Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Nowa siedziba Ośrodka Adopcyjnego w Pile

Redaktor admin on 13 Wrzesień, 2012 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wielkopolski Ośrodek Adopcyjny filia w Pile zmienił miejsce swojej działalności. Teraz dysponuje optymalnymi warunkami do pracy z kandydatami do adopcji i z dziećmi. Od 12 września 2012 r. pilski ośrodek adopcyjny funkcjonuje w budynku przy ul. Drygasa 29.

Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy w Pile powstał w 1976 roku i 17 lat funkcjonował w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Na przestrzeni lat, w wyniku zmian przepisów, był placówką oświatową, potem jednostką organizacyjną powiatu. Od 1 stycznia tego roku, na mocy ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, funkcjonuje w strukturach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, jako jedna z filii Wielkopolskiego Ośrodka Adopcyjnego. Kierownikiem Wielkopolskiego Ośrodka Adopcyjnego została Barbara Grenda.

- Zdecydowaliśmy, że musi zostać powołany koordynator wojewódzki, żeby wszystko funkcjonowało poprawnie. Mam wielką satysfakcję, że to właśnie pilanka, pani Barbara Grenda zwyciężyła w konkursie, pokonując bardzo silnych kandydatów – mówi Tomasz Bugajski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Ośrodek jest placówką o charakterze diagnostyczno – konsultacyjnym, której celem jest diagnozowanie, szkolenie i kwalifikowanie osób, zgłaszających gotowość do przysposobienia dziecka.

- Nasza praca odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy polega na kwalifikacji rodziny, kandydatów do adopcji. Drugi etap to kwalifikacja dzieci do przysposobienia. Musimy mieć warunki, żeby zdiagnozować dziecko obiektywnie i rzetelnie. To jest niezbędne, żeby mu pomóc. Aby z dzieckiem pracować, trzeba mieć czas i dobre warunki oraz narzędzia – mówi Barbara Grenda, kierownik Wielkopolskiego Ośrodka Adopcyjnego.

Ośrodek po raz trzeci zmienił swoją siedzibę, która obecnie w pełni odpowiada zapotrzebowaniu i standardom pracy z dziećmi i rodziną.

- Spełniło się moje marzenie, ponieważ w nowej siedzibie mamy małą salę zabaw. Kiedy dziecko zaczyna się bawić, rozluźnia się i  zapomina o celu przybycia do ośrodka adopcyjnego. My nie jesteśmy przecież urzędem czy biurem. Dla naszych dzieci ma to być miejsce spotkań z rodzinami, taka swoista poradnia, do której rodziny mogą przyjść jak do siebie i rozmawiać nawet o najbardziej intymnych problemach – mówi Barbara Grenda.

Tylko w minionym półroczu aż 157 rodzin skorzystało z fachowego poradnictwa w pilskim ośrodku, a wynikiem tej pracy było przeprowadzenie procedur przysposobienia 27 dzieci przez 26 rodzin.

(Źródło portal internetowy www.asta24.pl)

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)