Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Krzyż został przeniesiony. Oświadczenie Platformy Obywatelskiej.

Redaktor admin on 16 Wrzesień, 2010 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

 

Naszym zadaniem, zdaniem członków PO, przeniesienie krzyża służy realizacji porozumienia zawartego 21 lipca pomiędzy harcerzami, warszawską kurią i Kancelarią Prezydenta. Umowa ta jest jedynym wiążącym i wspólnym z partnerami, których ta sprawa dotyczy, ustaleniem dotyczącym krzyża. Kancelaria zamierza jej przestrzegać. Krzyż ma swoje miejsce w Kościele św. Anny. Władze kościelne zdecydują, kiedy nastąpi jego przeniesienie do tej świątyni. Co ważne, także Kuria Warszawska w swoim stanowisku potwierdziła, że przeniesienie krzyża służy realizacji porozumienia.

Krzyż, umieszczony przed Pałacem w szlachetnej intencji żałoby, do tej pory był wykorzystywany w sposób, który ranił uczucia wielu Polaków, dlatego zasadniczą przesłanką decyzji Prezydenta jest niezgoda na nadużywanie krzyża i wykorzystywanie go do wzbudzania konfliktów. Zamiast do budowania zgody, używano go do wzniecania waśni. Spory polityczne to w demokracji rzecz naturalna, ale nie można zaakceptować używania w nich symboliki krzyża, jako oręża. Pan Prezydent postanowił wziąć odpowiedzialność za zakończenie tej sytuacji.

Krzyż został tymczasowo umieszczony w kaplicy pałacowej, ponieważ pragniemy, aby został przeniesiony do Kościoła Św. Anny w odpowiedni sposób, z szacunkiem. Teraz nie byłoby to zapewne możliwe, ze względu na natężenie emocji.

Krzyż został umieszczony w godnym miejscu i w każdej chwili może być przeniesiony do Kościoła Św. Anny w Warszawie. Zdajemy się na decyzję władz kościelnych w sprawie terminu.

Jesteśmy w pełni otwarci na dialog z rodzinami ofiar. To w tym kręgu powinno zostać wypracowane wspólne rozwiązanie. Z dużą życzliwością witamy także inicjatywę ewentualnego zawiezienia krzyża do Smoleńska w ramach planowanej pielgrzymki rodzin ofiar katastrofy. Traktujemy to, jako próbę stworzenia dodatkowego etapu na drodze krzyża do Kościoła św. Anny.

Mamy nadzieję, że przede wszystkim w kręgu rodzin ofiar katastrofy zostanie zainicjowana rozmowa o czasie i sposobie upamiętnienia. Że w tym kręgu zostanie omówiona kwestia, czy najlepszą formą upamiętnienia jest tradycyjny monument, czy też żywy pomnik – instytucja służąca rozwiązywaniu najboleśniejszych ludzkich spraw tak, jak to proponuje siostra Małgorzata Chmielewska.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)