Czy potrzebny jest nam Dzień Kobiet? Święto, które pierwotnie zostało ustanowione jako wyraz szacunku dla tych, które walczyły o równouprawnienie*, obecnie kojarzone jest z czasami PRL-u, goździkami oraz rajstopami. Czy obchody Dnia Kobiet to już skomercjonalizowany relikt przeszłości? Przecież kobietom we współczesnym świecie żyje się coraz lepiej. Mają prawa wyborcze, zostają prezydentami, premierami, kanclerzami, mogą piastować wysokie stanowiska w firmach, ich zarobki zaczynają zrównywać się z zarobkami mężczyzn itd. Czy jednak rzeczywiście jest tak dobrze, że powinnyśmy ignorować Dzień Kobiet?
Amnesty International podaje 5 powodów, dla których kobiety dalej powinny wykorzystywać swoje święto jak wyraz walki o swoje prawa:
- Nie wszędzie gwałt małżeński jest przestępstwem
- Dziewczynki i kobiety są zmuszane do małżeństwa
- Kobiety umierają, bo odmawia im się przerwania ciąży
- Kobiety są skazywane na więzienie, bo poroniły
- Kobiety na całym świecie doświadczają przemocy seksualnej
Jednak, są też powody do radości – Dzień Kobiet 2016 – co świętujemy w tym roku!
- Guadelupe skazana za poronienie wyszła na wolność w Salwadorze
- Polska ratyfikowała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej
- Kobiety i dziewczęta w RPA mają zapewniony lepszy dostęp do opieki medycznej w czasie ciąży.
- Amnesty International pomogła zbliżyć Irlandię do zmiany restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego.
- Wiedza o prawach seksualnych i reprodukcyjnych dotarła o setek tysięcy młodych ludzi na całym świecie, dzięki materiałom edukacyjnym Amnesty International.
Cały artykuł można przeczytać pod poniższym linkiem: https://amnesty.org.pl/amnesty_blog/?p=2111https://amnesty.org.pl/amnesty_blog/?p=2111
* Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Wersja, jakoby miało ono upamiętniać odbywający się rok wcześniej nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko złym warunkom pracy i śmierć 126 z nich zamkniętych tam przez właściciela nie znajduje potwierdzenia w źródłach. Prawdopodobnie doszło do pomieszania faktów, gdyż 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 000 pracownic zakładów odzieżowych (upamiętniających z kolei podobny marsz z 1857 roku), domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
(źródło: Wikipedia oraz http://www.wiadomosci24.pl/artykul/jak_powstal_dzien_kobiet_i_co_z_nim_poczac_128807.html)