesiąta rocznica restytucji powiatu szamotulskiego i uroczystości dziewięćdziesięciolecia Powstania Wielkopolskiego, były powodem licznego zebrania się mieszkańców, samorządowców, liderów organizacji gospodarczych i społecznych w Szamotułach. Doniosłość licznych okazji zaowocowała też liczną reprezentacją gości z Poznania i z Warszawy.
W uroczystościach udział wziął także Adam Szejnfeld, który wraz z wicewojewodą wielkopolskim i wicemarszałkiem wielkopolski oraz starostą szamotulskim odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą Powstańcom. Podczas uroczystości, jakie odbyły się na Zamku Górków minister Adam Szejnfeld w imieniu swoim, wicewojewody i wicemarszałka, złożył zebranym noworoczne życzenia, gratulując jednocześnie osiągnięć nie tylko ostatniego roku, ale i całego dziesięciolecia, wręczył także medale, wyróżnienia i nagrody.
15 styczeń 2009r.
Szejnfeld: obowiązki przeciwpożarowe zbyt uciążliwe
Z inicjatywy wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda 14 stycznia br. został zgłoszony projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Proponowane rozwiązanie pozwoli uwolnić polskie firmy, zwłaszcza małe i średnie, od uciążliwego i nieuzasadnionego obowiązku przeprowadzania szkoleń w tym zakresie wśród wyznaczonych pracowników.
Wiceminister Szejnfeld proponuje, aby w art. 2091 Kodeksu pracy dokonać takich zmian, które miałby zasadnicze znaczenie dla zmiany sensu, a przede wszystkim skutków ustawy. Proponowane zmiany pozwolą uniknąć kosztownych obowiązków jakie przewidują przepisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku implementowania prawa unijnego do polskiego systemu prawa. Jednocześnie pozwoli bardziej racjonalnie realizować zadania w zakresie tworzenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w polskich firmach.
Dzięki temu wszyscy przedsiębiorcy, a właściwie ich pracownicy zostaną uwolnieni od obowiązku posiadania specjalistycznych kwalifikacji z tego zakresu. Zdaniem sekretarza stanu w MG, wymóg ten byłby szczególnie uciążliwy dla przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, którzy często zatrudniają jednego bądź tylko kilku pracowników.
Według ministra Adama Szejnfelda nowe szkolenia przeciwpożarowe wydają się bezzasadne, gdyż już obecnie pracownicy firm poznają zasady postępowania w przypadku pożaru podczas obowiązkowych szkoleń BHP. Co więcej, również prawo wspólnotowe nie reguluje programu szkoleń, także specjalistycznych, które musiałby odbyć pracownik wyznaczony do zapobiegania i zwalczania pożarów.
Proponowane przez wiceministra Szejnfelda rozwiązania pozostają w zgodzie z obowiązującymi technikami legislacyjnymi oraz z prawem wspólnotowym.
***
Zgodnie z art. 8 Dyrektywy Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy, pracodawca ma obowiązek wyznaczenia przeszkolonego pracownika do czynności związanych z ochroną przeciwpożarową. Przepis dyrektywy ma zostać implementowany nowelizacją ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), druk sejmowy nr 430. Ze względu na brak tej implementacji Komisja Europejska wystąpiła z formalnym zarzutem przeciwko Polsce.
14 styczeń 2009r.
Adam Szejnfeld wręczył nagrody BCC
- Rząd Donalda Tuska jest pierwszym, który na tak szeroką skalę spełnia swoje deklaracje w dziedzinie gospodarki – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld, wręczając Złote Statuetki laureatom XVIII edycji konkursu Liderów Polskiego Biznesu. Uroczystość odbyła się 10 stycznia br. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Wiceminister Szejnfeld złożył gratulacje laureatom, lecz szczególne słowa skierował do Lecha Wałęsy, który otrzymał Nagrodę Specjalną BCC. Sekretarz stanu w MG podziękował w imieniu przedsiębiorców za możliwość prowadzenia działalności w przyjaznych warunkach rynkowych. – Dziękujemy za to, że prawie 30 lat temu porwał Pan 10 mln Polaków i doprowadził nas do wolnej Polski – dodał. Jury konkursu nagrodziło Lecha Wałęsę za pokojowe przewodzenie zmianom ustrojowym, które doprowadziły do wprowadzenia systemu rynkowego w Polsce. W ubiegłym roku obchodziliśmy dziewięćdziesięciolecie niepodległości, w tym natomiast roku obchodzić będziemy jubileusz dwudziestolecia wolności. Gdy myślę o historii Polski i przypominam sobie wielkich przywódców państwa polskiego, to wspominam Mieszka I, Chrobrego, Jagiełłę, Kazimierza Wielkiego… W czasach nam bliższych Józefa Piłsudskiego i… Lecha Wałęsę. Panie prezydencie! Dziękuję, że pan jest, że Polska ma Pana! – powiedział minister Adam Szejnfeld.
Sekretarz stanu w MG przypomniał, że obecny rząd realizuje największą od 20 lat reformę prawa gospodarczego. – Mam nadzieję, że ułatwi ona przedsiębiorcom prowadzenie biznesu w wolnej gospodarce – powiedział. Poinformował, że w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” do parlamentu trafi wkrótce projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla przedsiębiorców i ustawy o podpisach elektronicznych. – Rada Ministrów z kolei zajmie się przepisami dotyczącymi informacji gospodarczej – dodał. Zapewnił, że rząd mimo kryzysu na rynkach światowych, realizuje szeroko zakrojony program prywatyzacji polskiej gospodarki.
Prezes Business Center Club Marek Goliszewski docenił antykryzysowe działania rządu, w tym rozwiązania wprowadzane pakietem Szejnfelda. Zdaniem prezesa BCC receptą na kryzys powinno być powołanie wicepremiera ds. środków europejskich, utworzenie sztabu antyrecesyjnego oraz reforma wydatków publicznych. – Należy również przekonać banki do kontynuowania akcji kredytowych na odpowiednim poziomie oraz przygotować Polskę do przyjęcia euro w styczniu 2012 roku – dodał.
***
Business Center Club przyznaje Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu od 1991 roku. W konkursie uczestniczą członkowie BCC, niezależnie od profilu produkcji firmy, świadczonych usług czy struktury własności. W uroczystości udział wziął również Jan Wincent Rostowski, Minister Finansów.
Złotymi statuetkami Lidera Polskiego Biznesu 2008 nagrodzono m.in.: Górniczą Fabrykę Narzędzi, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., Nordea Bank Polska SA, Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o., Prywatne Biuro Podróży Sindbad, Softex Data Spółka Akcyjna.
14 styczeń 2009r.
Paszporty Polityki
Sekretarz stanu w MG Adam Szejnfeld wziął udział w uroczystej gali wręczenia Paszportów Polityki 2008, dorocznej nagrody przyznawanej wybitnym twórcom polskiej kultury.
Jak oceniają dziennikarze „Polityki”, polska kultura i sztuka świetnie sobie radzą mimo światowego kryzysu. Dowodem na to są liczne sukcesy polskich artystów w kraju i zagranicą.
Jury tygodnika nagrodziło za szczególne osiągnięcia sześciu młodych twórców. W kategorii Literatura Paszport Polityki otrzymała Sylwia Hutnik, za debiutancką książkę „Kieszonkowy atlas kobiet”. Jako zwycięzcę w kategorii Film jurorzy niemal jednomyślnie wskazali Małgorzatę Szumowską i jej film „33 sceny z życia”. W kategorii Sztuki audiowizualne laureatem nagrody został Maciej Kurak, autor iluzjonistycznych aranżacji przestrzennych. Za konsekwentne budowanie ambitnego repertuaru teatralnego wyróżnienie otrzymał Paweł Łysak. Wśród twórców muzyki na nagrodę zapracowali Artur Ruciński – w kategorii Muzyka poważna oraz Maria Peszek – w dziedzinie Muzyka popularna.
Za wielkie dzieła teatralne i utrwalanie w świecie tradycji polskiego teatru nagrodę specjalną tygodnika oraz tytuł Kreatora kultury otrzymał Krystian Lupa.
Plebiscyt tygodnika Polityka na najwybitniejszych twórców polskiej kultury został zorganizowany po raz 16. Uroczysta gala wręczenia Paszportów Polityki 2008 odbyła się 13 stycznia br. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Poza ministrem Szejnfeldem instytucje państwowe podczas uroczystości reprezentowali także premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.
14 styczeń 2009r.
Szejnfeld o współpracy z Iranem
Wznowienie prac Polsko-Irańskiej Komisji Mieszanej ds. Współpracy Handlowej oraz rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej były głównymi tematami rozmowy wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda z Ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce Hadi Farajvand’em. Spotkanie odbyło się 13 stycznia br. w Ministerstwie Gospodarki.
Wiceminister gospodarki wyraził przekonanie, że należy podjąć dzialania na rzecz zwiększenia współpracy gospodarczej obu krajów. Nadzieję na rozwój dają takie sektory i branże, jak przemysł stalowy, rolnictwo i produkcja rolno-spożywcza, transport drogowy i kolejowy, czy wydobycie węgla kamiennego. W opinii wiceszefa resortu możliwe jest także zwiększenie aktywności gospodarczej poprzez inwestycje naftowo-gazowe, produkcję maszyn i urządzeń górniczych, a także wymianę wiedzy technologicznej i know-how w tym zakresie. – W świetle obecnych problemów energetycznych, szczególnego znaczenia może nabrać współpraca właśnie w sektorze paliw płynnych i gazowych – powiedział.
Wiceminister Szejnfeld nie wykluczył również wznowienia rozmów w sprawie umowy o współpracy polsko-irańskiej. – Efektywne ramy prawne dla wzmocnienia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Iranem mogą się okazać dobrym fundamentem zwiększenia wspólpracy. Obecnie konsultujemy warunki umowy z Komisją Europejską – dodał. W jego opinii niezbędne jest również zwołanie kolejnej sesji Polsko-Irańskiej Komisji Mieszanej ds. Współpracy Handlowej, bowiem ostatnie je posiedzenie po dziesięcioletniej tradycji odbyło się w 2004 roku – Przyczyni się to do ożywienia kontaktów gospodarczych, a w konsekwencji do wzrostu obrotów handlowych i rozwoju innych form współpracy – powiedział Adam Szejnfeld.
Sekretarz stanu w MG przypomniał również o wcześniejszych ustaleniach dotyczących możliwości współpracy w dziedzinie produkcji autobusów i części zamiennych. – Polskie zakłady są w stanie zaprojektować i wyprodukować autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne dostosowane do wymogów rynku irańskiego – podkreślił.
Według Ambasadora Farajvand’a Iran oferuje Polsce współpracę w zakresie ropy i gazu, kolejnictwa, rolnictwa, rybołówstwa, budowy dróg i farmaceutyki. – Chciałbym, aby Polska stała się bramą do promocji irańskiego eksportu w Unii Europejskiej – powiedział. – Iran może natomiast pomóc polskim firmom w zdobywaniu rynków Azji Centralnej i Zatoki Perskiej – podkreślił.
– Niezbędne są spotkania naszych przedsiębiorców, aby mogli szczegółowo omówić warunki wymiany handlowej – powiedział na zakończenie rozmów wiceminister Szejnfeld. Ambasador Hadi Farajvand potwierdził konieczność zorganizowania misji rządowo-biznesowej.
***
Iran to jeden z najdynamiczniej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie. Jest eksporterem przede wszystkim ropy naftowej i gazu ziemnego, produktów przemysłu chemicznego, tworzyw sztucznych, a także daktyli, orzeszków pistacjowych, czy dywanów. Import obejmuje maszyny, elektronikę, sprzęt AGD.
Obroty handlowe pomiędzy Polską a Iranem wynoszą za ostatnie 10 miesięcy 2008 r. – 123 mln dolarów, eksport jest na poziomie 115 mln dolarów, a import – 158 mln dolarów.
13 styczeń 2009r.
Szejnfeld – Wielkopolską Osobowością Roku
„Osobistości 2008 roku wybrane” – podał Głos Wielkopolski. Adam Szejnfeld zdobył pierwsze miejsce w rankingu „Kto przyniósł Wielkopolsce dumę”, za to, że jako jedyny wielkopolski polityk z korzyścią dla nas potrafił wykorzystać miejsce w rządzie.”
„To mnie nie zaskakuje. Adam Szejnfeld jest jedną z tych osób, które są architektami reform proponowanych przez PO. I dobrze się stało, że Wielkopolanie to zauważyli” – skomentował wynik Adama Szejnfelda dr Drozdowski, socjologa z UAM. „Wygrał Szejnfeld. Jesteśmy z niego dumni, bo jako jedyny polityk z naszego regionu potrafił sprzedać się w Warszawie” – tak podsumował wielkopolski plebiscyt redaktor Tomasz Cylka.
***
Adam Szejnfeld w końcu ubiegłego roku zaliczony został przez poznańskich dziennikarzy do czołówki pięciu osób, które rozsławili w kraju Wielkopolskę. Plebiscyt „Kto przyniósł Wielkopolsce dumę”, to ranking, w którym głosy można było oddawać drogą internetową poprzez głosowanie na stronie www.poznan.naszemiasto.pl. Organizatorem plebiscytu był dziennik Polska The Times Głos Wielkopolski, a głosowanie odbywało się między 30 grudnia 2008r., a 11 stycznia 2009 br.
12 styczeń 2009r.
Ze starostami o PPP
- Nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym może być jednym z instrumentów, który pozwoli polskim samorządom zmierzyć się z wyzwaniami potrzeb rozwoju, trudnymi zwłaszcza w dobie spowolnienia gospodarczego – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas spotkania z samorządowcami województwa wielkopolskiego, jakie odbyło się w dniu 12 stycznia br. w Wągrowcu. Organizatorem spotkania był Konwent Starostów Wielkopolski.
Wiceminister Szejnfeld podkreślił, że problemy, z jakimi borykają się kraje europejskie mogą przełożyć się na pogorszenie sytuacji w polskiej gospodarce. Ten stan mogą odczuć także gminy, powiaty i samorządowe województwa – Musimy przygotować się na ewentualne zakłócenia i zrobić wszystko, by je zminimalizować – podkreślił. Zdaniem wiceszefa resortu gospodarki jednym ze sposobów może być nowa ustawa o PPP. – Łącząc zasoby, w tym pieniądze, publiczne i prywatne pozwoli pozyskać dodatkowe środki, na realizację trudnych ale potrzebnych zadań – dodał.
Wiceminister zwrócił także uwagę, że nowe przepisy są fundamentem dla realizacji wspólnych inwestycji biznesu i administracji. – Dzięki konsultacjom z zainteresowanymi stronami, zlikwidowaliśmy liczne bariery, które do tej pory uniemożliwiały działania w tej formule – powiedział. Wyraził również nadzieję, że proponowane w ustawie rozwiązania zachęcą inwestorów do współpracy z samorządami.
Podczas konferencji starostów Wielkopolski wiceminister Adam Szejnfeld przedstawił cele i przepisy nowej ustawy o PPP. Podkreślił, że powstała ona w oparciu o anglosaski model prawa. – Ustawa tworzy przejrzyste i efektywne zasady współpracy biznesu i administracji. Określa jedynie ramy działania, w obrębie których mogą one realizować wspólne projekty – podkreślił. – Obowiązki stron będzie natomiast regulować umowa, a w szerszym zakresie kodeks prawa cywilnego – zaznaczył wiceminister.
W opinii wiceszefa resortu gospodarki uniwersalny charakter dokumentu umożliwi jego stosowanie zarówno przy realizacji inwestycji, w zarządzaniu, jak i zadaniach typowych dla administracji publicznej. – Mam nadzieję, że również tu, u nas w Wielkopolsce, w regionie o niebywałej dynamice rozwoju, nowa ustawa pozwoli zbudować nowe drogi, szpitale czy obiekty sportowe – powiedział wiceminister Szejnfeld.
Po wystąpieniu, wiceminister Adam Szejnfeld odpowiadał na liczne pytania i postulaty wielkopolskich starostów. Zadeklarował także pomoc doradczą tym samorządowcom, którzy będą chcieli podjąć w najbliższym czasie realizację przedsięwzięć w formule PPP.
***
W spotkaniu udział wzięli oprócz starostów i pracowników starostw odpowiedzialnych za inwestycje, w tym inwestycje drogowe, również przedstawiciele Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwa Infrastruktury.
12 styczeń 2009r.
Szejnfeld namawia samorządowców
Warto sięgnąć do finansowania prywatnego, pozostawiając środki publiczne (samorządowe i budżetu państwa) na cele, które nie mogą być realizowane z udziałem środków prywatnych – napisał do polskich samorządowców Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki apelując o podejmowanie inwestycji oraz realizowanie innych zadań publicznych za pieniądze prywatne.
W najbliższym czasie wejdzie w życie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Podpis pod tym aktem złożył już Prezydent RP. Dzięki zaangażowaniu środowisk samorządowych i przedsiębiorców Rząd przygotował ustawę, która umożliwi realizację różnych inwestycji w sferze publicznej. Nowe przepisy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wyrażanym przez samorządy terytorialne. Każde partnerstwo będzie mogło być ukształtowane w sposób najbardziej odpowiedni w określonej sytuacji – czytamy w piśmie ministra Szejnfelda do prezydentów, marszałków województw i prezesów organizacji samorządowych.
Jedną z największych zalet partnerstwa publiczno-prywatnego jest odciążenie budżetów jednostek sektora finansów publicznych. Nowe rozwiązania ustawowe pozwolą bowiem na realizację inwestycji publicznych, które mogą być źródłem dochodu dla inwestora. Dlatego ciężar inwestycji będzie mógł być ponoszony przez partnerów prywatnych. Dzięki temu bez zaangażowania znaczących środków publicznych będą mogły powstać, tak potrzebne obiekty, jak szpitale, szkoły, urzędy, drogi, wysypiska śmieci, oczyszczalnie ścieków, pływalnie, hale sportowe, czy obiekty towarzyszące, np. parkingi, w tym parkingi podziemne.
W obliczu nadchodzących zmian warunków finansowania na pewno trzeba rozważyć partnerstwo publiczno-prywatne. Warto bowiem sięgnąć do finansowania prywatnego, pozostawiając środki publiczne (samorządowe i budżetu państwa) na cele, które nie mogą być realizowane z udziałem środków prywatnych – kontynuuje w swoim piśmie minister Szejnfeld.
Co ważne, przygotowanie przedsięwzięć i dokumentacji postępowań mających na celu wybór partnera prywatnego jest możliwe już obecnie. Takie przygotowania nie wymagają bowiem szczególnej postawy prawnej, a pozwala na rozpoczęcie fazy formalnej postępowań niezwłocznie po wejściu nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Adam Szejnfeld radzi więc zainteresowanym nie tracić czasu.
Minister Adam Szejnfeld w swoim piśmie poinformował samorządowców również i o tym, że mogą w swojej działalności w zakresie PPP liczyć także na pomocy ze strony Ministerstwa Gospodarki. Wszelkich odpowiedzi na pytania dotyczące nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym udzieli Departament Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki – zapewnił minister.
8 styczeń 2009r.
Nowy rok – Nowe prawo
Kodeks spółek handlowych – ułatwienia wchodzą w życie
Nie 50 tys. lecz tylko 5 tys. zł wynosi od dziś minimalny kapitał zakładowy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, a w spółkach akcyjnych nie pół miliona, lecz tylko 100 tys. zł. To najważniejsze zmiany zawarte w nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Przepisy wypracowane pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w ramach „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, wcheszły w życie 8 stycznia br.
Obowiązujące do tej pory zapisy Kodeksu spółek handlowych stanowiły poważną barierę rozwoju i funkcjonowania firm w Polsce. Nakładały na nie m.in. kosztowne, często zbędne sankcje i obowiązki administracyjne, takie jak obowiązek przekształcania spółek cywilnych w spółki jawne. Było to wymagane w przypadku gdy przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat osiągnęły wartość, która zobowiązuje firmę do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wchodząca w życie nowelizacja kodeksu znosi ten uciążliwy obowiązek.
Ponadto dotychczasowe przepisy Kodeksu utrudniały powstawanie nowych spółek poprzez narzucanie wysokich wymagań względem posiadanego przez założycieli kapitału początkowego. Zaproponowane przez wiceministra Szejnfelda zmiany przewidują radykalne obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z 50 do 5 tys. zł, a w spółkach akcyjnych z 500 do 100 tys. zł.
Nowelizacja kodeksu eliminuje także inne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wśród rozwiązań wypracowanych przez Ministerstwo Gospodarki są m.in.:
1) Zmniejszenie odpowiedzialności wspólników spółek osobowych do wartości nabywanej firmy, za zobowiązania wnoszonego aportem przedsiębiorstwa jednoosobowego. Dodatkowo przy rozliczeniach będzie obowiązywał stan finansowy spółki w chwili wniesienia, a ceny z dnia zaspokojenia wierzyciela.
2) Ograniczenie wymogów formalnych dla jednoosobowych spółek kapitałowych. Dzięki nowelizacji wspólnicy lub akcjonariusze nie będą już musieli notarialnie poświadczać podpisu składanego na oświadczeniach woli.
3) Precyzyjne określenie dnia wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych.
4) Skrócenie okresu zwrotu dopłat z tytułu straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym spółki. Będą one mogły zostać zwrócone wspólnikom już po miesiącu od daty publikacji ogłoszenia o zamiarze zwrotu dopłat (do tej pory okres ten wynosił 3 miesiące).
5) Znaczne ograniczenie obowiązków spółek akcyjnych dot. podawania do publicznej wiadomości uchwał i sprawozdań. Uchylono m.in. obowiązek ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym uchwał WZA obradujących w trybie art. 405, tj. bez formalnego zwołania.
6) Obniżenie kary nakładanej na członków zarządów spółek handlowych za złożenie niekompletnego zamówienia handlowego lub innych informacji, o których mowa w art. 127 § 5, z 10 do 5 tys. zł.
W dniu dzisiejszym prezydent RP podpisał też kolejną bardzo ważną ustawę z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” – ustawę o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym.
***
Ustawa o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych to jedna z 20 propozycji legislacyjnych Ministerstwa Gospodarki autorstwa Adama Szejnfelda zawarte w „Pakiecie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”. Obejmuje on takie sztandarowe projekty, jak dwa etapy nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym i nowelizacja prawa dewizowego.
8 styczeń 2009r.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ URZĘDNICZA
- ciąg dalszy „Pakietu Szejnfelda”
Wiceminister Szejnfeld przeciwko korupcji i błędom urzędników.
Ograniczenie liczby błędnych decyzji administracyjnych, zmniejszenie stopnia zagrożenia korupcyjnego, a przez to podniesienie jakości pracy urzędów i zwiększenie zaufania obywatela do państwa – to główne cele projektu ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Projekt jest autorskim pomysłem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.
W dniu ósmego stycznia br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projketu ustawy autorstwa Adama Szejnfelda „o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa”. Istotą projektu jest ograniczenie zjawiska naruszania prawa przez administrację publiczną. Zgodnie z nowymi przepisami, urzędnicy będą ponosili odpowiedzialność majątkową w przypadku rażącego naruszenia prawa.
Ukaranie określonej osoby ma następować w sytuacji podjęcia przez nią działania lub zaniechanie koniecznego działania ze złamaniem prawa skutkującym wywołaniem szkody po stronie obywatela. Następnie prokurator ma ustalić czy spełnione zostały przesłanki odpowiedzialności urzędnika oraz określić wysokość szkody. Jeżeli uzna winę funkcjonariusza publicznego, wniesie powództwo o odszkodowanie przeciwko winnemu urzędnikowi. Granicą odpowiedzialności materialnej funkcjonariusza publicznego będzie równowartość 12 miesięcznych wynagrodzeń chyba, że działanie byłoby z winy umyślnej. Wtedy nie byłoby górnej granicy tej odpowiedzialności.
Projekt ma usprawnić działanie administracji zarówno samorządowej jak i rządowej oraz podnieść w Polsce poziom praworządności. Ma też zwiększyć zaufanie obywateli do państwa, poprzez poprawę jakości i wiarygodności pracy urzędów. W wyniku błędnych decyzji administracyjnych największe szkody ponoszą bowiem obywatele, w tym przedsiębiorcy. W najbardziej drastycznych przypadkach dochodzi do bankructw i likwidacji miejsc pracy, a to nie pozostaje bez wpływu na autorytet państwa i instytucji, jak również na rozwój gospodarczy kraju.
Ustawa ma także walor antykorupcyjny, gdyż wiele spośród rażących naruszeń prawa powstaje właśnie ze względów korupcyjnych.
Nowe przepisy zmniejszą również wydatki na odszkodowania Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, które obecnie w największym stopniu ponoszą odpowiedzialność majątkową za rażące naruszenia prawa swoich pracowników.
***
Adam Szejnfeld odpowiada w Ministerstwie Gospodarki m.in. za reformę prawa gospodarczego i rozwój przedsiębiorczości. Kieruje pracami nad „Pakietem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, który zawiera fundamentalne zmiany przepisów w celu ułatwienia prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej.
Wróć na początek Wróć do spisu
2 styczeń 2009r.
ADAM SZEJNFELD W 2008 ROKU
(sprawozdanie z działalności – kraj, region, okręg)
Kto w Polsce nie słyszał o „Pakiecie Szejnfelda”? Kto nie słyszał o takich sprawach, jak:
• „jedno okienko”,
• „zero okienka”,
• „zawieszenie działalności gospodarczej”,
• „partnerstwo publiczno-prawne”
• „domniemanie niewinności”,
• „upadłość konsumencka”,
• „euro przed euro”,
• „odpowiedzialność urzędnicza”?…
Kończący się rok 2008 należał do najbardziej aktywnych zawodowo w życiu Adama Szejnfelda: zakończył pracę nad pierwszą częścią „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, oraz doprowadził do uchwalenia większości zasadniczych jego propozycji, udało mu się także wspomóc kilkanaście cennych przedsięwzięć realizowanych w wielu miejscach Polski, w Województwie Wielkopolskim, a także w północno-zachodniej Wielkopolsce. Rok 2008 należy więc w karierze i w pracy Adama Szejnfelda do szczególnie udanych.
RZĄD – SEJM
Przedsiębiorczość – Minister Adam Szejnfeld, który w resorcie gospodarki odpowiada między innymi za reformę prawa gospodarczego i rozwój przedsiębiorczości, przygotował kompleksowy „Pakiet na rzecz rozwoju przedsiębiorczości” (zwany „Pakietem Szejnfelda”), w którym do najważniejszych należy zaliczyć nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – wprowadziła m.in. możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wiążącą interpretację prawa, obowiązek przyjmowania przez organy administracji publicznej niekompletnych wniosków, zakaz żądania przez urzędników dodatkowych dokumentów, skrócenie i ograniczenie kontroli, wprowadzenie instytucji „jednego okienka”, która docelowo prowadzić będzie do rozwiązania nazwanego „zero okienka”. Kolejną z ustaw o fundamentalnym znaczeniu dla dalszego rozwoju Polski jest ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym, która napisana została zgodnie z anglosaską filozofią tworzenia prawa. Umożliwi owocną współpracę partnerów publicznych z prywatnymi, czego efektem będzie, miejmy nadzieję, dynamiczny rozwój kraju, w tym samorządów. Oprócz tych ustaw w „Pakiecie” jest bardzo wiele innych równie reformatorskich aktów, jak Ordynacja podatkowa wprowadzająca „domniemanie niewinności”, Kodeks spółek handlowych obniżający koszty założenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, prawo upadłościowe i naprawcze wprowadzające „upadłość konsumencką”, prawo dewizowe wprowadzające możliwość rozliczeń w euro i w każdej innej walucie, czy choćby specustawa wprowadzająca odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa.
Gospodarka – Oprócz spraw związanych z realizacją „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld zajmował się w minionym roku wieloma innymi dziedzinami gospodarki, jak np. wspieraniem inwestycji, promocją gospodarczą Polski za granicą, czy energetyką. Intensywnie włączył się na przykład w prace mające na celu poprawienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W tym zakresie ważna jest nie tylko dywersyfikacja źródeł energii, ale też inwestycje w wytwórczość i w infrastrukturę przesyłową. Poprawie obecnego stanu rzeczy ma służyć m.in. przygotowywana przez ministra Szejnfelda ustawa o inwestycjach liniowych. W zakresie wspierania rozwoju współpracy gospodarczej z zagranicą ważne były działania promocyjne podejmowane przez ministra w kraju i za granicą, a także przygotowanie projektu ustawy o promocji gospodarczej.
Upowszechnianie wiedzy – Oczekiwane społecznie zmiany muszą być wprowadzone w życie z ich zrozumieniem tak więc prowadzenie działań na rzecz edukacji i podnoszenia wiedzy na ich temat jest bardzo ważne. Dlatego wiceminister Adam Szejnfeld postawił w 2008 roku bardzo silny nacisk na organizację konferencji, seminariów i spotkań poświęconych pogłębianiu wiedzy na temat wprowadzanych przez rząd zmian w prawie gospodarczym. Minister Szejnfeld był współorganizatorem, uczestnikiem lub patronem, m.in.:
• Konkursu na najlepszy biznesplan zorganizowanego przez Gazetę Wyborczą i Raiffeisen Bank Polska S.A. Konkurs przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów – do oceny nadesłano ponad 1.000 zgłoszeń.
• Konferencji tematycznych zorganizowanych m. in. w Warszawie, Katowicach i Poznaniu poświęconych praktycznemu zastosowaniu PPP, czyli nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (cykl konferencji będzie kontynuowany w każdym województwie w 2009 roku). Adam Szejnfeld wziął udział także w wielu konferencjach poświeconych innym tematom a organizowanym np. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Gdyni, czy Wrocławiu. Głównym tematem tych konferencji, warsztatów i seminariów była problematyka wolności w społeczeństwie obywatelskim demokratycznego państwa.
A. Szejnfeld przygotował również materiały edukacyjne w zakresie szkoleniowym, jak np.:
• poradnik – „Jak założyć firmę”
• poradnik – „Środki unijne dla przedsiębiorców”
Minister odbył w mijającym roku kilkaset spotkań z wyborcami, przedstawicielami środowisk gospodarczych, związkowych, dyplomatycznych, naukowych, samorządowych, studenckich, etc. Odbył również ok. 50 wyjazdów po kraju, które stanowiły doskonałą okazję do wsłuchania się w ocenę polityki rządu oraz zaczerpnięcia pomysłów, których realizacja może przyczynić się do poprawy codziennego życia Polaków.
WIELKOPOLSKA
Specjalne strefy ekonomiczne. Rozwój to inwestycje, dlatego minister Adam Szejnfeld w sposób szczególny przywiązuje wagę w pracy w Ministerstwie Gospodarki do rozwoju specjalnych stref ekonomicznych oraz parków technologicznych w Wielkopolsce. Na terenie naszego województwa obecnie działa 5 specjalnych stref ekonomicznych: kamiennogórska, kostrzyńsko-słubicka, łódzka, słupska i wałbrzyska. Łączny obszar stref wnosi 449 ha. W strefach tych ulokowało się 22 przedsiębiorców działających na podstawie zezwolenia. Planują oni inwestycje rzędu 1,5 mld zł i zatrudnienie na poziomie 2.600 pracowników. W 2008 r. w wyniku postulowanych przez Ministerstwo Gospodarki zmian granic do stref zostało włączonych 5 terenów inwestycyjnych w województwie wielkopolskim o łącznej powierzchni ponad 57 ha.
• Do słupskiej sse włączono teren w gminie Rogoźno (9,79 ha) pod inwestycję Dendro Polymers Sp. z o.o. działającej w branży chemicznej. Planowane nakłady inwestycyjne to 80 mln zł, zatrudnienie – 200 osób.
• Do kostrzyńsko-słubickiej sse włączono teren w gminie Nowy Tomyśl (9,85 ha) pod inwestycję Phoenix Contact Wielkopolska Sp. z o.o. związaną z rozbudową zakładu produkującego elektronikę przemysłową. Planowane nakłady inwestycyjne to 66,2 mln zł, a zatrudnienie – 250 osób.
• Do strefy łódzkiej sse włączone zostały tereny w gminie Opatówek k. Kalisza (8,14 ha) i w Kotuni w gminie Słupca (8 ha). W Opatówku zamierza inwestować firma Jutrzenka produkująca wyroby cukiernicze i czekoladowe. Planowana wartość inwestycji to ok. 59 mln zł, a zatrudnienie – 252 pracowników. W miejscowości Kotunia inwestycje realizuje HellermannTyton sp. z o.o. produkujący wyroby z tworzyw sztucznych i gumy wykorzystywane do produkcji drutów i przewodów. Firma planuje inwestycję rzędu 66 mln zł i zatrudnienie, co najmniej 155 pracowników.
• Do wałbrzyskiej sse włączono teren w gminie Kościan (21,76 ha) pod inwestycję firmy Creaton Polska Plus Sp. z o.o. z grupy Etex – producenta materiałów budowlanych. Firma planuje budowę w strefie fabryki dachówek ceramicznych. Planowane nakłady inwestycyjne to 240 mln zł, a zatrudnienie – 100 osób.
Parki i inkubatory technologiczne. Inną forma budowania podstaw rozwoju Wielkopolski są parki i inkubatory technologiczne. W województwie wielkopolskim działają dwa parki technologiczne: Poznański Park Naukowo Technologiczny i Nickel Technology Park Poznań.
Poznański Park Naukowo Technologiczny jest pierwszym w Polsce parkiem naukowo-technologicznym. Został założony z inicjatywy Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Głównym zadaniem parku jest przybliżenie wyników badań naukowych (i ich twórców) do praktyki społecznej i gospodarczej całego regionu Wielkopolski. Park prowadzi działalność w dziedzinie chemii i technologii chemicznej, archeologii, akustyki i informatyki, fizyki, geologii oraz nauk ekonomicznych. W parku działa również Inkubator Technologiczny. W ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2007-2013 na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego zostanie zrealizowany projekt pn. Budowa Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii – “Materiały i biomateriały” oraz “Technologie informacyjne i komunikacyjne”. Projekt ten zostanie zrealizowany w ramach działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wdrażanego przez PARP.
Regionalna Instytucja Finansująca w Poznaniu. Adam Szejnfeld skutecznie zaangażował się także w powstanie w Poznaniu Regionalnej Instytucji Finansującej. Jej istnienie ma bowiem niebagatelne znaczenie dla rozwoju, w tym wykorzystania środków finansowych z Unii Europejskiej.
OKRĘG – WIELKOPOLSKA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA
Inwestycje. Mimo niezwykle aktywnego roku pracy w resorcie gospodarki w Warszawie, poseł Ziemi Wielkopolskiej i Pilskiej mocno interesował się także sprawami całego regionu, jak i jego północno-zachodniej części, podejmując działania mające na celu rozwój okręgu oraz poprawę komfortu życia jego mieszkańców. Spośród bardzo licznych inicjatyw, które wspomógł w ostatnim roku przykładowo wymienić można takie jak:
• obwodnica zachodnia miasta Piły,
• budowa sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej w Łobżenicy,
• budowa hali sportowej przy Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży,
• budowa Zespołu Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szamocinie,
• budowa Zespołu Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Chodzieży,
• budowa boiska wielofunkcyjnego w Szamocinie,
• pomoc w uzyskaniu dofinansowania w ramach Programu Przebudowy Dróg Lokalnych m.in. dla: powiatu Obornickiego, powiatu Pilskiego, Grodziska Wielkopolskiego, Wągrowca, Czarnkowa, czy miasta i gminy Szamocin.
Fundusz Pożyczkowy. W działalności osób życia publicznego liczą się nie tylko nowe inicjatywy ale także efekty działań podjętych wcześniej, a kontynuowanych obecnie. W tej kategorii na uwagę zasługuje na pewno Centrum Obsługi Inwestorów w Poznaniu lub Regionalny Fundusz Pożyczkowy „Wielkopolska Północ”, które powstały z inicjatywy i przy pomocy Adama Szejnfelda. Na przykład Regionalny Fundusz Pożyczkowy Wielkopolska Północ, który obejmuje swoim zasięgiem powiaty: złotowski, pilski, czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski i wągrowiecki udzielił do tej pory mikropożyczek na kwotę prawie 20 mln zł (19.758.000 zł), w tym w roku 2008 na kwotę ponad 6 mln zł (6.403.000 zł). Fundusz w samej Pile udzielił pożyczek na kwotę ponad 8,5 mln zł. Dzięki tym pożyczkom powstało lub rozwinęło swoją działalność setki małych i średnich przedsiębiorstw z 5 powiatów.
Działalność inna. W zakresie działalności Adama Szejnfelda mieszczą się także inne, równie ważne przejawy aktywności społecznej, choć nie koniecznie realizowane w takim wymiarze, jak wcześniej wskazane:
Sport i rekreacja. Adam Szejnfeld od lat wspiera i patronuje rozwojowi siatkówki męskiej w Pile, czy też piłki nożnej. W tym roku odbył się na przykład kolejny VIII Turniej Piłki Nożnej OHP o Puchar Adama Szejnfelda, którego jednym ze sponsorów jest jego patron.
Kultura i rozrywka. Minister wspiera i aktywnie uczestniczy także w ważnych wydarzeniach w zakresie kultury. W tym zakresie warto wspomnieć:
• Blues. Pomoc w uzyskaniu dofinansowania oraz patronatu Teleexpressu TVP dla najciekawszego festiwalu muzyki bluesowej w Polsce – „Blues Express” (festiwal w Zakrzewie jest finałem koncertów bluesowych, które odbywają się na stacjach PKP w Poznaniu, Rogoźnie, Chodzieży, Pile, Krajence i Złotowie).
• Jazz. Pomoc w uzyskaniu dofinansowania do kolejnej edycji Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych Chodzieży,
• Muzyka klasyczna. Wspieranie młodego talentu Sebastiana Czai oraz udział w podejmowanych przez starostę pilskiego inicjatywach na rzecz wsparcia młodych talentów muzycznych z terenu Piły.
Rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Wymienić przykładowo można udział i pomoc w podejmowanych inicjatywach:
• Pilskiej Izby Gospodarczej – np. VII Wielkopolska Wystawa Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
• Chodzieskiego Klubu Gospodarczego – np. XIII Targi Gospodarcze MSP „Promocja’2008”.
Promocja kobiet.
Adam Szejnfeld kontynuował swoją dotychczas działalność w zakresie wspierania i promocji aktywnego funkcjonowania kobiet w życiu publicznym. Uczestniczył w organizowanych na ten temat spotkaniach i konferencjach oraz prowadził, nadal jako jedyny polski polityk, stronę internetową poświeconą tej problematyce (niniejsza strona – w głównym menu przycisk “Kobiety”).
Aktywność w organizacjach.
„Teraz Polska”. Adam Szejnfeld należy do licznych organizacji, jest także członkiem wielu kapituł, na przykład Kapituły Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Bardzo się cieszymy, że wśród laureatów bieżącej edycji „Teraz Polska” znaleźli się również przedstawiciele Wielkopolski. Wśród gmin miejsko–wiejskich tytuł otrzymał Nowy Tomyśl, wśród firm natomiast tytułem tym wyróżniono: ZPUE Elektromontaż Poznań, Okręgową Spółdzielnie Mleczarską TOP NOWY TOMYŚL oraz Przedsiębiorstwo PROMAX Sp. Jawna.
„Gmina Fair Play”. Adam Szejnfeld od lat zaangażowany jest także w projekt Krajowej Izby Gospodarczej „Gmin Fair Play”.
Wśród laureatów tego prestiżowego konkursu „Gmin Fair Play” znalazło się w bieżącym roku wiele gmin z województwa wielkopolskiego, co świadczy o wysokim poziomie funkcjonowania wielkopolskich samorządów. Do nagrodzonych i wyróżnionych należą gminy: Krotoszyn, Ostrów Wielkopolski, Buk, Grodzisk Wielkopolski, Odolanów, Rakoniewice, Chodzież, Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Komorniki, Kwilcz, Stare Miasto i Kórnik.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
W mijającym 2008 roku Adam Szejnfeld został doceniony za swoją działalność społeczną i polityczną otrzymując liczne podziękowania od osób indywidualnych oraz różnych instytucji i organizacji. W dowód uznania w 2008 roku otrzymał także m.in. następujące nagrody i tytuły:
• „Osobowość Roku 2008” – Wielkopolska Loża Business Center Club – Poznań,
• „Lew Polityki” – Wielkopolski Klubu Kapitału – Poznań,
• „Polski Sukces” – Stowarzyszenie Forum Promocji Biznesu – Warszawa,
• „Złota PIKE” – Polska Izba Komunikacji Elektronicznej – Warszawa.
• „Sylwetka miesiąca” – Europejski Magazyn Internetowy „EURO PARTNER” oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
• „Kto przyniósł Wielkopolsce dumę” – Adam Szejnfeld zaliczony został do czołówki pięciu osób, które rozsławili w bieżącym roku w kraju Wielkopolskę. Organizatorem plebiscytu jest dziennik Polska Głos Wielkopolski.
Wróć na początek Wróć do spisu
2 styczeń 2009r.
Powiedz jak pracujesz, a powiem kim jesteś
Adam Szejnfeld od wielu już lat przedstawia na koniec każdego roku sprawozdanie ze swojej działalności. Pod tym względem należy do nielicznego grona polityków w Polsce, którzy informują opinię publiczną o swojej pracy i działalności. Sprawozdanie w sposób syntetyczny przedstawia pracę ministra Adama Szejnfelda na niwie krajowej oraz jego aktywność jako wielkopolskiego posła w Wielkopolsce i w Okręgu Pilskim. Sprawozdanie przedstawia dokonania legislacyjne, a także efekty działań w zakresie inwestycji, infrastruktury, edukacji, kultury i sportu.
Adam Szejnfeld miniony 2008 rok zaliczył do najlepszych w swoim życiu zawodowym, a potwierdzeniem tej opinii są także liczne nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymał za swoją pracę i działalność, m.in.:
• „Osobowość Roku 2008” – Wielkopolska Loża Business Center Club – Poznań,
• „Lew Polityki” – Wielkopolski Klubu Kapitału – Poznań,
• „Polski Sukces” – Stowarzyszenie Forum Promocji Biznesu – Warszawa,
• „Złota PIKE” – Polska Izba Komunikacji Elektronicznej – Warszawa.
• „Sylwetka miesiąca” – Europejski Magazyn Internetowy „EURO PARTNER” oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
• „Kto przyniósł Wielkopolsce dumę” – Adam Szejnfeld zaliczony został również do czołówki pięciu osób, które rozsławili w kraju Wielkopolskę. Plebiscyt „Kto przyniósł Wielkopolsce dumę”, to ranking, w którym głosy można oddać drogą internetową poprzez głosowanie na stronie www.poznan.naszemiasto.pl. Organizatorem plebiscytu jest dziennik „Polska” – Głos Wielkopolski, a głosowanie odbywa się między 30 grudnia 2008r. a 11 stycznia 2009r. Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną w dniu 12 stycznia 2009r.