Do końca sierpnia turyści wypoczywający w trzynastu nadbałtyckich miejscowościach mogą oglądać prawie dwieście billboardów mówiących o różnorodności biologicznej. 28 sierpnia Sopot zmieni się w Strefę Bioróżnorodności. Ci, którzy ją odwiedzą będą mogli układać na molo ekologiczne klocki i grać w wielkie ekologiczne domino. Odbędzie się również konkurs na bioróżnorodne rzeźby z piasku. Następnego dnia organizatorzy imprezy zapraszają do Władysławowa na deptak, na plażę i na molo.
Właśnie różnorodność biologiczna jest tematem nowej kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska – informuje resort na swoich stronach internetowych.
- Ministerstwo Środowiska stawia na nowoczesną edukację ekologiczną. Wszyscy jesteśmy integralną częścią przyrody, a naruszenie równowagi między poszczególnymi elementami może zagrozić naszemu istnieniu. Dlatego przygotowaliśmy kampanię społeczną poświęconą temu tematowi. Chcemy pokazać wszystkim, którzy odpoczywają nad Bałtykiem jak ważne dla naszego funkcjonowania w świecie jest zachowanie różnorodności biologicznej – podkreśla Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody.
Kampania związana jest z tegorocznymi obchodami Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Są okazją do przeprowadzenia ogólnoświatowej kampanii mającej na celu podniesienie świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej, poprzez zwrócenie uwagi na znaczenie różnorodności biologicznej dla jakości życia człowieka, pokazanie dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie ochrony zasobów przyrodniczych oraz zachęcenie do podejmowania dalszych wzmożonych wysiłków na rzecz przeciwdziałania utracie różnorodności biologicznej.
Różnorodność biologiczna Polski należy do najbogatszych w Europie. Łączna liczba zarejestrowanych gatunków to ok. 60 tysięcy. Z obszaru Polski ustąpiło lub wyginęło 16 gatunków kręgowców i 124 gatunki roślin.
Źródło: www.po.org.pl