W dniu 2 marca 2011 r. rusza II edycja konkursu “Jestem szefową”, wspólnej inicjatywy Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania i Ministra Edukacji Narodowej.
Na prace konkursowe czekamy do 20 kwietnia br. (liczy się data stempla pocztowego).
Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkie uczennice I i II klas szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Celem konkursu jest budowanie pozytywnego wizerunku kobiet – liderek wśród młodzieży i zachęcanie uczennic do podejmowania ról przywódczych.
Uczestniczki konkursu przygotowują pracę na temat „Jestem szefową”, którą ocenia jury złożone z kobiet-liderek oraz mężczyzn działających na rzecz równego traktowania. Pisząc pracę, uczennice mają wyobrazić sobie siebie w roli szefowej w dowolnym obszarze życia społeczno-politycznego lub gospodarczego, opisać, jakie mają cele, co chcą zmienić, jak widzą siebie – kobietę w roli szefowej. Na finalistki konkursu czekają m.in. atrakcyjne nagrody rzeczowe, spotkanie z kobietami pełniącymi najwyższe funkcje kierownicze w świecie biznesu, mediów i polityki oraz wizyta w Sejmie RP.
Na pierwszą, ubiegłoroczną edycję konkursu, napłynęło blisko 200 prac z całej Polski. Jury konkursu wyłoniło 20 prac finalistek, w tym 3 prace laureatki.
Laureatkami I edycji konkursu zostały: I miejsce: Sylwia Kubicka, Uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, II miejsce: Aneta Czajkowska, Uczennica Liceum Profilowanego Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku, III miejsce: Emilia Kowalska, Uczennica Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach. Finalistki i laureatki konkursu opisały siebie w roli m.in. szefowej wydawnictwa naukowego, właścicielki firmy, kierowniczki domu kultury, decydowały się również często na wejście w obszary zdominowane przez mężczyzn, opisały siebie m.in. w rolach: zastępczyni dowódcy pułku „W polskim społeczeństwie od dawna funkcjonuje stereotyp damy i rycerza(…) Przyszedł czas zmian. Czas obalania mitów (…) Od pół roku towarzyszę dowódcy w prowadzeniu pułku.”, Przewodniczącej partii „Kobiety są dziś potrzebne, by kultura polityczna odbiła się od dna” i Prezeski Polskiego Związku Piłki Nożnej „Potrzebujemy wykwalifikowanych, chętnych do pracy, niebojących się wyzwań szkoleniowców.”
Uczestniczki konkursu w swoich pracach często stwierdzały, że chcą mieć możliwość godzenia macierzyństwa z karierą zawodową i podkreślały pilną konieczność zmian w obszarze godzenia życia zawodowego z rodzinnym „kobiety nie powinny stać przed wyborem – kariera albo rodzina, (…) potrzebne są m.in. przyzakładowe żłobki i przedszkola”.
Ubiegłoroczne finalistki spotkały się w Warszawie m.in. z Prezydent Hanną Gronkiewicz – Waltz, Przewodniczącą Parlamentarnej grupy kobiet posłanką Magdaleną Kochan, dziennikarką TVN Anitą Werner oraz liderkami firmy Procter & Gamble.
W tegorocznej kapitule konkursu zasiądą m.in.: Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Ewa Synowiec – Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, Ligia Krajewska – Szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej, Jadwiga Czartoryska – Prezeska Fundacji Orange, Katarzyna Frank-Niemczycka – Prezeska Fundacji Gwiazdy dla Dzieci, Małgorzata Wadzińska – Procter & Gamble Polska oraz Poseł na Sejm RP Adam Szejnfeld.
Mamy nadzieję, że konkurs upowszechni pozytywny i twórczy wizerunek kobiet-liderek, przyczyni się do przełamywania stereotypów i zachęci uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania funkcji przywódczych, dalszej edukacji i podjęcia w przyszłości walki o najwyższe stanowiska w świecie biznesu, nauki i polityki w całej Polsce i Europie.
Życząc powodzenia, mamy nadzieję na spotkanie w czerwcu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas ceremonii rozdania nagród w II edycji konkursu “Jestem szefową”.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Konkurs “Jestem szefową” koordynują:
Magdalena Gryszko, tel. +48 (22) 694 67 99, e-mail: Magdalena.Gryszko@kprm.gov.pl
Małgorzata Perkowska, tel. +48 (22) 694 76 83, e-mail: Malgorzata.Perkowska@kprm.gov.pl