Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
Cycero
Obchodzony od 11 lat Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada na 23 kwietnia. Święto ustanowiło UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców, a jego inauguracja miała miejsce w Barcelonie w setną rocznicę Unii. Niestety jak wynika z badań TNS Polska dla Biblioteki Narodowej – 19 proc. Polaków nie w domu ani jednej książki, a 63 proc. W ciągu roku żadnej nie przeczytało. Z kolei 14 proc. Badanych Polaków nie czyta książek, gazet ani wiadomości w internecie.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.
Źródło: http://legalnakultura.pl/, https://pl.wikipedia.org oraz http://www.tvn24.pl