Dzięki uchwalonym we wtorek, tj. 22 lipca br., 3 ustawom poprawi się dostęp do lekarzy specjalistów, a szczególną opieką zostaną otoczeni pacjenci onkologiczni. To realizacja zapowiedzi rządu skrócenia kolejek do lekarzy.
Sejm uchwalił we wtorek nowelizacje 3 ustaw:
- o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
- o zawodzie pielęgniarki i położnej,
- o konsultantach w ochronie zdrowia.
Pełna i szybka opieka dla pacjentów onkologicznych
Nowe przepisy zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie ich odpowiednia jakość.
Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.
Nacisk zostanie położony też na leczenie ambulatoryjne, jednodniowe, które jest najbardziej komfortowe dla pacjenta.
Skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów
Zmiany zaproponowane w tzw. „pakiecie kolejkowym” mają na celu lepszy dostęp do lekarzy specjalistów. Świadczeniodawcy będą co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej.
Pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata – wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza. Mają zyskać także prawo zlecania pewnych badań diagnostycznych.
źródło: KPRM