Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Działania Rządu w zakresie polityki rodzinnej

Redaktor admin on 17 Październik, 2014 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

5 najważniejszych działań Rządu w tym zakresie polityki rodzinnej:

1. ŻŁOBKI

W 2015 r. Rada Ministrów zwiększyła finansowanie żłobków i klubów dziecięcych do 100 milionów złotych.

Liczba żłobków i klubów dziecięcych w:

  • 2007 r. – 373
  • 2014 r. – 2044

2. PRZEDSZKOLA

Od 1 września 2013 r. każda dodatkowa godzina (ponad 5 już bezpłatnych) pobytu dziecka
w przedszkolu kosztuje maksymalnie 1 zł.

Odsetek dzieci w przedszkolach:

  • 2007 r. – 47,3%
  • 2013 r. – 73,9%

3. URLOP MACIERZYŃSKI

Rząd chce, by łączenie pracy zawodowej z opieką nad małymi dziećmi było łatwiejsze. Dlatego wprowadziliśmy roczny urlop rodzicielski, który objął wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia 2013 r.

Liczba tygodni urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego:

  • 2007 r. – 18 tygodni
  • 2013 r. – 52 tygodnie

Dodatkowo wprowadzony został dwutygodniowy urlop ojcowski. Urlop ten przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego, na którym przebywa mama dziecka. Można go więc wykorzystać równocześnie z mamą, np. tuż po porodzie, aby zająć się partnerką i noworodkiem.

4. ULGI NA DZIECI

W 2013 r. podwyższono ulgę na trzecie dziecko o 50%, a na czwarte i każde kolejne o 100%. Teraz dodatkowo zwiększono ulgę na trzecie i każde kolejne dziecko o 20%, ale – co najważniejsze – jednocześnie zwiększono dostępność ulgi. Zmiana jest niezwykle ważna, bo dotąd pełne wykorzystanie ulgi było nieosiągalne dla wielu podatników, w tym dla niemal połowy rodzin wielodzietnych, których podatek był niższy od maksymalnego poziomu ulgi. Teraz budżet państwa po prostu dopłaci tym rodzinom, zwracając kwotę niewykorzystanej ulgi. Skorzysta z niej ponad milion rodzin (ok. 1,8 mln podatników), w których wychowuje się ok. 2 mln dzieci. To znaczy, że ponad 97% rodzin będzie mogło wykorzystać w pełni ulgę na dzieci.

5. MIESZKANIE DLA MŁODYCH

Kupno mieszkania to spore wyzwanie finansowe dla każdego młodego człowieka. Dlatego od stycznia 2014 r. kupujący swoje pierwsze „M” mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Obecnie dofinansowanie wynosi: 10% dopłaty do wkładu własnego dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci oraz 15% dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko.

Jedna tutaj – podobnie jak w przypadku ulgi na dzieci – Rada Ministrów zapowiada wprowadzenie zmian, aby jeszcze mocniej wspierać rodziny wielodzietne, dlatego Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, proponuje by małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20%, a w przypadku trójki lub większej liczby dzieci – 25%.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)