Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu – PE, Bruksela

Redaktor admin on 24 Styczeń, 2019 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli po raz kolejny obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Przemówienia otwierające uroczystość wygłosili: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz Przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów Moshe Kantor. Wśród prelegentów znaleźli się: ocalona z Holocaustu Susan Pollack, profesor historii Uniwersytetu Yale Timothy Snyder oraz przewodniczący Jewish Agency Isaac Herzog. Oprawę muzyczną zapewnili młodzi muzycy z Musica Mundi. Uroczystość zakończyła się minuta ciszy ku pamięci ofiar Holocaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu uchwalony został na mocy rezolucji 60/7 Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 1 listopada 2005 roku, w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, czyli rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

W swojej rezolucji Organizacja Narodów Zjednoczonych zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i tym samym zapobiec aktom ludobójstwa w przyszłości. Wezwano także do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Ponadto, odrzucono wszelkie negacje Holocaustu jako wydarzenia historycznego oraz pochwalono państwa, które aktywnie zaangażowały się w zachowanie terenów, które służyły za nazistowskie obozy zagłady, obozy koncentracyjne, obozy pracy przymusowej i więzienia podczas Holocaustu.

Dzisiejsze obchody Dnia Pamięci były w szczególności poświęcone kobietom, które padły ofiarą Holocaustu. Uroczystość stała się również okazją do refleksji nad zagrożeniami ze strony antysemityzmu i populizmu. Profesor Timothy Snyder dokonał analizy przyczyn Holocaustu i przestrzegał przed powtarzaniem tych samych. Przypominał, że wartości humanitarne powinny zawsze być w centrum działań politycznych, a prawda o Holocauście musi przetrwać, ponieważ właśnie o nią opiera się europejski system wartości.

Tekst Rezolucji 60/7 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1 listopada 2005 roku dostępny jest na stronie:

http://www.unic.un.org.pl/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu/815

Zdjęcia: własne oraz© EP2019

#Holocaust #Auschwitz #Wojna #ObozyKoncentracyjne #Zagłada #Antysemityzm #Faszyzm #Nazizm #Dyktatura #StopFaszyzmowi #IIwojnaświatowa #IIWŚ #Żydzi #NigdyWięcej #Pamiętamy #ŁączyNasPamięć #WeRemember #HolocaustRemembranceDay #Historia #Pogrom

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)