“Nic u nas, bez was”
Rozmowa z posłem Adamem Szejnfeldem, przewodniczącym komisji gospodarki Sejmu RP
1. Jakie osiągnięcie Komisji Gospodarki uważa Pan za najważniejsze w minionym roku dla małych i średnich przedsiębiorstw?
Adam Szejnfeld: Komisja Gospodarki od razu rozpoczęła pracę w bieżącym roku od zabrania się za tematykę małych i średnich przedsiębiorstw. Służyła temu zorganizowana przez KG w Sali Kolumnowej Sejmu, we współpracy z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych, konferencja, na której przedstawiono wyniki badań przedsiębiorstw tego sektora wykonane na zlecenie PKPP. W konferencji z jednej strony wzięli udział przedstawiciele rządu – ministrowie i wiceministrowie – z resortów gospodarki, finansów, pracy i infrastruktury, a z drugiej strony przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji gospodarczych oraz oczywiście posłowie. Konferencja ta była dobrym, jak mi się wydaje, wprowadzeniem w problematykę MSP nowo wybranych posłów oraz nowych członków rządu.
Komisja podejmowała także i inne sprawy oraz zagadnienia dotyczące bezpośrednio interesów małych i średnich firm lub też pośrednio dotyczących tego sektora. Bo przecież, gdy zajmujemy się sprawami, na przykład ochrony konkurencji, to przecież ta problematyka, choć z imienia nie mówi się o MSP, to dotyczy głównie właśnie tych przedsiębiorstw. Zachwiania na rynku, nieuczciwa konkurencja, monopole godzą przecież głównie w byt firm małych, rodzinnych. To one mają największe problemy z obroną swoich praw i interesów w konkurencyjnej wojnie z wielkimi graczami wolnego rynku. Z kolei, gdy mówimy o sektorach wielkiego przemysłu – stoczniach, kopalniach, hutach, przemyśle chemicznym, czy też lekkim, albo motoryzacyjnym, to i tak skutki wszystkiego dobrego albo złego w tych sektorach i branżach odbijają się na małych i średnich firmach kooperujących z tymi dużymi przedsiębiorstwami. Próby wiec polepszania sytuacji wśród tych wielkich zawsze służą i tym małym.
Oprócz omawianych wyżej spraw, w dotychczasowej pracy poruszaliśmy również i takie tematy jak ocena systemu inspekcji i kontroli w przedsiębiorstwach wraz dokonaniem analizy w zakresie możliwości uproszczenia tego systemu. Zajmowaliśmy się pozabankowymi formami finansowania przedsiębiorstw oraz korzystaniem z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Komisja Gospodarki przygotowała również ustawę o likwidacji Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i zasadach utworzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ta ostatnia ma głównie służyć sektorowi MSP.
Wszystkie te sprawy wydają się ogólnymi i mało konkretnymi. Chcę wiec powiedzieć, iż oczywiście Komisja Gospodarki zajmowała się także i bardziej namacalnymi sprawami z zakresu, o którym mowa. Podam kilka ważniejszych przykładów. To dzięki zajęciu się przez nas sprawami z zakresu handlu odzieżą używaną nie przeszły próby doprowadzenia do zastopowania importu odzieży używanej oraz bankructw większości sklepów, które handlują takimi tanimi ubiorami, co ważne jest już nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla uboższych warstw naszego społeczeństwa. Kolejnym przykładem, także z dziedziny handlu i gastronomii, jest nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w której, najpierw w naszej Komisji, a potem w Komisji Nadzwyczajnej, doprowadziliśmy do zmian w przepisach jednoznacznie korzystnych dla polskich małych i średnich kupców handlujących napojami alkoholowymi. Osobiście otrzymałem z tego tytułu bardzo sympatyczne podziękowania na piśmie od władz naczelnej rady Zrzeszeń handlu i Usług. Podobnie, bardzo skutecznie zadziałaliśmy w sprawie egzekwowania przepisów dotyczących samochodów osobowych zarejestrowanych jako ciężarowe. Gdyby nie nasze starania, dziesiątki tysięcy małych firm miałoby bardzo poważne problemy finansowe z urzędami skarbowymi i prawne z sądami. Część z nich na pewno nie wytrzymałaby ekonomicznie obciążeń, które im groziły i musiałby podlegać likwidacji. Udało się je od tego uchronić. Był to, obok sprawy tzw. “lumpeksów”, jeden z kilku bardzo spektakularnych sukcesów naszej Komisji w mijającym roku.
2. Jakie są główne plany i założenia prac Komisji na 2003 rok związane z MŚP?
Jesteśmy jeszcze przed ostatecznym przyjęciem planu pracy na pierwsze półrocze 2003 roku ale już dzisiaj mogę powiedzieć, iż będziemy chcieli kontynuować analizowanie i podawanie do publicznej wiadomości informacji o stanie, rozwoju i o problemach małych i średnich przedsiębiorstw na konferencjach organizowanych w Sejmie. Chcemy kontynuować więc inicjatywę związaną z pierwszą konferencją i na początku stycznia 2003r. Komisja Gospodarki, ponownie wespół z PKPP, zorganizuje drugą edycję tej debaty. Być może już teraz będzie można, na podstawie wykonanych badań, zauważyć na ile się polepszyło, a na ile się pogorszyło w śród przedsiębiorców reprezentujących najliczniejszą przecież rzeszę firm w Polsce – firm małych i średnich.
Na początku roku zajmiemy się również omówieniem projektu dokumentu rządu pt. “Kierunki działań rządu wobec MSP na lata 2003-2006″. Będziemy chcieli sprawdzić, czy priorytety rządu będą pokrywały się z naszymi poglądami i oczekiwaniami środowiska przedsiębiorców. Innym niezwykle ważnym tematem będzie problematyka wspierania tworzenie miejsc pracy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Istotna kwestią, jak mi się wydaje w tym zakresie jest problematyka samozatrudnienia, tworzenia samemu sobie miejsca pracy. To jest zawsze pierwszy krok na drodze do własnej firmy i do zatrudniania innych. Oczekujemy oczywiście nadal także i na propozycje płynące również ze środowisk gospodarczych i samych przedsiębiorców. W swojej pracy parlamentarnej bowiem, przyjąłem zasadę, iż to my – posłowie, to Komisja Gospodarki, jesteśmy dla przedsiębiorców i ich organizacji, a nie odwrotnie. Chcemy więc podejmować na posiedzeniach Komisjami Gospodarki problemy, które zgłaszają same środowiska działaczy gospodarczych. “Nic u nas, bez was” – oto moja dewiza.