Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Debata o zamówieniach publicznych

Redaktor admin on 19 Lipiec, 2011 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Usprawnienie systemu zamówień publicznych jest dużym wyzwaniem. Zachowując rygory dotyczące zamówień publicznych, które chronią przed korupcją, trzeba także chronić to, co sprzyja jakości – ocenił premier Donald Tusk podczas debaty o zamówieniach publicznych.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie Rady Gospodarczej przy premierze, dotyczące systemu zamówień publicznych. Wzięli w nim udział przedstawiciele wykonawców i zamawiających z sektora publicznego i prywatnego, prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz eksperci.

Jacek Sadowy, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych zauważył, że w 2010 roku wartość zamówień publicznych wyniosła ok. 170 mld zł, a liczba zakontraktowanych zamówień – 200 tys. „Każde nawet najdrobniejsze usprawnienie, przy tak wielkiej kwocie, może oznaczać poważne korzyści i finansowe, i dotyczące czasu, i jakości usług” – powiedział premier.

W ocenie szefa rządu usprawnienie tego systemu pozwoli urzędnikowi czy osobie podejmującej decyzje w rygorze zamówień publicznych na takie działania, które dadzą nie tylko poczucie „urzędniczego bezpieczeństwa”, wynikającego z dobrej dokumentacji, ale także przyspieszą inwestycje.

„Ludzie w Polsce mają poczucie, że zamówienia publiczne można poprawić” – powiedział Donald Tusk. Wyraził nadzieję, że jednym ze skutków poniedziałkowej debaty będą rekomendacje legislacyjne. „Zapisy prawne dotyczące zamówień publicznych nie wymagają rewolucji. Być może będą wymagały po naszej debacie i kolejnych spotkaniach korekt, co do których wspólnie się zgodzimy” – podsumował szef rządu.

Spotkanie jest pierwszym z cyklu dyskusji na temat najlepszych praktyk w zamówieniach publicznych i wzmocnienie dialogu między Urzędem Zamówień Publicznych, organizacjami branżowymi i wykonawcami. Debaty mają doprowadzić do wypracowania wniosków i praktycznych wskazówek, które udoskonalą działanie systemu zamówień publicznych, szczególnie w kontekście dużych projektów infrastrukturalnych.

Podczas dyskusji pojawią się kwestie: roli ceny w wyborze wykonawcy, oceniania wiarygodności wykonawców, zabezpieczania należytego wykonania umowy.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)