Chciałoby się, żeby Polska weszła do strefy wspólnej waluty! Na razie Unia rzuca nam koło ratunkowe
Jest porozumienie w sprawie tańszych płatności transgranicznych oraz bardziej sprawiedliwego przeliczania walut w UE. Parlament Europejski, Rada oraz Komisja Europejska chcą obniżenia kosztów transgranicznych płatności w euro na terenie całej UE! Uzgodnione przepisy wprowadzą też pełną przejrzystość przeliczania walut przy dokonywaniu płatności kartą. Dzięki nowemu rozporządzeniu koszty przeliczania walut staną się w pełni przejrzyste i porównywalne, co umożliwi konsumentom zaoszczędzenie pieniędzy podczas podróży lub zakupów za granicą.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, odpowiedzialny za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych powiedział: Dzięki temu porozumieniu mieszkańcy państw członkowskich spoza strefy euro także będą mogli czerpać z oferowanych przez tę walutę korzyści takich jak tanie transakcje w euro wykorzystujące wysoce wydajną infrastrukturę płatności w tej walucie. Zmiany wprowadzone tym rozporządzeniem pobudzą konkurencję w sektorze usług związanych z przeliczaniem walut, a także umożliwią Europejczykom łatwe sprawdzenie i porównanie opłat za przeliczenie walut przy płatnościach kartą za granicą lub przy wykonywaniu elektronicznych przelewów do państw UE o innej walucie.
Do tej pory koszty płatności transgranicznych w euro w państwach członkowskich, w których obowiązują inne waluty, w tym w Polsce, mogły wynosić nawet 20 euro, podczas gdy odpowiadające im płatności transgraniczne inicjowane w państwach członkowskich należących do strefy euro były bliskie lub nawet równe zeru. Uzgodnione przepisy pozwolą konsumentom i przedsiębiorstwom spoza strefy euro w pełni czerpać korzyści z jednolitego rynku oraz z wydajnej infrastruktury płatniczej w euro przy dokonywaniu przelewów, wypłatach gotówki i płatnościach za granicą w tej walucie. Wszystkie płatności w euro poza strefą euro (w granicach UE) będą kosztować tyle samo, ile płatności krajowe w miejscowej walucie urzędowej. Oznacza to, że opłaty za płatności transgraniczne w euro będą bliskie albo nawet równe zeru.
Brawo Unia Europejska. To nasze miejsce do życia!