Donald Tusk zaznaczył, że postęp w informatyzacji oznacza ulgę w urzędniczej udręce, z jaką stykają się polscy przedsiębiorcy. Jak podkreślił, wpłynięcie do e-sądu ponad miliona wniosków oznacza, że o tyle mniej spraw rozstrzyganych jest w tradycyjnej, bardzo kosztownej i czasochłonnej procedurze.
Premier powiedział, że najwięcej czasu polscy przedsiębiorcy tracili w sądzie na postępowania dotyczące należności. – Dzisiaj, według międzynarodowego raportu Doing Bussines średni czas oczekiwania na rozstrzygnięcie dotyczące należności skrócił się z 1000 do 580 dni w ciągu roku – zaznaczył. – To bardzo poważny efekt, który zawdzięczamy m.in. szybko postępującej informatyzacji – wyjaśnił.
Szef rządu przypomniał, że informatyzacja sądów jest elementem szerszego procesu informatyzacji urzędów państwowych. – Ponad 400 tys. Polaków skorzystało z elektronicznej możliwości rozliczenia PIT-u, a ponad 3 tys. bibliotek gminnych podłączono do sieci – zaznaczył. – Proces informatyzacji państwa ruszył, szczególnie jeśli chodzi o administrację – dodał premier. Jak zaznaczył, rząd będzie szukał nowych rozwiązań informatycznych w administracji, które ułatwią życie obywateli.
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział dalszą informatyzację sądownictwa. – W tym roku w sądach rozpoczyna się nagrywanie rozpraw, co zastąpi papierowy protokół – zaznaczył. – W krajach, w których funkcjonuje już to rozwiązanie, skróciło to czas rozpraw sądowych o jedną trzecią – wyjaśnił. Jak zaznaczył, w ramach elektronicznej księgi wieczystej sprawdzono już 4 mln ksiąg. – Dzięki temu rozwiązaniu obywatel nie musi już iść do sądu, żeby sprawdzić interesującą go księgę wieczystą – powiedział. Minister podkreślił także, że od 1 stycznia 2012 r. umożliwiona zostanie rejestracja spółki z o. o. w ciągu 24 godzin przez Internet. Trwają także prace nad elektroniczną wersją bankowego tytułu egzekucyjnego i elektroniczną licytacją nieruchomości.
źródło: www.kprm.gov.pl