– Projekt jest już fizycznie w drodze do Sejmu. Będę namawiał marszałków, aby potraktowali ten projekt jako pilny, tak aby możliwe było jego przyjęcie jeszcze w tej kadencji parlamentu – powiedział szef rządu.
Dzięki nowemu prawu dostęp do informacji publicznej będzie z zasady nieodpłatny, a instytucje publiczne nie będą mogły czerpać zysków z jej udostępniania. Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie centralnego repozytorium danych publicznych, które ułatwi dostęp do informacji publicznej.
Premier przypomniał także, że w Ministerstwie Gospodarki przygotowywane są rozwiązania, dzięki którym możliwa będzie konsultacja projektów ustaw czy rozporządzeń przez Internet. Rząd przyjął również projekt założeń do nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Projekt zakłada stworzenie szybkiego mechanizmu umożliwiającego użytkownikom ochronę swoich praw w Internecie, np. w przypadku zamieszczenia w sieci bezprawnych informacji.
Szef rządu odniósł się także do problemu retencji, czyli przechowywania danych telekomunikacyjnych. – Przygotowaliśmy propozycje łagodzące ten reżim – powiedział premier. Wśród zaproponowanych przez rząd rozwiązań znajduje się skrócenie okresu retencji danych z dwóch lat do jednego roku, ograniczenie wykorzystywania danych podlegających retencji do ścigania poważnych przestępstw, czy wprowadzenie obowiązku niszczenia danych zbędnych.
Spotkanie było trzecią debatą szefa rządu z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz branżą internetową. Do tej pory odbyło się ponadto kilkanaście debat poświęconych rozwojowi społeczeństwa cyfrowego w resortach, a także w Kancelarii Premiera. W imieniu premiera dialog prowadzi minister Michał Boni.