Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest organem władzy ustawodawczej. To druga izba (tradycyjnie określana jako Izba Wyższa) Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające. Co warto podkreślić, bowiem wielu o tym nie pamięta, bierne prawo wyborcze (możliwość bycia wybranym) w wyborach do Senatu RP uzyskuje się w wieku 30 lat, a czynne (możliwość głosowania w wyborach senackich) – od 18. Roku życia.
„Po mrocznych dekadach komunizmu to właśnie Senat stał się pierwszą w pełni demokratyczną instytucją polskiej polityki. Symbolem wielkiego zwycięstwa Solidarności. Stał się izbą solidarności polskiego parlamentu, strażnikiem suwerenności, demokracji i obrońcą praworządności. To powinno na zawsze zostać misją odrodzonego Senatu Rzeczypospolitej” – pani Marszałek Senatu RP, Małgorzata Kidawa-Błońska.
Centralne obchody jubileuszu oraz premiera otwarcia wystawy, którą przygotowała Kancelaria Senatu w związku z obchodami jubileuszu 35-lecia odrodzonej Izby Wyższej polskiego parlamentu, nastąpiło w Warszawie w dniu 4 czerwca br. Wystawę można obejrzeć w różnych miejscach Polski, gdzie „ku pamięci” jest prezentowana. Aktualnie wystawa dotarła do Kwidzyna.
Dominika Kobiołka
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542