Strategia zrównoważonej gospodarki żywnościowej UE ma na celu ochronę środowiska i zapewnienie zdrowej żywności wszystkim, zapewniając jednocześnie środki utrzymania rolnikom.
System żywnościowy, od produkcji po konsumpcję i odpady, ma duży wpływ na środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo żywności. Dzięki tak zwanej „strategii od pola do stołu” przedstawionej 20 maja 2020 r., Komisja Europejska zamierza zbudować zrównoważony system żywnościowy UE zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe i chroniący ludzi i środowisko naturalne.
Strategia zapewnia ramy dla szeregu regulacji, które zostaną zaproponowane przez KE, obejmujących szeroki wachlarz kwestii – od przeglądu prawodawstwa UE dotyczącego pestycydów, przez nowe przepisy UE dotyczące dobrostanu zwierząt i plany walki z marnotrawieniem żywności i z oszustwami żywnościowymi, po etykietowanie żywności, inicjatywę uprawy sprzyjającej pochłanianiu dwutlenku węgla przez glebę i reformę systemu rolniczego UE. Uzupełnią one istniejące prawodawstwo UE i stworzą kompleksowe ramy obejmujące cały łańcuch dostaw żywności.
Wszystkie wnioski będą negocjowane z Radą i Parlamentem i muszą być zatwierdzone przez te instytucje.
Główne cele strategii na 2030 r.:
- zmniejszenie stosowania pestycydów i ryzyka związanego z ich stosowaniem o 50%
- zmniejszenie zużycia nawozów o co najmniej 20%
- zmniejszenie sprzedaży środków przeciwdrobnoustrojowych stosowanych w hodowli zwierząt i w akwakulturze o 50%
- 25% gruntów rolnych przeznaczonych pod uprawę ekologiczną
Czytaj więcej: https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20200519STO79425/stworzenie-zrownowazonego-systemu-zywnosciowego-strategia-ue
Dominika Kobiołka
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542