“Małe i średnie przedsiębiorstwa są główną siłą tworzenia miejsc pracy i kreowania wzrostu gospodarczego. Dlatego tworzenie odpowiednich warunków niezbędnych do rozwoju przedsiębiorstw, ułatwienie młodym ludziom zakładania własnych firm, a przede wszystkim, edukacja w zakresie przedsiębiorczości jest czymś, w co powinniśmy inwestować. Musimy w pełni wykorzystać potencjał naszych strategii nauczania, tak aby pomogły one młodym ludziom rozpocząć ich karierę zawodową. Powinniśmy nie tylko kłaść nacisk na poszerzanie wiedzy, ale także zwiększanie pewności siebie i umiejętności komunikacyjnych”, powiedział eurodeputowany Marek Plura, sprawozdawca w sprawie strategii nabywania umiejętności służących zwalczaniu bezrobocia wśród młodzieży, przyjętej dziś przez Parlament Europejski.
Zdaniem europosła kształcenie w miejscu pracy, wysokiej, jakości staże czy edukacja w tzw. systemie dualnym, dzięki której młodzież zdobywa wiedzę niezbędną do wykonywania danego zawodu i może tę wiedzę praktycznie zastosować są nadal w niedostatecznym stopniu wykorzystywane. Jeszcze więcej jest do zrobienia w zapewnieniu bliższej współpracy pomiędzy sektorem edukacji a biznesem, a także włączeniu samej młodzieży i reprezentujących jej interesy organizacji we wszelkie działania na rzecz poprawy sytuacji młodych na rynku pracy”
“Młodzież, która dziś rozpoczyna swoje życie zawodowe, to tzw. pokolenie Y. Wychowanie w dobie szybkiego postępu technologicznego, powoduje, że ich potencjał, talenty, ale także priorytety i wyznawane wartości różnią się znacznie od tych, charakteryzujących poprzednie pokolenie. Moim zdaniem, jest to jedna z przyczyn, dla których potencjał nowego pokolenia wciąż nie jest w pełni rozumiany i wykorzystywany. Dlatego warto inwestować w programy, które ułatwią pracodawcom i służbom zatrudnienia lepsze zrozumienie walorów, możliwości i potencjału tego pokolenia” dodał poseł Marek Plura.
Dokument podkreśla również potrzebę wyrównywania szans i wspierania młodzieży z grup nieuprzywilejowanych (m.in. z rodzin dotkniętych ubóstwem, emigrantów a także młodych niepełnosprawnych) w uzyskiwaniu odpowiednich umiejętności zawodowych i społecznych oraz indywidualne doradztwo.
źródło: http://www.eppgroup.eu/pl