PO, która ma w swojej nazwie przymiotnik „obywatelska”, od początku istnienia docenia i promuje społeczną działalność, aktywność organizacji pozarządowych i wspiera ludzi zaangażowanych w pracę trzeciego sektora. Dlatego już teraz przypominamy o tym, by wypełniając roczne zeznanie podatkowe pamiętać o przekazaniu 1 procenta swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Po wprowadzonych przez rząd premiera Tuska ułatwieniach formalnych jest to wyjątkowo proste.
Około siedmiu tysięcy organizacji pozarządowych w Polsce ma statut organizacji pożytku publicznego. Ich pełną listę wraz z adresami i nr KRS możemy znaleźć na internetowej stronie rządowej www.pozytek.gov.pl oraz na stronie III sektora – www.ngo.pl . Rząd Donalda Tuska, zgodnie z przedwyborczymi obietnicami – już ponad rok temu wprowadził znaczne ułatwienia formalne dla podatników, którzy zamierzają przekazać 1 procent swojego podatku na działalność organizacji pożytku publicznego. Wystarczy w zeznaniu rocznym wskazać organizację, z którą chcemy się podzielić podatkiem. W specjalne rubryki trzeba tylko wpisywać jej nazwę, numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) i kwotę, którą przekazujemy. Reszta należy do fiskusa. To on przesyła na konto wskazanej przez organizacji pieniądze z 1 proc.
Rząd Platformy wprowadził jeszcze jedno ułatwienie. Od ubiegłego roku w rozliczeniu z fiskusem 1 proc. podatku mogą też przekazać osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym 19-proc. PIT. To samo dotyczy także dochodów z giełdy. W PIT-36L (“liniowy”) i PIT-38 (“giełdowy”) są specjalne rubryki do wskazania fundacji czy stowarzyszenia, numeru KRS i wyliczenia kwoty przekazywanego podatku.
Od 2008 roku można również wskazać konkretny cel, na który ma pójść 1 proc. podatku.
Podatnik może w nich wskazać np. konkretną osobę, której leczenie chce wesprzeć 1 proc. swojego podatku. Osoba ta musi być oczywiście podopieczną OPP, której przekazał pieniądze z podatku. Ministerstwo Finansów zwraca wprawdzie uwagę, że “przejaw woli podatnika nie stanowi obowiązku dla organizacji pożytku publicznego”, ale fundacje i stowarzyszenia z reguły stosują się do wskazań osób przekazujących im swoje pieniądze na konkretne cele.
Ministerstwo Finansów opublikowało listę organizacji mających status pożytku publicznego, którym podatnicy przekazali 1% podatku dochodowego za rok 2008. Rekordzistą jest warszawska Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, która otrzymała tą droga prawie 62 miliony złotych.
Pierwsza dziesiątka najhojniej obdarowanych organizacji zajmuje się sprawami zdrowia, niepełnosprawnymi i dziećmi. Ta dziedzina dominuje wśród wszystkich stowarzyszeń i fundacji, którym podatnicy decydują się przekazać 1%.
Łącznie na działalność organizacji Polacy przekazali za rok 2008 ponad 380 milionów złotych.
źródło: http://www.platforma.org/pl/aktualnosci/newsy/art1860,wielki-1-procent.html