Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Dziś w Sejmie i w Senacie

Redaktor admin on 22 Lipiec, 2010 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Sejm zajmie się dzisiaj obywatelskim projektem zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dla kobiet po 35, a dla mężczyzn po 40 latach pracy. Na czele Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, który zbierał podpisy pod projektem, stoi przewodniczący OPZZ Jan Guz. Obecnie prawo do emerytury mają osoby, które ukończyły 60 lat (kobieta) albo 65 lat (mężczyzna). Składki na ubezpieczenie emerytalne przekazywane są do ZUS (12,2 proc. pensji) oraz do Otwartych Funduszy Emerytalnych (7,3 proc. pensji). Posłowie wysłuchają też informacji rządu o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Dyskutowany będzie też rządowy projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi. Zakłada on wsparcie w wysokości do 50 tys. złotych w formie pożyczki dla właścicieli małych firm, które ucierpiały z powodu powodzi. Pomoc ma być skierowana do małych firm, zatrudniających do 50 osób (rodzinne sklepy, warsztaty usługowe itp.). Przepisy projektowanej ustawy skierowane są do firm “prowadzących działalność gospodarczą wytwórczą, usługową lub handlową”. Objęte są nią też m.in. gospodarstwa agroturystyczne. O pożyczkę mogą wystąpić te przedsiębiorstwa, które przed tegoroczną powodzią nie były w stanie upadłości. Niewykluczone, że posłowie będą głosować w sprawie dwóch nowych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Swoich kandydatów do KRRiT nie zgłosił klub PO. Kandydatami klubu Lewicy są Sławomir Rogowski i Witold Graboś. Klub PiS proponuje Jarosława Sellina i Macieja Iłowieckiego. We wtorek po południu sejmowa komisja kultury i środków pozytywie zaopiniowała wszystkich czterech kandydatów. Prezydent elekt Bronisław Komorowski – gdy jeszcze był marszałkiem Sejmu i pełnił obowiązki prezydenta – powołał w skład KRRiT Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta. W Senacie klub PiS zgłosił kandydaturę Grzegorza Czeleja, a klub PO prof. Stefana Pastuszki (jest to kandydat uzgodniony z koalicyjnym PSL). W skład KRRiT wchodzi 5 członków powoływanych przez Sejm (2), Senat (1) i prezydenta (2), spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.

* * *

Dziś ciąg dalszy posiedzenia Senatu. Senatorowie mają m.in. wybrać nowego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i zatwierdzić wybór Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego na funkcję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Wiewiórowskiego pod koniec czerwca na stanowisko GIODO powołał Sejm. Do nowej KRRiT klub senatorów PiS zgłosił kandydaturę senatora Grzegorza Czeleja, a klub PO – prof. Stefana Pastuszki (jest to kandydat uzgodniony z koalicyjnym PSL). W tajnym głosowaniu senackiej komisji kultury Pastuszka i Czelej otrzymali równą liczbę głosów rekomendujących do zasiadania w Radzie. Oznacza to, że komisja rekomenduje Senatowi obie kandydatury. Senatorowie mają ponadto wysłuchać dziś informacji z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2009 rok oraz głosować m.in. w sprawie zmian w ustawie o ochronie informacji niejawnych, zgodnie z którymi jedynie szef ABW ma odpowiadać za ochronę cywilnych i wojskowych tajemnic wymienianych z NATO i UE. Obecnie nie tylko ABW, ale także Służba Kontrwywiadu Wojskowego pełnią rolę tzw. krajowej władzy bezpieczeństwa, które według zasad NATO odpowiadają w kraju członkowskim za ochronę tajemnic. Po zmianach funkcję krajowej władzy bezpieczeństwa ma pełnić szef ABW, natomiast jej zadania wobec podmiotów sfery wojskowej będą nadal wykonywane za pośrednictwem szefa SKW.

* * *

Dziś przed sejmową komisją śledczą ds. nacisków ponownie, w sprawie tzw. afery gruntowej, zeznawać ma Piotr Ryba – były dziennikarz TVP, związany potem z Samoobroną. Komisja już raz – 2 marca – przesłuchiwała Rybę. Jednak świadek wezwany na posiedzenie jawne komisji odmówił zeznań tłumacząc, że zbyt szerokie zeznania mogą zaszkodzić jego sytuacji procesowej. Sejmowi śledczy zdecydowali więc wtedy o zamknięciu posiedzenia i przesłuchaniu Ryby w trybie niejawnym. Dziś ponownie spróbują przesłuchać go na posiedzeniu otwartym. W sierpniu ubiegłego roku warszawski sąd rejonowy skazał Rybę na dwa i pół roku więzienia. Drugim skazanym w sprawie na wyrok grzywny był rekomendowany przez PiS na wiceprezesa telekomunikacyjnej firmy Dialog Andrzej K. Obaj mężczyźni zostali uznani za winnych płatnej protekcji, czyli powoływania się na wpływy w kierowanym przez Andrzeja Leppera resorcie rolnictwa i podjęcia się za 6 mln zł łapówki (zredukowanych potem do 2,7 mln zł) załatwienia w ministerstwie odrolnienia 40 ha ziemi na Mazurach. Oferta łapówki okazała się prowokacją CBA, w wyniku której Ryba i K. zostali zatrzymani i aresztowani. Pod koniec maja sąd okręgowy w Warszawie uchylił jednak wyroki dla Ryby i Andrzeja K. i zwrócił sprawę sądowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)