Podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP), przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych. W projekcie nowelizacji ustawy wprowadzono przepisy, które dotyczą trzech zasad: postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów ubiegających się o przyjęcie do PSP; przyznawania strażakom PSP płatnego urlopu szkoleniowego oraz wzrostu uposażenia zasadniczego strażaków z tytułu wysługi lat
1. Postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydatów ubiegających się o przyjęcie do PSP
Określono niezbędne wymagania, jakie muszą spełniać kandydaci do służby w PSP. Przyjęto, że nabór do służby musi być otwarty i konkurencyjny. Przyjęcie kandydata musi poprzedzać postępowanie kwalifikacyjne, podczas którego komisja oceni, czy kandydat spełnia warunki przyjęcia do służby. Przyjęto, że szczegółowa organizacja i sposób przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego będą określone w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych.
2. Przyznawanie strażakom PSP płatnego urlopu szkoleniowego
Urlop szkoleniowy może być przyznany strażakowi na przygotowanie i zdanie egzaminów, przygotowanie i złożenie pracy dyplomowej, egzaminu dyplomowego, itp.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, przyjęto następujące okresy urlopów szkoleniowych: 21 dni (ostatni rok studiów I-go lub II-go stopnia), 7 dni (szkoły policealne, studia podyplomowe), 1 dzień – na egzamin z każdego przedmiotu nauczania, jednak nie więcej niż 6 dni w okresie roku szkolnego lub akademickiego.
Przyjęto, że strażakowi, który pobiera naukę bez tzw. skierowania, będzie udzielony urlop szkoleniowy, jeśli przemawia za tym interes służby (np. gdy poziom i kierunek kształcenia jest zbieżny z wymaganiami na zajmowanym lub przewidzianym do zajęcia stanowisku).
3. Wzrost uposażenia zasadniczego strażaków z tytułu wysługi lat
Zaproponowane przepisy kontynuują system zachęcający funkcjonariuszy PSP do dłuższego pozostawania w służbie. Są one w głównej mierze kierowane do strażaków, którzy podjęli służbę po raz pierwszy po 31 grudnia 2012 r. oraz tych, którzy mają ponad 20-letni okres służby.
Proponuje się podwyższenie uposażenia zasadniczego:
- o 2 proc. – po dwóch latach służby i dalej – za każdy następny rok – o 1 proc. aż do 20 proc. po 20 latach służby,
- o 2 proc. za każde następne 2 lata powyżej 20 lat, aż do wysokości 32 proc. po 32 latach służby. Po 35 latach służby wysługa strażaka wyniesie 35 proc. jego uposażenia zasadniczego.