Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

39 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Redaktor admin on 13 Grudzień, 2020 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Stan wojenny został wprowadzony na mocy uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 r. i został poparty przez Sejm PRL uchwałą z 25 stycznia 1982 r. W ciągu pierwszego tygodnia stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5 tysięcy osób. Za przekonania polityczne, na terenie całego kraju, więzionych było ok. 10 tysięcy osób. Byli to głównie przywódcy NSZZ „Solidarność”, doradcy związku i związani z nim intelektualiści oraz działacze opozycji demokratycznej. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., następnie zniesiony 22 lipca 1983 r.

Stanu wojennego nie powinno się świętować, powinno się o nim jednak pamiętać, powinno się czynić ten czas przedmiotem głębokiej refleksji. Pamiętając o rocznicy i trudnych czasach PRL-u, powinniśmy pamiętać o znaczeniu polskiej wolności, ale i solidaryzować się ze wszystkimi, którzy idą nasza droga ku własnej wolności.

Pamiętamy!

#StanWojenny #Solidarność #LechWałęsa #trzynastygrudnia #Demokracja #Wolność #Praworządnosć #WolneSądy #SilniRazem #StrajkKobiet #StrajkPrzedsiębiorców #KOD #ObywateleRP #PlatformaObywatelska #KoalicjaObywatelska #EPP #EPL #ParlamentEuropejski #PaństwoIPrawo #Komuna #Zniewolenie #PZPR #NSZZSolidarność #WolnaEuropa #UniaEuropejska #PaństwoPiS #szejnfeld #senatorSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)