Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

95 lat temu zebrał się Sejm Ustawodawczy

Redaktor admin on 10 Luty, 2014 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Kancelaria Sejmu

10 lutego 1919 r. o godz. 11.00, po 127 latach przerwy, na pierwsze posiedzenie zebrał się Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej. Ponieważ tradycyjne miejsce obrad sejmów polskich – Zamek Królewski – było zniszczone, wybrani w wyborach 26 stycznia 1919 r. posłowie zebrali się w gmachu dawnej szkoły dla szlachcianek – Maryjskiego Instytutu dla Panien w Warszawie przy ul. Wiejskiej.

Na obrady przybyli także członkowie rządu, z premierem i ministrem spraw zagranicznych Ignacym Janem Paderewskim na czele, oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

– Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień. W tej dziedzinie wielkiego serc polskich bicia czuję się szczęśliwym, że przypadł mi zaszczyt otwierać sejm polski, który znowu będzie domu swego ojczystego jedynym panem i gospodarzem – mówił otwierając obrady Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

Marszałek Piłsudski zwrócił uwagę na wielkie zadania, jakie stoją przed posłami Sejmu Ustawodawczego reprezentującego obywateli kraju, który odzyskał niepodległość po wielu dziesiątkach lat niewoli. – Naród polski przez półtora wieku zmuszony był stosować się do praw narzuconych przez obcą przemoc. Nie mogąc normować swego życia według własnej woli, zatracił przez ten długi okres poczucie prawa, i wiarę we własne siły – przypomniał sprawującym mandaty poselskie. – Obdarzeni dziś zaufaniem narodu dać mu macie podstawy dla jego niepodległego życia w postaci prawa konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Na tej podstawie utworzycie rząd, oparty o prawa, przez wybrańców narodu ustanowione. Prawa, przez Was uchwalone, będą początkiem nowego życia wolnej i zjednoczonej Ojczyzny – apelował z trybuny sejmowej Józef Piłsudski.

Jak relacjonowali ówcześni kronikarze, kończąc swoje przemówienie marszałek Piłsudski powiedział do zgromadzonych parlamentarzystów: „Życząc Panom powodzenia w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy, ogłaszam pierwszy sejm wolnej i zjednoczonej Rzeczypospolitej Polskiej za otwarty (burzliwe oklaski) i powołuję najstarszego z Panów posła Ferdynanda Radziwiłła do objęcia tymczasowego przewodnictwa (oklaski i okrzyki): Niech żyje Piłsudski!”.

Dalszą część obrad prowadził jako marszałek senior Ferdynand Radziwiłł, były prezes Koła Polskiego w Reichstagu. Na tymczasowych sekretarzy powołał dwóch najmłodszych posłów: Mieczysława Niedziałkowskiego z PPS i ks. Zygmunta Kaczyńskiego z Chrześcijańskiej Demokracji.

Podczas pierwszego posiedzenia odczytano także tytuły 210 dekretów wydanych przez Naczelnika Państwa, a przedłożonych przez rząd Sejmowi do zatwierdzenia.

Posiedzenie zakończyło się o godz. 12.40.

Cztery dni później, 14 lutego 1919 r., na pierwszego marszałka Sejmu wybrany został Wojciech Trąmpczyński, obecnie patron jednej z sal sejmowych w głównym gmachu Izby.

źródło: sejm.gov.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)