Przedstawicielka antyrasistowskiego Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, Anna Tatar, może stanąć przed sądem za krytyczne wypowiedzi na temat skrajnie nacjonalistycznego Festiwalu „Orle Gniazdo” – Anna Tatar bowiem stwierdziła: – „Na tym festiwalu propagowane są treści faszystowskie, a takie imprezy, z tego typu muzyką, nigdy nie powinny mieć w Polsce miejsca”. Leszek Ścioch, został natomiast oskarżony o złamanie prawa za wyrażanie sprzeciwu wobec neofaszyzmu w przestrzeni publicznej wziął bowiem udział w pokojowym proteście przeciwko marszowi zorganizowanemu przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny.
W październiku br. Sąd Rejonowy w Kielcach przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu dla Warszawy-Praga Północ. Zawiadomienie dotyczy rzekomego przestępstwa pomówienia, ściganego jako sprawa karna z oskarżenia prywatnego. Przestępstwo takie zagrożone jest karą do roku pozbawienia wolności. W jednym z wywiadów w 2016 roku, opublikowanym przez portal Onet.pl, Anna Tatar stwierdziła: – „Na tym festiwalu propagowane są treści faszystowskie, a takie imprezy, z tego typu muzyką, nigdy nie powinny mieć w Polsce miejsca”.
Festiwal „Orle Gniazdo” odbywa się od 2013 roku i występują na nim polskie i zagraniczne zespoły, które w swoich piosenkach nawoływały do nienawiści rasowej, a część z nich była związana z międzynarodową organizacją neonazistowską Krew i Honor (jej nazwę zaczerpnięto z motta Hitlerjugend). Podczas kolejnych edycji tej imprezy zagrały na niej takie kapele jak All Bandits, Nordica, Pozytywka, Stalag, Szwadron 97 czy Obłęd. Muzycy tego ostatniego zespołu (dawna Konkwista 88) w jednej z piosenek śpiewali o walce „na śmierć o biały honor i krew, o białą dumę, celtycki krzyż”. Podobne sformułowanie pojawiało się m.in. w utworze pt. „Białe bzy”: „Nie damy splamić naszej czystej krwi, słowiańska siła to przecież my!”. W trakcie „Orlego Gniazda” niektórzy słuchacze festiwalowych koncertów wykonywali gest hitlerowskiego pozdrowienia „Sieg Heil”.
Anna Tatar jest od wielu lat sekretarzem redakcji magazynu „NIGDY WIĘCEJ”. W Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego obroniła pracę doktorską pt. „Relacje polsko-żydowskie w tekstach Hanny Krall”.
W ostatnich tygodniach także inny współpracownik Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, Leszek Ścioch, został oskarżony o złamanie prawa za wyrażanie sprzeciwu wobec neofaszyzmu w przestrzeni publicznej. 15 sierpnia 2017 roku w Warszawie wziął udział w pokojowym proteście wobec marszu zorganizowanego przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Protestujący usiedli na ulicy Nowy Świat, skąd zostali siłą usunięci przez funkcjonariuszy policji. Po kilku tygodniach Leszka Ściocha wezwano na komisariat. – „Nie przyznałem się do winy, polegającej na – blokowaniu legalnego marszu ku czci zwycięstwa Wojska Polskiego. Stwierdziłem, że ten opis jest zupełnie nieadekwatny do sytuacji. Polecono mi czekać na pismo wzywające na rozprawę sądową” – relacjonował.
Wcześniej Rafał Maszkowski, współpracownik magazynu „NIGDY WIĘCEJ” protestował 29 kwietnia 2017 roku w Warszawie przeciwko demonstracji w rocznicę powstania ONR-u. Członkowie tego ugrupowania maszerowali ulicami stolicy, wznosząc okrzyki: „Śmierć wrogom ojczyzny!”, „My nie chcemy tu islamu, terrorystów, muzułmanów!”, „Idą biali wojownicy!”. Maszkowski relacjonował: – „Dołączyłem do osób siadających na ziemi. Trzymaliśmy się za ręce, a policja wyrywała z tłumu kolejne osoby i wynosiła na zablokowany teren przy Nowym Świecie oraz Świętokrzyskiej. Nie reagowała natomiast na przemarsz faszystów”.
- „Skrajna prawica w Polsce staje się coraz bardziej bezczelna: pod przykrywką festiwalu organizuje zloty neonazistów z całej Europy, zawłaszcza kolejne święta narodowe. Przygnębiające, że to aktywiści społeczni, którzy nie godzą się na taki obrót spraw, muszą dziś liczyć się z konsekwencjami prawnymi” – stwierdza dr Anna Tatar.
W ostatnich tygodniach Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” protestowało przeciwko planowanemu udziałowi amerykańskiego neofaszysty Richarda Spencera w warszawskich obchodach Święta Niepodległości.
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest założoną w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją ekspercką, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn ‘NIGDY WIĘCEJ’. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’. Jednym z pierwszych sympatyków Stowarzyszenia był Jacek Kuroń. Wsparcia udzielali mu też między innymi Jan Karski, Szymon Wiesenthal i Jerzy Giedroyc. Uznanie dla „NIGDY WIĘCEJ” wyraził osobiście prezydent USA Barack Obama podczas wizyty w Polsce w 2011 roku.
Źródło: www.nigdywiecej.org
Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/Respect.Diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ