Europejska Komisarz ds. Handlu, Cecilia Malmström, przedstawiła dzisiaj w PE elementy politycznego porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Japonią. Teraz, na posiedzeniu Komisji Handlu Międzynarodowego, szczegóły negocjacji oraz ich wyniki prezentuje główny negocjator Unii Europejskiej.
Kraj Kwitnącej Wiśni jest 2. największym azjatyckim partnerem handlowym Wspólnoty (zaraz po Chinach), a nasze połączone gospodarki stanowią aż ponad 1/3 światowego PKB!
Japonia należy też do największych inwestorów w UE. Unijne bezpośrednie inwestycje w Japonii są niskie, ponieważ japońska gospodarka była do tej pory w dużym stopniu zamknięta na świat. Zawierana umowa powinna to zmienić. Szacuje się, że wejście w życie umowy może przyspieszyć wzrost gospodarczy UE aż o 0,6%-0,8% PKB, zwiększyć unijny eksport do Japonii o ponad 30% i przynieść ponad 400.000 nowych miejsc pracy w UE, także w Polsce.
Umowa UE z Japonią jest ważna także dla Polski, bowiem może bardziej otworzyć Japonię na polski eksport, w tym w zakresie produktów rolno-spożywczych.
To najlepszy dowód na to, że wolny handel jest najlepszym instrumentem kształtowania globalizacji, globalizacji dobrobytu!
#wolnyhandel #gospodarka #nowemiejscapracy #gloablizacja #globalizacjadobrobytu #Japonia #inta #parlamenteuropejski #platformaobywatelska