Zapowiedzi progospodarcze i prorozwojowe Pani Premier Ewy Kopacz
- PODATKI I GOSPODARKA
Założenia do projektu nowej ordynacji podatkowej – minister finansów Mateusz Szczurek ma je przedstawić na początku 2015 roku.
System e-podatki – w roku 2015. System zakłada, że każdy będzie miał łatwy i bezpieczny dostęp do swojego konta podatnika. Zmiany w administracji podatkowej. Podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie. W centrum obsługi pracownik Urzędu Skarbowego obsłuży obywateli nie tylko w sprawach dotyczących podatków, ale także z zakresu działania innych instytucji np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Służby Celnej, samorządu terytorialnego. Przez pierwsze 18 miesięcy prowadzenia działalności mikroprzedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc asystenta podatnika. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się wyłącznie na obsłudze największych podmiotów, budujących potencjał gospodarczy państwa.
Zwiększenie przepustowość infolinii podatkowej i budowa internetowej bazy wiedzy administracji podatkowej.
Założenia nowego prawa działalności gospodarczej – ma je przygotować minister gospodarki Janusz Piechociński.
- PRAWO BUDOWLANE
Na początku 2015 r. do parlamentu ma trafić kodeks budowlany. Do tego premier zobowiązała minister infrastruktury i rozwoju. Kodeks ma m.in. uprościć procedury związane z budową domów jednorodzinnych.
- PRZEDSIĘBIORCY
Bank Gospodarstwa Krajowego ma zwiększyć do 25 mld zł środki na zasilenie polskiej przedsiębiorczości.
Program pomocy de minimis zostanie rozszerzony o wsparcie dla przedsiębiorców na rzecz eksportu ich produkcji. Funkcjonowanie programu zostanie wydłużone do 2016 roku.
- GÓRNICTWO
W parlamencie są już projekty ustaw zakładających koncesjonowanie sprzedaży, określenie wymogów jakościowych węgla. Zmiana w prawie zamówień publicznych preferująca produkty pochodzenia wspólnotowego. Wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii węglowych.
- TRANSPORT
W 2014 roku oddanie do użytku ponad 160 km dróg ekspresowych; podpisanie umowy na budowę kolejnych 300 km.
W najbliższych tygodniach gotowa droga S8 z Wrocławia do Sieradza.
Do końca 2015 roku oddanych zostanie 250 km dróg ekspresowych i podpisane zostaną umowy na kolejne 0,5 tys. km.
W latach 2014-2020 ma powstać w Polsce 1770 km autostrad oraz dróg ekspresowych i 35 obwodnic za blisko 93 mld złotych. Oddanie do użytku pełnej sieci autostrad A1, A2 i A4 i dróg ekspresowych (S3, S5, S6, S7, S8 i S17, cała obwodnica Warszawy)
Na święta Bożego Narodzenia czas przejazdu pociągiem z Gdańska do Warszawy ma wynieść poniżej 6 godz., zaś z Wrocławia do Warszawy w ok. 3 godz. 40 min., z Katowic i Krakowa do Warszawy w ok. 2 godz. i 30 min.
W 2015 roku na tory wyjadą całkowicie nowe składy pociągów o wartości 6 mld złotych. Na koniec kadencji ok. 70 proc. taboru PKP i Intercity będzie nowe lub zmodernizowane.
Zwiększanie przepustowości polskich portów, jak i poprawa infrastruktury dostępowej od strony lądu. Na te cele rząd wyda w roku 2015 ponad 1 mld złotych, a do końca 2020 ponad 11 mld złotych.
13,5 mld złotych do 2020 roku będzie przeznaczone na nowy tabor i linie tramwajowe dla polskich miast i polskich producentów taboru.
- POMOC DLA ROLNIKÓW W ZWIĄZKU Z ROSYJSKIM EMBARGIEM
Dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat Polski nie zadawalają Polski. Jak zapowiedziała premier, oczekujemy, że unijny komisarz ds. rolnictwa wyjdzie na przeciw polskim oczekiwaniom.
Rząd przygotowuje specjalną antykryzysową ustawę, dzięki której firmy, które straciły na embargu, będą mogły skorzystać z dopłat do wynagrodzeń lub do szkoleń pracowników, bądź otrzymają refundację składek na ZUS. W ramach tej pomocy będzie możliwość skorzystania do kwoty 500 mln złotych z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych.
Do końca roku powołany zostanie fundusz stabilizacji dochodów rolniczych. Utworzą go odpisy w wysokości 0,2 proc. od wartości sprzedanych produktów.
- NAUKA
Zwiększenie finansowania nauki do 2 proc. PKB do roku 2020.
- RODZINA
W roku 2015 zwiększą się nakłady na budowę żłobków z 50 mln do 100 mln.
W latach 2015-2020 – w ramach pieniędzy z europejskiego funduszu społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT – rząd przeznaczy ponad 2 mld zł na wsparcie tworzenia zakładowych żłobków i przedszkoli.
Z urlopów rodzicielskich będą korzystali wszyscy rodzice – także bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy. Otrzymają oni nowe świadczenia rodzicielskie, pobierane przez rok po urodzeniu dziecka (w przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków i więcej dzieci – odpowiednio dłużej). Świadczenie wyniesie ok. 1 tys. złotych. Rząd chce, aby zmiana obowiązywała od 2016 roku.
Zasada “złotówka za złotówkę” – świadczenie dla rodziców będzie pomniejszane o kwotę, o jaką przekroczyli oni próg dochodowy, uprawniający do świadczenia. Obecnie ci, którzy przekroczą próg dochodowy choćby o złotówkę, tracą całe świadczenie.