Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

340 milionów ludzi od 20 lat ze wspólną walutą!

Redaktor admin on 3 Styczeń, 2019 dostępny w Unia Europejska, Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

To już 20 lat od kiedy wprowadzono euro – dokładnie 1 stycznia 1999r. Wtedy to 11 państw Unii Europejskiej wprowadziło wspólną walutę i przyjęło wspólną politykę pieniężną w ramach Europejskiego Banku Centralnego.

Obecnie euro jest walutą dla 340 mln Europejczyków w 19 państwach członkowskich. Jego wprowadzenie przyniosło konkretne korzyści gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom i rządom: stabilne ceny, niższe koszty transakcji, bezpieczniejsze oszczędzanie, bardziej przejrzyste i konkurencyjne rynki oraz większą wymianę handlową. Stworzyło także kolejny poziom integracji oraz solidarności pomiędzy państwami. Dlatego już aż 60 krajów w Europie poza Unią oraz na całym świecie, w różny sposób, łączy swoje waluty z euro.

Pomimo wielu obaw, obecnie poparcie społeczne dla euro w UE niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie w krajach, które już wprowadziły euro. Większość respondentów w całej strefie euro (74%) stwierdziła, że ich zdaniem euro jest dobre dla UE; jest to wynik równy rekordowej liczbie punktów ustalonej w ubiegłym roku, który potwierdza, że poparcie społeczne dla euro jest największe od czasu rozpoczęcia badań w 2002 r. Większość respondentów w całej strefie euro (64 %) stwierdziła również, że ich zdaniem euro jest dobre dla ich kraju. 36% Europejczyków wskazuje na euro jako na jeden z głównych symboli Unii Europejskiej, drugi co do ważności za symbolem, jaki stanowi „wolność”. Gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom i rządom w Europie przyniosło ono dostrzegalne i bardzo praktyczne korzyści: stabilne ceny, niższe koszty transakcji, bardziej przejrzyste i konkurencyjne rynki oraz większą wymianę handlową. Dzięki euro łatwiej jest podróżować oraz mieszkać za granicą, a oszczędności są lepiej chronione.

inf. komunikat prasowy Komisji Europejskiej

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)